User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: N13 motor kronik problemleri hakkında

Tibia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

N13 motor kronik problemleri hakkında

Bu aralar kendime araba bakıyorum. Artık arkadan itişe geçmek istediğim için yoğunlaştıgım modeller f30 320i ED lci ve f20 1.20i lci.

İnternette yaptığım araştırma sonucunda f30'lardan oldukça şikâyetçi sahipler var. En yaygın duyduklarim

Devirdaim arızası
    Su eksiltme
    Tahrik arızası
    Vanos arızası
    Yağ eksiltme
    Titreşimli motor çalışması(tahrik arızasından sonra olmuş olabilir)

Ayrıca motorla ilgili olmasa da kapı kilit arızası(oldukça masraflı), kapı fitillerinden ses gelmesi, giderilemeyen direksiyon titremesi sorunlarını okudum.

Bu sorunların benim başıma gelmesi tabiki şans meselesi ancak asıl merak ettiğim bu sorunların çözümü var mı? Özellikle f20 120i almak istiyorum. İki araçta da aynı motor var sanırsam. Bu sebeple aynı sorunlarla f20 de de karşılaşma ihtimalim var mı?

Bir diğer sorum da okuduğum kaynaklar eski yıllara aitti. Makyajla beraber bu sorunlar tamamen çözülmüş müdür acaba?

Almak istediğim araç 2015 2016 model. F20 olursa zorunlu olarak 2015 model. Sizce alınabilir makineler mi yoksa uzak mı durmalı. Özellikle bu forumda çokça kullanan/çevresinde olan vardır diye tahmin ediyorum. Fikirlerinize çok ihtiyacım var

C2VTS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2015'te F20 aldım N13 116i, ben ufak bir iki sorun yaşamıştım, 70.000 km de sattım ihtiyaç nedeniyle 6-7 aylık daha ucuz bir geçiş arabası almam gerekiyordu. Polo GTI alıp bindim. Daha sonrası için hep F30 328i hayalim vardı o sene fiyatlar yine yükselince hayal olarak kaldı tabiki. 316i yada 320ied bakalım en azından modeli daha yüksek dedik, araçlara bakarken kısmetki 2.0 320i 184 hp olan araçlalardan denk geldi.328i ile aynı motora sahip ufak farklılıklar var. N13 ile karşılaştırırsak N20 daha sağlam özellikle amerikada çok yüksek kmli sorunsuz örnekleride var tabi n20 içinde bir kaç kronik sorundan bahsediliyor ama denk gelme olasılığınız nadir. Yazılım ve ufak eklemelerle güzel güçlerde alınabiliyor.Tek eksi yanı modeli 2012 veya 2013 olarak mevcut türkiyede daha sonraki yıllarda vergi dezavantajından dolayı getirilmedi.Model yılı konusunda illaki takıntınız yoksa 2.0 N20 olan araçlardan tavsiye ederim. Donanımlısını bulmak zor biraz.

F20 120i konusuna gelirsek çok güzel araba yakın iki arkadaşımda var kullandım bende çok eğlenceli güzel arabalar. 2015 gibi güncel N13 lerde sorunlar biraz daha nadir ama km yükseldikçe mutlaka bir tanesi denk gelecektir. Makyajla birlikte sorunlar tamamen çözülmedi ama azaldı diyebiliriz. 120i alıcaksanız turuncu bir tane var fiyatı çok yüksek ama bildiğim kadarı ile türkiyede tek fark yaratıcak bir araba ama fiyat konusu çok fazla tabi.

Kapı fitilinden ses gelmesi olayı tüm F20 ve F30lar için geçerli belli aralıklarla Würth Silikon Sprey sürerek azalıyor bide bez bant uygulanabiliyor oda etkili oluyor.
    İnstagram : onebimmerstory

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    N20 ler dediginiz gibi daha sorunsuz ama onu da alsam satabilir miyim diye soruyorum kendime. Bence tam 3 kasanın ideal motoru ama getirmediler iste.

Benim de aklım turuncu arabada evet ama gerçekten çok pahalı. 3 serisi fiyatına 1 serisi satıyorlar. Gerçi şu an piyasada anlamsız bi şişkinlik var. Golflere 150 lira istiyorlar. Belki yil sonuna dogru piyasa rahatlar ama ben de o kadar beklemek istemiyorum.

Anladığım kadarıyla düşük km de alıp düşük km de satmak lazım. Benim asıl merak ettiğim bu sorunların cozumsuz kaldığı oluyor mu? Yoksa hepsi para verilip yaptırabilecek şeyler mi?

Turuncu 1 serisini merak eden arkadaşlar için de link bırakayım boşuna aramayın

BMW / 1 Serisi / 120i / M Plus / OZTORUN OTO - 2015 Model - BMW 120i - M Plus sahibinden.comda - 704191134

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2012- model arac alırsan kesin karsılasıcagın sorunları yukarıda kendin yazmıssın zaten.
    2015 modelde bu sorunları yasama ıhtımalın daha az.
    ortalama 50-70 bin km arasında cıkarıtıyor bu arızaları.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arızaların hepsi para ile çözülüyor.

yerinde olsam turuncu araba almazdım
    ilk basta guzel duruyo olabilir bende araç bakarken göz kırpıyordu ama şuan trafikte karşılştığımda abes geliyor.
    nardo kaplamada cok yakısıklı duruyor siyah araç bakıp nardo düşünebilirsin.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

ChtArdARSL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende 2016 5.20i var 55.000 den beri bende sorun yasamadim periyodik haric masraf yapmadim.
    Yazilim mevcut.

Eski arabam 2014 3.20id 38.000 den beri bendeydi suan kayincomda 83.000 kmde yag ekstilmesi haric sorun yasamadik.

Esimin arabasi 2016 1.16d 0 kmden beri bizde 52.000 de cok sukur ondada sorun yasamadim.

Eski abimin araci x3 1.6 170ps 32.000 de aldik 49.000 km civari geri geri gelirken sanziman kirdi ondan snr zf ye inancim azaldi. Yaptirdim sifir parvalar ile 10.000 daha kullanip sattim.

Yukarida yazidgim arabalara periyodik bakim haric hic masraf yapmadim.Tamami ile sans isi oldugunu dusunuyorum suan hala tum arabalarimizdan memenunuz. Tum sansimanlarda x3 kirilan sansimani gibi ayni kodda
    Alıntı SOMEONESPECIAL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bütün foruma makas atmış lavuk. En az 3 kişi şahit olmuş

190E M104 3.2 24v engine upgrade..
    Dr.Ecu
    Tayfun Gün (Tago)

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    N13 benim minideki N18 in biraz farklı versiyonu

bizim araçlarda termostat, devirdaim ve yüksek basınc pompası kronik demiyim omru kısa

bobin zaten klasik titresimli motor arızasına sebeb olan belli km lerde bozuluyorlar ama çozulemeyeck birşey yok para varsa yaptırıp binilir masrafsızlık aranılıyorsa daha yuksek model amak gerek

termostat ve devirdaim 2013 ten sonra revizyon gordu minide bmw de de aynı şekildedir

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

gsi_club - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu biraz sans isi.bizim 22.000 km de beyin yandi.buna bağlı buji ve bobinde değişti.nazlı bir motor ama sürmekten zevk aldığım bi araba 1.6 170 hp ve 8 ileri olmasi çok güzel.basmayinca yakmiyor ve basinca giden bi araba bu devirde zor bulunur ama dedigim gibi çok nazlı...
    Konu gsi_club tarafından (27-07-2019 Saat 23:51 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam merhaba,

Kendimi artık sorunlarından dolayı N13 uzmanı olarak görüyorum, hatta forumda konusunu açmıştım ne arızalar yaşadığım ile ilgili. Arızaların oluşma zamanı tamamen kullanıma bağlı. Sakin şekilde arabasını kullanan insanlar sorun yaşamazken, hafif sıkarak ya da çok fazla sıkarak kullananlar daha çok sorun yaşıyor.

Bmw nin temel sorunu motorlarının diğer markalardan daha sıcak çalışması, bu sıcağa maruz kalan parçalar doğal olarak yıpranıyor.

İlandaki 120i güzel araç, en son revizyonları görmüş, en az arızayı yaşatacak araç ama 170 bin imkanı yok vermem o arabaya, biraz daha eski alırım, 118i olur, cebimde kalan parayla çıkan masraflarını karşılarım.

Hiç beklenmedik masraflar çıkardığı için ben BMW den soğudum, tamirleri de doğal olarak pahalıya geliyordu, ben de pimpirikli adamım, tamirlerin en kaliteli şekilde olmasını isterim ve kalite ucuza satılmıyor.

Ben satıp Polo GTI aldım, cebimde para da kaldı, masraf çıksa bile can sıkmıyor ki bmw ye göre çok daha az masraflı. Kısacası yağını suyunu değişem binem arabası değil n13, her an her masrafı çıkarabilir, cebinizde para olmadığı dönemlerde can sıkabilir.

SK10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    n13 biraz nazlı motor biraz kırılgan gibi geliyor bana daha önce 320i kullanmıştım ama bende f20ye geçicem hakkımı b38den kullanıp 118i tercih edicem e fazla bi yazılım yapar binerim size de tavsiye ederim
    16’Bmw 320i 40th Year Edition
    23’Dacia Duster 1.33tce Journey

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Özgür Güneş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam merhaba,

Kendimi artık sorunlarından dolayı N13 uzmanı olarak görüyorum, hatta forumda konusunu açmıştım ne arızalar yaşadığım ile ilgili. Arızaların oluşma zamanı tamamen kullanıma bağlı. Sakin şekilde arabasını kullanan insanlar sorun yaşamazken, hafif sıkarak ya da çok fazla sıkarak kullananlar daha çok sorun yaşıyor.

Bmw nin temel sorunu motorlarının diğer markalardan daha sıcak çalışması, bu sıcağa maruz kalan parçalar doğal olarak yıpranıyor.

İlandaki 120i güzel araç, en son revizyonları görmüş, en az arızayı yaşatacak araç ama 170 bin imkanı yok vermem o arabaya, biraz daha eski alırım, 118i olur, cebimde kalan parayla çıkan masraflarını karşılarım.

Hiç beklenmedik masraflar çıkardığı için ben BMW den soğudum, tamirleri de doğal olarak pahalıya geliyordu, ben de pimpirikli adamım, tamirlerin en kaliteli şekilde olmasını isterim ve kalite ucuza satılmıyor.

Ben satıp Polo GTI aldım, cebimde para da kaldı, masraf çıksa bile can sıkmıyor ki bmw ye göre çok daha az masraflı. Kısacası yağını suyunu değişem binem arabası değil n13, her an her masrafı çıkarabilir, cebinizde para olmadığı dönemlerde can sıkabilir.
    Yaşadığınız problemler için geçmiş olsun hocam. Oldukça araştırdım sanayideki ustalarıma da danıştım ve bu işin olmayacağına karar verdim. Birinci sebep ben gezmeyi seven adamım. Arıza çıkartıp beni yolda bırakacaksa o aracı tercih etmem(herkesin de katıldığı gibi şans işi). Ikincisi de eylülde zorunlu hizmet için ankaradan ayrılacağım. Gideceğim yer büyük ihtimalle küçük bir şehir merkezi ya da merkeze uzak bir ilce olacak. Her yerde de işinin ehli bmw ustası bulmak zor. O yüzden arkadan itiş hayallerimi biraz daha para biriktirmek suretiyle 320d ye kadar erteledim

Şimdi de tamamen kafam karıştı. Tam bi araca yoğunlaşmışken yeniden araç aramak işkence... Hayırlısı olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SK10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    n13 biraz nazlı motor biraz kırılgan gibi geliyor bana daha önce 320i kullanmıştım ama bende f20ye geçicem hakkımı b38den kullanıp 118i tercih edicem e fazla bi yazılım yapar binerim size de tavsiye ederim
    Mantiksiz degil tercih meselesi. Arkadaşımın 2.18i'sini kullandım. Bana o kadar canlı bir motor gibi gelmedi. Isteklerimi tam karşılamıyor yani.
    Yazılıma o motor ne kadar dayanıklıdır o da şüpheli bana göre. Ama sesi çok güzel. Inşallah sorun yasamazsınız hocam hayırlısı olsun sizin için de.

Ahmet.S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeterince parçası var piyasada herzmanda artar azalmaz. Bence alın kullanın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tibia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaşadığınız problemler için geçmiş olsun hocam. Oldukça araştırdım sanayideki ustalarıma da danıştım ve bu işin olmayacağına karar verdim. Birinci sebep ben gezmeyi seven adamım. Arıza çıkartıp beni yolda bırakacaksa o aracı tercih etmem(herkesin de katıldığı gibi şans işi). Ikincisi de eylülde zorunlu hizmet için ankaradan ayrılacağım. Gideceğim yer büyük ihtimalle küçük bir şehir merkezi ya da merkeze uzak bir ilce olacak. Her yerde de işinin ehli bmw ustası bulmak zor. O yüzden arkadan itiş hayallerimi biraz daha para biriktirmek suretiyle 320d ye kadar erteledim

Şimdi de tamamen kafam karıştı. Tam bi araca yoğunlaşmışken yeniden araç aramak işkence... Hayırlısı olsun.
    520i düşünebilirsiniz, 170 e temiz alınır diye düşünüyorum, N47 idi galiba motor kodu, 170 lik yine, sizi sorunsuz götürür. BMW zatwn akıllandı, artık g20 320i ye f10-g30 daki 1.6 lık üniteyi koymuş, bu akıllanma süreci niye bu kadar uzadı anlamıyorum. F10 u bide yazdırırsın, paşalar gibi binersiniz. Yakıt dert değilse tabi, dikkat edince illa az yakar elbette.

Arada bir yurt dışı girişli f20 120d ler giriyor 2. El piyasasına, biraz bakın, düşerse alın geçin bence.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler