User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
69 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Sensorler ve açıklamaları

ecumen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    turbo ve atmosferik araçların oksijen sensörleri birbirinden farklıdır.normal standart sensörlerde çıkış voltajı inişli çıkışlı ac akım grafiğine sahiptir.uzun süre yatan fazla kullanılmayan yada kısa mesafe kullanılan araçların oksijen sensörleri tembelleşir yani beyine sinyali biraz geç iletir buda sağır bir gaz tepkimesine yol açar.bir kaç gün içerisinde sensör çalışırken nasıl grafik çiziyor videoya çekip siteye ekleyeceğim.

KMR2-GT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende soruma cevap alabılırmıyım

ecumen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sorun için sensörün çalışmasını cihazla incelemek lazım.patırdama patlatma şeklinde oluyormu.

KMR2-GT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    her iki şekildede evet.her zaman olmamakla bırlıkte gza basıp cektıgımde cok sıddetlı patlıor.sankı araba fakirde gibi

MeeTHoT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben arabamda yaşadığım bu sorunu daha öncede paylaşmıştım ama hala sonuç alamadım.Aracım yüksek devirde kullandığın zaman ve zorladığın zaman arıza ışığı yakıyor bir süre sonra stop edip tekrar çalıştırınca sönüyor.birkaç defa honda servisini götürdüm bilgisyara bağladılar ITB sensöründe hata veriyor servisini açıklamasıda orjianl hava filtresini takmam gerektiği bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz...Bu arada aracım civic si sai var şu anda üzerinde

TechTurkey cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konularına baktım ITB sensor degil onun adı , IAT sensor onun dogrusu ,
    aracının manifolduna bakarmısın şöyle boşta duran bir parça varmı ?

yuvarlak içinde olan parça ;

" If everything seems under control, you're just not going fast enough. "

MeeTHoT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tamam sabah bir bakayım fakat ne olacak orası boştaysa

TechTurkey cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    IAT sensoru o.
    " If everything seems under control, you're just not going fast enough. "

drn106 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle bu değerli bilgiler için teşekkürler, sayenizde bir şeyler öğrendim.

sensör konusuna değinmişken uzun zamandır muzdarip olduğum bir sıkıntıyı paylaşmak istiyorum..

106 GTI ile ilgili bi sıkıntım var, 1998 model, 130 binde..

arac tam 2 senedir bende, ve aldigim günden beri bi problem var... yazın olmayan kışın olan bi problem..

araç soğukken aracı calıstırınca, hava cok soguksa direkt stop ediyor, tekrar calistirip gaza basmak zorunda kaliyorum...

hava cok soguk degilse, tekleyerek 1-2 dakika calisiyor, bu sırada motor arıza lambasi yaniyor, 1-2 dakika sonra düzeliyor, motor ariza lambasi sönüyor..

eğer kendi kendine düzelmesini beklemeyip de gaza basarsam 2500-3000 devirde; 10 saniye basmam yetiyor, 2 dakika beklememe gerek kalmadan, egsoz birden açılıyor, devir normal değere fırlıyor, motorun sesi düzeliyor, tekleme kesiliyor ve arıza lambası sönüyor...

bu problem icin yaklasik 6-7 ustayla görüstüm hicbiri bisey bulamadi.. aküyü degistik, sarj dinamosunu degistik, antifrizi degistik, bujileri degistik, ama problemi cözemedik..

ben bu problemin bi sensörden kaynaklandığını düşünüyorum ama hangisi ???

fikirlerinizi alabilir miyim

fsunnetci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel va faydalı bir paylaşım böyle bilgi ve paylaşımların devamını dilerim...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Narrow band O2 sensörünün sinyal çıkışı bunun gibi birşey. En azından benim arabadakiler böyle

Narrow band sensörlerde voltaj değeri 0.2 ile 0.8 arasında değişir. Eğer sensör bozuksa osiloskopla baktığınızda ECU dan gelen 0.45 V referans voltajını okursunuz sadece.

Üç tip oksijen sensörü var.
    - Narrow band (Zirconium): 14 ile 15.3 arasındaki AFR değerlerini okuyabilir sadece. Closed loop ta çalışırken bu sensör ile karışım ayarlandığından euro 3-4 araçlar için yeterlidir. (hani amerikalıların OBD dediği araçlar varya onları kastediyorum)
    - Wideband: Teorik olarak 8 ile 22 arasındaki değeri okuyabilirsiniz. Çıkışı lineerdir.
    - titanyum oksid narrow band sensörler. Bunlar genelde arazi araçlarında falan kullanılıyor. Birde ilk çıkan BMW m52 motorlarda falanvar. Bunlar narrow band sensörler aslında ancak referans voltaj alıp çalışırlar. Egzosttaki oksijen miktarına göre iç dirençleri değiştiğinden oksijen sensörünün çıkışındaki gerilim değişir.Buna göre ECU karışım oranının stoichiometric değerde (benzin için 14.7/1 AFR ) olup olmadığını anlar.

Turbo araçlarla atmosferik araçların sensör yapıları farklı falan değil. Narrow band olan turbo arabalarda gördüm. Wide band olan atmosferik araçlarda var. Her ikisini aynı anda kullananda var. Örneğin Honda accordların v6 motorlu 3.0 lt olanlarında katalitikten önceki sensör wideband, katalitikten sonraki sensör ise narrow band sensör. Bu tamamen kullanılan ECU nun yapısına bağlı.

Sinyalin tembelleşmesi diye birşeyde olmaz. Eğer aşırı zengin karışım gelirse narrow band sensörlerin karışımı uzuyor.

Sensöre 2 bin lira isteyen lavuğuda direk pataklayın..
    Hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır. / Bayezid i Bistami

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drn106 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle bu değerli bilgiler için teşekkürler, sayenizde bir şeyler öğrendim.

sensör konusuna değinmişken uzun zamandır muzdarip olduğum bir sıkıntıyı paylaşmak istiyorum..

106 GTI ile ilgili bi sıkıntım var, 1998 model, 130 binde..

arac tam 2 senedir bende, ve aldigim günden beri bi problem var... yazın olmayan kışın olan bi problem..

araç soğukken aracı calıstırınca, hava cok soguksa direkt stop ediyor, tekrar calistirip gaza basmak zorunda kaliyorum...

hava cok soguk degilse, tekleyerek 1-2 dakika calisiyor, bu sırada motor arıza lambasi yaniyor, 1-2 dakika sonra düzeliyor, motor ariza lambasi sönüyor..

eğer kendi kendine düzelmesini beklemeyip de gaza basarsam 2500-3000 devirde; 10 saniye basmam yetiyor, 2 dakika beklememe gerek kalmadan, egsoz birden açılıyor, devir normal değere fırlıyor, motorun sesi düzeliyor, tekleme kesiliyor ve arıza lambası sönüyor...

bu problem icin yaklasik 6-7 ustayla görüstüm hicbiri bisey bulamadi.. aküyü degistik, sarj dinamosunu degistik, antifrizi degistik, bujileri degistik, ama problemi cözemedik..

ben bu problemin bi sensörden kaynaklandığını düşünüyorum ama hangisi ???

fikirlerinizi alabilir miyim
    Birden fazla sebebi olabilir.
    1- Arabanız kütleyi doğru hesaplayamıyor/ölçemiyor. Dolayısı ile enrichmentları doğru veremiyor olabilir. Bu IAT yada MAF/MAP sensörü bozuk olduğunda karşınıza çıkar genelde.
    2- Rölanti valfiniz doğru çalışmıyor olabilir.

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı merruse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birden fazla sebebi olabilir.
    1- Arabanız kütleyi doğru hesaplayamıyor/ölçemiyor. Dolayısı ile enrichmentları doğru veremiyor olabilir. Bu IAT yada MAF/MAP sensörü bozuk olduğunda karşınıza çıkar genelde.
    2- Rölanti valfiniz doğru çalışmıyor olabilir.

Çok teşekkür ederim,

normal zamanda rölantimde bir problem yok, rölantide dengesizlik, stop etme gibi problemler yaşamıyorum.. sensörlerden olduğunu düşünmekteyim..

106 GTi 'da MAF sensörü yok diye biliyorum, MAP oldugunu biliyorum, IAT var mi yok mu bilmiyorum.. eger sorun bu sensörlerdense bunun temizliği var mıdır ? yoksa degişmesi mi gerekiyor acaba ?

saygılar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    IAT her şartta olmak zorunda. İster MAF olsun isterse MAP IAT olmadan ambiente temperature ölçemeyeceği için havanın kütlesini doğru hesaplayamaz. Dolayısı ile olmaması imkansız. Open air olan sensörlerde bile temizlik gerektiğini hiç duymadım. Bozulmuş olabilir sadece.

Rölanti valfini göz ardı etmeyin. Üzerinden katran çıkan valfim bile olmuştu zamanında.. Tabi gaz kelebeğinizin falan temiz olduğunu varsayıyorum..

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tekrar teşekkürler bilgiler için, IAT dediğiniz sensör, birinci sayfada IAC olarak geçen mi ?

Cahilliğimi bağışlayın da rölanti valfi tam olarak neresi oluyor ?

mesela bu resimde rölanti valfi neresi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yukarıdaki resimde en alttaki kırmızı 3 sensors yazan IAT olması lazım. Üst sağdakide IAC. Üst soldaki kırmızı dairenin içerisinde kalan bağlantı ise kelebeğin ısıtıcısının soketi.
    Gördüğüm kadarı ile IAC throtle'ın üzerine monteli. Muhtemelen PWM ile çalışan stepper falandır.
    Yeşil yazının hemen solunda kalan şey TPS. Beyin şemasına göre gaz kelebeğinin ısıtıcısı var. Eğer IAT sensörün sağlam ise o ısıtıcının bozulmuş olma ihtimali yüksek. IAT den gelen veriye göre havanın soğuk olduğunu anlayacağına göre bu ECU, eğer hava soğuk ve IAT sağlamsa o ısıtıcı bozuk demektir. Yok IAT çalışmıyrosa zaten sorun belli.
    Ucuz olan IAT olduğu için onunla başlamakta fayda var.

IAT yi ölçmenin bir yoluda söküp sıcak suya daldırıp direnç değerinin değişip değişmediğini ohmmetre ile kontrol etmek. İllede yenisini almanız gerekmiyor.

IAT ile IAC farklı şeyler. Biri ısıyı kontrol ediyor diğeri rölantide motora giren havayı..

Y99 .. Idle air control (IAC) valve
    B25 .. Intake air temperature (IAT) sensor
    В147 .. Throttle position (TP) sensor
    R10 .. Throttle body heater

Bu arada adamın gaz kelebeği leş gibiymiş

ECU nun dış bağlantı şeması bu.

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Açıklamalar için tekrar teşekkür ederim, o zaman şunu söyleyebilirim heater olarak gösterdiğiniz kısma giren soket sürekli yerinden cikip duruyordu, ustama ne işe yaradığını sormuştum bilmemişti, ve ne yazik ki ustam benden habersiz orayı japon yapıştırıcıyla yapıştırmış, (bu olaydan sonra bir daha oraya gitmedim )

şimdi sökemiyorum.. acaba sıkıntı soketten mi kaynaklaniyor bilmiyorum, ve zannedersem heater sökülecek bir parça gibi görünmüyor ? (eğer soketin girdiği demir parçaysa) bu durumda yeni gaz kelebeği mi gerekecek..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çalışmadığım yerden sorma cevap veremem.. Elektrikler kesildi sular gitti diye kıvırırım sonra

--..-.----.-..

selcukkoylu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu gaz kelebeği ısıtıcısını ilk defa duydum.her arabada olmak zorundamı?
    neyi ısıtıyo?
    niye ısıtıyo?
    ms ile kullanırsak ms in ısıtıcı çıkışı varmı?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)