User Tag List

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
91 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: LPG ve Ateşleme Avansı ( Ignition advance on LPG )

alex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İyi lpg ayarı yapabilicek bi usta tavsiye edebilirmisiniz ?

aliburma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet kulenin arkasındaki fren merkezi. ama konunun canlandığı iyi olmuş. sonuna kadar okudum. hayret ben bu konuyu kaçırmazdım ama, demek ki boş zamanımıza denk gelmiş. Osman Bahadır ustamıza da bu vesile ile teşekkür edelim. ellerine sağlık...
    HONDA; KONFOR DA O'NDA ...

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Filtrenin arkasındaki lpg regülatörü, kulenin arkasındaki westinghouse.
    Mantığı nedir neden böyle bir şey yapılmıştır bizde yapsak + - nedir ?

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aliburma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet kulenin arkasındaki fren merkezi. ama konunun canlandığı iyi olmuş. sonuna kadar okudum. hayret ben bu konuyu kaçırmazdım ama, demek ki boş zamanımıza denk gelmiş. Osman Bahadır ustamıza da bu vesile ile teşekkür edelim. ellerine sağlık...
    fren merkezi tofaşlarda burda değilki arkadaş ek bir sistem mi yapmış sağlık açısından ?

delmanicomio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Demek bu lpg motor yedi, subap yaktı olayı ayarsızlıktan oluyormuş
    Osman bahadır epeydir foruma uğramıyor, kendisi nerede hangi forumda var mı bilgisi olan ?
    Bir de distribütör saat yönüne doğru ateşleme yapıyorsa, saat yönü mu yoksa tersine mi çevirmek avansı artırır ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi lpg ayarı yapabilicek bi usta tavsiye edebilirmisiniz ?
    Atikerse ben yaparim bedavaya.. Arac nedir?

Sadece bahcesehir tarafina gelmen icap eder

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

bu resim elimizde var fakat ben tam anlam veremedim.

şimdi yarım gaz ve tam gazda avans farkı var.

arabam karbüratörlü, o sistem için konuşacağım.

3 türlü vakum var
    statik avans (distribütörün konumu rölanti avansı diyebiliriz)
    mekanik avans (distribütördeki yaylar ve ağırlıklar, sağa sola çevirmeyle değişmez 24 derece ise max. devrinde 24tür rötardada avanstada)
    vakum avansı ( ilk çıktığında economiser diyorlardı, düşük gaz pedalı konumunda manifold basıncı yüksek olduğundan avansı arttırır, yakıt ekonomisi ve daha serin çalışma sağlar, yük altında tam gazda vakum avansı 0 veya 0'a yakındır

mesela
    statik 8 derece
    mekanik 24
    vakum 15
    47 derece total avansımız var

tam gazda 8+24 olacaktır, (24 her devirde 24 değil, o max tork gibi ilgili devirden sonra 24 derece vermeye başlıyor)

elektronik sistemlerde nasıl bilmiyorum,
    fakat lpg ile kullanılan karbüratörlü arabada ideal ateşleme nasıl sağlanacak.
    avansı sevmiyor LPG 2500 devirden sonra
    ya yarış motorları gibi vakum hortumu sökülecek, bu da düşük devirde ciddi ısınma sorunu açacak ve kötü ekonomi
    yada yakıtı fakire ayarlayıp sürekli tam gaza yakın mı gideceğiz, vakumu azaltmak için.

nasıl ayarlamalıyız ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba
    Aracınızın karbüratör yada benzin püskürtmeli olması daha doğru bir deyişle ateşleme zamanlamasını elektronik,elektronik ve mekanik veya tamamen mekanik olarak düzenlemesi yanlış olan bu lpg avans eğrisinin düzeltilirken hangi yöntemin kullanılması gerektiği ile ilgili bir konu.
    Aslolan,şekildeki görülen örnek zamanlama eğrisinin her lpg dönüşümü yapılan motor için gerçekte zorunlu olduğudur.
    Fakat pratikte,konuyu açan arkaşımızın detaylıca tarif ettiği çözümler dışında bir çözüm henüz yoktur.

Sizin için uygun çözümü,aracınızın ateşlemesinin distribütörlü olduğunu varsayarak orjinal metinden alıntıladım.

^^ Distribütörden ayar yapacaklar ise eğer araçlarını yüksek devirde kullanmıyor, ekonomik sürüşler yapıyorlarsa distribütör üzerinden avansa müdahale edip biraz avans açabilirler. Bu 5~8 derece arasında olabilir. Ama üst devirlere çıkanlara bunu tavsiye etmiyorum. ^^

^^ LPG'nin yanma ısısından bahsettik. Bir de bu ısı sebebiyle ihtiyaç duyulan buji tipi meselesi var.

LPG için benzinde kullandığınız bujinin bir kademe daha soğuğunu, mümkünse 0.1mm daha dar elektrot aralığında kullanın. Piyasada LPG bujisi olarak satılan bujilerin çoğu benzinde kullandığımız klasik iridyum bujilerin bir kademe daha soğuğudur zaten.

Soğuk buji kullanmanız benzinde olduğu gibi buji üzerinde deposit, kurum birikmesine sebep olmaz. Çünkü LPG deposit bırakmaz. ^^

Umarım işinize yarar bilgiler verebilmişimdir.

suskunkral_21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazının çoğunu okudum kalanı ***** ama bir kardeş tavsiyesi verdiğiniz bilgiler. Gerçekten de paha biçilmez bir bilgi ( bence ) . Sizden ricam böyle kaba taslak bir proje yapıp patentlemeniz. Çünkü sizin verdiğiniz bilgiler birer hamur ve ekmek yapmasını bilenler. Bu bilgiler sayesinde bir lpg markasi tutturabilirler. Yanlış algilamadim inşallah
    Ê ne dı şerde be şêre. - Kavgada olmayan aslan kesilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı expectum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    Aracınızın karbüratör yada benzin püskürtmeli olması daha doğru bir deyişle ateşleme zamanlamasını elektronik,elektronik ve mekanik veya tamamen mekanik olarak düzenlemesi yanlış olan bu lpg avans eğrisinin düzeltilirken hangi yöntemin kullanılması gerektiği ile ilgili bir konu.
    Aslolan,şekildeki görülen örnek zamanlama eğrisinin her lpg dönüşümü yapılan motor için gerçekte zorunlu olduğudur.
    Fakat pratikte,konuyu açan arkaşımızın detaylıca tarif ettiği çözümler dışında bir çözüm henüz yoktur.

Sizin için uygun çözümü,aracınızın ateşlemesinin distribütörlü olduğunu varsayarak orjinal metinden alıntıladım.

^^ Distribütörden ayar yapacaklar ise eğer araçlarını yüksek devirde kullanmıyor, ekonomik sürüşler yapıyorlarsa distribütör üzerinden avansa müdahale edip biraz avans açabilirler. Bu 5~8 derece arasında olabilir. Ama üst devirlere çıkanlara bunu tavsiye etmiyorum. ^^

^^ LPG'nin yanma ısısından bahsettik. Bir de bu ısı sebebiyle ihtiyaç duyulan buji tipi meselesi var.

LPG için benzinde kullandığınız bujinin bir kademe daha soğuğunu, mümkünse 0.1mm daha dar elektrot aralığında kullanın. Piyasada LPG bujisi olarak satılan bujilerin çoğu benzinde kullandığımız klasik iridyum bujilerin bir kademe daha soğuğudur zaten.

Soğuk buji kullanmanız benzinde olduğu gibi buji üzerinde deposit, kurum birikmesine sebep olmaz. Çünkü LPG deposit bırakmaz. ^^

Umarım işinize yarar bilgiler verebilmişimdir.

üst devirlere çıkanlar için avans açılmaması söylenmiş.
    benim kafa karışıklığımda burada başlıyor.

yüksek devirden kasıt 6bin 7bin devir değil sanırım.
    LPG 3000 devirden sonra avans kısılması istiyor, sonrası düz çizgi olarak ilerliyor, yani 5000de hemen hemen aynı.

araba atmosferik olduğu için max. tork 4000devirde veriyor,
    genelde 3000devir altı pek kullanmıyorum, hele uzun yolda hiç.
    çünkü sollama var yokuş var rampa var
    turbo olsa 1500 devirde bile çekiş var.

her neyse şimdi ben avansı açsam, vuruntu olacak fazla avanstan dolayı
    LPG oktanı yüksek olduğu için vuruntuyu tolere edebilir mi ?

avansı kıstım diyelim, o zaman şehiriçi sürüşleri, ışıkta beklemeler, rölanti, sıkışık trafikte rötarlı ateşlemeden dolayı motorun içine edeceğiz.

konuyu okuduğumdan beri benzinde kullanıyorum, yakıttan kar ettiğim parayı sanayide harcamak istemem.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    *- üst devirlere çıkanlar için avans açılmaması söylenmiş.
    benim kafa karışıklığımda burada başlıyor.

**- yüksek devirden kasıt 6bin 7bin devir değil sanırım.
    LPG 3000 devirden sonra avans kısılması istiyor, sonrası düz çizgi olarak ilerliyor, yani 5000de hemen hemen aynı.

***- araba atmosferik olduğu için max. tork 4000devirde veriyor,
    genelde 3000devir altı pek kullanmıyorum, hele uzun yolda hiç.
    çünkü sollama var yokuş var rampa var
    turbo olsa 1500 devirde bile çekiş var.

****- her neyse şimdi ben avansı açsam, vuruntu olacak fazla avanstan dolayı
    LPG oktanı yüksek olduğu için vuruntuyu tolere edebilir mi ?

*****- avansı kıstım diyelim, o zaman şehiriçi sürüşleri, ışıkta beklemeler, rölanti, sıkışık trafikte rötarlı ateşlemeden dolayı motorun içine edeceğiz.

konuyu okuduğumdan beri benzinde kullanıyorum, yakıttan kar ettiğim parayı sanayide harcamak istemem.

*-Kafanız karışmasın,size bu konunun püf noktasını izah etmeye çalışayım.
    bütan ve propan karışımı bu gaz'ın yanma hızı düşük devirlerde (benzinden) yavaş,yüksek devirlerde (benzinden) hızlıdır.
    daha detaylı anlatmak gerekirse,buji kıvılcımı bir yanma başlatır bu yanmanın silindir üzerindeki hava yakıt karışımının her yerine ulaşması bir zaman alır.
    bu sebeple düşük devirlerde daha fazla avansa (yani uzun yanma süresi),yüksek devirlerde daha az avansa (yani kısa yanma süresi) gereklidir.

**-Evet okadar yüksek değil tabii.
    Motorunuzun karakterine göre bir parça değişiklik gösterir ama verilen çizelgedeki değerler genele uygun değerler.
    3000 devir civarına kadar arttırılmış avans değeri devam ediyor,3000 devir civarında sabitleniyor,4500 devir civarında azalmaya başlıyor ve devir devam edebiliyorsa avansda azalmaya devam ediyor.
    Bu yazdıklarım bir genelleme,tabii her motorun karakterine göre optimize edilmesi gerekir.

***-Aracınızın en yüksek torku ve beygir gücünü hangi devirde verdiğini internetten bulabilirseniz daha iyi olur sanırım.
    Turbo motorlarla kıyaslamanız da pek isabetli değil .Çünki bu tork ve beygir eğrisini etkileyen çok fazla faktör var.

****-Evet avansı makul sınıra kadar arttırırsanız, göreceli olarak avans vuruntusu olmayacak.Hatta pratikte ,aşırı arttırsanız dahi vuruntu olmayabilir.
    Ama soru şöyle olmalı, Sabit avansı ne kadar arttırabilirsiniz. Bunun cevabı bütün bu ayar değişiklikleri bir dinamometre üzerinde ve metodik olarak yapılmalıdır ki değişiklileri takip edebilesiniz.

*****-Avansı azaltmayın tabiki egzost gazı harareti çok artar , Sübap hasarları genellikle bu sebepten oluyor çünki.
    Ayrıca motorunuzun genel çalışma hararetide artacaktır.Dahada kötüsü eğer ateşleme sistemi,endüksiyon bobini her bujide bir soketli bobin olan tipte ise
    bu bobinler hep arıza yaparlar.
    Bu sebeple şimdilik statik avans ayarınızı 8 derece kadar arttırmak,daha soğuk buji kullanmak ve 3000 devir üzerinde uzun müddet kalmamaktan başka çareniz yok.

Bu arada unutmamanız gereken en önemli şey avansınızı arttırırsanız aracınız benzinle çalışırken erken ateşlemeden ötürü risk altına girer.
    Onun için Soğuk motoru rölantide hareket etmeden ısıtmak dışında benzinde kullanmamanız iyi olur.

Aslında sonradan lpg dönüşümü yapılmış araçlar için yukarıda bahsettiğim benzinle çalışmadaki riski ortadan kaldıran elektronik avans modülleri ikibinli yıllara kadar imal edilip kullanıldı.

Fakat özellikle 2005 ten sonraki hiçbir benzinli aracın eteşleme düzeneği bunları kullanmaya uygun değil.
    ''lpg ignition tap'' anahtar kelimeleriyle arama yaparsanız çokça bilgiye ulaşırsınız

Umarım faydalı olabilmişimdir.

Sevgilerimle.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Suskunkral_21

Çok iyi bir temennide bulunmuşsun.Kendi adıma ve konuyu açan arkadaş adına teşekkür ederim.

Ortaklaşa fikir birliği,deneyimleri paylaşma ve metodlu çalışma ile herşeyin üstesinden gelinebilir tabiiki.
    Ben bu konuyla uzunca bir süredir ilgileniyorum .Çokca araştırma ve prototipler yaptım ve yapmayada devam ediyorum.
    Umarım seninde söylediğin gibi bir ürün ortaya koyabilirim.

Sevgilerimle

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Onceki lpg li aracimla (95 vectra gt) cok ugrasmistim.

Knock sensoru olan ve opcom isimli ekipmanla bunu goruntuleyebilme imkanina sahipti.

Benzinde mutlaka vuruntu algilayip buna gore ateslemeyi rotara alirdi ancak lpg de cok cok nadir vuruntu oluyordu.

6500 devirde kesiciye girene kadar da zorlardim arabayi.

Lpg yakiti vuruntu anlaminda basarili.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onceki lpg li aracimla (95 vectra gt) cok ugrasmistim.

Knock sensoru olan ve opcom isimli ekipmanla bunu goruntuleyebilme imkanina sahipti.

Benzinde mutlaka vuruntu algilayip buna gore ateslemeyi rotara alirdi ancak lpg de cok cok nadir vuruntu oluyordu.

6500 devirde kesiciye girene kadar da zorlardim arabayi.

Lpg yakiti vuruntu anlaminda basarili.

Merhaba.

Aracın motor kompresyonu 9 civarında sanırım o sebeple erken ateşleme sorunu yaşamamışsınız.
    opel'ler hakkında hiç denecek kadar az bilgim var. Sayenizde opcom'u öğrendim çok kullanışlı bir diagnostik cihazıymış.

Aslında bu 90 lı senelerin araçlarına sahip olan kullanıcılar motor kompresyonlarını 12 civarına yükseltip ateşleme eğrilerini lpg ye uygun hale getirebilseler
    bir daha o aracı elden çıkartmak istemezler sanırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aksine yuksek sayilabilecek 10.8:1 oranina sahip. (X20xev motor)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben wikipedia'dan kabaca bakmıştım .
    motor kodunu bildiğinize göre siz doğru değeri öğrenmişsiniz.
    Kompresyon yüksek olduÄ£una göre lpg ile benzin arasında çok fazla kuvvet kaybı yaşamamışsınızdır herhalde.
    Araç tek ateşleme bobinli ve distribütörlü müydü?.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben wikipedia'dan kabaca bakmıştım .
    motor kodunu bildiğinize göre siz doğru değeri öğrenmişsiniz.
    Kompresyon yüksek olduÄ£una göre lpg ile benzin arasında çok fazla kuvvet kaybı yaşamamışsınızdır herhalde.
    Araç tek ateşleme bobinli ve distribütörlü müydü?.
    Hissedilir bir guc kaybi yoktu.

1 kere dyno guc olcumude yaptirdim ama saglikli olcum yapamadik malesef.

Fakat benim memnun olmamin ana sebebi, wideband afr cihazi baglayip, iyi yakit ayari yapmamdan kaynaklaniyor.

Lpg uygulamalarindaki problemin en buyugu duzgun sekilde kurgulanmayan ve ayarlanmayan lpg enjeksiyon sistemidir.

X20xev nin atesleme sistemi distributorsuz bobin, bujilere giden kablolar vardi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi biraz inceledim sizin motor kodunu .
    Hem krank sensörü, hemde egzantrik sensörü varmış.
    Oldukça modern bir motor yönetimi kullanılmış.
    Afr ayarını değiştirmek için müdahele ettiÄ£iniz menüde ateşleme zamanlamasınıda değiştirebilmek ićin bir bölüm varmıydı acaba.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi biraz inceledim sizin motor kodunu .
    Hem krank sensörü, hemde egzantrik sensörü varmış.
    Oldukça modern bir motor yönetimi kullanılmış.
    Afr ayarını değiştirmek için müdahele ettiÄ£iniz menüde ateşleme zamanlamasınıda değiştirebilmek ićin bir bölüm varmıydı acaba.
    Sirali sistem lpg kiti taktirmistim. Lpg ayari yaptim sadece yakita mudahale ediyor.

Ateslemeye mudahale etme fonksiyonu yok lpg kitlerinin yada ben gormedim diyim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)