User Tag List

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
91 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: LPG ve Ateşleme Avansı ( Ignition advance on LPG )

oytn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabamda benzin ve lpgde hissedilir derecede guc farkliliği var da ondan sordum (sirali sistem)

Ilginize teşekkürler.

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı oytn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabamda benzin ve lpgde hissedilir derecede guc farkliliği var da ondan sordum (sirali sistem)

Ilginize teşekkürler.
    Sıralı sistemde yüksek devirler haricinde hissedilir derecede bir güç farkı olmaması gerekir. Tabi eğer ayar düzgünse. İmkan varsa wideband'la, imkan yoksa OBD datalarından SFT gözlemlenerek ayar yaptırılmalı.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

erdem325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Osman Bahadır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben görmemişim o zaman konuyu herhalde. Yoksa yazardım.

Performansa etkisi muhakkak olumlu yönde olur. Belki ayarda ilk başlarda biraz zorlar, karbüratörü iptal edince soğuk rölantisi, jiklesi falan sıkıntı olabilir, o kadar. Onlar da halledilmeyecek şeyler değil.

Aslında çok da maliyetli olmasa gerek. 260TL istiyorlarmış sanırım. Bir de kelebek uydurdun mu tamamdır. İnşallah manifoldun flanşı çok dar değildir. Eğer çok darsa veya iki gözlü ise o da ayrı bir kısıtlayıcı olarak kalır hala.

Rölanti için de honda'lardaki FITV'i kullanabilirsin aslında.
    emme bu sekilde bizim:

o zamanlar 180 tl falan istiyorlardi, montaj ve 3 kez ayar dahil..
    artmis demekki

neyse, universal bir gaz kelebegi eger manifold cok sknti cikarmazsa ben de olumlu bakiyorum ama iste..

bu arada honda lardaki FITV nedir?
    biraz hazira konmus gibi oluyorum ama kisaca bilgilendirirseniz sevinirim..

umarim konuyu baltalamiyorumdur, mevzusu acilmisken sormak istedim aklimdakileri..
    If you have no LAG, you have no turbo..

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    asr esp falan filan demişsinde alakasını anlayamadım? standalone geçmenin bunlara ne zararı var? standalone olayı artık iyice gelişti.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rölantiyi kelebek üstünden bir şekilde ayarlarsın. Ama soğuk motor rölantisi için jikle lazım. Sen de onu iptal edeceksin ya. İşte Honda'ların Fast idle thermo valve'ini, yani içine motor suyu girip çıkan, motor soğukken belirli bir sıcaklığa gelene kadar rölantiyi yüksek tutan, stop etmeyi önleyen parça. İlle de Honda'dan kullanacaksın diye birşey yok. Muhakkak piyasada benzer işlev gören daha ucuz malzemeler de vardır.

Bu arada manifold flanşın fena değil. Araya güzel bir adaptör yaptırırsan 10 numara olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    asr esp falan filan demişsinde alakasını anlayamadım? standalone geçmenin bunlara ne zararı var? standalone olayı artık iyice gelişti.
    Gökhan, paralel veya piggyback bağlamak istemem. Tamamen standalone olunca da bosch esp 8.0 çalışmıyor avansa falan müdahale edemeyince. Çünkü birçok şeyi avans üstünden kontrol ediyor. Bunlardan da vazgeçmek istemem.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rölantiyi kelebek üstünden bir şekilde ayarlarsın. Ama soğuk motor rölantisi için jikle lazım. Sen de onu iptal edeceksin ya. İşte Honda'ların Fast idle thermo valve'ini, yani içine motor suyu girip çıkan, motor soğukken belirli bir sıcaklığa gelene kadar rölantiyi yüksek tutan, stop etmeyi önleyen parça. İlle de Honda'dan kullanacaksın diye birşey yok. Muhakkak piyasada benzer işlev gören daha ucuz malzemeler de vardır.

Bu arada manifold flanşın fena değil. Araya güzel bir adaptör yaptırırsan 10 numara olur.

tamamdir abi cok tesekkur ettim..
    ben ilk firsatta bu isle ilgileneyim..

ygtrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erdem325 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vakt-i zamaninda sirf bu urun icin foruma konu acmistim ama kullanan kimse yada teknik olarak yeterli bir yorum/geri donus olmayinca oylece kapanip gitti mevzu..
    bende guvenip alamadim o zamanlar acikcasi..

kardesimin golf'u karburatorlu ve lpg li..
    bu aralar her 100 km de (ankara ici, ostim-batikent hipodrom arasi) normal, ara ara kendi capinda ufaktan gazlamali olaraktan tam 13.5-14 litre arasinda lpg tuketiyor..
    bi iki gun once emmedeki hava kisitlayici banti, karburatordeki lpg mikserini soktuk, benzinde binelim birazda, eger lira bazinda yakin bir deger tuketirse benzinde binelim bari diye dusunuyoruz..
    henuz yakit hesaplamadi daha, hesaplasin ona gore bakicaz..
    arac lpg de hem zayifliyor gidis olarak hemde cok fazla yakiyor..
    cok rahatsiziz bu durumdan..

edit:
    1989 golf mk2 1.6 8v
    knka sonunu düşünen kahraman olamaz

benim proje bitsin hele, nasıl bir riskle dünya para yatırıp henüz tr hiç yapılmamış bitakım işlemleri aracıma yaptığımı gör hele(dünya üzerindede öreneiğini görmedim desem yalan olmaz yani)... aga bu mal senin hertürlü işini görecektir emin ol

ygtrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslına bakarsan LPG'cinin bu konuda çok da yapabileceği birşey yok. En iyi ihtimalle AFR'yi tutturur. Avans işi LPG'ciyi aşar. Onun için Gürsel abinin kapısını çalmak lazım

Yiğit, MS'i geliştirenler de benden çalmıştır kesin

Hazır standalone a geçiyorsun, muhakkak avans haritasını dual yap. LPG'den swith al.

Üstlere de benzin desteği vereceksin zaten. Üstlerde de avans verebilirsin o şekilde.

En güzelini sen yapıyorsun standalone a geçmekle. Keşke bende de esp edl asr vs bi dünya tantana olmasa da ben de geçsem standalone a...
    hahaha saygıyla eğiliyorum osman abi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ygtrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    knka sonunu düşünen kahraman olamaz

benim proje bitsin hele, nasıl bir riskle dünya para yatırıp henüz tr hiç yapılmamış bitakım işlemleri aracıma yaptığımı gör hele(dünya üzerindede öreneiğini görmedim desem yalan olmaz yani)... aga bu mal senin hertürlü işini görecektir emin ol
    bu gazi o zaman vereydin iyiydi :d
    motorsiklet karburatoru iside boyle oldu, o da tirsmalar sonucu denenmeden rafa kalkti
    neyse bi ara anlatirsan senin isi merak ettim..
    zira bende de cetrefilli ve denenmemis bir is var
    neyse konuyu baltalamayalim, banlanmayalim

SeZaR #1
    Misafir
    Çok faydalı bilgiler, teşekkür ediyorum öncelikle...

Ben de bu avans olayıyla çok uğraştım... Benzinde üst devirlerde avans vuruyordu çatır çatır, kısıyordum bu sefer motor 1.8 değil 1.2 hacim gibi davranıyordu... En son genelde LPG kullandığımdan,çok hassas bir ayar yaptım LPG ye göre... Motor yüksek deviri seven bir motor,max gücünü 6000 rpm de veren, 7000 redline'a sahip bir motor...

Özellikle üst devirlerde,LPG de araç resmen şahlanıyor, dillere destan gidiyor... Ama benzine aldığımda gaza biraz hızlı yüklendiğim an yine çatır çatır vuruyor... Şu an bu şekilde gidiyorum ama memnunum,zaten ilk çalıştırma ve arada rölanti hariç benzini kullanmıyorum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eğer araç ateşlemesini TDC(top dead center) sensöründen kontrol ediyorsa, bazı LPG kitleri bu sensörün değerini manipüle ederek avansa da müdahale edebiliyor. Bu kitlerin avans haritalarından avansa istediğiniz devir ve MAP değerinde ayrı ayrı müdahale edebiliyorsunuz.

Eğer bu şekilde bir kitimiz yoksa ama yine avansımız TDC ile kontrol ediliyorsa avans controller devreler mevcut. Ancak bu devreler ile genelde avans vermekten ziyade ancak üstlerde avansı kısabiliyorsunuz. Çünkü devre sinyali geciktirebiliyor ama gelmeyen sinyali öne alamıyor, yani avans veremiyor.
    ateşlemeye müdahale edebilen LPG beyni hangi markalarda mevcut acaba?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ateşlemeye müdahale edebilen LPG beyni hangi markalarda mevcut acaba?
    BRC ve BRC'den türetilen MTM'de ateşlemeye müdahale edilebiliyor. Eski BRC Fast ECU'da komple avans haritası üzerinden müdahale edilebiliyordu. BRC Fast ateşlemeye müdahale, TPS ile harita düzeltme vs açılarından en iyisiydi. Şimdikilerde daha basitleştirildi ve kısıtlandı avans kontrolleri.

CNG için olan veya CNG/LPG ortak kullanım ECU'ları da avansa müdahale edebilmeli. Yoksa araç CNG'de yürüyemez zaten.

kasırqa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki abi ne zamandır aklıma takılan bi soru var onu sorayım müsadenle, 1.6 astra g var x motor kodlu, yaza doğru mantzel, filtre, kat ve egr iptali + yazılım düşünüyorum araştırma aşamasındayım şuan. Bunların hepsini yaptıktan sonra LPG ayarını yazılım yaptırdığımız yere yaptırabiliyo muyuz? (sadece çalıştırrken benzinde kullanıyorum. Yani arabanın ayarlarını LPGye göre yaptırıp sorunsuz binebilir miyiz LPGde, teşekkürler

su106GTI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Suzuki swift 4&4 aracım var lpg kullanıyorum atiler sıralı sistem var ayara götürdüğümde usta bilgisayarla LPG beynine bağlanıyor 3defa ayarlattım beyenmedim gidişini bir harita çıkıyor sanırım avans haritası bilgisayardan müdahale edilebiliyor harityı en üst seviyeye doğru çıkarttım usta olmazsa tam tersini yapalım dedi kontrole çıktım benzinden iyi gidiyor hemde daha az yakıyor.onlarda bilmiyor işi yani

omer_gungor
    Misafir
    cok guzel paylasim olmus

M.degirmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    osman abim değerli bilgilerin için çok teşekkür ederiz çok çok faydalı bilgiler tekrar ellerinize sağlık
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Geçen gün ölçüme gittim, yedek tekerden bile 1200 Hp aldık. O da, takılı bile değilken.

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar konunun yerimi bura mı bilmiyorum ama bana şu Tempra Kep ve Açık Hava Filtresi arasındaki parçanın ne olduğunu ve ne işe yaradığını söylermsiniz lpg regülatörü gibi gözüküyor ama kulenin ordada regülatör var ?

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı free-hifi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar konunun yerimi bura mı bilmiyorum ama bana şu Tempra Kep ve Açık Hava Filtresi arasındaki parçanın ne olduğunu ve ne işe yaradığını söylermsiniz lpg regülatörü gibi gözüküyor ama kulenin ordada regülatör var ?

Filtrenin arkasındaki lpg regülatörü, kulenin arkasındaki westinghouse.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)