User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 0.9 tce clio hk.

sirhot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation 0.9 tce clio hk.

İyi günler herkese
    2013 0.9 clio icon tce için kapora verdim ama motor vs hakkında bilgim yok. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi araç 98 bin km de tüp yok. İcon donanım. Yardımcı olabileceklere teşekkürler

Killah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ekşi'de şöyle bir metne denk geldim, belki biraz fikir verebilir. Alıntıdır.

renault'un formula 1 yarislari icin gelistirdigi motor teknolojilerindeki tecrubesini, nissan'in da benzinli motorlardaki tecrubesini birlestirip gundelik hayata uyarlayarak uretmeye basladigi turbo controlled efficiency grubu motorlarin kisaltilmis ismidir.

tce 90 0.9 litre 3 silindir 90 bg
    tce 100 1.2 litre 4 silindir 100 bg
    tce 115 1.2 litre 4 silindir 115 bg
    tce 130 1.4 litre 4 silindir 130 bg

turkiye'deki ilk ornegi 0.9 litre tce 90 yakin zamanda clio 4 ve dacia sandero stepway ile satisa sunuldu. motorun ozelligi renault'un ilk gelistirdigi 3 silindirli turbo motor olmasi. benzin ile calisan bu kucuk motor ile ilgili ilk etapta ulkemizde akla "bu kadar kucuk motorun birakin dolu bagaj ve araci, aracin kendisini hareket ettirebilecek mi?" sorusu oldugundan burada belirtmekte fayda var; motorun verdigi performans, hali hazirda satilan atmosferik 1.2 benzinli motorlardan cok daha ileri duzeyde.

soyle ki 1.2 atmosferik motordan elde edilen guc 75 bg (5500 devir/dakika) 105 nm tork (4250 devir/dakika) iken bu kucuk kardesinin urettigi guc degerleri 90 bg (5000 d/d) 135 nm tork (5000 d/d) neredeyse ortalama uzeri 1.4 litre motorlarla ayni. uretilen tork icin (motor kucuk oldugundan) burada alti cizilerek belirtilmesi gereken, maksimum tork degerine ulasmak icin gereken devir 5000 d/d olmasina ragmen 1650 d/d'dan itibaren motorun, saglayabildigi tork degerinin, %90ini kullanabiliyor olmasi. bu da dusuk devirlerdeyken arabanin ivmelenmesini oldukca iyi bir sekilde etkiliyor. motor clio 4'un uzerindeyken verilen 0-100 km hizlanma suresi 12,2 saniye.

yakit tuketim degerleriyse motorun avantajini ortaya koyuyor:

clio uzerindeki tce 90 benzinli motorun sehir disi tuketimi 3.9 litre sehir ici ise 5.6. 15 kg kadar daha agir olan sandero stepway'de verilen degerler sehir disi 4.3 sehir ici 6.7 seklinde. tabi bu degerler normal bir kullanici icin cok utopik degerler. mesela dizel araclarda ben kisisel olarak kagit uzerindeki degerleri yakalayabilmis degilim.

peki buradaki avantaj nedir diye sorulacak olursa yakit tuketimi oldukca dusuk olan benzinli bir motordan bahsediyoruz ve dizel olarak ayni siniftaki, ayni aracin fiyatindan 4000 tl daha ucuza almak mumkun oluyor. yine de herhangi bir dizel aractan elde edilecek yakit tasarrufunu saglayamayacak olmasi da goz onunde bulundurulmasi gereken bir gercek. bu noktada 4000 tl'ye kac depo benzin alinir diye hesaplamaya baslamak gerekir ki detayli bir hesaplamayla ne kadar zaman icinde dizelin avantajini ya da bu motorun dezavantajini hissetmeye baslarsiniz bulabilirsiniz.
    Alıntı BarKing Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eski arabacilardan kim kaldi, Vaktinde saatimi satsam vtec aliodum, Simdi satsam sifir iki type r alirim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kullananlar memnun yakıt olarak şehir içi istanbulda 5.5 / 6 lt yakanda var 8 / 9 lt de var. kronik sorun olarak termostat contasından su kaçırma problemi varmış. bildiğim kadarıyla zincirli bir motor kayış yok. turbo olduğu için çekmez etmez muhabbeti yok zaten her türlü alıyor götürüyor. gerisi klasik clio 4 rüzgar sesi çok alır vs vs

Bende gözümü karartıp 2015 dizel clio satıp sıfır sport tourer a gırdım ay sonunda alacağım nasipse
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    olum erken ödersen tabiki notun düşer adamın alacağı faize kesik atıyorsun adam seni ...kecekti ne güzel

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araştırdım ben de almadan önce, yeni bir motor teknolojisi renault için, turbo beslemenin getirebileceği uzun vadeli etkiler ve küçük şehirlerde ustasının bulunma zorluğu, çıkartabilecekleri masraflar vs derken ben vazgeçmiştim.

