User Tag List

Sonuçlar: Günlük kullanım ve yürütme maaliyeti açısından hangisi?

Katılımcı sayısı
51. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Bmw e36 compact

12 23.53%
  • Mercedes w202

11 21.57%
  • Audi A3 8L 1.9 tdi

19 37.25%
  • Golf mk3 1.9tdi

9 17.65%
11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Model Düşüreceğim Tavsiyelerinize İhtiyacım Var

borakry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Model Düşüreceğim Tavsiyelerinize İhtiyacım Var

Herkese iyi günler, Opel Corsa D 1.3 cdti sport aracımı belli bir miktar nakite ihtiyacım olduğu için satmak durumunda kaldım ve araç şu anda ilanda. Açıkçası aracımdan çok memnunum 15 yaşında olmasına rağmen defalarca izmir istanbul arası gittim geldim bana mısın demedi hiç, herneyse benimde şu anda aklımda beni 1, 1-5 yıl kadar onun yerine idare edecek araç arıyorum ama baktığım arabalar yaşlı araçlar olucağı nasıl bir senaryoyla karşılaşırım bilgim yok biraz farklı bir araç arıyorum
    Aklımdaki araçlar;

Bmw e36 compact (normal e36lara göre nispeten daha ucuz ve temiz oluyorlar ayrıca otomatik viteslileri nasıldır bilgim yok)
    Mercedes w202 ( tipini beğeniyorum şahsen ve mercedes diye sağlam olduğunu düşünüyorum)
    Audi A3 8L 1.9 tdi ve Golf mk3 1.9tdi ( çoğu oynanmış araçlar ama motorları sağlam diye biliyorum)

Bu araçlardan günlük kullanıma en uygunu hangisidir? Sanayiye yabancı biri değilim bolca tanıdığım var ama bu araçları yürütmek içinde çok para gömmek istemiyorum tavsiyeleriniz benim için önemli şimdiden teşekkürler…

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sağlamlıktan kasıt, olası bir kaza durumu ise, w202'nin pek sağlam bir araç olmadığını duymuştum

borakry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yok hoca sağlamlıktan kastım Aracın yürüyeni, motoru, kronik problemleri gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu araçların arasında kuvvetle muhtemel en düşük kmsi (gerçek km ) olan aracı almaya çalışırdımki bu tahminimce E36 Compact olacaktır öbür yandan +25 yaşında bir 1.9 tdi kmsi düşürülmediği sürece yada piyasa rakamının üstünde olmadığı sürece o yaşta çoktan 500bin km bile görmüştür, olayı sadece motor olarak görmeyin bunun baskısı,şanzımanı,alt takımı,aks vs vs ama en önemlisi metal yorgunluğu var bu metal yorgunluğu araç ne kadar az km ise okadar daha azdır çünkü genelde yoldaki titreşim,çukur vb etkenlerden gerçekleşiyor.

hiç çok sağlam bildiğiniz ama yaşlı bir aracın küçücük ama güncel araçlarla kazalarını gördünüzmü bilmem ama gerçekten o yaşta bir araç alacaksam mümkün olduğu kadar az kmdeki aracı almaya çalışırdım.

oyumu E36 Compactdan yana kullanıyorum

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir arkadaşımda A3 1.8T vardı canını ala ala kullandı doğru düzgün bir sorun yaşamadı. Km 300 bine yakındı.

Şimdi seat pd kullanıyor oda aynı şekilde. Dayanımı yüksek, onarımının ve parça tedariğinin daha kolay olacağını düşündüğüm için A3 diyorum.

Ama Yarbay abimizin tezi de güzel o fikir üstünden de gidilebilir
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    e36 compact en zevklisi olur.
    otomatikleri baş ağrıtır.

