User Tag List

Sayfa 6/9 İlkİlk ... 45678 ... SonSon
159 sonuçtan 96 ile 114 arası

Konu: Akü almadan önce okuyunuz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O zaman sizin şarj sisteminizde bir sorun var ya da kullanım şeklinizde. Teknelerin 2000W lık kıç pervanesine aynı özellikte bluetop veriyorum çatır çatır çalışıyor. Ya arabada bir kısa devre var ya da müzik sisteminiz inanılmaz akım çekiyor. Ya da aküyü bagaja koydunuz ve kablo kesitiniz yeterli değil.
    selam. akü orjinal yerinde duruyor, ses sistemim şu an teyip olmadığı için çalışmıyor. araç çalışırkenki şarj akımı 14.1V fakat ben günde sabah 2 akşam 2km yol yapıp kontak kapatıyorum, sanırım sorun orada.

araç 5 gündür yatıyor ve sonuç:

şu an üzerindeki akü optima yellow top 75ah (1.5 yıllık akü.)

11 gün dayanıyor 12.gün bu da fos.

varta 72ah olanlar 8 gün dayanıyordu.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Fatih06ank senin araçta kaçak var çok net bu
    yani, araba park halinde kapıları kapılı dururken aküden çekilen akım olması gerekenden çoooook fazla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üstad peki kaçağın nerede olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    onu anlamak için akünün + ucuna ampermetre takıp kaçağı gözlemlemek lazım,
    fakat kendini elektrikçi zannedenler bunu beceremez, akım ölçemez sürekli ölçü aletlerini patlatırlar.

kaçaklar çok tuhaf yerlerden çıkabilir
    -mesela bagaj lambası bagajı kapatınca açık kalıyordur
    -problemli cd çalar açık kalıyordur
    -amfi kendini kapatmıyordur
    -torpido ışığı açık kalıyordur
    -bir keresinde aracın elektrikli ön sağ koltuğunun ileri alma düğmesi takılı kalıyormuş, bulana kadar göbeğimiz çatladı

*ben sanayide tamirci veya elektrikçi sıfatıyla iş yapan biri değilim
    bazen arkadaşlar yardım ister beraber kaçak aramışızdır oradan biliyorum.

sırf sorun yaşamasın diye sanayide çok sevdiğim birine akü kaçak test cihazı yaptım.
    ne yaparsan yap bozulmuyor,patlamıyor,çatlamıyor,yanmıyor

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Maxi

Abi selamlar,

Aracımın fabrikasyon aküsü 60 A/h. Alternatörümün üretebildiği akım hakkında malesef net bir bilgim yok. Bir ampermetre ile ölçüm yapıp öğrenmek istiyorum ama direk alternatör çıkışları çok terste kalıyor. Min. kayıp ile ölçülebilecek en güzel yer akü diyebilir miyiz? Akünün "+" ucunu boşa alıp seri bağlasam kayıp çok olmaz sanırım?

Esas soru
    Sağlıklı ve hızlı bir şarj için üretilen akım, akü kapasitesinin yüzde kaçı olmalı? Yada direk güç olarak mı belirli bir yüzdesi olmalı? 60A/h aküden aslen pek şikayetim yok ancak aküyü bagaja almamdan mütevellit kapasite arttırımına gitmez, bagaja kadar uzanan kablodan dolayı oluşan kayıbın önüne geçmek istiyorum.

Gereksiz çok mu detaylı düşünüyorum?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende de pens ampermetre var. Aracı uyku moduna alıp ölçebilirim. Uykuda kaç amper akım çekilse idealdir. Seni zaten tanıyorum hakan ustam 1 defa maslakta shift light kablosu bulmuştuk beraber. Yardımın unutulmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Fatih06ank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende de pens ampermetre var. Aracı uyku moduna alıp ölçebilirim. Uykuda kaç amper akım çekilse idealdir. Seni zaten tanıyorum hakan ustam 1 defa maslakta shift light kablosu bulmuştuk beraber. Yardımın unutulmaz.
    slm
    pens ampermetre ile ölçebilirsin ama hassas olan ve DC akım ölçebilen birşey lazım bunun için
    her araçta uyku modunda çekilen akım aynı değildir ama kabaca 20mA ile 40mA arasında olur diyebiliriz.
    20mA = 0.02 amper

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm
    pens ampermetre ile ölçebilirsin ama hassas olan ve DC akım ölçebilen birşey lazım bunun için
    her araçta uyku modunda çekilen akım aynı değildir ama kabaca 20mA ile 40mA arasında olur diyebiliriz.
    20mA = 0.02 amper
    abi multimetre de var, seri girip amper ölçebilirim. çok teşekkürler verdiğin bilgiler için. bakalım ne çıkacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Maxi

Abi selamlar,

Aracımın fabrikasyon aküsü 60 A/h. Alternatörümün üretebildiği akım hakkında malesef net bir bilgim yok. Bir ampermetre ile ölçüm yapıp öğrenmek istiyorum ama direk alternatör çıkışları çok terste kalıyor. Min. kayıp ile ölçülebilecek en güzel yer akü diyebilir miyiz? Akünün "+" ucunu boşa alıp seri bağlasam kayıp çok olmaz sanırım?

Esas soru
    Sağlıklı ve hızlı bir şarj için üretilen akım, akü kapasitesinin yüzde kaçı olmalı? Yada direk güç olarak mı belirli bir yüzdesi olmalı? 60A/h aküden aslen pek şikayetim yok ancak aküyü bagaja almamdan mütevellit kapasite arttırımına gitmez, bagaja kadar uzanan kablodan dolayı oluşan kayıbın önüne geçmek istiyorum.

Gereksiz çok mu detaylı düşünüyorum?
    aküyü bagaja alınca muhakkak 2-3 metrelik kablodan dolayı kayıp olacaktır ama olması normal zaten.
    alternatörün tek görevi aküyü şarj etmek değil biliyorsun, araç çalışırken gereken tüm voltajı üretmek + aküyü şarj etmek.
    normalde 60ah bir aküyü şarj etmek için 3-6 amperlik bir şarj cihazı fazlasıyla yeterlidir.
    ama alternatörümüzün üzerindeki etikete bakarız 120amper falan yazar.

alternatörün yetersiz gelme durumu şöyle oluyor
    standardında zaten o alternatör o araca yeterli olarak tasarlanıp takılır
    ama sen sonradan 8 tane xenon, havalı kornalar, 5000 watt amfiler, yok jeep ise makara, tavana 70 tane xenon lambalar ledler bilmem neler takarsan
    araç çalışırken alternatör bu kadar şeye akım yetiştiremez ve aküyü şarj etmeye voltaj üretemeyeceğinden dolayı akü geberir tam şarj etmez.

bence şöyle yapmak lazım
    aküyü arkaya almadan önce araç çalışırken elektrikli ne varsa açıp akü ucundan voltaj ölçülür
    volttaj kaçlara kadar düşüyor? (akımda ölçülse harika olur)
    sonra aküyü bagaja al ve aynı ölçümleri tekrar yap, o zaman kayıp belli olacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    alternatör devire göre amper üretir arkadaşlar. 130A alternatör sürekli her devirde 130A üretmez. Birde aküleri tam kapasite olarak alternatör üzerinden şarj edemezsiniz. Alternatör sabit akımda voltaj verir ama akü 4 aşamalı şarj ister ve şarj olurken ısınmaması gerekir. O nedenle bagaja yerleştirilen aküler kaputun altına yerleştirilen akülerden daha uzun süre dayanırlar. Alternatöre biz öküz charger deriz sürekli sabit akım verdikleri için. Halbuki %80 e kadar fast charge ondan sonra absorption, float ve storage olarak akım altında tutulması gerekir. %80 den sonra akü isterse 225A olsun charger en fazla 10-15A/saat verir ve sürekli ısıyı kontrol ederek voltajı ve amperi düşürerek float a kadar şarj eder. O nedenle akünün kapasitesinden çok kullanılan charge ünitesi akünün kapasitesini belirler. Normal kapalı sulu aküler fazla discharge sevmezler maksimum %70 e kadar discharge olması gerekirken kaliteli AGM ler %50-60 civarındadır. Bundan sonrası akünün ömründen yer. Sülfatlaşma ve plakalarda çöküntü başlar. Kaliteli deep cycle aküler o neden uzun süre giderler. Yüksek oranda discharge olsalar bile kapasitelerinden çok az kaybederler ve geri toplarlar. Optimanın da o nedenle kendini toplaması gerekir ama arka arkaya sonuna kadar discharge olduysa o da ömrünü tamamlamıştır.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bakın ben genel olarak bir uyarı yapmak istiyorum
    bazı elektrikçilerde falan görürsünüz, üzerinde kocaman şalterleri ve ibreleri olan 1970 senelerinden kalma akü şarj cihazları

şimdi günümüzdeki akülerin neredeyse hepsi sülfatlı denen tiplerden
    o yüzden şarj olayının ciddi kontrollü yapılması lazım, voltajın belli bir değeri aşmaması ve yukarda alperin yazdığı gibi kademeli yapılması lazım

alper şundan bahsediyor en basit hali bu (3 kademe)
    bendeki akü şarj cihazı 7 kademe mikroişlemci kontrollü falan mesela

aküler şarj olurken şarj voltajı belli bir voltajı aşmaması yoksa içerdeki kurşun plakaların üzerlerinin sülfat kaplanması sözkonusu
    (%100 tam olarak bende hakim değilim olaya, kısa özeti böyle)
    ama o eski tip akü şarj aletleri aküye 20-25 volt falan veriyorlar ve akünün anası s...
    akünün içindeki sular falan kaynar böyle fokur fokur

siz tabi aküyü şarj sonrası takınca görürsünüz ohhh mis gibi şarj olmuştur canavar
    ama o akü size belki 6 sene gidecekti ama artık 2-3 sene sonra mort!

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aküyü bagaja alınca muhakkak 2-3 metrelik kablodan dolayı kayıp olacaktır ama olması normal zaten.
    alternatörün tek görevi aküyü şarj etmek değil biliyorsun, araç çalışırken gereken tüm voltajı üretmek + aküyü şarj etmek.
    normalde 60ah bir aküyü şarj etmek için 3-6 amperlik bir şarj cihazı fazlasıyla yeterlidir.
    ama alternatörümüzün üzerindeki etikete bakarız 120amper falan yazar.

alternatörün yetersiz gelme durumu şöyle oluyor
    standardında zaten o alternatör o araca yeterli olarak tasarlanıp takılır
    ama sen sonradan 8 tane xenon, havalı kornalar, 5000 watt amfiler, yok jeep ise makara, tavana 70 tane xenon lambalar ledler bilmem neler takarsan
    araç çalışırken alternatör bu kadar şeye akım yetiştiremez ve aküyü şarj etmeye voltaj üretemeyeceğinden dolayı akü geberir tam şarj etmez.

bence şöyle yapmak lazım
    aküyü arkaya almadan önce araç çalışırken elektrikli ne varsa açıp akü ucundan voltaj ölçülür
    volttaj kaçlara kadar düşüyor? (akımda ölçülse harika olur)
    sonra aküyü bagaja al ve aynı ölçümleri tekrar yap, o zaman kayıp belli olacaktır.
    alternatör devire göre amper üretir arkadaşlar. 130A alternatör sürekli her devirde 130A üretmez. Birde aküleri tam kapasite olarak alternatör üzerinden şarj edemezsiniz. Alternatör sabit akımda voltaj verir ama akü 4 aşamalı şarj ister ve şarj olurken ısınmaması gerekir. O nedenle bagaja yerleştirilen aküler kaputun altına yerleştirilen akülerden daha uzun süre dayanırlar. Alternatöre biz öküz charger deriz sürekli sabit akım verdikleri için. Halbuki %80 e kadar fast charge ondan sonra absorption, float ve storage olarak akım altında tutulması gerekir. %80 den sonra akü isterse 225A olsun charger en fazla 10-15A/saat verir ve sürekli ısıyı kontrol ederek voltajı ve amperi düşürerek float a kadar şarj eder. O nedenle akünün kapasitesinden çok kullanılan charge ünitesi akünün kapasitesini belirler. Normal kapalı sulu aküler fazla discharge sevmezler maksimum %70 e kadar discharge olması gerekirken kaliteli AGM ler %50-60 civarındadır. Bundan sonrası akünün ömründen yer. Sülfatlaşma ve plakalarda çöküntü başlar. Kaliteli deep cycle aküler o neden uzun süre giderler. Yüksek oranda discharge olsalar bile kapasitelerinden çok az kaybederler ve geri toplarlar. Optimanın da o nedenle kendini toplaması gerekir ama arka arkaya sonuna kadar discharge olduysa o da ömrünü tamamlamıştır.
    Benim için çok değerli bilgiler. Teşekkür ederim.

Aküyü geri yerine taşıyarak arada kayıba bir bakayım. Küçük kabul edilebilir ölçülerde ise zaten hiç ellemeye gerek kalmaz.

Akünün bagajda olmasını olumsuz bir durum olarak görürken (özellikle soğuk havada soğuk marş konusunda) aslen şarj konusunda akü sağlığı açısından iyi olduğunu öğrenmek sevindirdi. Mercedes 105a/h akülerini kaput altına sığdıramadığından değil, bunun için bagajın köşeye yerleştirmiş demek ki

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aküler için optimal şarj sıcaklığı 20.4C derece olduğunu düşünürsek kaputun altının zaten mantıklı olmadığı ortada.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aküler için optimal şarj sıcaklığı 20.4C derece olduğunu düşünürsek kaputun altının zaten mantıklı olmadığı ortada.
    keşke her arabada orjinalden bagajda olsa...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selam. akü orjinal yerinde duruyor, ses sistemim şu an teyip olmadığı için çalışmıyor. araç çalışırkenki şarj akımı 14.1V fakat ben günde sabah 2 akşam 2km yol yapıp kontak kapatıyorum, sanırım sorun orada.

araç 5 gündür yatıyor ve sonuç:

şu an üzerindeki akü optima yellow top 75ah (1.5 yıllık akü.)

11 gün dayanıyor 12.gün bu da fos.

varta 72ah olanlar 8 gün dayanıyordu.
    5 saniye arabanın marş motorunun çekeceği akımla o aküyü öldürmen çok zor. Kesin bir sorun var. Senin gittiğin mesafenin kısa olmasıda problem değil. Piyasada start stop özellikli araçların üzerindeki aküden çok daha üstün bir akü Yellow top. 55 Amper bile olsa senin işini görür Optima. En çok satış yaptığım akülerden biri.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    keşke her arabada orjinalden bagajda olsa...
    Adamlar her sene akü satarak dünya paralar kazanıo. Bagaja koyar mı? Ben teknelere 5-6 yılda bir akü veriyorum eğer hatalı kullanıp ömründen yemiyorsa ya da yanlış şarj etmiyorsa. İlk baktığım şey zaten akülerin lokasyonu. Eğer ana makinelere çok yakınsa aküler, başka yere aldırıyorum yer varsa. Biz sadece mal satarak değil danışmanlık yapıp üzerinden malzeme satarak büyüyoruz. Danışmanlık ücreti almıyoruz.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yer nerede sizin? optima akü yeniden lazım olduğunda irtibat kuralım.

edit: audi ve mercedes grubunda aküler hep bagajda.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maltepe. Marinfirsat üzerinden kredi kartıyla da satın alabilirsin. Ama her zaman bekleriz. Müsait olduğunda gel akünün durumunu kontrol edelim. Olmadı şarj edip kurtarmaya çalışırız.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç için illa optima alma bence eğer arabanda vinç vs yoksa. Ben kendi aracımda kullanmıyorum optima. Bayisi olduğum EXIDE var onu kullanıyorum. Start stop özelliği olmayan ya da üzerinde vinç ya da çok yüksek akım çeken eski tip müzik sistemi yoksa AGM tip akü kullanmaya gerek yok.
    IN BOOST WE TRUST

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)