User Tag List

Sayfa 6/8 İlkİlk ... 45678 SonSon
136 sonuçtan 96 ile 114 arası

Konu: Açık Hava Filtresi ve CAI gerçekten işe yarar mı?

alpbodrum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O zaman kullanıcıların psikolojik rahatlaması , aracının rahat modifiye yapılabileceğini düşünmesi için avans bırakmışlardır, Çok ciddiyim. Vtec teknolojisini geliştiren mühendisler bunu düşünmemiş olamaz.

burakh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim fikrim motora soğuk hava aldığımızda daha çok hava almış oluyoruz genleşme muhabbetinden dolayı. Motora daha fazla hava aldığımızı ECU'ya işlediğimiz takdirde daha fazla güç alabiliriz diye düşünüyorum. Daha fazla hava daha fazla yakıt daha fazla güç. Durumu bu videoda açıklamaya çalıştım. http://youtu.be/wZoygTO_who

dj_batukaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kapalı ve acık filtredeki giren sıcaklık degerlerini ( 40 - 25 derece olan ) neye göre aldınız merak ettiğim için soruyorum

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı burakh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim fikrim motora soğuk hava aldığımızda daha çok hava almış oluyoruz genleşme muhabbetinden dolayı. Motora daha fazla hava aldığımızı ECU'ya işlediğimiz takdirde daha fazla güç alabiliriz diye düşünüyorum. Daha fazla hava daha fazla yakıt daha fazla güç. Durumu bu videoda açıklamaya çalıştım. http://youtu.be/wZoygTO_who

Uğraşmışsın emeğine sağlık ama bayağı hatalı olmuş.

1.si sıcaklıklar.

2 durumda da içeri alınan havanın sıcaklığını neye göre aldın ?
    Her hava filtresi aynı şekilde soğuk hava alabilecek mi ?

2.si flow.

2 filtrenin de flow'u aynı mı olacak ki formülde V yi sabit alıyorsun. Flow aynı filtrenin kirli/temiz durumunda bile çok değişecekken 2 farklı filtrede eşit alman hata.
    Diyelim ki silindir içi hacmi sabit aldın, bu seferde basınç sabit kalamaz.
    Açık filtreyi takmak için koyduğun boruyu hiç saymıyorum bile. Abidik gubidik boru koyup akışın anasını ağlatan örnekler yok değil.. Neyse

3. Fazlasıyla karışık ve çok sayıda değişkenli bir konuyu, -akış,sıcaklık, açık hava basıncı, besleme türü, vsvs- Pvnrt formülü ile açıklamaya çalışmak çok sığ olmuş.

4. Beygirleri pazardan mı alıyoruz ? Önerdiğin bir tane var mı?

5. Ne içtin ? Böyle bi videoyu Tech gibi teknik bir forumun makale bölümünde paylaşmak yakışmadı..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uğraşmışsın emeğine sağlık ama bayağı hatalı olmuş.

1.si sıcaklıklar.

2 durumda da içeri alınan havanın sıcaklığını neye göre aldın ?
    Her hava filtresi aynı şekilde soğuk hava alabilecek mi ?

2.si flow.

2 filtrenin de flow'u aynı mı olacak ki formülde V yi sabit alıyorsun. Flow aynı filtrenin kirli/temiz durumunda bile çok değişecekken 2 farklı filtrede eşit alman hata.
    Diyelim ki silindir içi hacmi sabit aldın, bu seferde basınç sabit kalamaz.
    Açık filtreyi takmak için koyduğun boruyu hiç saymıyorum bile. Abidik gubidik boru koyup akışın anasını ağlatan örnekler yok değil.. Neyse

3. Fazlasıyla karışık ve çok sayıda değişkenli bir konuyu, -akış,sıcaklık, açık hava basıncı, besleme türü, vsvs- Pvnrt formülü ile açıklamaya çalışmak çok sığ olmuş.

4. Beygirleri pazardan mı alıyoruz ? Önerdiğin bir tane var mı?

5. Ne içtin ? Böyle bi videoyu Tech gibi teknik bir forumun makale bölümünde paylaşmak yakışmadı..
    Mühendisliğin %50si kabul %50si ihmaldir

Flowun etkisini analiz deney vs yapmadan karar veremeyiz bu yüzden onu katmadım hesaba ve V motorun hacmi oluyor ve sabit.

havadaki nem oranını, basıncını vs aynı yerde karşılaştırdığımız için sabit aldım, bu kabullerle 15 derece daha soğuk hava aldığımızda kütlece %5 daha fazla oksijen yakabliriz. Eğer ecu bu fazla oksijene göre fazla yakıt gönderirse daha güçlü patlama daha yüksek güç elde ederiz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dj_batukaan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kapalı ve acık filtredeki giren sıcaklık degerlerini ( 40 - 25 derece olan ) neye göre aldınız merak ettiğim için soruyorum
    Kabul ederek aldım. Abartılı değerleri hesapta gözüksün diye seçtim. Fark 2 3 derece bile olsa çok ufak bir faydası olur.

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    'Mühendisliğin' ne olduğunu bilmiyor değiliz. Aynı zamanda 2videonun da buram buram 'engineering explained' kullanıcısının videoları koktuğunun da. Neyse konumuz o değil.

Tamam müdendisliğin olmazsa olmazıdır assumption ama gözü karartıp işime gelmeyeni 'kabul ederim' de denmez.. Ayrıca yapıldığıda belirtilir. Şunları şunları kabul kabul ettim demezsen insanlar her şartta doğruluk bekler sonuçlarından.

V'yi Motor hacmi aldığında hacim değişmeyecektir doğru, ancak bu defa da değişen flow'a göre silindir iç basıncı artıp azalacak.. Yanmaya direkt etki edecek.

Sıcaklığı da 15 derece azaltabilirsem hesabı yaptığın için ok hadi o da.

Nerede gördün ki hp nin hava-yakıt arttırımına paralel olarak arttığını ? Linear olmaz bu artış. Bunu da assump etmişsin, en kötü belirtmen gerekirdi. İdeal şartlara sahip olsak böyle böyle olurdu denebilirdi. Tıpkı videonun orjinali gibi

Yinede emeğine sağlık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    'Mühendisliğin' ne olduğunu bilmiyor değiliz. Aynı zamanda 2videonun da buram buram 'engineering explained' kullanıcısının videoları koktuğunun da. Neyse konumuz o değil.

Tamam müdendisliğin olmazsa olmazıdır assumption ama gözü karartıp işime gelmeyeni 'kabul ederim' de denmez.. Ayrıca yapıldığıda belirtilir. Şunları şunları kabul kabul ettim demezsen insanlar her şartta doğruluk bekler sonuçlarından.

V'yi Motor hacmi aldığında hacim değişmeyecektir doğru, ancak bu defa da değişen flow'a göre silindir iç basıncı artıp azalacak.. Yanmaya direkt etki edecek.

Sıcaklığı da 15 derece azaltabilirsem hesabı yaptığın için ok hadi o da.

Nerede gördün ki hp nin hava-yakıt arttırımına paralel olarak arttığını ? Linear olmaz bu artış. Bunu da assump etmişsin, en kötü belirtmen gerekirdi. İdeal şartlara sahip olsak böyle böyle olurdu denebilirdi. Tıpkı videonun orjinali gibi

Yinede emeğine sağlık
    Tabi sen de haklısın neleri kabul ettiğimi neleri ihmal ettiğimi belirtmem gerekirdi ve assumption olayını abarttığımı da kabul ediyorum , videolardaki amaç çalışma prensibini konu hakkında bilgisi olmayan insanlara öğretmek.

ahmet_xy
    Misafir
    videodaki üç kağıdı farkedebildiniz mi?

OrcunInce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ahmet_xy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Makinanın 2 kademesi var, kağıt filtrede sadece 1 tanesini çalıştırıyor hırt.

Ayrıca mühendis düşünememiş mi diyen arkadaşlara itafen 2 kelam yazayım.

Mühendis hepimizin düşündüğünden daha fazlasını düşündüğünden havayı daracık bir boğazdan geçirip motora sokuyor.

Bu arabalar sadece bizim gibi meraklılara ve otobanda kullananlara satılmıyor çünkü. Tozu var, nemi var, yağmuru var bıdı bıdı..

Adam optimum seviyede ne yapabilirim diye düşünüp ona göre tasarlıyor filtreyi, girişini, borusunu.

Her kullanıcı 2-3k kilometrede filtrem temiz mi diye açıp bakmaz. Hele ki avrupa'da amerika'da insanlar filtreyi kolay kolay değiştirmezler bile.

Bu yüzdendir ki filtreler bizim gibiler için yetersiz kalır.

İşe yarar mı arabam hızlanır mı gibi sorulara tek cevabım, log alın.

Benim cupra'ya taktığım filtre beni hiç hızlandırmadı ama iat'ım düştü. (yazılımsız)

Log alıp baktığım için içim rahat kullandım. Her işin bir raconu var, birşey takıyorsan log alacaksın ki doğru mu yanlış mı göresin.

Saygılar.
    Megane 3 RS / 2.17 @İstanbulPark
    Fk8 Type-R (stock) / 50.68 @Körfez
    Megane 3 RS / 49.60 @Körfez

alpbodrum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam herkes wv-Audi grupta olduğu gibi 80 liralık Vag kablosuyla bağlanıp Log alamıyor malesef , Obd2 olmayan araçlar bile var onlar ne yapsın.

junicb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    100 tl lik aracın yayına pres yapıp gezen var, ne log'u usta hayırdır.
    Drive to win!

STP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    106 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

O makıneden bende vardı. Orjınal ıle koton farkını gostermek amacıyla tasarlanmıs bı makınedır. Hız kademesı dıye bırseyde yok o makınede kn kutu ıcıyle normal orjınal fıltre arasındada aynen oyle gecırgenlık farkı var vıdeo uydurma frlan degıl...

OrcunInce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alpbodrum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam herkes wv-Audi grupta olduğu gibi 80 liralık Vag kablosuyla bağlanıp Log alamıyor malesef , Obd2 olmayan araçlar bile var onlar ne yapsın.

Alıntı junicb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    100 tl lik aracın yayına pres yapıp gezen var, ne log'u usta hayırdır.
    Vag kablosu şart değil, elm327 25tl bir de android telefon tamamdır. Hemen hemen istediğin her değeri okursun yeter ki amaç değer görmek olsun.

OBD2 olmayan arkadaşlar için yapabileceğim birşey yok maalesef
    Megane 3 RS / 2.17 @İstanbulPark
    Fk8 Type-R (stock) / 50.68 @Körfez
    Megane 3 RS / 49.60 @Körfez

Zero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Video gerçekçi ancak okuyucu sensörlerinde yağlı filtre arıza yaratır olayı yanlıştır açıklaması yanlış spor filtreler ilk aldığınızda fabrikasyon hafifçe yağlı olur genelde ancak temizlik sonrası siz tekrardan yağlarsınız ve bu yağın ayarını doğru tutturamazsanız basbayağı okuyucu sensörü akışmetre debimetre maf ne derseniz deyin artık en iyi ihtimalle yanlış okumaya başlar veya bozulur, yanlış okumaya başlarsa yakıtınız sapıtır performansınız düşer bozulursa zaten kendini direkt belli eder sorunu aramanıza gerek bırakmaz. Bu demek değil ki kutu içi veya açık filtre zararlıdır ancak zarar verebilme ihtimaliniz her zaman vardır. 1 sene içinde 3 kere debimetre bozmuşluğum vardır(alfa romeo 156, sensör markası bosch). 1 seferinde rampa yukarı tam gaz giderken kaputun altında bomba patladı sandım sesten sonra ne rölanti tuttu ne de düzgün yürüdü araç eve sallana sallana zar zor döndüm

ahmet_xy
    Misafir
    Selcuk peki neden birinde tek tusa basarken digerinde iki tusa basiyor?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    106 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selcuk peki neden birinde tek tusa basarken digerinde iki tusa basiyor?
    İki tus yok makinede sadece ac kapa var kademe felan yok. Orda acele ederken basarken acamiyor bidaha basiyor dikkat edersen.

http://m.youtube.com/watch?v=yFTPSRxisJI

Buradan bakarsan daha net anlarsin, acma kapama dugmesi sert buraz ac kapa sesinden anlarsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı STP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İki tus yok makinede sadece ac kapa var kademe felan yok. Orda acele ederken basarken acamiyor bidaha basiyor dikkat edersen.

http://m.youtube.com/watch?v=yFTPSRxisJI

Buradan bakarsan daha net anlarsin, acma kapama dugmesi sert buraz ac kapa sesinden anlarsin
    senin linkle yukardaki video arasında biraz fark var yukardaki video türk işi olmuş..

3 birim hava 1 birim yakıt, 3:1 afr ile yürütecek makinayı, çalıştırabilirse tabi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    106 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sonuc olarak alet duzgun ve filtre o sekilde gecirgenlik sagliyor

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)