User Tag List

Sayfa 6/6 İlkİlk ... 456
114 sonuçtan 96 ile 114 arası

Konu: Wankel (Rotary) motorlar

HondatugraL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rotaryde seçım yapsam RX7 olurdu 8 ı nedense hıc sewmıyorum 7 daha bı havalı sankı
    DR. OWL

Kakus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rotary'nin yatak sarması mümkün müdür? Yatak sarmış bir rotary'nin rektifiye masrafı ne olur? Herkes evde rektifiye edilebildiğini söylüyor, bu işe cesaretli arkadaşlar var mı aramızda?
    K.

Mustafa Birsesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ef186 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne diyim adamlar yapmış bikere ama tr de herşeyde yaşandığı gibi bundada sorun yaşamak çok garip değil ne yazıkki ...
    Orgin servis bile mazda konusunda bu motorda nekadar deneyimli olabilirki ???
    kaçkez görmüşlerir ama yinede mazdayı taktir etmek lazım böle bi makinayı hemde efsane olabilicek bi şekilde standart üretimde dünyaya sundular ) bu bile bence yeterli. Tabi eminim ki herkez bi rx7 si olsun ister ben isterim açıkcası hehheehheheh
    konu hortlamıs ama neyse ne çok kötü bile olsa sesi yeter deyim 13b turbo motor aldım kenara attım

Alıntı Miata Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Wankel veya rotary bu makinanın icadi alman sapığın teki olan Dr. Felix Wankel'dir. Motorun nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler aşşağıdaki linki kullana bilriler.
    HowStuffWorks "How Rotary Engines Work"
    Foruma çok nadir girebiliyorum bu aralar o yüzden topiğide baştan okumadım sadece bildiklerimi yazıcam kise darılmasın kırlmasın...
    Aramızdan birisi rotary makina için zayıf demiş.. pardon neya göre zayıf, kime göre zayıf. Zayıf dediğiniz makinanın kırılması İMKANSIZ... Çünkii valf, lifter, retainer, cam shaft, connecting rod bunlar yok.Klasik motorlar we devir için ne diosunus ?? Makina şu kadar dönüyooo diimi hangi makina dönüyo? Piston we kolla yarattığınız düzlemsel momenti kranka bağşayıp dairesel momente çeviriyosunuz bumu mantıklı olan bumu dönüyo dediğiniz makina ? Neresi döznüyo krank dönüyo bitek.. Rotary makinada subap vs gib şeyler olmadı için kırılma riskiniz yok, onun dışında makina tur ve dönme olark bahsettiğiniz şey burda gerçek çünki normalde piston olark adlandırrığınız şey burda gerçekten dönüyo.... Dolayısı ile kırılacak parça olmadığı gibi dairesel momentide direk dairesel olarak sağladığı için we yapısı itibari ilede boost'a çok ama çok müsati we dayanıklı bi makinadır. Bildiğiniz otto-cycle yani 4 zaman mantığı ile diil 12 çevrizm zamanı mantığı ile çalışır bu makina.
    Gelelim acı ve gerçek tarafına için linke girin we inceleyin segmanların yerleşimini göreceksiniz. Bu makinanın tek problemi de bu segmanlar zaten, çünki yerleşimi nedeni ile normal makinalrdaki segmanlar kadar mukavim olmaz çünki burdaki sürtünme we yük çok daha yüksek! Dolayısı ile segman ömür düşük.
    Gelelim iii tarfalrına makina kompartmanında kapladığı yer makinasal ağırlık ve boost'a olan dayanıklılık. Kırılma riskinin olmaması .
    Kimse mükemmel değildir. Boost için hacmine göre en iilerden biri kabul edilen 4g63 yani evo makinasının ağırlık olark yarısıdır, kapladığı yer olark yarısıdır, we stock hali ile boosta çok daha dayanıklıdır we çok daha ii cvp verir.
    Konvansiyonel makinalar gibi 3000 de ayrı 5000 de ayrı davranmaz tork eğrisi çok daha yumuşaktır ( tabiki turb0nun görevini tam yapmaya başladığı yerde iş değşiyor) . Kısaca üstün bir makinadır.
    Gelelim rektifiye konusuna yurdumda bir çok iş daha yeni yeni düzgün yapılmaya başladı bunu hepimiz biliyoruz eeee o zaman bu makinanın rektifiyesininde yurdum ustasınun düzgün yapmasını beklemeyin....
    Paranız warmı kardeşim TR'de rx-7 veya rx-8 yürütecek kadar rahatmısınız. $4800 USA fiyatı bayaa bridge port edilmiş port polish'i yapılmış su kanlları genişletilmiş yarış için hazılnamış cadede problemsizce 600 beygire kadar çekip kullanacağınız 13b makina war. Alırsınız koyarsınız we ışınlanırsınız. FD3S yani son kasa rx-7 çoğu yerinin aluminyum olmasında dolayı 1150kg da bitiyo.Sunuç 1150kg 600hp eeeee almadan wermek olmaz bi makina ile 30000km gittiğinizi warsayalım, 600hp çektiğiniz bi 4g63 ile kaç km yapabilceksiniz ???
    avusturalyada 7sec gidenleri var çok iyi yürütüyorlar
    egetuning service & performance

DR.ECU CHIPTUNING İZMİR 05554042525

SeZaR #1
    Misafir
    No rotor = No motor diye boşuna dememişler

Ülkemizde ne yazık ki bu aracı kullanmaktan ya da bakımını yapmaktan anlayan insan sayısı birkaç taneyi geçmiyor, fiyatının çok uçuk olmaması, görünüm/performans adına ulaşılabilir olması,genelde alıp körleme gazlayan tiplerin elinde olması yüzünden motorlar düşük km lerde zarar görüyor ancak Abd gibi ülkelerde ultra yüksek km'lerde kullananlar var..

hsynks
    Misafir
    kısaca anlatmaya çalıştım umarım beğenirsiniz. Yorumlarınızı esirgemeyin https://www.youtube.com/watch?v=t_p2Ls_-wS4

slimx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben avustrayla'dan gelen bir turk olarak bir kac video buraya koymam lazim anlasilan. :P

Afiyet olsun (Bridge Port 13BTT - yakin bir dostdun arabasidir ). (bu video... ilk izleyen siz hic internette yayilmadi bugundan once ).

Burda hem parca yok, hem benzin konusunda degmez Rotary yoksa ben alip yapardim - gittim Honda aldim .

RX8 biraz unlu olma sebepi, daha elektrik bide TURBO YOK - turbosuz dayaniyor, RX7 trafikte bile isiniyor ya.

suskunkral_21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu düzeltilmesi gerekir
    Ê ne dı şerde be şêre. - Kavgada olmayan aslan kesilir.

speedy34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Wankel motoru; ekzantrik döner tasarıma sahip, yanma basıncını döner harekete çeviren içten yanmalı bir motordur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    herkese selamlar,

Rotary motor "yalan" değildir... hareketli parça sayısına, özellikle egzantrik, subap gibi şeylerin olmamasına bakarsanız (bkz subapsız koeniggsegg motoru) ne kadar yüksek potansiyelli olduğunu anlarsınız.

Mazda'nın kendi yağı vardır ayrıca dostlar. Özel yağını kullanmak gerekir.

Rotary motora turbo uygulaması da vardır ve RX-7'nin FD kasasında ikiz olarak uygulanmıştır.

1990'da Mazda Rotary motorla LeMans'ı kazandığından beri bu yarışı kazanan TEK ve İLK Japon üreticisi ünvanını elinde tutuyordu. geçtiğimiz dönem Toyota'nın tek başına yarıştığı klasmanda birinci olmasıyla bu ünvanlardan tek olma özelliği gitti.

Otomotiv'e sevdalı insanlar olarak zmanında Mercedes'ten Anadol'a kadar tüm dünyanın denediği ancak sadece bir marka tarafından üretilen Wankel motora daha çok saygı ve ilgi duymalıyız bence.

motorun devri RX'lerde motor devri sınırlandırılmıştır. aksi durumda subap yayları ve subaplar gibi devir çevirmeye engel şeyler olmadığından sınırsız dönebilir. eh beygir gücü dediğimiz şey de tork ve devirle ilgili olduğundan gerisini hayal edin.

üstüne küçük yapısı sayesinde motor ön-orta'nın son noktasında durabiliyor. 4 tekerde çift salıncak konabiliyor gibi gibi bir sürü avantajı var.

orjinal bir RX serisi piyasaya çıktığı gün klasik olmaya adaydır.... konusunda TEK olan bir şeyi kim sevmez?...

saygılarımla

Emre-Dylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu madem uplandı vakitte var şunu sorayım. 13b 20b 26b rotor muhabbetini tam anlamıyla bir çözemeyen ben miyim? 1 Rotor 650cc 13b'de 2 rotor bulunmakta, 20b'de ise 3 rotor bulunmakta, 26b'de ise 4 rotor bulunmakta ve bazıları fabrika çıkışlı turbo yada twin turbolu değil mi? Le mans'ta yarışan bir aracı vardı o TT diye biliyorum. Peki Rx8'de tek ama daha büyük rotor koymuşlar? Atmo olarak daha çok performans verdiği için mi? Sorularıma yanıt bulursam bir kaç tane daha var.
    AC/DC Back In Black
    1968 Mercury Cougar GT-E 427 390Hp

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    12 eve 13 modelleri en çok kullanılan tipler, tamamı çift rotor (13B Renesis)

20 modelleri sadece Eunos Cosmo'larda kullanılmış 3 rotor 2,0lt

26 modelleri sadece 767 ve 787 Le Mans araçlarında 2,6lt

hemen hepsinde turbo tek veya çift olarak kullanılmış

suprolla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre-Dylan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu madem uplandı vakitte var şunu sorayım. 13b 20b 26b rotor muhabbetini tam anlamıyla bir çözemeyen ben miyim? 1 Rotor 650cc 13b'de 2 rotor bulunmakta, 20b'de ise 3 rotor bulunmakta, 26b'de ise 4 rotor bulunmakta ve bazıları fabrika çıkışlı turbo yada twin turbolu değil mi? Le mans'ta yarışan bir aracı vardı o TT diye biliyorum. Peki Rx8'de tek ama daha büyük rotor koymuşlar? Atmo olarak daha çok performans verdiği için mi? Sorularıma yanıt bulursam bir kaç tane daha var.
    13b 1.3 litre 2 rotor (2 rotor 12a var çok eski rx7lerde)
    20b 2.0 litre 3 rotor
    26b 2.6 litre 4 rotor
    lemans ta 26b kullandılar atmosferikti
    rx8de 13b renesis var..yine 2 rotor ama atmo ve port yapısından dolayı en sevilmeyen en iş görmeyen wankel motor...
    13b nin çok farklı varyasyonları mevcut..sıkıştırma,besleme şekli,çalışma şekli olarak..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı suprolla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    13b 1.3 litre 2 rotor (2 rotor 12a var çok eski rx7lerde)
    20b 2.0 litre 3 rotor
    26b 2.6 litre 4 rotor
    lemans ta 26b kullandılar atmosferikti
    rx8de 13b renesis var..yine 2 rotor ama atmo ve port yapısından dolayı en sevilmeyen en iş görmeyen wankel motor...
    13b nin çok farklı varyasyonları mevcut..sıkıştırma,besleme şekli,çalışma şekli olarak..
    LemansDa ki TT değil miydi? 700 küsür beygir alabilir mi 4 rotorla atmo halde?
    AC/DC Back In Black

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    787b galiba aracın adı..motora bakarsan atmo...4 rotoru turbo yapınca garip garip şeyler oluyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    787b galiba aracın adı..motora bakarsan atmo...4 rotoru turbo yapınca garip garip şeyler oluyor
    Aynen 787b hemen bakıyorum efsane bir araç ve teknoloji ama işte sıkıntı yurtdışında da olsan
    AC/DC Back In Black

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    The engineers at Mazdaspeed determined that fuel efficiency was crucial for achieving victory so they restricted the redline of the engine to 8,500 rpm thus reducing the power output to 650 hp (485 kW). Emphasis was put on high cornering speeds rather than attaining high top speeds at the straight sections of the track. Jacky Ickx was appointed as an advisor to guide the team in preparing the car.

Rotary'nin rpm limiti olmadığı için...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen 787b hemen bakıyorum efsane bir araç ve teknoloji ama işte sıkıntı yurtdışında da olsan
    amerika ve australya için bile büyük paralara çıkıyor
    elimde 4 rotor yapıcak kadar parça var sadece eshaft eksik ama uğraşmam artık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    amerika ve australya için bile büyük paralara çıkıyor
    elimde 4 rotor yapıcak kadar parça var sadece eshaft eksik ama uğraşmam artık
    Çoğu gitmiş azı kalmış bence devam edin Saç yoldurur diğer motorlara bakarak ama sesi gidişi süper, efsane bir teknoloji keşke geliştirseler bunu ama rx8 gibi değil...
    AC/DC Back In Black

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    RX-8'i kötü olduğunu kim söyledi bilmiyorum ama özellikle seri 2 motoru iyidir.

ayrıca yenisi de geliyor. 1,6lt hacimde 337kw'lik bir makine yolda.. hem de yüksek sıkıştırmalı.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)