User Tag List

Sayfa 7/9 İlkİlk ... 56789 SonSon
159 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Akü almadan önce okuyunuz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araçta hatırı sayılır bir ses sistemi var o yüzden tercih ettim. o tarafa yolum düştüğünde uğrayacağım. yarından itibaren 13.2V ile şarj etmeye başlayacağım, şarj tamamlandıktan sonra çekilen akımı ölçüp buraya yazarım. fikirler için çok teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar tekrar herkese merhaba. Bugün sabah itibarıyle arabayı şarja bağladım. 30amper ile 13.2Voltta şarj ediyorum. 75ah optimanın tamamen dolması kaç saat sürer? Gerekirse gece de bırakıp gideceğim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Fatih06ank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araçta hatırı sayılır bir ses sistemi var o yüzden tercih ettim. o tarafa yolum düştüğünde uğrayacağım. yarından itibaren 13.2V ile şarj etmeye başlayacağım, şarj tamamlandıktan sonra çekilen akımı ölçüp buraya yazarım. fikirler için çok teşekkürler.
    optimayı ilk boş ise 14.6 ile şarj etmen gerek. Optima ve odyssey gibi aküler 14.6 ister. diğer agmler 14.4v
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu araba tecnovol kevork abinin eski aracı mı?
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu araba tecnovol kevork abinin eski aracı mı?
    Hayir eski araci degil. Tamam 14.4 yapiyorum tesekkurler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar tekrar herkese merhaba. Yardımlarınıza ihtiyacım var. akümü şarj ettim ve aracı kilitleyip 10 dakika sonra çekilen akımı ölçtüm. Gördüğüm değer 0.19 (tabiki akünün bitmesi normal diye düşündüm.) ardından ses sisteminin kablosunu ayırdım, ve gördüğüm değer 0.07... 2 adet pic yazılımlı modülüm var onları da ayırdığımda 0.06ya düşüyor.

Sorum şu: Ses sisteminde 2.5F audison marka kapasitör var, acaba o mu çekiyor akımı? veya önerebileceğiniz bir şey var mı? Yardım lütfen. iyi akşamlar.

Konu Fatih06ank tarafından (22-03-2018 Saat 17:51 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ekleme yapayım. Ses sisteminden yana sorun yok sanırım. Kapasitor dolduktan sonra kablo bağlı da olsa çekilen akım 0.6 0.7 civarında göstermeye başladı. Yani sanırım araçta kaçak yok ama ekstralardan dolayı çekilen biraz fazla akım var. Yorumlarınız benim için değerlidir.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Fatih06ank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ekleme yapayım. Ses sisteminden yana sorun yok sanırım. Kapasitor dolduktan sonra kablo bağlı da olsa çekilen akım 0.6 0.7 civarında göstermeye başladı. Yani sanırım araçta kaçak yok ama ekstralardan dolayı çekilen biraz fazla akım var. Yorumlarınız benim için değerlidir.
    şimdi yanlış yazmadıysan 0.6 amper demek 600mA (altıyüz miliamper) demektir.
    normalde 20mA hadi sen yabancı değilsin diyelim 60mA (0.06A) çekmesi lazım
    yani şu an 10 katı fazla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Solda eklediğim resimdeki gibi, 0.06 amper beklemede çekilen akım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kapasitörün amacı anlık yüksek akımı kompanse etmektir. 0,06A de normal değer bence. O zaman araba çalışırken bişeyler ters gidiyor demek ki. Müsait olduğunda bi uğra akünün durumuna bakalım. İki tip test cihazı var ikisinde de kontrol edelim. O akünün 0.06 A ile bitmesi çok zor. 10 saatte 0.6A le o aküye bişey olmaz. C20 yani 20 saatte 75A veren akü o. Yüzde 60 ına kadar indirmeni tavsiye etsek max. 30A harcama yapman gerek akünün sağlığı açısından o da 500 saat eder. Müzik sistemin devredeyken bile olan 0.19A ile 150 saatin var cepteki o akünün geriye kalanlık %60lık kapasitesi senin arabanı her türlü çalıştırır. Araba çalışırken bişeyler ters gidio bence.
    Konu kelalper tarafından (23-03-2018 Saat 08:53 ) değiştirilmiştir.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Karşıya geçtiğimde telefon edip uğrayacağım çok teşekkür ederim.

bu arada arabayı günlük kullanırsan sorun yok ama 10 gün yatarsa bitiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akünün kapasite sorunu var demek ki. 10 günde de bitmemesi gerekir. Benim Megane da da hatrı sayılır ses sistemi vardı ki kara düzen eski ses sistemiydi şimdiki gibi dijital değildi. 20 gün sonra bile rahat çalışıodu 55A akü normal kapalı sulu akü ile. Sende ki Mike Tyson ise benim akü ilyas Salman yani.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En güzeli benim yanınıza gelmem üstad, çok teşekkürler değerli yorumların için.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    0.06 amperle o akü 1 senede bile bitmez

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün servisi aradım, araçta akıllı şarj olduğunu rolantide voltajı 12ye çektiğini, gaza bastığında da 14.4e yükselttiğini söylediler. (Hyundai kia grubunda böyleymiş) Benim yaptığım kilometreler de rolantide / trafikte geçiyor genellikle. Zaten günlük 3km.

Her gün çalıştırdığımda kurtarıyor fakat, demekki sürekli boş akü ile geziyorum. Ben de artık müsait oldukça kendim şarj edeceğim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sistemi inceledim benim teknelere eklediğim battery maintainer ın tam tersini yapmış adamlar. Amaç benzin sarfiyatını düşürmekmiş. Araba aküsü boşalsın şarj olmasın araba bi daha çalışmasın böylece benzinde yakmasın. Problem solved. Alaaam.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sistemi inceledim benim teknelere eklediğim battery maintainer ın tam tersini yapmış adamlar. Amaç benzin sarfiyatını düşürmekmiş. Araba aküsü boşalsın şarj olmasın araba bi daha çalışmasın böylece benzinde yakmasın. Problem solved. Alaaam.
    Üstad. Arabada kaçak yok. Bosch C7 alet ile şarj da ettim AGM modunda. Icerde ekranım var rolanti dahil voltaj hep 14.1 hic oynama yok. Bugün şarjın üstüne 8km. Yol gittim. Kontagi kapattim bi de baktım ki voltaj 12.00. Yarın sabaha kadar 11.4lere düşecek eminim. Yani ben her akşam kontak kapatinca 12de kalıyo her sabah 11.kusur goruyorum. Artık sorunun aküde olduğunu dusunmeye başladım zira siz de dahil herkes o aküyü 10 günde bitiremezsin diyorlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Müsait olduğunda bu tarafa gel bi kontrol edelim. Arka arkaya sonuna kadar bitirdiysen akünün plakaları çökmüş olabilir. Her ne kadar saf kurşun kullanılsa da onlarında bir ömrü var. Aldığında da çok uzun süre şarjsız soğukta beton üzerinde yattıysa bayat aküde almış olabilirsin.
    Aküyü alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda akünün cinsinin ne olursa olsun sürekli olarak dönem dönem şarj ediliyor olması gerekir. Cycle ömründen yer belki ama bayat akü komple hurda olur. O nedenle bu tip pahalı aküleri ucuz yerden değil marin ürünleri satan yerlerden almakta yarar var. Sirkülasyonu bizim gibi yerlerde çok olur bu tip akülerin. Ben sirkülasyon çok olan aküleri şarja bağlamıyorum ama sirkülasyonu az olan aküleri sürekli şarja bağlayıp tam şarj edip etiketleyip tarih atıp kaldırıyorum.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geleceğim aynen. aküyü ilk aldığım gün 25km kadar yol yapıp aracı stop ettim. sonra ertesi gün 2km yol yapıp bıraktım. 1 hafta kadar yattı, sonra marş bastım arabanın yerini değiştirdim. sonra 3 gün geçti sabah yola çıkayım dedim bi baktım bitmiş. ondan sonra da önemsemedim takviye yaparak çalıştırdım (herhalde dedim arabada kaçak var bi ara kontrol ederim) aracı 12 ay kadar günlük kullandım. sonra işte gene hafta içi, yağmurlu havalarda vs... yatırmaya başladım 1.5 sene oldu sanırım... 10 günde bitmeye başladı. en son sizin de tavsiyelerinizle akım vs... ölçtümve bu sonuca ulaştım. Bir de çok sevdiğim ve elektronikten çok iyi anlayan bir abimden de akünün bir gözünün sülfatlanmış olabileceği yorumunu duydum.

Tabiki üstad senin de söylediğin gibi optima zor satılan pahalı bir akü, bana çok beklemiş olanı denk gelmiş olabilir... (aldığım akü hiç şarj görmemiş, naylonu ilk defa sökülen aküydü ve ne kadar süre ellerinde beklediğini bilmiyorum.) Ben artık kafaya koydum senden bir tane 68amper odyssey akü alacağım durumu düzeltince, hele şu euro biraz sakinleşsin

Ha sen gerek yok sana diyeceksin haklısın ama ben bu konularda takıntılıyım, bir şey ya hiç olmasın ya da dünyadaki en iyilerinden olsun kafasındayım...

baştan bilseydim odyssey alırdım inan...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)