Ben 1,2sini aldım, 0.9'dan korktum çünkü aileye memlekette bırakmak için alıyordum arabayı, senede yapılan km max 3-4k olucaktı. Yakıt ve performans hiç sorun değildi, sorunsuz, dertsiz olsun gerisi hiç önemli değildi sonuçta 65+ insanlar kullanıyor arabayı.

Clio4 tam bir şehir içi arabasıdır, uzun yolda üzer, yorar. Rüzgar sesi 2015+sonralarında 2012-2014 arasındakiler gibi fazlda değil gibi geldi bana, donanımları bir garip, ses sistemi dandik, parçası ucuz, ustası bol, sorunu az. Tam bir ekonomi aracı.

1.2 Atmosferik benzinli ile, arabayla uzun yola 1 kere gittim, 1k+ km, hiç dikkat etmeden, 2-3 bin devirin altına inmeden 230 TL ile yolu tamamladım, 1.6tdi dizel golf ile de aynı şekilde 230-240 tl ile gidiyordum, uzun yolda yakmıyor bu araba, veya gitmediği için ben çok basmak istemedim o da yakmadı. Şehir içi için biçilmiş kaftan ama, küçücük, her yere sığar ama biraz fazla yakıyor her araba gibi.

Rockford - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben ablamın c2 sini alıp ona 0.9 clio aldım biraz kullanma imkanımda oldu güzel araç bence. 1.2 istanbulda arkadasımda vardı 10litre yakıyordu gitmiyordu da. 0.9 ona göre çok çevik kalıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada aynı motoru smart fortwo da kullanıyor. Hatta bir yerde görmüştüm. 0.9 motor mercedes ile ortak geliştirildi diye. Renaultlarda yeni kullanılan 1.0 ve 1.3 motorlarında mercedes ortaklığı zaten biliniyor.
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    olum erken ödersen tabiki notun düşer adamın alacağı faize kesik atıyorsun adam seni ...kecekti ne güzel

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok güzel motor sesi var. Moov araçlarında var kullanabilirsiniz oradan denemediyseniz. Gidişi normal yakıtı moov aracında 9 idi. Sanırım max yakacağı değer 9 olur

MightyIV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2014 senesinde 0 almıştım. 2 sene/20k km binip sattım. Şehir içi için ideal 3 silindirli 900cc 90hp motor. icon donanımı gayet iyi otomatik far, otomatik silecek anahtarsız giriş vs. gibi. Benim aracımda K&N kutu içi filtre ve son susturucu değişikliği vardı. Sesi ve gidişi 900cc için oldukça iyiydi. Yakıt olarakta 6.5-7.5 lt arası oynuyordu. Tabi ben haftasonları kullanıyordum. Yoğun trafikte kullanılcaksa 8e çıkar diye düşünüyorum. Aklımda kalan tek kötü tarafı satarken 900cc için herkes çekiniyordu
    Ayrıca rüzgar sesi yazmış diğer arkadaşlar, Onu serviste garantiden ben bi işlem yaptırmıştım, Cam çıtalarının altına silikon tarzı birşey yapıyorlardı. Ses baya azalmıştı. tabi 130km + üstünde çok birşey beklememek lazım. Özet olarak ben memnun ayrılmıştım kendisinden tabi hiç bir sorun yaşamadım. Ufak tefek sorunlarda garantiden müdahale ediyorlardı zaten. Umarım yol gösterir biraz.

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Clio özelinde değil ama 1.000cc yine 3 silindir turbo motor bir polo kullancıısıyım. Ben çok memnunum aracımdan. 0-100 ü 13 saniye olan 1.4 1.6 araç sahiplerinin çekiyor mu bu gibi komik sorularına maruz kalıyorsun ama dert değil. Önceki aracım 1.4 tsi 180 hp gti idi, bir kere ulan hacim bu yüzden gerekliymiş durumu yaşatmadı bana.
    Instagram: mutusgarage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese yorumları için teşekkür ederim. Araç ekspertizinde Bi sorun çıkmadı çok şükür pazartesi satışını alacağım inşallah. Yetkili serviste rüzgar sorunları vs giderilmiş daha önce. Bu piyasada donanım olarak memnun edeceğinden şüphem yok zaten özellikle icon araştırdım.. Motor in söylenenlerde gayet güzel turbo olması vs. İstanbul şehir içi belki biraz yakıt üzebilir ama megane coupe den sonra tekrardan yorumlar için teşekkürler

Eyüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir yakınımda vardı , porsche carrera gibi ses çıkarıyordu Gidişi vs beklediğimden iyiydi , tam şehir içi arabası

Velter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de moov araclarinda kullandim. Kullanimi keyifli, yakiti iyi. Tercih edilebilir bir arac.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yorumlardan sonra araca iyice ısındım. İnternette çok bilgi yok bu motor ve araçla ilgili. Alınca izlenimlerimi bende depaylaşırım mutlaka. Tekrardan teşekkürler fikir sunan yorum yapan arkadaşlara