318ti bulursan tadından yenmez , örnek ;
    Just a moment...
    médiocrité partout

emre.ates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Günlük kullanımda en temiz araçta bile yaşından ötürü parçalar ömrünü dolduruyor buda zamanla olur olmadık yerde arızalar çıkarıyor her ay başka bir arıza vs aylık düzenli sanayi ve giderler oluşuyor benim başıma bu şekilde geldi naçizane tavsiyemem bildin temiz arabanı satmaman ihtiyaçın olan para için çeke biliyorsam kredi çekmen. Yapacak hiç bir şey yoksa kaporta boya vs hiç bir şeye çok takılmadan yürür olarak motor mekanik en temiz olan parçası ucuz sorunsuz bir araba bakarım.A3 1.9 tdi olur tercihim ama eski dizel araçta mazot pombası enjektörler turbo vs bunlara çok iyi bakmak lazım ben olsam benzinli düz atmosferik hitler motorlu lpg li bir araç bakardım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selamlar;
    yaşı olan otomatik arabadan ben olsam uzak dururum tecrübeyle sabit. dediğiniz araçların metal yorgunlukları illaki var gözüme kestirdiğim araçları inceler ona göre karar verirdim ama önceliğim a3 sonrası compact olurdu herhalde.

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O yıllarda Bmw 4 silindir benzinli motorlarda 4 ileri, 6 silindir ve üstü araçlarda ise 5 ileri tam otomatik şanzıman kullanıyor, 4 ilerileri bilmiyorum ancak 5 ileri olanlar Zf yapımı 5hp18 kullanır.

Ben yerinizde olsam pompa enjektör ve turbo problemlerini hesap ederek dizel bir araç almaya bakardım.
    Bu şekilde alınacak E36'nın çok mutlu edeceğini sanmam, iç döşemeleri E34'e göre falan daha narindir, ses yapar, alt takım, diferansiyel burçları, takozlar ve amortisörler eski Bmw'lerin %90'ında bozuldu mu değiştirilen parçalar ne yazık ki, bunu da düşünmekte fayda var, hiç bütün olarak revize olmadıysa soğutma sistemi de yoldadır diye düşünüyorum. (Bu mevzudan 2 kez dili yanmış biri olarak söylemek gerekir ki bu işe girdiniz mi devirdaim, termik, termostat, aux fan kontrol edilmeli ve biri bozulduysa aynı anda değiştirilmeli, geç fark ettiyseniz conta ve hatta silindir kapağı dahi değişiyor, ben şansıma 2 kez kısa aralıklarla conta yaktım ancak ikincisinde termik yüzünden kapak da çatlamıştı, maalesef.)

Ek olarak şunu da ekleyeyim, M50b25 motorlu araç bile klima açıldı mı yarı yarıya performans kaybetmiş gibi hissettiriyor, üstelik 4 silindirler dediğim gibi 4 ileri tam otomatik şanzımanlı. Ben E36 sedanda kullanmıştım ve asla tavsiye etmem hem yakıt yüksek hem araç yürümüyor...

W202 için ise Mercedes'in o yıllarda kullanmaya başladığı su bazlı "çevre dostu" boya ve maliyet düşürme maksatlı çelik tipinde değişikliğe gitmesi nedeniyle pastan muzdarip olabileceğini söylemiş olayım. Aynı mevzudan w220, w210 da nasibini almış. W202'lerde genelde kapı etekleri(fitil altları özellikle), ön sinyalin hizasında çamurluğun arka kısımlar(evet podyeye de sıçramış olabiliyor), davlumbazların dış uç kısımları, marşpiyeller ve %80'inde lift takoz noktaları çürümüş ya da yeni yeni çürümeye başlamış oluyor. W210, 202 ve 220 ile "rust" anahtar kelimelerini bir arada görsellerde aratırsanız Google'da onlarca örneği var. Ha temizi yok mu tabii ki var ancak ben bir ara 210'lara heves ettiğimde bulduğum örneklerin fiyatından ötürü bu mevzudan vazgeçmiştim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    açık konuşmak gerekirse opele binen adamsın gelmişsin eski kasa merso almak için anket açmışsın madem bütçe düşük al dacia geç veya daha ucuz birşey
    Alıntı MiaMi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Köfrezde klima açık drag yapan ankaradan dönerken 290 + da motorcunun yanına gelip sigara yakan kaç kişi kaldı kardeşim

delyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence mercedes hariç, diğerlerinin hepsi olabilir otomatik olmamaları kaydıyla.
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mkerim bey eğitime gitmiş, eğitmen yüksekten uçunca skerim diyip konuyu açmış...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler