User Tag List

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
87 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Formula 1 Tarihini En İyi Motorları

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OmerRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu video çok iyi kesinlikle, senelerce atmosferik v8 ile hükmet bütük grid e sonra adam gelsin turbolarla bildiğin bütün herşeyi alaşağı etsin. Pilotlar herşeyin farkında yalnız ne kadar geride oldukları konusunda

Takıldığım bir nokta var, bilen biri varsa açıklar diye umut ediyorum. Bu adamlar 86 yılında yatık kasa IBM kadar büyük ECU lar kullanıyolar bunların ilk örnekler olduğunu söylüyolar ve gayet sorunlu çalışıyor. Diğer yandan 86 yılında Sierra Cosworthler çıktı turbo komple elektronik kontrollü weber beyinli ufacık ve güvenilir. NAsıl bu kadar kısa sürede yollara adapte edildi anlamak güç.

ford yapmış diyorsun yani
    2011 E90 320d & 2006 FJR 1300

OmerRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı initial-D Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ford yapmış diyorsun yani
    Bilmiyorum şüpheliyim işte Cosworth ertesi sene F1 dekinden daha ufak ve güvenilir bir sistemi nası yol arabasına koyabilir ki.
    Azim Oto Özel Ford Servisi
    http://www.azimfordservisi.com/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2000 BMW e41 motoru

72 derece v10 3 lt

810 hp @17.500 rpm

350nm maximum tork

94 mm çap/ 43,2 strok

40,5 mm intake valfleri

31,2 mm egzos valfleri

14,5:1 ile 15:1 arası sıkıştırma

62cm uzunluk/52,4 cm genişlik/39,5 cm yükseklik

117 kg ağırlık

o sene mercedes 17.500 devirde 820 hp, ferrari 17.500 devirde 817 hp imiş

-------

2000 Ferrari motorunun piston hızı 24,7 m/s ike maximum piston hızında piston ivmesi 8890g iken bmw 2001de p80 motoru geliştirilirken 25,8 m/s piston hızını hedeflemiş

intake valve 40,5 ten 41mm e ve egzos valfleri 31,2 den 32,65 mm e yükseltilmiş.

ferrarinin valve area/bore area oranı olan %35,4 ten daha agresif bir oran elde edilmiş; %37,25

117 kilodan 105 kiloya düşerken ağırlık merkezide 145mm ye çekilmiş.18.000devri geçmeden 880 hp güce ulaşmış

daha fazla detay için

http://f1tcdn.net/files/2011/bmw-f1-engines-200x.pdf

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu video çok iyi kesinlikle, senelerce atmosferik v8 ile hükmet bütük grid e sonra adam gelsin turbolarla bildiğin bütün herşeyi alaşağı etsin. Pilotlar herşeyin farkında yalnız ne kadar geride oldukları konusunda

Takıldığım bir nokta var, bilen biri varsa açıklar diye umut ediyorum. Bu adamlar 86 yılında yatık kasa IBM kadar büyük ECU lar kullanıyolar bunların ilk örnekler olduğunu söylüyolar ve gayet sorunlu çalışıyor. Diğer yandan 86 yılında Sierra Cosworthler çıktı turbo komple elektronik kontrollü weber beyinli ufacık ve güvenilir. NAsıl bu kadar kısa sürede yollara adapte edildi anlamak güç.

aslında bir noktada yine kendin cevabını vermişsin bana kalırsa f1 kadar komplike olduğunu düşünmüyorum yani çok fazla parametreyi beyin müdahelesinde bırakmamışlardır

birazda yakıttan kaynaklanan sıkıntılar var snaırım, ilk tambayın test edeceği o soğukta çalıştıramadıkları kısımda kalibrasyonun daha doğrusu testin önemini anlıyorsun aslında, hoş şu da var diğer firmalar farklı ecu kullanıyordu sanırım bosch kullanıyorlardı weberle boschun ortak çalışması vs olabilirmi?

birde şu var tabi adamlar hakikaten mühendis yani mühendis kime denir diye sorsalar keith duckworth derdim
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı initial-D Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2000 BMW e41 motoru

72 derece v10 3 lt

810 hp @17.500 rpm

350nm maximum tork

94 mm çap/ 43,2 strok

40,5 mm intake valfleri

31,2 mm egzos valfleri

14,5:1 ile 15:1 arası sıkıştırma

62cm uzunluk/52,4 cm genişlik/39,5 cm yükseklik

117 kg ağırlık

o sene mercedes 17.500 devirde 820 hp, ferrari 17.500 devirde 817 hp imiş

-------

2000 Ferrari motorunun piston hızı 24,7 m/s ike maximum piston hızında piston ivmesi 8890g iken bmw 2001de p80 motoru geliştirilirken 25,8 m/s piston hızını hedeflemiş

intake valve 40,5 ten 41mm e ve egzos valfleri 31,2 den 32,65 mm e yükseltilmiş.

ferrarinin valve area/bore area oranı olan %35,4 ten daha agresif bir oran elde edilmiş; %37,25

117 kilodan 105 kiloya düşerken ağırlık merkezide 145mm ye çekilmiş.18.000devri geçmeden 880 hp güce ulaşmış

daha fazla detay için

http://f1tcdn.net/files/2011/bmw-f1-engines-200x.pdf
    Piston çapı 95 mm olacak. Ferrari daha kısa strok kullanıyor diye hatırlıyorum.

Alıntı senna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında bir noktada yine kendin cevabını vermişsin bana kalırsa f1 kadar komplike olduğunu düşünmüyorum yani çok fazla parametreyi beyin müdahelesinde bırakmamışlardır

birazda yakıttan kaynaklanan sıkıntılar var snaırım, ilk tambayın test edeceği o soğukta çalıştıramadıkları kısımda kalibrasyonun daha doğrusu testin önemini anlıyorsun aslında, hoş şu da var diğer firmalar farklı ecu kullanıyordu sanırım bosch kullanıyorlardı weberle boschun ortak çalışması vs olabilirmi?

birde şu var tabi adamlar hakikaten mühendis yani mühendis kime denir diye sorsalar keith duckworth derdim
    Weber marelli diyor.

Formula 1 motor gelişiminin durması ile çok şey kaybetti bizim açımızdan. Renault motorlu Redbull açık ara en hızlı araç Mercedeslerin önünde. Firma olarak mercedesin tahammül edemeyeceği bir durum aslında.

Duckworth e bende bu videoyu izledikten sonra farklı gözle bakmaya başladım. Adam kafasındakileri birleştirip sıfırdan motor yaptı izlenimi verdi bana

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Piston çapı 95 mm olacak. Ferrari daha kısa strok kullanıyor diye hatırlıyorum.

Weber marelli diyor.

Formula 1 motor gelişiminin durması ile çok şey kaybetti bizim açımızdan. Renault motorlu Redbull açık ara en hızlı araç Mercedeslerin önünde. Firma olarak mercedesin tahammül edemeyeceği bir durum aslında.

magneti marellinin emslerini bi göremedim ama çok iyi diyorlar onlarında çok fazla bilgisi var bu konu üzerine doğrudur dediğin

diğer konuda haklısın aslında formula 1 prestij kaybetti açıkçası ben izlemiyorum artık gördüğümde kanal değiştiriyorum eskiden tvde adı geçtiğinde dikkat ediyordum ama sanki o zaman daha farklıydı şimdi garip bir hal aldı elektrikli yapsınlar arabaları, kısıtlama ile bir yere varılacağını sanmıyorum, bmw ayrıldı toyota ayrıldı, kısıtlama yapacaklarına aksine araçları biraz daha sadeleştirseler pilot performansını ön plana çıkarsalar o kadar güzel olurki sıralı şanzıman vs yol otomobillerinin gelişmesi için iyi fakat bana göre formula 1e fazla yeniden H tipi şanzımanların kullanılması, motor kontrol sistemlerinin biraz daha sadeleştirilmesi hep aklımdan geçmiştir

mercedes halen ilmorla çalışıyormu yoksa kendimi geliştiriyor?
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Duckworth e bende bu videoyu izledikten sonra farklı gözle bakmaya başladım. Adam kafasındakileri birleştirip sıfırdan motor yaptı izlenimi verdi bana

cosworthü kurmaları dfv yi yapmaları bence zaten ayrı bir başarı örneği düşünsene 60 küsür yılında motor yapıyorsun 85e kadar kullanılıyor bir çok şampiyonluk vs kazanıyor çok büyük adamlarmış bence tabi

bu konudaki fotolarada bakabilirsiniz v10ların bazılarının fotoları var

http://www.techturkey.com/forum/foto...mula-1v10.html
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ilmor u mercedes 90 larda satın almıştı F1 de motor sağlamak için. Sonradan işin çapını da büyülttüler artan iddiasıyla birlikte. Şu an en iyi motorları üretiyolar, zaten bence adamların (BMW ile birlikte) formula 1 deki gövde gösterisi motorlar üzerine yoğunlaşıyor.

DFV yi incelememe görme şansım olmuştu bi ara aslında şu an kullandığımız performans v8 leri tamamen bundan esinlenmiş gibi. Kelebek yerine slide thottle falan kullanmışlar. 60-80 arası almanların uyuduğu dönem heralde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ilmor u mercedes 90 larda satın almıştı F1 de motor sağlamak için. Sonradan işin çapını da büyülttüler artan iddiasıyla birlikte. Şu an en iyi motorları üretiyolar, zaten bence adamların (BMW ile birlikte) formula 1 deki gövde gösterisi motorlar üzerine yoğunlaşıyor.

DFV yi incelememe görme şansım olmuştu bi ara aslında şu an kullandığımız performans v8 leri tamamen bundan esinlenmiş gibi. Kelebek yerine slide thottle falan kullanmışlar. 60-80 arası almanların uyuduğu dönem heralde
    brabhamla bmw tag porsche ile uyanmışlar sanırım

yaw ilmorun yetkilisi uçak kazasında kaç yılında ölmüştü? 2001miş yaw şu adamlara piston falan yaptırsak nikahta istemeseler mükemmel olacak

M power diyorum ben
    körler sağırlar

Eriador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı senna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    magneti marellinin emslerini bi göremedim ama çok iyi diyorlar onlarında çok fazla bilgisi var bu konu üzerine doğrudur dediğin

diğer konuda haklısın aslında formula 1 prestij kaybetti açıkçası ben izlemiyorum artık gördüğümde kanal değiştiriyorum eskiden tvde adı geçtiğinde dikkat ediyordum ama sanki o zaman daha farklıydı şimdi garip bir hal aldı elektrikli yapsınlar arabaları, kısıtlama ile bir yere varılacağını sanmıyorum, bmw ayrıldı toyota ayrıldı, kısıtlama yapacaklarına aksine araçları biraz daha sadeleştirseler pilot performansını ön plana çıkarsalar o kadar güzel olurki sıralı şanzıman vs yol otomobillerinin gelişmesi için iyi fakat bana göre formula 1e fazla yeniden H tipi şanzımanların kullanılması, motor kontrol sistemlerinin biraz daha sadeleştirilmesi hep aklımdan geçmiştir

mercedes halen ilmorla çalışıyormu yoksa kendimi geliştiriyor?
    Geçen de Ferrari isyan etti zaten bu ne diye ? Artık Mekanikten çok aerodinamik konuşuyor , biz burda uçak filan üretmiyoruz yol araçları üretiyoruz kurallar artık gözden geçirilmeli dediler .

Tüm bu kısıtlamalar her şeyi baştan başlatmak için komple değişen kurallar hep diğer büyük firmaları çekmek içindi ama gelmiyorlar ( Audi , Prosche gibi )

Zaten Audi ergen genç nazından paso bişilerden şikayetci kısaca yemedi demiyorlar hep bahane üretiyorlar
    ...::: Çirkin kadın yoktur , az Votka vardır derler... Geçiniz ! Çirkin kadın vardır, midesiz erkekte çoktur. Votkaya *** atip durmayalim onunda bir suçu yoktur :::...

ilkercom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence yakın tarihte F1 in keyfini kaçıran en önemli olaylar. Senna reyizin vefat etmesi ve mika hakinen in bırakması oldu.

schumi bıraktıktan sonra geri dönmekle hata etti. rezil maskara oldu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence 3 lt ile devam edilecekti
    şanzıman h-box olacaktı
    tüm elektronikler kaldırılacaktı
    kers+drs kaldırılacaktı
    ön kanat ve arka kanat 7-8 parçadan oluşacak bage-board kaldırılacaktı
    oluklu lastiklerle devam edilecekti

ne çekişme düşmüş olacaktı
    nede araçlar devir sınırlaması olmayan +1000 hp üzeri motorlarıyla insan üstü hızlara ve araçtan dolayı yine pilotların kaldırmayacağı g kuvvetlerine çıkamayacaktı

ön+arka kanatta aşırı yol tutuş olmadıkça ve yer etkisi zaten yasakken deli gibi bir yol tutuş olmayacak araçlarda.araçlarda aeroların etkisini azaltıp geçişleri fazlalaştırmak istediler ama çift katlı difüzör-downforce üreten egzoslar vs her türlü çok dahha komplike sistemler ile slick lastikler geldi ve daha güçsüz ve yavaş araşlar daha hızlı turlar atıyor.kendileriyle çeliştiler

en tepede saydığım özelliklere sahip +1000 hp aracı hızlanırken vites kaçırmayan, yavaşlarken heel and toeyi en düzgün şekilde yaparak en iyi freni yapan,viraj içinde iyi yol tutamayan arabayla en iyi şekilde viraj dönen pilotlar seyredecektik ki zevki kaçmasın

o zaman ne vettel şampiyon olurdu ne button,belki bu sene schumi bile şampiyonluk yarışında olurdu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ilkercom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence yakın tarihte F1 in keyfini kaçıran en önemli olaylar. Senna reyizin vefat etmesi ve mika hakinen in bırakması oldu.

schumi bıraktıktan sonra geri dönmekle hata etti. rezil maskara oldu.
    Abi ben buna katılmıyorum .

Şuan zirveye yarışan pilotlardan hangisi 3 sene ara verip gelse eskisi gibi olabilir ?
    + Komple değişen kurallar
    + Mercedes en iyi 4. takım
    + 40+ yaş

bu şartlarda gene Schumacher iyi yarışlar çıkarıyor mesela Kanada yada bu seneki Spa bu bitmiş Schumacher geçen sene Alonso yu bu sene Hamilton u Monaco nun en yavaş virajlarında geride bıraktı.

Schumacher şuan adeta herkese kapak veriyor zamanında gizli TC kullandı hilekarlardı vs vs vs diyenler zamanında o kadar hile yapmış biri bambaşka bi takımla bu zor şartlarda geri dönermi ?

Schumacher in bi kontra yapması bile bana önlerde Hamilton Alonso Lewis in mücadelesinden çok daha fzla zevk veriyor .

McLaren ciler kaç sürücü değiştirdi ? Mika ile başladılar sonra David sobra Kimi ardından Lewis çi oldular .

o saydıklarımdan biri 7 dünya şampiyonluğu yaşasa 91 zafer alsa sonra bıraktıktan sonra geri dönse işte biz neler yaşıyoruz anlarlar Schumi nin verdiği keyifin hiç biri yüzde 30 unu vermiyor bana
    ...::: Çirkin kadın yoktur , az Votka vardır derler... Geçiniz ! Çirkin kadın vardır, midesiz erkekte çoktur. Votkaya *** atip durmayalim onunda bir suçu yoktur :::...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sennanın verdiği keyfi de hiç biri vermiyor. bizim çocukluk zamanımızın kahramanıydı.

Tek vites kullanarak son 10 tur yarışıp 1, bitirmesi bile ayrı bir olaydı.

Ben şumiyi biraz şanslı buluyorum. Senna nın ölümü ve meydanın boş kalması. mika hakkinenin şansızlıkları. Ve onun zamanın da dzgün takım kalmaması. Hondanın bile rezil yıllar geçirmesi vs.

Kendi tabiri ile pazar günü sürücüsü değil ama prost senna gibi efsanelerin yanında hatta önünde adı geçecek birisi de değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sennanın verdiği keyfi de hiç biri vermiyor. bizim çocukluk zamanımızın kahramanıydı.

Ben şumiyi biraz şanslı buluyorum. Senna nın ölümü ve meydanın boş kalması. mika hakkinenin şansızlıkları. Ve onun zamanın da dzgün takım kalmaması. Hondanın bile rezil yıllar geçirmesi vs.

Kendi tabiri ile pazar günü sürücüsü değil ama prost senna gibi efsanelerin yanında hatta önünde adı geçecek birisi de değil.
    Bu tarz yorumlar daha ne kadar yazılmaya devam edecek çok merak ediyorum. İlk sezonu olan 92 yi bir inceleyin en azından ne diyim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Şans ? Schumacher ?

Senna Williams araçına demediğini bırakmadı ama sonra ertesi sene o araça transfer oldu hemde efsane olduğu McLaren i bırakıp .

Senna her zaman en iyi araça yarışmak istedi .

Schumacher ne yaptı ? 94-95 de çiftte dünya şampiyonu oldukan sonra orta sıraların takımı Ferrari ye gitti , ozamanlar çok eleştirildi başarıdan çok para peşinde diye ama sonra o takımı nasıl toparladığı ortada.

bu örnek ikisini benim için ayırmaya yetiyor.Schumacher inde kısıtlı vitesle bitirdiği bi yarış var hangisi olduğunu hatırlıyamadım bulunca yazarım

Mika-Schumi zamanında şanslı olan Mika mı ? Schumi mi ?
    98 deki lastik farkını yazmaya gerek yok
    99 da ayağı kırılmasa 7 yarış kaçırmasa durum ortada
    00 de zaten olay bitti

Şuanki RedBull araçının tasarımcısı Newey Wiliams-Renault ardından McLaren ile araçlar üretiyordu ki 2000 yılındaki en iyiç araç hangisi diye sorulursa hala tartışılır.Schumi ile Hakinen dışında David ile Rubens çekişmesine bakarsak ve hep David in önde olduğunu görürsek yada genelde McLaren in araçı sanki biraz daha iyi gibi duruyor , 01 de öle ahım şahım bi fark yoktu .
    02 - 04 dışında Ferrari hiç bi zaman açık ara üstün bi araç üretemedi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    BORKED
    Jenson Button & Lewis Hamilton - Sportsvibe TV - YouTube

buda hoş bi video bi karşılaştırma vardı bulabilirsem eklicem normal araçlarda motor parçalarınn ağırlakları ile F1 in araçının.F1 araçında parçalar inanılmaz hafif ve hafif hafif parçalardan üreten ve dayanıklı olan sanat eserleri mühendis abilerin önünde saygı ile eğiliyoruz.

aranırken basit bi açıklama buldum benm gibi öle ahım şahım süper detaylı bilmiyenlere basit bi anlatım

-Atmosferik motor, 900hp?

Atmosferik bir motordan 900hp çikarabilmek gerçekten yetenek ve farkli düsünceler isteyen bir istir. Bu motorlarin nasil bu kadar kuvvetli olduklarini açiklayalim: Ilk olarak bu motorlar gerçekten diger yaris motorlarindan hatta ve hatta gündelik motorlardan bile çok daha farkli yöntemlerle üretilirler.

Bu yöntemleri basitçe siralamak gerekirse;
    -Piston kollari özel alasimlardan yapildigi için çok daha hafiftir ancak daha narindir.
    -Pistonlarda ayni sekilde özel alasimlardan yapilir, kimyasal islemlerden geçirilerek mukavemeti arttirilir, sicaga ve fiziksel darbelere karsi olan direnci artar.
    -Pistonlar boyca çok kisadir
    -V açilari degisiktir
    -Subap sistemleri oldukça farklidir
    -Volan ve krank mili de çok hafiftir.
    -Yani bu motorlarda hafiflik daha fazla güç saglar.

Belki de dünyada en çok zorlanan makinelerdendir F1 motorlari.18000d/dak’da degistirilen vitesler, ani devir oynamalari,.ok uzun süre tam gaz gitme gibi. Hangi birimiz arabamizla tam gaz gidiyoruz ki? Mutlaka birseyler oluyor ve ayagini gazdan çekmek zorunda kaliyorsun.(gerçi arada istisnalar olabilir)

bi kaç vido daha
    256 mil - 413 km yolda
    BORKED
    HONDA F1 TOP SPEED - YouTube

burdada Jenson Button Vs TheSuper Bike
    BORKED
    Jenson Button Vs TheSuper Bike - YouTube
    *Jenson ilk başta kaldıramıyor bi hata yapıyor ama sonraki denemede bye bye Superbike

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben Ferrari takımının başarısı olarak görüyorum bunları. hele ki takımı topladı lafı schumi için değil todt için söylenebilecek bir söz.

mclaren motoru dayanıklı değildi. Mikka hakinenin yarıda bıraktığı yarışlara bakarsanız anlarsınız.

Ferrari en iyi motoru veya diğer aksamları üretmedi. En iyi şaseyi de üretmedi. Ancak en iyi aracı bir araya getirdi.

Arkasında shell gibi bir firma vardı. en iyi yakıt o dönemlerde shell di.

Bridgeston kuru da çok iyiydi ancak yağmurda zaten ferrariye gereken farkı koruyacak performansı sunuyordu. ( burda sennanın ıslak zemin kabiliyeti ile schumiyi kıyaslamam bile )

Benim anlatmak istediğim olay Sennalı yıllar çok daha keyifliydi.

O yılların pilotlarına bakın şimdikilere bakın.

Ayrıca coulthardı da hiç sevmem.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ross Brawn başta olmak üzere bir çok müh. Schumacher in isteği ile transfer edildi bunu Ross da Todt da kendi ağzından bir çok defa söylediler . Ferrari başkanı Lucada veda konuşmasındaa ona güvenerek ne kadar doğru biş yaptığımızı görüyoruz diye bunu belirtmişti

Schumacher herkes tek lastik kullandığı zamanlarda ilk 13 veya 14 yağmurlu yarışında 11 1. olarak güzel bi iş çıkarmıştı zaten ondan sonrada RainMaster lakabı takıldı , Senna daha iyi olsa bile kıyaslama yapmam lafı ağır olmuş 14 de 11 süper bi başarı

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)