User Tag List

Sayfa 5/6 İlkİlk ... 3456 SonSon
101 sonuçtan 77 ile 95 arası

Konu: 4x4 araç sahipleri DİKKAT !!

UĞUR YUMAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    videodaki subaru benim aracım, Hakan abi saolsun başlık açtı bilgisi olmayanların mutlaka dikkat etmesi gereken bi durum.
    2 gün sonra aracınızın bozulduğunu anlarsanız hiç bir suçlamada bulunamazsınız TÜV'e.
    Ben aracımı İzmir Bornova istasyonuna götürdüm.
    Yaklaşık2,5 saat bekledim ve sinirlilik durumum tavan yapmıştı, roller olayını uygulamazslarsa olay çıkartmama sebep olacaklardı.
    Fakat görevli arkadaş ismimi söyleyip aracı yanaştırdığımda yanıma gelip " Simetrik 4 çeker bu, doğrumu ? " diye sorunca oldukça şaşırdım.
    Bunun üzerine direkt olarak videodaki uygulamayı yaptı ve aracımı zorlamadan geçtim.
    Boxer in side

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı melihyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    duster larda orta kilidi açıp 2 çeker yapıyorsun. arka iptal oluyor. Bunlar olmadan bir sıkıntı olurmu peki yoksa hiç riske atmayalımmı.
    hayır, araç 2 çeker oluyorsa hiç bir sorun olmaz.

ÖzgürErgene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba arkadaşlar gerçekten dikkat edilesi bir konu. Konuyu açan arkadaşın emeğine sağlık. Yalnız aklıma takılan bir şey var.
    4x4 araç fren testine alındığı zaman kesinlikle roller a alınması gerekiyor. Örnek veriyorum Subaru GC8 ile 140 km hızla gidiyorum arka diskler ön disklerden daha eski ve ani fren yapıyorum ön tekerler kayıyor, arka tekerler dönüyor viscous coupling denen parça yine bozulmaz mı acaba? Meraktan soruyorum. Konuyu baştan sona okudum ve hiç kimse düşündüğüm gibi bir şeyden bahsetmemiş.

Teşekkürler..
    Saygılar.
    Peugeot 106 Quicksilver
    Kawasaki Z 750S
    NISSAN 200 SX S13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ÖzgürErgene Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar gerçekten dikkat edilesi bir konu. Konuyu açan arkadaşın emeğine sağlık. Yalnız aklıma takılan bir şey var.
    4x4 araç fren testine alındığı zaman kesinlikle roller a alınması gerekiyor. Örnek veriyorum Subaru GC8 ile 140 km hızla gidiyorum arka diskler ön disklerden daha eski ve ani fren yapıyorum ön tekerler kayıyor, arka tekerler dönüyor viscous coupling denen parça yine bozulmaz mı acaba? Meraktan soruyorum. Konuyu baştan sona okudum ve hiç kimse düşündüğüm gibi bir şeyden bahsetmemiş.

Teşekkürler..
    Saygılar.
    öncelikle şunu sorayım, ön tekerlekler niye kayıyor? abs yokmu araçta?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ön tekerler kayıyor derken abs li şekilde basıp bırakıyor demek istedim kusura bakma eksik olmuş.
    Ve abs olmadığını düşün?

Ön balatalar arka balatalardan yeni veya arka balatalar bitik tutmuyor.
    Abs li araçta bile olsa arka tekerler sürekli dönerken ön tekerler tamamen kaymasa da abs basıp bırakıyor ister istemez az da olsa kayıyor. Ya anladınız işte ne demek istediğimi
    Konu ÖzgürErgene tarafından (14-02-2017 Saat 14:11 ) değiştirilmiştir. Sebep: eksik bulduğum için
    Peugeot 106 Quicksilver
    Kawasaki Z 750S
    NISSAN 200 SX S13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yani durum şöyle cereyan ediyor
    sistemin bozulması yani viscouse bozulması digital 1-0 gibi değil
    farklı dönmeler oldukça eskime ilerliyor diye düşünelim
    ne kadar uzun süre bu duruma maruz kalınırsa vc o kadar ısınıp aşınmaya devam ediyor.
    söz konusu olan aşınma viscouse içerisindeki silikon yağ ve plakalar

fren esnasındaki 1 kaç dönme o kadar zararlı değil bence tabi hiç olması daha iyi
    zaten çok az bir miktar dönme farkını göz ardı etmek lazım

şimdi bu fren testi sırasında adam kaç dakika tambur üzerinde kalıyor? tekerler kaç tur atıyor bilinmez
    işlem sırasında vc her ne durumdaysa daha kötü hale geleceği tartışılmaz.

arka frenlerin zayıf olmasıda benzer bir durum, 1 kere bir zarar gelmez tabi ama
    5 sene bu şekilde kullanılırsa ve her frende önler kitlenip arkalar devam ediyorsa aynı şey olacak
    eskime artacak viscouse için

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilgilendirme için çok teşekkürler

Emeğe saygı..
    Peugeot 106 Quicksilver
    Kawasaki Z 750S
    NISSAN 200 SX S13

aybarsdnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu tekrardan güncelleyelim.

İstanbulda her istasyonda roller mevcut mudur? Daha önce anadolu yakasında deneyim sahibi olan var mı aramızda?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    her istasyonda roller mevcut ama bunun önemini anlayan çalışan mevcutmu?
    asıl soru bu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sagolun hocam bilgilendirdiginiz için.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Konuyu hortlatıyorum ve 2020 Pandemi başında TüvTürk Kurtköy'de yaptırdığım muayeneden kısa bir video paylaşıyorum.
    Roller diye ısrar etmezseniz rollerları kullanmıyorlar. Roller kullanılacak diye de kimisi araç sahibinden sorumluluğu kabul ediyorum diye imza alıyor. Bu muayenede kimse kağıt imzalatmadı ve seyyar roller istiyorum dediğimde ikiletmemişlerdi.
    Bundan önceki muayenede yine aynı istasyonda biraz naza çekmişlerdi ve kağıt imzalatmışlardı. O an kime denk geliyorsanız ve onun ruh hali nasılsa işlem öyle ilerliyor.
    Seyyar roller'ları bazı kanalların önünde tutuyorlar ve yerdeki veya kanal kapısı dibindeki bir kancaya sac tel ile tutturuyorlar. Niye, çünkü rollerların hepsi döndüğünde aracın oradan çıkması için gaza sert basanlar yüzünden seyyar rollerlar geriye doğru fırlayabiliyor. Bir tanesinde geriye biraz fırladı ama çok şükür kimseye ve araçlara zarar gelmedi. Zaten en fazla 1 metre geriye kaymıştı.
    Ne olur ne olmaz diye test sırasında video çekmiştim. İlk testi ön tekerleklerdeki frenlere yapıyorlar adamın ayağı frende olduğu için roller yüzünden sadece önler dönüyor. Roller'lardan çıkış esnasında haliyle 4 tekerlekte dönmeye başlıyor. Nazikçe gaza dokununca herhangi yardımcı zımbırtıyı da devreye sokmadan veya dışarıdan müdahale etmeden de rollerdan çıkabiliyor.
    Dip not: Araç cvt şanzıman, otm. Şanzımanda 4ceker sistemi biraz farklıdır.
    Subaru Outback AWD Roller/Fren Testi TuvTurk Muayene - YouTube
    Konu imprezaWRC tarafından (18-02-2021 Saat 17:56 ) değiştirilmiştir.

[RaCeR] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    abi benim bozdular 2 sene önce cimere kadar şikayet ettim o tamburları getirmemeleri 4 çekerin bozulmasına engel birşey değilmiş öyle cevap geldi.
    Alıntı JAMİRYO Nickli Üyeden Alıntı
    ALLAHINI SEVEN DEFANSA GELSİN

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    tüvtürk ile igili konuya da yazmıştım şimdi mart ayında gene bir muayne heyecanı yaşayacağım bakalım neler olacak.
    Ben gene ucuz yırttım sadece haldexin pompası arızalanmış ama daha ağır bir hasar da olabilirdi. Roller'ın için ısrar edin yoksa da 4 çeker peronu var oraya alsınlar.

