User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
63 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Chevrolet Corvette

EM-RE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Chevrolet Corvette

Chevrolet Corvette GM tarafından üretilen Amerikan spor otomobili.
    Kökleri 1953'e kadar giden bu spor otomobilin, ilk üretildiği yılda, rakiplerinden farklı olarak sıra dışı bir şekilde, kaportası fiberglastan imal edilmişti. GM'in dizayn ekibinin şefi Harley Early, Avrupa üretimi spor otomobiller ile rekabet edebilecek bir otomobil üretmeyi hedeflemekteydi. İşte bu düşünce Amerikan spor otomobillerinin sembolü olacak Corvette`nin doğmasına neden oldu. 1953 yılında 300 adet el yapımı Corvette, Michigan'da küçük bir üretim hattında üretildi. 1955 yılına gelindiğinde satışlar,yıllık planlanan 10 bin adedin yüzde 65 altındaydı. Otomotiv mühendisi ve eski avrupalı yarışcı olan Zora Arkus-Duntov, mühendis grubunun başına geçerek başlangıçta hedeflenen elit spor otomobil üretme misyonunu devraldı. Duntov hiç vakit kaybetmeden iki ana hususta devrim yaptı. Yol tutuşu ve performans. 1957 yılına gelindiğinde Corvette artık dönemin baş döndüren otomobili olmuştu. Zamana uymak için 4,6 litre, yakıt enjeksiyonlu motor ve 4 ileri vites ile güçlendirildi 1961 yılından itibaren Corvette`nin yarışlardaki üstünlüğü onu otomotiv sektöründe bir anda en güçlü konuma getirdi.
    Otomobilin popülaritesi kısa sürede CBS Televizyonu`nun efsane şovu Routte 66 ile iyice arttı. Üretim artmış ve neredeyse 11 bin adedi bulmuştu. Motor gücü ise teknolojinin gelişimine paraler olarak artıyordu.Geldiği son nokta 315 beygir gücü üreten enjeksiyonlu V8 motordu. 1963 yılı corvete için tam bir dönüm noktası oldu. Piyasaya çıkan corvette`nin en yeni modelleri Sting Ray, Corvette Coupe ve Convertible`dan oluşuyordu. Corvette`nin geleneksel Convertible modeliyle beraber ilk kez Hardtop`lu olarak üretilmeye başlandı. 1968 model corvette, şekil değiştirerek önceki modellerden oldukça farklı bir görünüme sahip oldu. Chevrolet'in Marko shark 2 konsept aracını model alarak, insanların yüksek performans spor ottomobillerine bakış açısını tam anlamıyla değiştirdi. Convertible modeli 1975 modelin ardından kaldırıldı ve bundan sonra ilk üretim 1986 yılında gerçekleşti. 1977 yılında Corvette, 500 bininci otomobili üretim hattından çıkardı. Daha sonra üretilen modeller 1980 öncesi modeller kadar efsane olamadılar.

ALINTIDIR.

Elimden geldiğince bilgim kadar kendimden eklemeler yapıyorum.
    53 model olarak bildiğimiz c1 corvette modeli çıktığı sene 150 hp lik 3859 cc (235,49 cu in) olarak karşımıza çıktı.
    2.senesinde motorunda 5 hplik bir güncelleme ile satışa sunuldu.254 Torkunu 4.200 devirde veriyordu.Geçen 9 senede corvette devamlı kendini yenileyerek,bu kasada 250 hp lere kadar iyileştirme yaparak kendini geliştirdi.
    2.Nesilde kullanılan c1 de son geliştirelen motor 5354 cc lik 250 hplik motor kullanıldı.

3.nesil corvettelerde kasanın aşırı değişmesinin yanında 5733 cc lik 290 hplik motor yerini aldı.Her geçen gün hem kas olarak hem motor olarak kasına kas katan corvette bu kasa ile gönülleri feth etti diyebiliriz.

4.nesilde yine bir etkileme içine giren corvette,5733 cc lik v8 motoru ile maksimum hızını 254 e taşıyarak ve bunun ilk 100km/hızını 5.1 sn gibi bir süreye düşürerek o zamanların atarlı gençlerinin vazgeçilmezi oldu diyebiliriz.

5.nesil corvette benimde hayranı olduğum kasada ise aynı hacimlerde 349 hplik motoru ile 0-100 ünü 4.9 sn tamamlıyabilmekte idi,tabi uygun asfaltı bulabildiği zaman
    corvettler ortalama boş ağırlıkları 1.550 kg civarlarında nesilden nesile değişiyor tabikide ama dolu ağırlıklarına tüm kaynaklar 1.750 kg civarlarında gösteriyor.4 ileri otomatik ve 6 ileri manuel sanzumanlar ile satışa sunuldu.
    c5 kasada z06 denilen model ile 2002 ile 2004 yılları arasında 411 hp lik motor satışa sunuldu ülkemizdede azda bulunması büyük nimet bana göre...

ve yine benim gözümde son nokta olan c6 ..... 5.970cc lik motoru ile 6.000 devirde 404 hp lik gücü ve 543lük torku ile satışa sunuldu.Son hızı 300 km lerde olan bu araçta kasa olarak eski corvettecilerin pek hoşuna gitmeside etkilenenler beğenmeyenlerden fazla oldu diye düşünüyorum.

Yazılar okuduklarım aklımda kaldığı kadardır umarım değerlerde bir hata yapmamışımdır yanlışım varsa ki olabilir,arkadaşlar düzeltirlerse gerekli düzenlemeleri yaparım vaktim olduğunda sitemizde kalması adına 68 camarodan günümüz camarolarına kadar daha kapsamlı bir yazı hazırlarım.

Saygılarımla EMRE

Allah herkese sahip olamasak bile corvette sahibi olmayı nasip etsin

Alıntıdır.

1.nesil C1 (1953–1962)

2.nesil C2 (1963–1967)

3.nesil C3 (1968–1982)

4.nesil C4 (1983–1996)

5.nesil C5 (1997–2004)

Son nesil olan Corvette C6 2005 yılında 400 beygir (298 KW) üreten 6.0 L LS2 V8 motoruyla piyasaya girdi, bu motor 2008 yılında 6.2 litrelik 430 beygir (321 KW) üreten LS3 kodlu motorla değiştirildi. Sürüş kalitesi ve teknolojik donanımları avrupalı spor arabalarla rekabet edebilecek seviyeye getirilmeye çalışılan aracın coupé ve convertible versiyonları bulunmaktadır.

6.nesil C6 (2005– )

z06 zr1 filan diye gidiyor müsait olduğumda onlarıda eklerim.

Eriador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lamborghini den sonra tasarımlarına hayran olduğum araçtır kendisi
    ...::: Çirkin kadın yoktur , az Votka vardır derler... Geçiniz ! Çirkin kadın vardır, midesiz erkekte çoktur. Votkaya *** atip durmayalim onunda bir suçu yoktur :::...

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    c3 harika olmasını istediğim amerikanlardan biridir.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    c6 nın amerika premium nu izlemişdim corvette fun club üyeleriyle premieri yapmak istedi corvette firması aracın üstündeki brandayı bir açdılar bir sessizlik oldu corvette yetkilileride şaşırdı sonra cılız bir alkış aldı sonra corvette fun club üyeleri arabayı bakdı hiç unutmuyorum bir tanesinin dediği lafı garajımda c2 c3 c4 c5 var ama garajıma bu aracı sokmıycam demişdi ben ferrari istesem gider ferrari alırım zaten bu arabayı almam demişdi.. ferrari çakması görüntüsü var diye genel bir eleştiri almışdı.. bana görede en iyi ve corvette diyebiliceğim kasası c4 c5 kasalar..

Amerikada bir retro modası var şu anda umarım corvette yeni c7 kasayı c3 yada c4 kasanın retrosu yapar efsane olur araba..

Kakus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    C4 cidden çok farklı...

C4 Grand Sport
    K.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    C3-C5-C6-Z06 bunlar benim görsel tercihlerim.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

ErenErdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    C4, C5 ve C6 nın hatlarının temelini oluşturuyor bana kalırsa
    We’re the middle children of history...

sportinger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Eriador Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lamborghini den sonra tasarımlarına hayran olduğum araçtır kendisi
    şahsen direk kendisine hastayım

Emir_b16a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    stingray başkada belki z06
    atın iyisine ''Doru'' yiğidin iyisine ''Deli'' derler.

mrtysn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vette dunyasi bambaskadir bana gore Tr'de gercekten temiz sayilabilecek vette her modelden toplasaniz 30 tane ya cikar ya cikmaz .C1'in olup olmadigi ile ilgili net bi bilgim yok soylentiler bi 1-2 tane oldugu yonunde . C2'ler de ayni sekilde c1 kadar sayili.Biri kirmizi olmak uzere 2 tanesine denk geldim yolda .Galeriler yakin zamanda turkuaz ve siyah renkli bikac c2 getirdi ama onlar da noldu bilmiyorum sonradan . Stingray'ler hemen hemen her corvette modelini sahip olmasam da kullanmis biri olarak soyleyebilirim ki en eglencelisi ve en maskulen cizgileri olan aractir .C4'ler ne yazikki pek populer olmadi ve simdiki cogu sahibi de aracinin degerini bilmekte. (bikac body kit takilmis ve C5'e cevrilmeye calisilanlar disinda ) C5'ler zaten temiz olarak bi elin parmaklarini gecmez , temizlere de ya C6'ya yakin fiyat cekerler ya da koleksiyonlardadir .C6'lar son zamanlardaki abuk fiyatlandirmalari ve temizlikleriyle C5 yolunda emin adimlarla ilerlemekte ve ozellikle 05' - 06' modellerde bildigim bikac duzgun vette vardir ki birisi de forumdan Hakan abinin z51'i C5 Z06'larin kirmizi ve gri olanlari da temiz durumda ozellikle gri olan baya temiz . C6 Z06'larda tek sorun yasanmis makina da Izmir'deki bildigim kadariyla ama genel olarak temiz oldugunu soylerler onun icin de .
    Don't believe everything you hear,
    Real eyes, realize. real lies.
    2Pac Shakur

Tunç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    C4 harici tüm modellerı guzel ve zaten c4 hiç tutmadı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    hayırlısıyla a5 i bir satabilsem anlaşdım bir cabrio c5 ile fiyatıda çok kırdı.. sattım mı arabayı sorucam hakana şimdi erken..

Arkadaşlar bir yanlış var yalnız c4 tutmadı diye bir şey yok.. tam aksine c4 corvettin en uzun süre ürettiği araçdır 1984 den 96 e kadar 12 yıl üretildi 366 bin adetlik bir satış rakamı yakaladı c5 sadece 97 den 2003 e kadar üretildi yani topu topu 6-7 yıl üretildi 248 bin gibi bir satış rakamı var..

kaldıki c4 aldığı bir sürü ödül kazandığı bir sürü yarışlar v.b var corvette i bugünkü çizgilerine taşıyan model c4 dür..

tutmama lafının kaynağı şundandır corvette ile 90 lıların ortasında yeni tanışmış ergen gençlik o zamanlar hatları tasarımı ve teknolojisi çok daha yüksek olan ferrari astonmartin gibi rakiplerinin yanında görüntüsü ve eski teknolojisi ile sönük kalan c4 ü pek beğenmedi ve kafalarından bir tutmadı gibi bir şeyler uydurdular halbuki c4 daha çoğu portakalda vitaminken 80 li yıllarda piyasada idi olay bundan kaynaklı..

zaten corvette c5 iyileştirilmiş c4 olarak sürüldü piyasaya daha modern hatlara çizgilere daha yüksek teknolojiye sahip artık ferrari ve diğer rakipleriyle baş edebilicek yapıda o gençlerinde ihtiyaçlarına cevap verebilicek c5 i sürdü piyasaya..
    bende c5 ciyim ama c4 de tutmamış falan değildir sadece zamanının aracı diyelim..

şunuda belirtiyim c6 tam bir fiyasko oldu c6 yaklaşık 8 yıldır piyasada yani c5 den daha fazla bir süredir piyasada c5 6-7 yıl falan üretildi c6 nın 8 yıldır piyasada ve satış rakamı toplamda 182 bin adet ve son iki yıl satış rakamları tam bir rezalet 2009 da 16 bin 2010 da 12 bin adet satmış 2011 de 13 bin adetlik rakam yakaladılarki buda amerikada büyük indirimler ve teşvik kampanyalarla yakaladılar bu rakamı yoksa bu yılki satışları söylentilere göre 6-7 bini geçmiycekdi.. yani c6 nasıl bir fiyasko siz anlayın esas tutmayan c6 dır..

corvettin çizgisini atası c2 belirledi c3 gelenek haline getirdi c4 modernleştirdi c5 ise tam corvette kültürünü araba tarihine bütün hatlarıyla oturttu bu araçların hepsi halef selef di yani birbirini tamamlayan devam ettiren tasarım olarak araçlardı ama c6 da tüm o geleneği halef selef olayını her şeyi bitirdiler mahvettiler corvett büyük hata yapdı bu hata satış rakamlarınada yansıdı.. c6 ilk çıkdığında ortalama 500 bin adetlik satış rakamları bekleniyordu 8 yılda topu topu 180 bin adet sattılar 2014 de c7 çıkıcakmış öyle duyurdular 2 yılda ibr 20-30 bin daha satsa c6 corvette tarihine esas fiyasko araç olarak geçicek araç olucakdır ve tutmıycakdırda bana göre ikinci elde bir c4-c5 kadar değerlide olmıycakdır..
    c4-c5 teknolojik olarak değil ama kültürel olarak daha değerlidir c6 dan.. c4-c5 de corvette sürüyorum dersin c6 da çakma ferro sürüyorum dersin..

mrtysn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tutmamasiyla ilgili Tr'deki durumundan bahsediyorum ben
    Don't believe everything you hear,
    Real eyes, realize. real lies.
    2Pac Shakur

EM-RE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu yoğunlugum nedeni ile yarım kaldı teknik bilgilerini yazıcam en kısa zamanda,corvette nedendir bilmiyorum ama c5 c6 heyecanlandırıyor beni belkide hala sahip olamadığımdan dolayıdır.Gerçekten çok özel araçlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    c4 ün tutulmadı denmesinin sebebi çok satılacağını düşünerek haddinden fazla üretim yapılması satışın kriz zamanına denk gelip arabanın üretim bandında yıllarca kalması diye okumuştum bi sitede ama bence corvettenin her modeli efsane ve çok güzel benim için c3 kullanımı çok zevkli ve hayatta hiç bir arabaya değişmeyeceğim araba c6 nın ise ferrariye benzediğini yada benzetilmeye çalışıldığını düşünmüyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı corcor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    c4 ün tutulmadı denmesinin sebebi çok satılacağını düşünerek haddinden fazla üretim yapılması satışın kriz zamanına denk gelip arabanın üretim bandında yıllarca kalması diye okumuştum bi sitede ama bence corvettenin her modeli efsane ve çok güzel benim için c3 kullanımı çok zevkli ve hayatta hiç bir arabaya değişmeyeceğim araba c6 nın ise ferrariye benzediğini yada benzetilmeye çalışıldığını düşünmüyorum
    nerde okumuşsanız bende okumak isterim sizin dediğiniz olay şudur belki amerikada emisyon sistemine ve ölçüm değerlerine geçmeye başladı sanırım katalizör muhabbetleri falan zorunlu kılındı ve bu yüzden belli bir sene c4 serileri bantlarda kaldı çünkü uyumsuzdu dediğiniz belki budur krizle alakası yok ama sonraki üretimler katalizörlü falan üretildi zaten..

Kaldıki 366 bin adet satmış corvette serileri içinde en çok satmış bir araç nasıl olurda tutulmayan aracı olur.. c5 ile c6 nın satış toplamı ancak bir c4 ediyor

bunun dışında c6 nın ferrariye benzediğini ben değil tüm amerikada corvette funları söylüyor corvettein sitesine forumuna girin 40 sayfalık muhabbet vardı 2 sene önce okumuşdum c6 looks like ferrari 550 diye konu vardı..
    ferrarinin sitesindede vardı corvette steal ferrari design diye bir konuları vardı epey corvetti aşalamış ezmişlerdi

kaldıki c6 nın satış rakamlarıda başarısını gösteriyor ve c6 da yapılan indirimler kampanyalar corvette tarihinde hiç bir araçda yapılmadı ona rağmen satış rakamları ortada 6-7 sene üretilen bir c5 kasayı bile geçemedi c6..

bLackModeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    4 üncü versiyona bende hayranımm 5 ci versıyonada bi dizide denk gelmiştimm ilk cıktıgı zamanlar ... aklım tavan yapmıstı
    facebook: hasan serdar şengül
    instagram: hasan_serdar

hakotech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzel paylaşım kardeşim,eline sağlık.. corvette için söliyebileceğim tek birşey var; bağımlılık yapar....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    aynen ve hakan anlatırsan sevinirim bu araçlar uzun yolda çok yakmıyor dimi uslu efendi kullanırsan.. millet çok yakıyor sanıyor.. misal sen uzun yolda 120 ile ne yakıyorsun..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)