User Tag List

Sayfa 5/5 İlkİlk ... 345
91 sonuçtan 77 ile 91 arası

Konu: LPG ve Ateşleme Avansı ( Ignition advance on LPG )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O halde,konuya hakim insanların daha çok bilgi ve tecrübe paylaşması gerek forumlarda .
    Hatta durum bu kadar vahimse bu insanlar bir iş birliğine gitmeli hem katma değer yaratılır hemde havaya giden yakıt,tamir ve yedek parça masraflarından oluşacak tasarrufla ülke kazanır.
    Sonuçta otomotiv ile ilgili neredeyse herşey ithal ediliyor.

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı expectum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tablo gerçektende tarifiniz kadar kötümü?

En azından markaların merkez servisleri gerekli makine donanımı ve dönüşüm/ayar bilgisine sahiptir diye düşünüyorum.

Neticede rekabet olan bir pazar bu ''Müşteri memnuniyeti odaklı'' birçok firma var.

Benim aracımda lpg dönüşümü yok bu nedenle kendimden örnek veremiyorum . Ancak son günlerde çevremde gözlemlediğim yaşanan bu olumsuzluklardan ötürü
    istemeyerek'de olsa dizel araç almayı düşünen insanlar olduğu.
    Kullanıcılar bir fark olduğunu bile bilmiyor.. Hatta kendi kafasına göre biraz aç, biraz kıs falan modunda herkes. widebandı afr'yi dinamometreyi geçtim bir çok yerde boşta 3k devirde değilde yolda ayar yaptırabilirseniz şanslısınız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bulunduğumuz konu başlığına dönecek olursak,benim lpg kullanan motorlardaki ateşleme zamanlaması ile ilgili çalışmalarım var.

Bu konuyla ilgilenmeme , birçok marka ve model araçta yaşanılan lpg montajı sonrasında endüksiyon bobini (plug on coil) arızalarını sık sık duymam sebep oldu.
    Bunun sebebinin yanma odası hararetinin artması olduğunu öğrendikten sonra konuyu uzun müddet araştırdım.

Konuyu başlatan arkadaşımızın gayet iyi tarif ettiği olumsuzluklara ve kısıtlı çözümlere ulaştım.
    Daha sonraları bunun sadece bobin arızalarına değil,çok çeşitli mekanik hasarlara ,yakıt sarfiyatı artışına,motor güç kaybına ,dolayısıyla aracın kullanım konforuna'da etki ettiğini öğrendim.

Şu anda tek bobin ve haliyle distribütör kullanan ateşleme tipleri için bir yazılım oluşturdum.
    Prototip devrelerin imalatınıda yakında tamamlayacağım.

Deneme montajları olumlu sonuç verirse aynı çekirdek yazılımı her bujiye müstakil bobin kullanan ateşleme tipleri için geliştirmeyi amaçlıyorum.

Bu konuyla ilgili soru ,görüş ve önerilere açığım.

Sevgilerimle

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kullanıcılar bir fark olduğunu bile bilmiyor.. Hatta kendi kafasına göre biraz aç, biraz kıs falan modunda herkes. widebandı afr'yi dinamometreyi geçtim bir çok yerde boşta 3k devirde değilde yolda ayar yaptırabilirseniz şanslısınız

Tarif ettiğiniz sahneyi bende görmüştüm . Yazınızı okuyunca hatırladım.

Gerçekten komikti,araç sahibi az aç,az kapat diye diye ayarını yaptırdı.

Sonrada borcum ne diye sormuştu . Dükkan sahibide at bi siftah demişti.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    musteri memnuniyeti musterinin teknik bilgisi ile sinirli. yani hic bilgisi yok.
    o yuzden turkiyede musteri memnuniyeti demek
    cay-kahve, fayans duvarlar alcipan tavan, deri koltuklu bekleme salonu, uzun taksit, mumkunse en ucuz iscilik demektir.

dynoya belki biraz lux kacar ama en azindan wideband afr olmasi sart ayar icin, malesef sanayinin %80 gibi buyuk bir bolumu ne oldugunu bile bilmiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    musteri memnuniyeti musterinin teknik bilgisi ile sinirli. yani hic bilgisi yok.
    o yuzden turkiyede musteri memnuniyeti demek
    cay-kahve, fayans duvarlar alcipan tavan, deri koltuklu bekleme salonu, uzun taksit, mumkunse en ucuz iscilik demektir.

dynoya belki biraz lux kacar ama en azindan wideband afr olmasi sart ayar icin, malesef sanayinin %80 gibi buyuk bir bolumu ne oldugunu bile bilmiyor.
    %80 mi? Çok iyimser rakam, widebandları aksesuar olarak takıyoruz sanıyor çoğu.
    Sosyal medyada aktif, insanlara devamlı çözümler üreten bir lpg. ustasına işi bilir diye montaj yaptırmıştım, sonra yol ayarı yapalım dedik ve çıktık yola. O ayar yapıyordu benim gözüm wıdebant ta , tamam dedi ben olmadı dedim, wıdeband çok fakir gösteriyor. Onu boşver deyince anlaşıldı dedim.
    Sonra kendim program ve kablo edinip XSİ yardımıyla ayar yaptım gayet iyi oldu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı t-jet ali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    %80 mi? Çok iyimser rakam, widebandları aksesuar olarak takıyoruz sanıyor çoğu.
    Sosyal medyada aktif, insanlara devamlı çözümler üreten bir lpg. ustasına işi bilir diye montaj yaptırmıştım, sonra yol ayarı yapalım dedik ve çıktık yola. O ayar yapıyordu benim gözüm wıdebant ta , tamam dedi ben olmadı dedim, wıdeband çok fakir gösteriyor. Onu boşver deyince anlaşıldı dedim.
    Sonra kendim program ve kablo edinip XSİ yardımıyla ayar yaptım gayet iyi oldu.

Tatsız bir tecrübe olmuş gerçekten .

Heleki tanıdığınız ve güven veren birisi olduğunu düşündüğüz için hayal kırıklığı olmuştur.

Belki biraz pembe bir yaklaşım olabilir ama o arkadaşa montaj ve ayar sonrasında aklınızda kalan soru işaretlerini,kablo ve program edinmek zorunda kalışınızı,
    XSİ ın yardımını,vesaire yaşadıklarınızı uygun bir dille anlatmanız onunda biraz kendini sorgulamasına vesile olurdu diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı expectum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tatsız bir tecrübe olmuş gerçekten .

Heleki tanıdığınız ve güven veren birisi olduğunu düşündüğüz için hayal kırıklığı olmuştur.

Belki biraz pembe bir yaklaşım olabilir ama o arkadaşa montaj ve ayar sonrasında aklınızda kalan soru işaretlerini,kablo ve program edinmek zorunda kalışınızı,
    XSİ ın yardımını,vesaire yaşadıklarınızı uygun bir dille anlatmanız onunda biraz kendini sorgulamasına vesile olurdu diye düşünüyorum.
    İnan bana hic umrunda olmaz.
    Olsaydi arabada ayar yaparken umursar ve ugrasirdi.

Ve isin komik tarafi bu adamlar sektorunde parmakla gosterilenleri yani, biraz bisey biliyorlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnan bana hic umrunda olmaz.
    Olsaydi arabada ayar yaparken umursar ve ugrasirdi.

Ve isin komik tarafi bu adamlar sektorunde parmakla gosterilenleri yani, biraz bisey biliyorlar

Biraz bişey biliyorlar trajikomik olmuş çok hoş.

Herneyse ,hepimiz kendi bacağımızdan asılıcaz sonunda.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben asıl sizin dikkatinizi montaja çekmek istiyorum
    ya aluminyum emme manifolduna nozulları takarken matkapla dışardan delme işlemi?
    içeri çapakların düşmesi?
    o manifoldun sökülmesi gerekmezmi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben asıl sizin dikkatinizi montaja çekmek istiyorum
    ya aluminyum emme manifolduna nozulları takarken matkapla dışardan delme işlemi?
    içeri çapakların düşmesi?
    o manifoldun sökülmesi gerekmezmi?
    Abi benim son taktirdigim yer soktu manifoldu, hemde ben soylemeden

Aluminyum da olsa plastikte olsa sokulmesi gerekir zaten aci ve konumu tutturmak icin.

Onceki arabamda sokmeden delmisti takan sığır.

Nozzle lardan biri benzin enjektorune gore tam 11 cm geride ve acisi hava akisina gore zit yondeydi

delmanicomio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herhangi bir gazcıya bunlardan bahsedin, biraz Safa yatın, abi yolda Ölçüm varmış, Dyno ile ölçüm nasıl oluyor falan, "boşver Yeğenim o kadar kafana takma, araban çok yakıyorsa getir ayarlarız" diyenleri bulmak hiç zor değil, boş günü olan varsa yapılacak listesine ekleyebilir.

Karbüratörlü arabada yolda ayar işi de zor, ya biri motorda oturacak vanaları ayarlayacak, Yada 2de1 duracaksın ayarlayıp tekrar Kalkış yapacaksın.

O Yüzden benzin diyorum ve kullanıyorum arabada, benden önceki sahibi kazık mikser yani karbüratörü deldirip yaptırmış, eğer öyle olmasa söküp atacağım, 100kg boşuna ağırlık ��

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı delmanicomio Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herhangi bir gazcıya bunlardan bahsedin, biraz Safa yatın, abi yolda Ölçüm varmış, Dyno ile ölçüm nasıl oluyor falan, "boşver Yeğenim o kadar kafana takma, araban çok yakıyorsa getir ayarlarız" diyenleri bulmak hiç zor değil, boş günü olan varsa yapılacak listesine ekleyebilir.

Karbüratörlü arabada yolda ayar işi de zor, ya biri motorda oturacak vanaları ayarlayacak, Yada 2de1 duracaksın ayarlayıp tekrar Kalkış yapacaksın.

O Yüzden benzin diyorum ve kullanıyorum arabada, benden önceki sahibi kazık mikser yani karbüratörü deldirip yaptırmış, eğer öyle olmasa söküp atacağım, 100kg boşuna ağırlık ��
    Karbüratörlü araçlar için'de bir kontrol ünitesi ve program arayüzü ile ayar yapılabilen modeller görmüştüm, bu tipteki dönüşüm kitlerini tercih etmek gerekir.

furkn41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,
    Konuyu çok güzel anlatmışsınız fakat cahilliğimden kaynaklı olarak anlamadığım birçok durum mevcut. Bu yüzden uzun süredir yaşadığım sorun ile ilgili pek bi yorum yapamadım. Belki sizler bir bir çözüm yolu sunabilirsiniz.

Öncelikle Aracım 98 model Honda Civic 1.6 IES. Aracımda biraz toparlama bi şekilde oluşturulmuş LPG sistemi mevcut. Beyin, depo, enjektörler farklı marka. Benzinde kullanırken hiçbir sorun olmuyor fakat lpg de sabit hızda devirde uzun bir süre giderken araç bir anda silkelemeye başlıyor ve gaz yemiyor. Gazı bırakıp hızımı düşürüp tekrar gaz verdiğimde devam ediyor. Özellikle 3000 devir 100-120km hız bandında oluyor bu durum. LPG servisine gittim ayar yapılınca gider dediler (ayar denilen tam olarak ne ayarıdır bilmediğim için detay yazamıyorum) ama düzelmedi. Tekrar gittim bi sensörden bahsedildi basınçla alakalı bi sensör lpg bittiğinde otomatik olarak benzine geçmesini filan sağlıyormuş belki ondandır dediler ve o sensörü kapattılar ama sorun hala devam ediyor. En son sistemin komple değişmesi gerekiyor dediler. Birazda maddi sıkıntıdan dolayı henüz değiştiremedim.

Sizlerin bu konuda bir yorumu olursa gerçekten sevinirim hele hele değişim yapılmadan sorun giderilebilirse o zaman daha çok sevinirim

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lpg regülatörünü bir kontrol ettirebilirmisiniz? emin değilim ama sorunun kaynağı o olabilir gibi geldi bana.

Uzun süreli kullanımda basıncı tutamayıp düşürüyor olabilir gibi bi fikir yürüttüm

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)