Alıntı [RaCeR] Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün cimerden 3 ay sonra cevap geldi tezgah devam ediyor. Böyle şerefsizlik görmedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    abi benim bozdular 2 sene önce cimere kadar şikayet ettim o tamburları getirmemeleri 4 çekerin bozulmasına engel birşey değilmiş öyle cevap geldi.
    Bir sefer bir tanesi epey inat etti. 4 mü, 2 mi çekiyor onu mu test edeceksin yoksa muayene kapsamında kontrolünü mü yapacaksın dedim, söylene söylene yapmıştı. Bir şey olursa şirket öder diyen de oldu.
    Bu son muayenede, benim kafada birine denk geldim. Rica ettim, tabi ne demek hay hay dedi. Ben de anlayışın için teşekkür ederim, sana da zahmet verdim dedim. Çıkışta bir kez daha teşekkür ettim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bana ilk başta aracınız bozuk geldi oraya dediler sonra yolda bozulsa daha mı iyiydi oldu en son da çekici ile çektirdiğim için hasarı karşılayamayız oldu. Bunu size kimse söylemiyor ne tüvtürk şikayet hattındaki kişiler ne de istasyon yetkilileri. Ben S3'e 10 senedir biniyorum ve 2 senede bir muayneye ben kendim götürüyorum oradaki zibidi benim arabama bakıp diyor ki bozuk araçlarınızı bize itelemeye çalışıyorsunuz. Bu sefer de getirmezlerse ciddi bir kavga yaşayabiliriz beni haberlerde görürseniz şaşırmayın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    tüvtürk ile igili konuya da yazmıştım şimdi mart ayında gene bir muayne heyecanı yaşayacağım bakalım neler olacak.
    Ben gene ucuz yırttım sadece haldexin pompası arızalanmış ama daha ağır bir hasar da olabilirdi. Roller'ın için ısrar edin yoksa da 4 çeker peronu var oraya alsınlar.
    Çok geçmiş olsun. 2 senede 1 stres ediyorlar. Her seferinde rica minnet seyyar roller peşinde geziniyorum. Duster gibi olsa alırım 2çekere ne halt ederse etsin. Şu an kullandığım Subaru cvt şanzımanlı, önceki Outback ise manueldi. Forumdan Ömer ile beraber ilk muayenesini yaptırmak için Tüv'de buluşmuştuk. Sağolsun o gün çok yardımı da dokunmuştu ama o gün laftan anlamayana denk gelmiştik. Yahu ayırma yapmaz, yapar, yapmaz sinir etti ve malesef o gün seyyar roller olmadığı ve diğer seçeneğin de pek insancıl olmadığını bildiğimden kaderime razı olmuştum. O gün problem çıkmamıştı ama sinirlerim tavan yapmıştı. Ertesi gün Cadde Motors'a gidip lifte aldırmıştım. Liftte her yerine bakmışlardı hatta liftte 4 çeker çalışıyor mu çalışmıyor mu diye de bakmıştık. (ruh hastası olunca işte...)
    Sonraki yıllarda seyyar roller getirmişlerdi. Ama işte her muayene stres ediyor. Umursamayan çok insan var. Seyyar roller üzerine çıkartınca da işsiz güçsüz dahil bütün meraklılar kanala toplanıyor
    Bir tanesi benim duymadığımı sandı, ya o şimdi oradan ittirmeden inemez demişti İner iner sen kafanı yorma demiştim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bana ilk başta aracınız bozuk geldi oraya dediler sonra yolda bozulsa daha mı iyiydi oldu en son da çekici ile çektirdiğim için hasarı karşılayamayız oldu. Bunu size kimse söylemiyor ne tüvtürk şikayet hattındaki kişiler ne de istasyon yetkilileri. Ben S3'e 10 senedir biniyorum ve 2 senede bir muayneye ben kendim götürüyorum oradaki zibidi benim arabama bakıp diyor ki bozuk araçlarınızı bize itelemeye çalışıyorsunuz. Bu sefer de getirmezlerse ciddi bir kavga yaşayabiliriz beni haberlerde görürseniz şaşırmayın.
    Deseydin ya, bozuk araç ile buraya kadar nasıl geldim. İtelemek ne demek ya.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu uzun süre önce okumuş ama unutmuşum yazılanları. Bugün güncellenmiş, çok da iyi olmuş. Arkadaşa 99 Forester AWD aldık, toparladık. Yakında muayenesi var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı livaneli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu uzun süre önce okumuş ama unutmuşum yazılanları. Bugün güncellenmiş, çok da iyi olmuş. Arkadaşa 99 Forester AWD aldık, toparladık. Yakında muayenesi var.
    Ooo SF kasa, çok severim. Hayırlı olsun, güle güle kullansın

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)