User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
54 sonuçtan 39 ile 54 arası

Konu: Güç ve tork açıklaması..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kafam cooook karıştı
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene...

Zero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Barış Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kafam cooook karıştı

Kafan karışmasın . Çok basit bir mantıkla düşünelim. Hassas bir tartı bul ve elinle üzerine bir baskı uygula. ''Tork'' senin elinle bastığın tartıda çıkan değerin silindir içinde pistonun yukarı doğru bastığı kuvvetin newton metre değeridir ( elinle 30 kilo bastırabildiysen torkun yaklaşık 300nm dir ). Sen ne kadar çok basarsan hassas tartıdaki okunan ağırlık o kadar artacaktır.. Burayı anladık kabul edip öbür evreye geçelim. Beygir ise o basma kuvveti için elinin oradaki rahatlıkla kaldığı kuvvetin devamlılığıdır (işte burası biraz karmaşık olmaya başlayabilir ). Yani bir kuvvet verdin bastın tartıya ama orada ne kadar süre o gücü uygulayabilirsin gibi düşün tam anlatamadım belki ama kabaca mantığı budur. Yanlışım varsa forumdaki yüzlerce mühendis arkadaştan biri düzeltir En basit şekilde anlatmaya çalıştım. Örneğe devam ediyorum şimdi. Rampa yukarı bir yol düşün, torku yüksek ama beygiri düşük olan araç torku düşük ama beygiri yüksek araçla aynı ağırlık ve vites oranları olduğunu var sayarsak daha rahat hızlanır ve geçer. Anlaman için bir örnek daha vereyim, bisiklette 18 vites var sayalım. 18. viteste de 0 km/h dan bastığında hızlanabiliyorsan torkun yüksektir ama vitesi küçük tutup hızla çevirebiliyorsan beygirin yüksektir daha iyi ve doğru anlatan arkadaşlar varsa anlatsın artık ..

lowfamilia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tekrar tekrar okudum ama anlamadım sonuç olarak şunu sormak istiyorum kendi aracımdan örnek vermek istiyorum.

insignia 2.0T 220ps Automatic 350nm 1700 kg

insignia 2.0cdti 220ps Automatic 450nm 1700 kg

bu değerlere göre hangi araç geçer dizel torku ile geçer mi?
    Alıntı Eray Yümsel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    0.5 ne arkadaş benim aspiratör okadar üflüyo ya sc yerine onu verirdim üfletirdin motora serdar
    Alıntı ibooo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    malı arapfaikten alıyoruz mersine kadar göki kullanıyo

TechTurkey cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu açtığımda 22 yaşındaymışım yav dostum duygulandırdın teşekkürler
    " If everything seems under control, you're just not going fast enough. "

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu açtığımda 22 yaşındaymışım yav dostum duygulandırdın teşekkürler
    teknik paylaşımlar şart, trafikte makas konuları daha çok ilgi çekse de olayın özünü kaybetmemek lazım şu tünelleri bitir de paylaşımlar devam etsin
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı lowfamilia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tekrar tekrar okudum ama anlamadım sonuç olarak şunu sormak istiyorum kendi aracımdan örnek vermek istiyorum.

insignia 2.0T 220ps Automatic 350nm 1700 kg

insignia 2.0cdti 220ps Automatic 450nm 1700 kg

bu değerlere göre hangi araç geçer dizel torku ile geçer mi?
    Güzel bi soru gelmiş birde benim merak ettiğim birşey var 2 arabadan örnek vereyim.

Şimdi bende 1.4 TSI var torku 200, arkadaşımda ML270 dizel jip var torku kaç bilmiyorum ama benimkinden yüksek olduğu kesin. Ama kalkış yapalım roll yapalım şartlar ne olursa olsun benim arabam daha hızlı ondan.

Şimdi benim arabam daha hızlıyken neden onun koltukta oturunca koltuğa yapışma hissi daha çok?

Sonuçta fiziksel olarak benim aracım onnun arabasından daha çabuk hızlanıyor, hız kronometresi daha hızlı çıkıyor... Anlamıyorum

IbizaFR150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim duyduğum en basit anlatımı: Beygir, duvara ne kadar hızlı çarptığınızı,tork ise çarptıktan sonra duvarı ne kadar uzağa fırlattığınızı gösterir.

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güç, duvara ne kadar hızlı vurduğunu gösterir, tork da, o duvarı önüne katıp ne kadar sürüklediğini.
    Alıntı IbizaFR150 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim duyduğum en basit anlatımı: Beygir, duvara ne kadar hızlı çarptığınızı,tork ise çarptıktan sonra duvarı ne kadar uzağa fırlattığınızı gösterir.

Sayılmaz.
    Ben Nisan 2013'de demişim onu zaten.

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçen gün Onno usta şöyle bir laf söyledi video'da. "Drag araçlarında beygir gücünün hiç bir önemi yoktur, düşük hızlarda yüksek tork gücüne ihtiyacınız vardır" Bende kendisine sordum:

Citroen C4 2.0 130 hp 300 tork
    Civic Vti 1.6 160 hp 150 tork

iki aracın ağrılıkları aşağı yukarı aynı ikisi de manuel. O zaman Citroen uçup kaçması lazım vti'ın yanından doğru mu? E civic 7 saniye, Citroen 10 saniye.. Nereye uçtu kaçtı o torklar ? Cevap alamadım tabi. Dünyanın en hızlı aracı top fuel dragsterların beygiri torkunun tam 2 katı. Torkun tabi önemi var, hafifliğinde çok önemi var hepsi bir arada bunların ama çıkıp da beygirin önemi yok demek ne bilm yakışmadı onno ustaya
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yiğit G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçen gün Onno usta şöyle bir laf söyledi video'da. "Drag araçlarında beygir gücünün hiç bir önemi yoktur, düşük hızlarda yüksek tork gücüne ihtiyacınız vardır" Bende kendisine sordum:

iki aracın ağrılıkları aşağı yukarı aynı ikisi de manuel. O zaman Citroen uçup kaçması lazım vti'ın yanından doğru mu? E civic 7 saniye, Citroen 10 saniye.. Nereye uçtu kaçtı o torklar ? Cevap alamadım tabi. Dünyanın en hızlı aracı top fuel dragsterların beygiri torkunun tam 2 katı. Torkun tabi önemi var, hafifliğinde çok önemi var hepsi bir arada bunların ama çıkıp da beygirin önemi yok demek ne bilm yakışmadı onno ustaya

pd130 stock ibiza
    stock vtec 160 liık deneseler cok guzel yakın olabilir tork ne demek anlarız sadece 130 beygir araba nasıl oluyor da o kadar iyi gider deriz
    2022 XC90 kiralık spec & 2022 A5 40 TDI & 2017 Golf 1.6 TDI Highline yazılım
    2022 Haybusa full bolt on & 2021 Multi V4S & Kymco Lucky S

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yiğit şöyle bir baktım da en hafif olabilecek C4 2.0 HDi tam 1381 kg iken sedan VTi 1090 kg. neresi aşağı yukarı aynı?

C4'e 2.0 ama 300 tork dedin diye dizel olduğunu tahmin ettim, 320 torku var hatta. arada %30 fark varken iki katı tork tek başına ne yapsın

he Onno ustanın söylediği de şaşırtıcı zaten, kulaktan kulağa aktarılırken bi yerleri yanlış gelmiş gibi cümlenin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yiğit şöyle bir baktım da en hafif olabilecek C4 2.0 HDi tam 1381 kg iken sedan VTi 1090 kg. neresi aşağı yukarı aynı?

C4'e 2.0 ama 300 tork dedin diye dizel olduğunu tahmin ettim, 320 torku var hatta. arada %30 fark varken iki katı tork tek başına ne yapsın

he Onno ustanın söylediği de şaşırtıcı zaten, kulaktan kulağa aktarılırken bi yerleri yanlış gelmiş gibi cümlenin
    1200 kilo abi tekrar bak

1995 Honda Civic VI 1.6 i VTi (160 bg) | Teknik ozellikler, yakıt tuketimi , Boyutlar
    Honda Civic Civic VI • 1.6 i VTi (160 Hp) teknik ozellikleri ve yakıt tuketimi — AutoData24.com
    Honda Civic VI 1.6 I VTi (160 bg, benzin, 1995) - Teknik ozellikler, teknik veriler

neyse 1100 olsun hadi 2 kişi daha koy o zaman geçecek mi hdi Bir şey farketmez ki torku iki katı geçsin işte Alfa Romeo GT 1.9 jtd 1300 kg 305 tork. Golf Gti 2.0 1350 kg 280 tork. Demek ki Alfa geçecek 500 tane örnek çıkar. Bilmiyorum ben Onno ustayı severek okurdum ama demek ki bazen herkes herşeyi bilemiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı seko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pd130 stock ibiza
    stock vtec 160 liık deneseler cok guzel yakın olabilir tork ne demek anlarız sadece 130 beygir araba nasıl oluyor da o kadar iyi gider deriz
    bırak 130'u, standart Pd 160 da geçemez ki VTİ'i...

I-HANN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu I-HANN tarafından (29-08-2023 Saat 05:52 ) değiştirilmiştir.
    “Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bırak 130'u, standart Pd 160 da geçemez ki VTİ'i...
    yakın giderler diyorum kopmazlar stock vs stock aslında bulsak 100-200 süresi daha net anlarız
    2022 XC90 kiralık spec & 2022 A5 40 TDI & 2017 Golf 1.6 TDI Highline yazılım
    2022 Haybusa full bolt on & 2021 Multi V4S & Kymco Lucky S

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    onno usta biraz zırvalamış. Amerikalıların beygir otomobil sattırır tork yarış kazandırır lafından yola çıkmış ama Tork olmadan beygir, beygir olmadan da tork bir işe yaramaz. Kamyon gibi yük çekeceksen yüksek torka ihtiyacın var o tekerleri döndürebilmek için ama belli bir miktarda da beygir gücünün olması gerekiyor. Aynı hp de aynı şanzıman oranı ve aynı kilodaki vasitalarda torku olan öne geçer.
    IN BOOST WE TRUST

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)