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok yakın arkadaşımda var. Kendisi buradaki Renault bayisinde çalışıyor zaten, ben de almayı düşünüp fazlaca araştırdım. Servise gelen kronik bir sorun veya müşteri şikayeti yok(0.9tce manuel vites için bu yazdıklarım). 1 hafta kadar kullandım 0.9 turbo motor için gidişi beni fazlasıyla şaşırtmıştı. Yakıtı çok dikkat etmeden kullanınca ş.içi 6,5-7lt arasındaydı. Şu anki araç fiyatlarını göz önüne alınca bence çok makul bir araç. Bunların dışında zaten bildiğiniz clio.
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yilmazcatalbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok yakın arkadaşımda var. Kendisi buradaki Renault bayisinde çalışıyor zaten, ben de almayı düşünüp fazlaca araştırdım. Servise gelen kronik bir sorun veya müşteri şikayeti yok(0.9tce manuel vites için bu yazdıklarım). 1 hafta kadar kullandım 0.9 turbo motor için gidişi beni fazlasıyla şaşırtmıştı. Yakıtı çok dikkat etmeden kullanınca ş.içi 6,5-7lt arasındaydı. Şu anki araç fiyatlarını göz önüne alınca bence çok makul bir araç. Bunların dışında zaten bildiğiniz clio.
    Kronik bir sorunu olmaması sevindirici. Benim baktığım araç da 0.9 Manuel. Piyasa gerçekten çok pahalı. Geçen seneki fiyatlarla alakası yok. En makul ve donanımlı seçenek galiba. LPG uyumlu olduğunu duydum ama bir süre kullandıktan sonra yakıt olarak üzmezse LPG taktırmayacağım. Yolum iş için avcılar halkalı arası git gel 25 km sadece. O yüzden çok yormaz diye düşünüyorum yakıt açısından. Bu arada bakım aralığı 20 bin diyenler var 10 bin diyenler var sizce kaç km de bakım yaptırılmalı acaba

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende 1.2 75 lik var öldürmesede yer yer süründürüyor 0.9 turbo süründürmez diye tahmin ediyorum.Soft bi yazılımla dahada iyi olur heralde.Motoru hakkında fikrim yok ama clio nun kronik olarak rüzgar sesi var viraj demir lastikleri ses yapıyor bide fren balataları çabuk bitiyor bildiklerim.lpg takmak için zaten yer yok arabada bagaja koymak lazım oda leş duruyor 1.2 lerin bakım aralığı 20 bin dizellerinde 20 0.9 da 20 dir muhtemelen emin değilim ama 10 bin değildir ondan eminim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende 1.2 75 lik var öldürmesede yer yer süründürüyor 0.9 turbo süründürmez diye tahmin ediyorum.Soft bi yazılımla dahada iyi olur heralde.Motoru hakkında fikrim yok ama clio nun kronik olarak rüzgar sesi var viraj demir lastikleri ses yapıyor bide fren balataları çabuk bitiyor bildiklerim.lpg takmak için zaten yer yok arabada bagaja koymak lazım oda leş duruyor 1.2 lerin bakım aralığı 20 bin dizellerinde 20 0.9 da 20 dir muhtemelen emin değilim ama 10 bin değildir ondan eminim

Valla hocam ben kiralık olarak test etmiştim 1.2'yi cuma akşam trafiğinde bostancı-beylikdüzü 11litre yaktırmıştım dur-kalk trafikte sizde ki iyi sabırmış

enesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cok km yapilmayacaksa 10 15b bin km araliginda bakim yaptirmak yormaz butceyi. Parcalari netten alip bosch car service de 100 Tl iscilikle yapilir. Senede bir fazladan 500 versen arac icin artisi olur bence.

Ilk ciktiginda Alanya da sari 0.9 bulmustum kapora verip iptal ettim ayni gun. Sonrasinda uzun sure 1.5 dci touch kullandim. Fren balatasi cabuk biter , motrio diye bir marka var servis muadili renault uretimi sanirim. Allah kahretsin motrio yu. Bakimlari bildigin markalarla yaptir devam et clio olumsuzluk sifresidir. Baktin sorun cikiyor AEZAKMI yaz 300 liraya hallolsun.
    Arif Işık - Her Türlü Halı Kilim Travel

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ronin_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla hocam ben kiralık olarak test etmiştim 1.2'yi cuma akşam trafiğinde bostancı-beylikdüzü 11litre yaktırmıştım dur-kalk trafikte sizde ki iyi sabırmış
    11 baya fazla yakmış şehir içi 7 ler uzun yol 5 ler de yakıyorum en son en fazla ne yakar diye deniyodum 0 ladım hep mahalle içinde markete bakkala 9 ları görmüştü heralde dün de dolandım biraz 8.9 du

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler