User Tag List

Sayfa 1/19 12311 ... SonSon
357 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Methanol nedir , nasıl güç verir ? Methanol/Su enjeksiyonu nasıl çalışır?(Video+Text)

TechTurkey cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post Methanol nedir , nasıl güç verir ? Methanol/Su enjeksiyonu nasıl çalışır?(Video+Text)

Methanol nedir , Nasil Guc kazandirir , oncelikle videoyu inceleyelim ;

BORKED

Yakıt olarak Methanol

Benzin, içten yanmalı motorlarda bir asırdan fazladır kullanılmaktadır. Her ne kadar ana
    yakıt maddesi olarak kullanılsada araştırılması gereken propan, alkol, hidrojen ve su gibi
    başka yakıt türleride vardır. Propan, hidrojen, su farklı özelliklere
    ve karaktere sahiptiler fakat hiçbiri performans amaçlı uygulamalarda alkolün sunduğu avantajları
    sunamamaktadır.

Bir çok çeşit alkol üretilmektedir. İçten yanmalı motorlarda en çok kullanılan türler ise
    methanol ve ethanol'dür. Methanol, doğal gaz, ahşap veya kömürden elde edilir. Ethanol ise mısır veya şeker kamışından imal edilir. Methanol üretimi ethanole göre daha ucuzdur. Bu yüzden litre başına methanol fiyatıda daha ucuzdur. Methanol ile ethanolün arasındaki temel fark methanolün daha düşük kaloriye (veya karışım sırasında yakılarak ortaya çıkan enerji miktarı) sahip olması, daha yüksek özısıya sahip olması (bünyesine karışımı yakmak için daha fazla ısı alabilmesi) ve yüksek buharlaşma ısısına sahip olmasıdır. (buharlaşma sırasında emiş sıcaklığını belirgin seviyede düşürme özelliği)

Methanol kullanmanın avantajları

Methanol diğer benzin türevi yakıtlarla karşılaştırıldığında apayrı bir canavardır. Methanol yanma odasına giren havayı öyle etkili soğutur ki (yüksek buharlaşma ısı tutulumu) aşırı beslemeli motorlarda intercoolera gerek kalmaz. Alkol ile çalışan içten yanmalı motorlar öyle soğuk çalışırlar ki genelde radyatöre gerek kalmaz. Yanma odasına gönderilecek alkolün miktarı yükselecek olan ısının kontolünü sağlar.

Methanol'ün ikinci özelliği ise daha yüksek özısıya sahip olmasıdır. Bu özellik
    yanma odasında karışımın daha yavaş yanmasına imkan sağlar. Methanol'ün oktan değeri yaklaşık olarak 105 - 110 arasındadır ve yüksek oktan karışımın daha geç yanmasını sağlar. Methanolün oktan değeri benzinden yüksek olduğu için avans ve basınç değeleri arttırılabilir.

Buharlaşma ısısı ve alkolün özısı değeri bu yakıtı kullanan içten yanmalı motorun
    karakteristiğinde önemli role sahiptir. Düşük sıcaklığa sahip emilen hava, düşük yanma
    odası sıcaklıkları ve daha yoğun bir karışım ile sadece benzinden methanole geçerek 10-20%
    güç artışı olağandır.

Yakıt olarak alkol kullanmanın en avantajlı yönlerinden biride karışımın detanasyona
    meyilli olmayışıdır. Alkol yanma odasında ateşlendikten sonra ortaya çıkan alev adeta
    yanma odasını baştan sona gezerek, benzin tabanlı yakıtlarda bir fenomen olan detanasyonun oluşmasına engel olur. Karışım kendiliğinden alev alabilir fakat bu durum düzgün ayarlar ile kolayca kontrol altına alınabilir.

Alkol tabanlı yakıtların dezavantajları;

Ana yakıt olarak mehtanol kullanımının bazı dezavantajlarıda vardır.

1. Motora enjekte edilen benzin miktarına erişmek için 2 katı methanol enjekte edilmelidir.

Methanol çok kolay buharlaşır. Motora enjekte edildiğinde ve ısıyla karşılaştığında derhal etrafındaki herşeyi soğutarak buharlaşır. Alkolün yanma odasına girmeden buharlaşması, yanma odasını yakıtsız bırakacağından dolayı zararlıdır. İşte burada mehtanolün miktarı 2 katına çıkartılarak buharlaşmadan sonra bile yanma odasına yakıtın ulaşması sağlanır.

Yakıt sistemini seçerken de yakıt ile ilgili enjektör, yakıt pompası ve yakıt rayları gibi
    elemanları hep iki katı olarak düşünmeliyiz. Örneğin 400whp civarlarında benzinle
    çalıştırılan bir motoru 720cc lik enjektörlerle besliyorsak alkol kullanımında 1400cc
    lik enjektörlere ihtiyacımız olacaktır. Eğer kullanılan yakıt pompası 400whp destekliyor
    ve 255lph ise alkol kullanımında 500lph'lık bir pompaya ihtiyacınız olacaktır.

2. Methanol aşırı derecede aşındırıcıdır.

Methanol alkol ile temas ettiğinde metali bozar. Tüm aluminyum yüzeyler
    (örneğin yakıt yolları, regulatör vs) mutlaka *anotlanmalıdır. Anotlama sayesinde
    alkol aluminyumun moleküllerini etkileyecek seviyeye erişemez.

Methanol aşındırıcı bir madde olduğu için özel enjektör ve yakıt pompası kullanılmalıdır.
    Görünür şekilde içinde petrol barındırmasada aslında benzin petrolden elde edilir. Bu da benzine kısmi yağlama özelliği kazandırır. Alkolde ise bu özellik yoktur ve yapısı itibariyle moleküler bazda petrol moleküllerini parçalar. Yakıt pompası ve enjektörleri gibi komponentler sürtünme kaynaklı aşınmalardan korunmak için yağlanmaya ihtiyaç duyarlar. Yağlayıcı olarak petrol bazlı ürünler kullanılmadığında bu komponentlerin arızalanması tipik senaryodur. Benzin türevli emsallerine nazaran alkol bazlı yakıt pompaları ve enjektörleri önemli miktarda yağa ihtiyaç duymadan çalıştırılabilirler. Fakat yağlama kalitesini aynı seviyede tutmak için yakıt sistemine konan alkolle beraber petrol türevli yakıtta eklemek gereklidir.

Yakıt rayları ve yakıt tankıda korozyona dayanıklı bir metal olan paslanmaz çelik olanlarıyla değiştirilmelidir. Petrolden bazlı olduğu için her türlü kauçuk malzemeli yakıt yolları ve diğer malzemeler kısa sürede zarar görerek işlevlerini yerine getiremeyeceklerdir.

Son olarak, alkolün motoru daha çabuk eskittiği bilinen bir efsanedir. Bu efsane yarış
    amaçlı motorlara direkt olarak alkol enjekte edilmesi sonucu segmanlar ve gömlekler gibi elemanlarda hızlı aşınmanın tesbit edilmesiyle ortaya çıktı. Methanole yağ
    karıştırıldığında ise yakıt kısmi yağlama özelliğine sahip olur ve hızlı aşınma ortadan
    kalkar. Eğer alkole yağlama özelliği olan bir yağ eklemediyseniz bu normalden fazla
    aşınmaya sebep olur.

3. Soğuk havalarda zor çalışma

Alkol 15.5 santigrat derecenin altında yeterli seviyede pulvarize olamaz. Enjektörler içinse fiziksel olarak yeterli bir sprayleme yapmak zorlaşır. Bu sorunu aşmanın en iyi yolu alkolü benzinle karıştırarak daha uçucu bir karışım elde etmektir.

Genel olarak alkol benzin gibi koy depoya git türü bir yakıt değildir. Farklı bir
    yakıt sistemine ve dikkate ihtiyaç duyar fakat sağladığı yararlar ise benzinden çok
    daha fazladır. Yüksek miktarlarda alındığında methanol benzine göre daha ucuzdur.
    Yarış araçları için intercooler ve radyatör ihtiyacını ortadan kaldırır (cadde araçlarında
    radyatör mutlaka bulundurulmalıdır.), sadece benzinden methanole geçerek 10-20% arası
    güç artışı sağlar ve detonasyona sebep olmaz.

*Anotlama, bir metalin (genellikle alüminyum) yüzeyinin, elektrolizle yükseltgeme yoluyla bir kaplamaya dönüştürülmesi işlemidir.

Copyright: cem & maxiboost (TechTurkey)
    " If everything seems under control, you're just not going fast enough. "

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bu ara metanolle ilgili cok sorular vardi bi konu cok iyi olmus tesekkurler Cem.

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    standart arabalarda %5 oranında yakıt katkısı olarak kullanıyorum, tavsiye ediyorum,

methanol eritir, korozyon yapar deniliyor ama,

6 aydır plastik pet şişenin, benzliklerde satılan 5 lt lik plastik bidonların, benzin hatlarında kullanılan kauçuk borulara ve bosch standart benzin pompası ve weber benzin regülatörüyle, çin malı ayarlı benzin regülatörüne methanolle aşınma testi yapıyorum, en ufak bir değişiklik bile olmadı, isteyengelip görebilir, sadece silikon hortuma zarar verdi ama benzinde silikon hortuma zarar verdi

ayrıca 2 senedir 100 den fazla araba alkol dönüşümü uyguladık (m85 %85 methanol,%15 benzin), sorun çıksaydı illaki 1 tanesinde biryerler erirdi, bi sorun çıkardı ama hiç sorun çıkmadı,

bende ilk başlarda eritir diyordum ama, sorun çıkmıyor

methanol dönüşümü yaptığımız araçlarda fan açmıyor araba, hatta bazılarında termostat dahil açmıyor

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    methanol dönüşümünü ne için yapıyorsunuz araçlarda? yani standart araçlarda
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dragstar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    standart arabalarda %5 oranında yakıt katkısı olarak kullanıyorum, tavsiye ediyorum,

6 aydır plastik pet şişenin, benzliklerde satılan 5 lt lik plastik bidonların, benzin hatlarında kullanılan kauçuk borulara ve bosch standart benzin pompası ve weber benzin regülatörüyle, çin malı ayarlı benzin regülatörüne methanolle aşınma testi yapıyorum, en ufak bir değişiklik bile olmadı, isteyengelip görebilir, sadece silikon hortuma zarar verdi ama benzinde silikon hortuma zarar verdi

ayrıca 2 senedir 100 den fazla araba alkol dönüşümü uyguladık (m85 %85 methanol,%15 benzin), sorun çıksaydı illaki 1 tanesinde biryerler erirdi, bi sorun çıkardı ama hiç sorun çıkmadı,

methanol dönüşümü yaptığımız araçlarda fan açmıyor araba, hatta bazılarında termostat dahil açmıyor
    dünyaya meydan okuyan adam 2 sene ne çabuk geçti be

güncel araçların çoğu uyumlu gnelde ama yinede tedbirli olmakda yarar var.
    MagicPerformance
    MegaSquirt Engine Management Systems Technician

Ne kingler gördük güle güle öldük...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    methanol dönüşümünü ne için yapıyorsunuz araçlarda? yani standart araçlarda
    enjektörlerin açık kalma zamanlarını arttıran kitlerden takıyoruz (% duty cycle)

Alıntı Murat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dünyaya meydan okuyan adam 2 sene ne çabuk geçti be

güncel araçların çoğu uyumlu gnelde ama yinede tedbirli olmakda yarar var.
    , aynen öyle Murat abi

methanol depoda biriken pisliği çözüyor ve benzin filtrelerini tıkıyor, ondan dolayı kit takmadan önce deponun yıkatılmasını veya benzin filtresinin yenilenip kit takıldıktan 100 km sonra tekrar yenilenmesini öneriyoruz

Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ..
    kurulum hakkında ip uçları varmı?

misal pompa yerleşimi, uygun nozzle seçimi, yerleşimi olsun vs.
    MagicPerformance
    MegaSquirt Engine Management Systems Technician

Ne kingler gördük güle güle öldük...

TechTurkey Oz` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

alcoholl bazlı seyler benzinden suyu ayrıştırmayayı sağlıyor Erittmek zor fakar depoda su biriktirmeye başlıyor Metal depoları pas tutmaya başlatıyor zamanlıca enjektorunu tıkmaya baslıyor

ayrıca benzine su katmış gibi oluyor benzin kalitesini belirli bir müddet sonra düşürüyor

Benim kanımca koyudktan sonra depoda bekletmeden bitirmek
    www.drecu.com
    Ne Büyüktür Emeğe Saygı Duyan İnsan...!!!

Frank - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aem in yaptıgı vıdeo ve acıklamalarınız cok guzel gercekten.
    temel mantıgı ve işin kimyasını anlatıyor.
    Teşekkürler
    Alıntı mmustu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hacı ben bildiğin su bardağı ile shot atıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oz` Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    alcoholl bazlı seyler benzinden suyu ayrıştırmayayı sağlıyor Erittmek zor fakar depoda su biriktirmeye başlıyor Metal depoları pas tutmaya başlatıyor zamanlıca enjektorunu tıkmaya baslıyor

ayrıca benzine su katmış gibi oluyor benzin kalitesini belirli bir müddet sonra düşürüyor

Benim kanımca koyudktan sonra depoda bekletmeden bitirmek
    konulan benzinde su varsa bunların olması muhtemel

tolgakaynak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

%5 yakıt katkısı olarak kullanırken nasıl yani misal 50 liralık benzin aldınız az bişeyde depoya methanol mu döküyorsunuz :S

TYPERHAKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bilgiler için çok teşekkürler,çok faydalı oldunuz.

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motora nos basarken methanolda basmak performansı attırır o zaman? Ama aşınmayıda arttırmı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolgakaynak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    %5 yakıt katkısı olarak kullanırken nasıl yani misal 50 liralık benzin aldınız az bişeyde depoya methanol mu döküyorsunuz :S
    aynen öyle

cem06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    methanol yuzde bes yakıt katkısı olarak kullanırsak 1 1.5 derece arttıryor oktanı. peki bunun yerine oktanı daha yuksek kimyasal kullanabilirmiyiz nitrometan toluen xylene?? ne gibi yan etkileri olur? alcohol-compatible uyumlu sistemde kullanılırmı bunun dısında neler gerekli??

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cem06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    methanol yuzde bes yakıt katkısı olarak kullanırsak 1 1.5 derece arttıryor oktanı. peki bunun yerine oktanı daha yuksek kimyasal kullanabilirmiyiz nitrometan toluen xylene?? ne gibi yan etkileri olur? alcohol-compatible uyumlu sistemde kullanılırmı bunun dısında neler gerekli??
    aynen öyle, nitromethane olabilir ama denemedim ucuza bulursam denerim, toluen ve xylene'nin oktanı methanolden daha düşük

cem06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bendeki tabloya gore xylene 117 toluene 114.5 methanol 104.5 yanlız (r+m)/2 olarak geciyor anlamadım edittt (ron+mon)/2 mis
    wikiden baktım orda ron degerleri var xylene 117 toluene 111 methanol 108.7 ethanol 108.6
    heryerde farklı yazmıs

dandik wurth octane booster falan almaktansa bunları temin edersem denicem...

Mert G - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kafamdaki tüm sorulara cevap buldum, çok faydalı olmuş, eline sağlık Cem..

rebel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konu ilaç gibi olmuş vallahi eline sağlık başkan .

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)