User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
70 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Nokian WRD3 kış lastiği deneyimlerim...

metinmb407 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Nokian WRD3 kış lastiği deneyimlerim...

Bir yıl sonra karı gören masum kış lastikli Bora Güncel 2. sayfada.

Selam arkadaşlar. Konu yeri burası sanırım aradım en uygun yerin burası olduğuna karar verdim.

Geçtiğimiz hafta içerisinde aracımla uzun yola çıkacağım ve yolda ne ile karşılaşacağımı bilmediğimden kışlık lastik aldım. Şükür yolda kar yoktu ama diğer şartlardaki deneyimlerimi aktarıyorum.

Lastik 195 65 15 91T Nokian WRD3. 4 adeti hepsiburadadan kampanya dahilinde kargo dahil 600 liraya 6 taksit aldım. Normalde tanesi 220 lira. Lastik ekim ayı sonu üretimi yeni lastik. Yanında birde lastik basınç ve diş derinlik ölçüm aleti geldi.

Lastikle Edirne-Istanbul-Bolu-Osmancık-Amasya-Samsun-Trabzon-Rize-Batum güzergahında 2500 km yol yaptım deneyim testi için yeterlidir sanırım.

4 mevsim de yaşadığım yeni yağmurda kayma eğilimi bu lastikte başıma gelmedi. ABS devreye çok nadir girdi. Önceki lastiklerde arkadan kayma bile olmuştu ne aksiyon ama Frenaj kuru ve ıslak zeminde iyi kar görmediğim için karlı zemini bilmiyorum.

Ses önceki lastiklerle aynı ama şöyle bir durum var. Asfaltın böyle tereyağı, kaymak gibi olduğu veya ağır tonajlı araçların yolda yaptığı dümdüz zeminlerde ve şerit çizgileri üzerinde ses yapıyor. Diş ve lastik yapısından kaynaklı galiba. Onun haricinde gayet iyi.

Yakıt tüketimi 1 litreye kadar arttı. Normalde ben uzun yollarımı 5.5-6 litre arasında tamamlardım. Bu sefer 6.5 litre ile tamamladım. Sebebi lastiğin sürekli yumuşak olmasından dolayı yola daha iyi yapışması, yolu daha iyi tutması.

Tek bir yerde sorun yaşadım oda virajda aracı çok zorladım. Arkadan kayma eğilimi gerçekleşeceğini anladığım an hemen frene bastım araç yol çizgisinden çıkmadı. Oda yoldaki ikaz şeritlerinden oldu anlık şekilde araç bu şerite denk gelince biraz hopladı ve çizgiyi kaybedeceği an frenle çizgide tuttuk. Allahtan fren basınç yardımı dağılımı var.

Bu benim ilk kış lastiği deneyimim. 4 mevsimde Lassa dan sonra bu lastikte benim için geçer not aldı. Kampanya hala devam ediyorsa kaçırmayın.

ilkercom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lassa dan sonra 4 mevsim nokian alsan yine iyi gelirdi. nokianlar ayrı bir dünya.

tüketimi artırması normal yola iyi tutunuyor sürtünme fazla.

o şeritlerde herkes hopluyor. özellikle uzun yolda 50 km yol yaptıktan sonra lastik basıncın 4 - 5 psi artıyor. direk balon gibi zıplıyorsun.

hayırlı olsun allah kaza bela vermesin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Iyi dilekleriniz için teşekkürler. Nokian ın normal lastiği kullanıcı yorumları çok iyi değil diye hatırlıyorum. Lassa Impetus çok başarılı. Fiyatına göre üstün performans sergiliyor. Ülkemiz yol şartları için yeterli kaç çukura düştüm daha balon yok Allah a şükür. Islak zemin performansı çok etkin geldi. Önceki lastiklerim Michelin di tövbe daha alırsam.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı metinmb407 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ses önceki lastiklerle aynı ama şöyle bir durum var. Asfaltın böyle tereyağı, kaymak gibi olduğu veya ağır tonajlı araçların yolda yaptığı dümdüz zeminlerde ve şerit çizgileri üzerinde ses yapıyor. Diş ve lastik yapısından kaynaklı galiba. Onun haricinde gayet iyi.

.
    Nokian şu anda benim arabadada var gürültü lastik eskidikçe artıcak. benim lastikler 2 yıllık bildiğin yüksek hızda uçak türbülansı gibi ses geliyor.. ama karda yağmurda buzda on numara ne kayma ne atma var. nokian zaten kış lastikleriyle ünlü bir marka finlandiya malı nokia firmasının bir kuruluşu. finlandiyada ***** kış ülkesi o yüzden kış lastikleri çok iyidir.. ama yazın çıkart tam ızdırap oluyor hem fazla yaktırıyor hemde gürültüsü dahada artıyor yerle kuru olduğu için
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Ben Nokian V ler ile sağanak yağmurda ciddi zorladım, hızlanıp birikintiye daldım. Benden geçti
    Kimileri 5000km yi doldur öyle gel falan dese de şuan 6000 km yi doldurmaya doğru hazırlanıyorum, yüzüm kara çıkmadı. Kullanım tarzına en uygun lastiği seçtiğimi düşünüyorum ben de

Metin hacım, ön çeker arabada lift off a kalmak üzereyken fren yapmakta tam deli cesareti olmuş bu arada Ters kontra yaptırmadı mı frene bastığında araba?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fren basınç yardım dağılımı sağolsun hız sabitleyici açıktı döner diye tahmin ettim ama o ikaz şeritleri olunca aracı yerinden oynattı frene bastım ters manevra yaptım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nokian şu anda benim arabadada var gürültü lastik eskidikçe artıcak. benim lastikler 2 yıllık bildiğin yüksek hızda uçak türbülansı gibi ses geliyor.. ama karda yağmurda buzda on numara ne kayma ne atma var. nokian zaten kış lastikleriyle ünlü bir marka finlandiya malı nokia firmasının bir kuruluşu. finlandiyada ***** kış ülkesi o yüzden kış lastikleri çok iyidir.. ama yazın çıkart tam ızdırap oluyor hem fazla yaktırıyor hemde gürültüsü dahada artıyor yerle kuru olduğu için
    O zaman sizin dediğinize göre ben hakkımın yarısını doldurdum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    fren basınç yardım dağılımı sağolsun hız sabitleyici açıktı döner diye tahmin ettim ama o ikaz şeritleri olunca aracı yerinden oynattı frene bastım ters manevra yaptım
    O bizde de var da bir ESP görevi görmüyor sonuçta

lucky Jackal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende dün 205/45/17 Toyo kış lastiği taktım,2012 35. hafta üretimi.şansıma bugünde kar yağdı,lastikler çok iyiymiş daha önce kumho ve michelin kullanmıştım farklı arabalarda toyoda pişman etmedi. Özellikle dunlop runflat leri atınca araba inanılmaz rahatladı nokianların tanesine 330 gibi bir fiyat verdiler ben alamadım,265 e toyo aldım. Çiçek gibi biniyorum iki gündür. Run flat belasından kurtulduğum güne şükürler olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O bizde de var da bir ESP görevi görmüyor sonuçta
    Esp değil ama yine iyi yav Alman freninden bahsediyoruz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eski aracımda lassa 4 mevsim vardı. dünya yol yaptım eskimedi bile gel gelelim yol tutuş sıfırın altındaydı.

bugün yaz lastiği alıcak olsam gody f1 asym 2 , conti sc3 veya nokian zg2 alırdım. ki zaten dünyada sıralama hemen hemen böyle ebadına göre sıralama değişiyor ancak nokian hep ilk 3 te.

fiyatını araştırıp almak lazım bazı yerlerde deli paralar istiyorlar.

kış lastiği için ise hiç araştırmam bile direk nokian.

Hakka Z ( türkiyede bulunmayan bir model) ile kışın karda 200 km hıza çıktım banamısın demedi. yüksek performans lastiği için inanılmaz ıslak zemin performansı vardı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla ne bilim Lassa Michelinden daha iyi geldi bana

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Esp değil ama yine iyi yav Alman freninden bahsediyoruz
    37m sıcak 38m soğuk frenlerim var benim

Ben de yine Nokian almakta tereddüt etmem şu dk dan sonra.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    senin kullanımından o çıkıyor bendeki de frenden değil lastikten diyorsun yani kar denk gelmedi arabayı memlekete bıraktım 15 gün sonra ara tatil var diye.

MEGFB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nokian nın h serisine çok sessiz diyorlar gerçekten parasının hakkını veriyor mu conti yada michlein yokohama gibi markalarda işi görür mü ?

Canselmo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nokian v serisi kullanıyoruz sessiz ve yumuşak lastik . Artı ıslak zeminde cok cok iyi cok zorluyo kaymamak için

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nokian sesli bi lastik degil ancak tutunmasi iyis

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    benim aracımda şu anda nokian var gayet sesli 2 senedir kullanıyorum yüksek hızda tirbülans gibi ses geliyor.. hatta alırken tmps sensörü hediye ettiler.
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MEGFB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nokian nın h serisine çok sessiz diyorlar gerçekten parasının hakkını veriyor mu conti yada michlein yokohama gibi markalarda işi görür mü ?
    Valla hocam 6 bin km yol yaptım kışlıklarla. Sorun sıkıntı yaşamadım lastiklerden memnunum ama kışlık şu an kullandıklarım. 4 mevsimi veya yazlıkları nasıldır bilemem. Michelin büyük konuşmayayım ama hayatta almayacağım lastiktir.

Kış lastiği sıralamasında Nokian ilk 5 te. Sıralama lastik ebatına göre değişiyor. 205 tabanda Nokian birinci iken 195 tabanda Conti birinci Good Year ikinci, Nokian 3. sırada. Parasının hakkını tamamen verdiğini düşünüyorum. Bana kar denk gelmedi o yüzden karda test etme şansım olmadı.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)