User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Amfi ses ayarlarım nasıl olmalı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Amfi ses ayarlarım nasıl olmalı?

Merhaba arkadaşlar.
    Yeni bir araç aldım. Araçta ses sistemi varmış. Aldığım kişi ses ayarlarını yaptır dedi.
    Bu işlerden hiç anlamıyorum. 2 tane amfi var. Resimleri aşağıda. Bunların belli bir ayarı varmıdır ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    amfinin illla bi ayarı vardır ama kendi kulağıma göre ayar cekerim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı uqur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amfinin illla bi ayarı vardır ama kendi kulağıma göre ayar cekerim
    kendimize göre ayarlayacaksak o zaman aldığım kişi yanlış yönlendirdi. biryere gidip ayarları yaptır demişti. başka birşey var sandım. dediğim gibi hiç bilgim yok.

c20let - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı insanen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kendimize göre ayarlayacaksak o zaman aldığım kişi yanlış yönlendirdi. biryere gidip ayarları yaptır demişti. başka birşey var sandım. dediğim gibi hiç bilgim yok.
    ses sistemi yapan bi yere gidersen yardımcı olurlar abi. Kulağa göre yapmaktansa işi bilen birine yaptırmakta fayda var. 10-20 lira alır almaz belki zaten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı insanen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    genelde tesisatcilar da benim gibi ayar yapıyor bi iki sefer yaptırmıştım ondan bi daha kendim ayarladım ama prof yerler nasil yapar bilemiyorum ama amfide ki bas bosst özelliği çok yüksek baslar çok boğuk ve sert gelir yüksek ses te bozulma yapabilir

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1nci anfi mono
    2nci anfi stereo .
    1nci anfiye sub baglayabılırsın.
    lpf denilen kısım loww pass filter dir .
    yanı 0 olmaz ama 0 dan 100hz frekans aralığında sesleri besler.
    kullandığın subun inebildiği en alt frekansa göre lpf yi ayarlayabilirsin.
    atıyorum .20hz max inebildiği frekans ise subun sen lpf ni 25hz e getirirsin.
    gain ise güçtür.
    sonuna kadar açmak güçlü çalacağı anlamına gelmez distorsiyona sebep olur.
    teybin sesini sonuna kadar açarsın .gaini kısarsın .
    sonrasında tornavidayla gaini açmaya başlarsın .
    bozduğu yerde sabitlersin.
    bass boost dediği anlık tolerenstır.
    insan kulağı 0db ile tanımlanır.
    bazı crosslarda -3db ve +3db de bvardır.
    6 ya yada 12 ye alman demek ses şiddeti ve gücü ile ayar yapıyorsun demek .
    0 da kalması herzaman düzgün olanıdır.
    ileri seviye bir sistemde bunlarla rahatlıkla oynanıp ses güzelce ayarlanabilir.
    subsonıc sendeki anfiye özel bir durum extra güç takviye gibi tahmin ediyorum.

2nci anfide 2 kanal bulunuyor.
    4 giriş var
    bunlardan a kısmını ön sol ve ön sağ olarak kullabilirsin.
    b kısmını ise arka sağ ve arka sol olarak yada subwoofer olarak kullanbılırsın.
    subwoofer için kullanabileceğini anlaman için x-over kısmındaki full-lpf ve hpf yi gormen yeterlidir.
    a kısmı için hpf yani high pass filterimiz var yalnızca.
    high pass filter isminden anlaşılacağı gibi yüksek frekanstır.
    anfisine göre 80 yada 100 den başlayıp 2khz ye yada daha yükseğe çıkabilen bir süzgeçtir.
    aktif pasif sisteme girmicem.
    pasif demek anfi ile hoparlör arasında başka bir süzgeç var demek.
    genelde aldığımız component sistemlerde crossover olduğu için biz pasif kullanırız.
    anfiden hpf nin başlangıç noktasını 100hz seçmek ortalama bi seçimdir.
    nasıl olsa anfiden çıkan 100hz frekans hoparlöre gitmeden önce crossoverda süzüleceği için hoparlöre göre frekansı süzecektir.
    gain kısmı yine diğer tüm hoparlörler kapatılır .ayar yapacağımız hoparlörler bağlı kalır ve ses sonuna kadar açılır.
    gain ses bozulana kadar açılır.

b kısmında full - lpf ve hpf kısmı bulunuyor.
    full demek anfinin inebildiği en alt frekans ile en üst çıkabildiği frekansı belirtir.
    yani ne varsa çalarım diyen bir filtre .
    genelde 3in1 -4in1 - 5 in 1 gibi oval hoparlörler bu modda verimli çalar.
    sub bağlanacak ise lpf ye alınır ve 1ncı anfinin ayarları gibi yapılır.
    hoparlör yada component bağlanacak ise a kısmının ayarları gibi yapılır.

aktif sistem nedir peki derseniz.
    crossover olmadan hep bir hoparlöre 1kanal anfi kullanılarak ayarları tamamen anfi yada işlemciyle yapılan ve benden fazla bilgi birikiminiz olması gereken bir tür sistem metodudur.

kolay gelsin.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Detaylı bilgiler için teşekkür ederim.
    Haftasonu müsait bir yerde ayar yapmaya çalışacağım. Baktım elime yüzüme bulaştırdım ses sistemi ile ilgilenen bir yere götürürüm.

painkller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ruudvan abi herseyiyle aciklamis durumu, bilgiler yine tazelendi sagolsun.

Subsonic ayar kismina sadece bir aciklama getirmek istiyorum haddime dusmeyerekte olsa alt frekans ayaridir off konumu subun lpf sinirlamasina kadar olan butun hzleri calmasini saglar yok ben altlarida sinirlayacagim derseniz bu kismi icinde 50hz kadar sinirlandirabilirsiniz. Kendi xetec 600.1 amfimde gozlemledigim bu ise yaradigiydi.
    TR - B13

Utku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı anfileri şuan ben kullanıyorum arabamda rıdvan herşeyi özetlemiş.yanlız tek bir yere değinicem önemli.Teyp açılabildiği kadar açılır ama sonuna kadar açılmaz.Misal 60 a kadar çıkıyorsa 54 e falan getirmen makuldur.büyük ihtimal kabloların çok kaliteli değil tıslama olmasın diye.gain ve frekansı sıfırlarsın.lpf hpf sıfır da olsun.en çok dinlediğin tarzda kaliteli bir müziği aç.sonra gaini yavaş yavaş açmaya başla bozmaya başladığı yerde dur.sonrada mid tiz takımına göre frekanstanda biraz yüklenip noktayı koyabilirsin.geri kalan ince ayarlarıda teypten halletinmi tamamdır.bu şekilde kabataslak yapılabilecek en doğru amfi ayarı budur.ötesi yoktur
    Vorsprung Durch Technik

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dediklerinizi yaptım. Müziği sona dayayıp gaine yavaş yavaş yüklendim ve belli bir yerde sabitledim. Şuanki haliyle güzel. Fakar frekanstan birşey anlamadım Ayarı azaltsamda arttırsamda bir değişiklik göremedim.

hkkcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence kulaga göre yapmak yanlış hoparlörlere zarar verebilirsiniz belki amfilerle hoparlörler güç.olarak yakın değildir bilen birisi hoparlörlerin ve amfinin özelliklerine bakıp yapması daha sağlıklı olur
    Hakkı Can Eryüzlü...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    anfi nasıl ayarlanır:

1) internet üzerinden Sine wave olarak bahsedilen ve içeriğinde 1000hz (1khz) 0 db olarak arayın indirin.
    2) anfinizdeki gain ayarlarını en düşük seviyeye getirin.
    3) ana ünitedeki ayarların hepsini ne - nede + ya getirin direk ortaya getirin, bass boost vs kapalı
    4) anfinizdeki highpass,low pass kapalı olsun full range olarak çalın
    5) anfinizde bass boost var ise kapatın, sub woofer var ise onuda kapatın
    6) ana ünitedeki fader ayarından ayarlamak istediğini hoparlörler öndeyse faderi tamamen öne, arkadaki hoparlörler ise tamamen arkaya alın.
    7) şimdi herşey test edip ayarlamaya hazır.

test ve ayar için adımlar:

1) USB'ye yada cd'ye indirdiğiniz 1000hz(1khz) ve 0db olan sine wave'i çalın (bu download 2-3dk olsun minimum, daha kısa ise anaüniteden tekrar çal moduna getirin)
    ve kulağınız ile sesi dinleyin, yavaş yavaş ana üniteyi açıp açıp durun, sesin bozulduğunu temizken birden distrisyonlu çaldığını duyduğun nokta ana ünitenin çalabildiği en temiz alandır.

mesela ana üniteniz 60'a kadar çıkabiliyor maks, siz bu kirli bozulmuş sesi 52de duyuyorsanız ve 50 temiz ise sizin ana ünitenin doyum noktası 50dir, bu ses ayarını baz alacağız şimdi.

2) şimdi ana ünitenizi bulduğunuz doyum noktasında çalarak arkaya anfiye gidiniz. burada anfinin gain ayarını yavaştan yavaştan yükseltin tahaki yeniden o kirki bozulmuş sesi duyana kadar, bulduğunuz noktayı işaret edin ve gain ayarını 1 çeyreğin yarası kadar yani tümün 8de biri kadar geri çevirin.

işlem tamamdır!!! gain ayarı ayarlanmıştır! bu noktada anfi ile ana ünite benzer sinyaller içersinde çalışabilecek, anfi ve hoparlörler zorlanmayacak anfidende tamamen yararlanabileceksiniz.

eğer çok bilgilili birisi değil iseniz araç hoparlörlerine giden anfideki kanalları highpass açık tutun ve 80hz 'e ayarlayın, subwooferinde low pass açık tutun ve onuda 80hz ayarlayın.

sine wave için temiz ile kirli arasındaki fark nasıl olur diye merak ediyorsanız acep ben yakalayabilirmiyim diyorsanız korkmayın duymamak için sağır olmanız lazım,

aşağıdaki linkdeki method 2 Listening deki 4 numaralı yere gelin orada 1KHZ clean ve 1khz clipped var, işte kirli distrisyonlu dediğim ve dinleyeceğiniz ses şey budur:

Gain Settings

bu arada var ise kulaklık alın inanın kulağınız vızıldayacak ama en güzel ayarlama şekli budur ve çoğu sistemci adam bunu yanlış yapıyor, gain ayarı güç ayarı değildir arkadaşlar sinyal ayarıdır

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)