User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Hangi Arıza Tespit Cihazı

BthnKrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Hangi Arıza Tespit Cihazı

Samsundaki ustam aradı bu işlere az cok ilgimi bildiğinden benim araştırmamı istedi. Arıza tespit cihazı alcakmış. Würth, Bosch ve Mates markalarını söyledi. Matesin fiyatının daha uygun oldugunu ve firmanın söylediğine göre daha fazla arıza okuduğunu söyledi. Bu 3 markadan hangisi tercih edilmeli sizce? Yda başka marka önerisi olan varmı?

I-HANN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    “Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    serviste bosch un pc bağlanlısını kullanıyoruz çok çok memnunla ustalarda bende
    5 civarı birşeye almıştık zamanında o civarlarda olması lazım teknik destekleri iyi bence...
    zaten bu asıl önemli olan güncelleme ve servis...

birde çinden alibaba üzerinden getiretbilirsiniz ama Türkçe olmaz tabiiki o fiyatlara

mira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bosch KTS 520 kullanıyoruz.biraz eski bir cihazdı.bi arkadaş geldi versiyon güncelledi çok güzel oldu.
    Japon grubunun cihazları farklıymış diye duydum.BOsch ta hiç japon denemedik daha...ustanın branşı ne bilmiyorum o yüzden belirttim...

TechTurkey FaBeRgE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    würth snooper olabilir her 2 cihazıda kullandım aralarında aman aman bir fark yok. Würth'te daha fazla özellikler var anahtar kodlama gibi mesela

mekatronik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben size objektif ve detaylı bir özet geçmeye çalışacağım.
    Aşağıdaki cihazların hepsini birebir kullandım.

Karışık marka arıza tespit cihazları genel olarak benzer işler yapar.
    Alacağınız firma ve markanın arkasındaki güç önemli.
    Türkiye'de kurumsal olarak bulunan 3 dev marka var. (Bosch, Hella Gutmann, Würth)
    Diğer markalar distribütörlük mantığı ile çalışıyor, bence bu dezavantaj.

Yukarıdaki 3 markayı kıyaslayacak olursak eğer;

Würth Wow! Snooper arıza kodu ve arıza tanımı veriyor.
    Türkçe teknik data yok.
    Arıza açıklaması yok.
    Bilinmeyen arıza ile listede olduğu halde yapamadığı çok sayıda adaptasyon ile karşılaşabiliyorsunuz.
    Autocom, Delphi, Eclipse ile aynı arayüzü kullanıyor.
    Bu nedenle bu üçlü içerisinde en kötü cihaz olarak son sırada yer alıyor.
    Gücünüz bu cihazı almaya yetmiyorsa Autocom alternatif olabilir.
    Profesyonel kullanım isterseniz kendinden osiloskoplu ve multimetreli bir modeli yok maalesef.
    Bu dezavantajlara rağmen arkasında bilindik bir markanın olması avantaj.

Bosch özellikle arıza bulduğunuz parça Bosch marka ise detaylı bilgi veriyor.
    Parça Bosch değilse detay alamayabiliyorsunuz.
    Bedeli yüksek olmakla birlikte Türkçe teknik bilgi var.
    Teknik bilgi bankasının detayı birebir Autodata'dan alınmadır. (detay-autodata kısmı ingilizce)
    Bu şekilde full olarak kullanmaya kalktığınızda her yıl güncelleme için 4500TL gibi bedeller ayırmanız gerekebilir.
    Arıza açıklaması ise kısmen mevcut.
    İstenirse osiloskoplu modelleri mevcut.
    Sektörün en köklü firmalarından biri, Bosch ismi başlı başına güven telkin ediyor.
    2 numaraya Bosch'u koyuyorum.

Hella Gutmann ise belki bir çoğumuzun adını yeni duymaya başladığı bir marka.
    Avrupa'da ise arıza tespiti ya da diagnoz dediğinizde ilk akla gelen isim oluyor.
    Özellikle benim gibi yurt dışında çalışmış ya da oradan gelmiş ustalar çok iyi bilir.

Peki neden 1 numarada Hella Gutmann var ?

* Arıza kodunu birebir orjinal arıza kodu ile birlikte verebiliyor.
    * Verdiği arızanın çok başarılı ve doğru olarak tanımını Türkçe olarak yapıyor.
    * Verdiği açıklama ve tanıma ek olarak her arıza için Türkçe olarak ilgili sistemi anlatıp, bu arızanın araçta yol açtığı sıkıntıları listeleyip birde üstüne sebeplerini madde madde vererek size arızayı doğru, hızlı, gereksiz parça değişimine neden olmadan çözdürüyor.
    * Parçanın yerini gösteriyor, gerçek fotoğrafını gösteriyor, kablo şemasını gösteriyor, hatta yedek parça numarası ve alternatif yedek parçaları dahi gösteriyor.
    * Sigorta kutu yerleri ve şemalarını Türkçe olarak veriyor, aracın tüm teknik datasını (şanzıman doldurma boşaltma, hangi motor yağı ne kadar, tüm sıkma torkları, tahrik kayış şemaları vs.) Türkçe olarak veriyor, araçtaki kronik problemleri servis bültenlerini veriyor, kablo-beyin-sensör arasındaki bağlantıları ve olması gereken değerleri veriyor, triger-sente şemalarını özel aparatları göstererek aşama aşama sökme ve takma olarak veriyor, bakımda hangi işlemleri yapmanız gerektiğini anlatıyor vs. Çok sayıda fonksiyon var hepsini yazamayacağım.
    * Türkçe online teknik bilgi bankası cihaz ile ücretsiz geliyor.
    İstenirse osiloskoplu modelleri mevcut.

(Volkswagen, Volvo gibi araçların orjinal cihazları ile karşılaştırma şansı bulduğumda noktası virgülüne kadar aynı dokümanları veriyor olmasına çok şaşırmıştım.)

* * *

Diğer markalara gelince;
    Texa, Launch ve Brain Bee'yi distribütörlükle Türkiye'de bulunan cihazlar içinde öne çıkanlar olarak gösterebilirim.
    Bunlarda başarılı cihazlardır.

* * *

Çin malı cihazlara dikkat etmenizi, kalitesiz ve işinin ehli olmayan yerlerden aldığınızda sağlam aracı dahi bozabileceğinizi ve bunun sayısız örneği olduğunu hatırlatmak isterim. Bir sürü çerçöp cihaza dünya kadar para döküp, paranızla rezil olacağınıza yukarıdakilerden birini alabilirsiniz.

Tek markada uzmanlaştıysanız, karışık marka cihazın yanına bir adet tek marka cihaz koymanız mantıklı olacaktır.
    Tek marka cihazınız fabrika bağlantılı ve sürekli güncel değilse, iyi bir karışık marka cihazı yanında bulundurmanız bence şart.

* * *

Satıcı ya da satıcı firmanın her dediğine inanmayın.
    Yaptıklarını iddia ettikleri şeyleri araç üzerinde mutlaka uygulamalı görün.
    Çünkü gerçekten çok başarısız cihazları bile allayıp pullayıp "herşeyi yapar, en iyisi bu, orjinal bu" deyip satıyorlar.
    Eğer firma faturasız iş yapıyorsa ya da faturayı ne kadar keselim, şu kadar keselim mi vs. diyorsa hemen kaçın.
    Bilinki üç kuruşluk çin malı cihazı size 100 kuruşa satıyor.

* * *

Kurumsal markalar ile distribütör hatta çin malı cihazları bir araya koyup bir sıralama yapmam gerekirse ise şu şekilde yaparım :

7. Autoboss (distribütör sıkıntısı var, teknoloji eski, orjinal teknik data yok, önemli oranda ingilizce, arıza çözüm rehberi yok)
    6. Würth-Autocom-Delphi-Eclipse (hepsi autocom üretimi, orjinal Türkçe teknik data yok, arıza çözüm rehberi yok, adaptasyonlar sıkıntı çıkarabiliyor, yeni araçlar için cihaz değişimi gerek yüksek maliyet)
    5. Brain Bee (distribütör sıkıntısı var, orjinal Türkçe teknik data yok, kısmen ingilizce, yeni araçlar için eski cihazlarda iyileştirme yapılması gerekiyor yüksek maliyet)
    4. Launch (güncelleme zor, çin malı olanı piyasada çok, yeni araçlar için cihaz değişimi gerekiyor yüksek maliyet, ingilizce kısım çok, distribütörü iyi)
    3. Texa (detaylı arıza açıklaması geliştirme aşamasında, yeni araçlara girmek için eski cihazı yenilemek gerekiyor yüksek maliyet, distribütörü iyi)
    2. Bosch (komple teknik data nispeten pahalı, eski cihazların ubox aparatlarını yenilemek gerekiyor yüksek maliyet)
    1. Hella Gutmann (programa entegre bilgi bankası Türkçe ancak online bilgi bankalarına da bu dil seçeneği eklenmeli)

Yukarıda adı geçen cihazların hepsini kullanan-kullanmış biri olarak bunları yazdığımı belirtmek isterim.
    Kendi görüşlerimdir.
    Nedenleriyle anlatmaya çalıştım.

AşkınS. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben suan wurth kullaniyorum sorunsuz fakat biraz karisik. 3 bucuk yil oldu cok şükür en ufak bir sorun yasatmadi. Ama ozellikle bir araca bakilacaksa mutlaka o aracin orjinal programi olmali. Mesela ben fiata bakiyorum agirlikli multiecusan kullaniyorum. Diger tum araclara da wurthden baglaniyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AşkınS. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben suan wurth kullaniyorum sorunsuz fakat biraz karisik. 3 bucuk yil oldu cok şükür en ufak bir sorun yasatmadi. Ama ozellikle bir araca bakilacaksa mutlaka o aracin orjinal programi olmali. Mesela ben fiata bakiyorum agirlikli multiecusan kullaniyorum. Diger tum araclara da wurthden baglaniyorum
    Aslında tamda anlatmak istediğim konuya değişmişsiniz, teşekkür ederim
    Lisanslı ve fabrika bağlantılı orjinal cihaz edinebiliyorsanız eğer, kesinlikle en doğrusu bu. (tabi sadece tek markaya bakıyorsanız)
    Fiat'ın orjinal cihazı Examiner'dır. Multi Ecu Scan bunun bir taklidi ama %100 olmamakla beraber kısmen iş görüyor.

Ancak çok markaya baktığınız durumlarda da orjinal cihazlar gibi iş çıkartan karışık marka cihazlar var.
    Bosch kısmen, Hella Gutmann ise önemli oranda orjinal cihaz mantığı ile çalışıyor.
    Hatta bunlara fiyatı pahalı olmasına rağmen marka marka modül aldığınız orjinal cihazla yarışabilen Autologic'i de ekleyebiliriz.
    Mesela Hella Gutmann orjinal hata kodunu ve açıklamasını da veriyor.
    Her markanın tek tek orjinal cihazına sahip olamayacağımıza göre, iyi bir karışık marka cihaz bence şart.
    Sizde bu şekilde çalışıyorsunuz zaten, en doğrusu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    delphi ds150 kullanıyoruz yeterli cihaz

AşkınS. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mekatronik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında tamda anlatmak istediğim konuya değişmişsiniz, teşekkür ederim
    Lisanslı ve fabrika bağlantılı orjinal cihaz edinebiliyorsanız eğer, kesinlikle en doğrusu bu. (tabi sadece tek markaya bakıyorsanız)
    Fiat'ın orjinal cihazı Examiner'dır. Multi Ecu Scan bunun bir taklidi ama %100 olmamakla beraber kısmen iş görüyor.

Ancak çok markaya baktığınız durumlarda da orjinal cihazlar gibi iş çıkartan karışık marka cihazlar var.
    Bosch kısmen, Hella Gutmann ise önemli oranda orjinal cihaz mantığı ile çalışıyor.
    Hatta bunlara fiyatı pahalı olmasına rağmen marka marka modül aldığınız orjinal cihazla yarışabilen Autologic'i de ekleyebiliriz.
    Mesela Hella Gutmann orjinal hata kodunu ve açıklamasını da veriyor.
    Her markanın tek tek orjinal cihazına sahip olamayacağımıza göre, iyi bir karışık marka cihaz bence şart.
    Sizde bu şekilde çalışıyorsunuz zaten, en doğrusu
    Kesinlikle oyle. Examiner internet baglantisi gerektiriyor sanırım,tam bilgim yok ama servislerde kullaniliyordu. Multiecusandan cok memnunum ama kablom kayip 4 aydir. Insallah bulunca devam

Hella gutmann nerden bulabiliriz acaba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Multi Ecu Scan 'ın orjinal kablosu CANtieCAR 'dır.
    Türkiye'de kim satıyor bilmiyorum ancak orjinalini aldığınızda lisanslı ve 1 yıl ücretsiz multi ecu scan güncellemesi de veriyor. Sorunsuz çalışıp her sisteme giriyor.
    Başka kablolarda çalışabiliyor ama en sağlıklısı CANtieCAR.

Hella Gutmann'ın bayiilerini bilmiyorum ama Google'da aratınca Türkiye merkezleri şu şekilde çıkıyor. Sanırım telefon ya da maille gerekli bilgiyi alabilirsiniz.
    İntermobil Otomotiv Mümessillik ve Ticaret A.Ş.
    Adres:Akın Plaza, Halide Edip Adıvar Mahallesi Darülaceze Caddesi No: 3/2 34382 Şişli - İstanbul
    Tel:+90 (212) 314 20 00 - PBX
    Fax:+90 (212) 314 20 01
    Email:intermobil@intermobil.com.tr

mkerim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bosch kts 570 güncelleme gerekmeyen modelini alabilirsin.
    En önemlisi içerisinde Auto Data var. aslında bir otomobil bilgi ansiklopedisi almış oluyorsun.
    3000€ civarında fiyatı var.
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.
    İnternetin hızıda varla yok arası bir şeydi. Yoksa internet yok muydu???

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)