User Tag List

4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: JBL GT5 Anfi ve hoparlör

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

JBL GT5 Anfi ve hoparlör

Merhabalar. Ses sistemi hakkında çok bir bilgi sahibi değilim ve şu aralar biraz değişiklik yapmak istiyorum. Aracımda "JBL GT5" anfi mevcut ve bu anfiye göre 4 adet oval hoparlör takmak istiyorum. Ses sistemi yapan yere sorduğumda en az 550w takarız demişti. Sizce oval hoparlör olarak ne takmalıyım ne önerirsiniz ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhabalar. Öncelikle hoparlör seçimini "watt" üzerinden yapan bir sistemciden kaçarak uzaklaşın. Watt anlık çıkılan değeri temsil eder ve hiç bir manası yoktur. Kalitesiz markaların kutularına atmasyon watt değeri yazarak tüketiciyi kandırmaktır bu. Asıl kale alınacak değer "rms" değeridir. Amfinin teknik özelliklerinde rms cinsinden çıkış güçleri bulunmaktadır. Bu değere göre hoparlörün tam kapasite çalmak için istediği rms değeri eşleştirilir. Sizin amfi bilgileriniz eksik acaba jbl-gt5-604 4 kanal amfi mi var? Eğer öyleyse kanal başı 60rms güç üretebiliyor. Sizde 60rms değer ihtiyaç duyan hoparlör alarak tam kapasite çaldırabilirsiniz. Bana kalırsa en verimli 50rms hoparlör almaktır. Nedeni rms cinsin verilen değerler 14volt üzerinden yapılan testlerin sonucudur. Bizim araçlarımız süregelen değerleri 13volt civarlarında olur. O yüzden amfinin değerinin bir tık altı seçmek tam cuk oturacaktır. Ha gidip 80rms isteyen hoparlör de bağlanır ama tam kapasite çalışmaz o hoparlörler.. Elinizde 60 rms besleyen bir amfi var ama 80rms isteyen ve ses karakterini çok beğendiğiniz bir komponent olur o zaman bir istisna yapılabilir ama sağlıklı olan yukarıda bahsettiğim şeklidir. Zevkler ve renkler tartışılmaz tabi ancak oval hoparlörler doğal seslerden çok uzak çalarlar. Amaç ses şiddeti ise alırsınız. Bana kalsa iki kanalını paranızın yetebileceği en iyi komponenti alıp, diğer iki çıkışı köprüleyip (körülendiğinde 180rms veriyor) o rms değerlerinde bir subwoofer konularak işlemi bitirmek olurdu. Hip hop tarzı dinleniyorsa 30cm portlu kabin, elektronik müzik veya ardışık baslı müzik tercih ediliyorsa 20 veya 25cmlik portsuz kutu tasarlanabilir.

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nereye takilacak bu oveller
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yolunuzu değiştirmek gibi olmasın.Ancak sistem yapanlarda görüyorum.Midler,ovaller,tweeterlar bambaşka kulvarlarda.
    Benim size tavsiyem 4 adet oval yerine güzel bir takım mid.Emin olun çok daha kaliteli ses elde edersiniz.Eğer biraz daha basslı çalsın isterseniz ilerleyen zamanda giriş seviyesi bir woofer ile çok daha güzel bir sisteminiz olur.Alacağınız ovaller 150 kağıttan aşağı değildir.1 takım mid+ 1 takım subwoofer da 400 lira civarına bulunabilir diye tahmin ediyorum.Evimde 20 cm subwoofer,1 takım da bodrumdan bulduğum hoparlörlerle kurduğum sistem var.Amfi de lvpin lp838.İnanın piyasadaki bir çok araçtan kaliteli ses verir.
    Eğer illa ki oval demezseniz daha farklı alternatifler üretilebilir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler