User Tag List

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
80 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: ABS nin önemi

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ABS'nin çalışma mantığı aracı limit frende tutmak değildir ki. Her tekerin dönüş hızını ayrı ayrı saniyede binlerce kere kontrol ederek eğer tekerlerden birisi daha fazla yavaşlamaya meyilleniyorsa o tekere giden yağ basınç rekorunda oluşan basıncı ABS pompası üzerindeki selenoidler ile hızlı bir şekilde aç kapa aç kapa yaparak azaltan ve dolayısı ile söz konusu tekerin üzerindeki frenleme gücünü kızaklama OLABİLME İHTİMALİNE karşı zayıflatan bir sistem. Ayrıca yaptığı her müdahale yüzünden aslında kendi çalışma sisteminide bir bakıma mecburen baltalayan bir sistem. Misal şöyle örnek vereyim. Azıcık kızaklamanın hiçbir zararı olmaz aslında. Ama 10 cm kızaklayıp duracak aracı kızaklamasın diye müdahale edince 1.5 metre zor durdurur ABS. Aynı şey 180-200 le yapılan sert frendede geçerli. Panik değil sert frende araba yaklaşık 1 saniye kadar kızaklar ve sonra ABS devreye girer. Eğer ihtiyacınız olan yavaşlama o 1 saniye de oluşan kızaklama ile işinizi gördüyse ve freni bıraktıysanız sorun yok. Ama 2 saniye daha frene ihtiyacınız var ise kızaklamadan hemen sonra devreye giren ABS aracın yavaşlamasını ciddi ölçüde azaltıyor anlayamadığı durumu toplamak için. Çok profesyonel pilot olmaya gerek yok. Kızaklarken hissetiğiniz negatif ivme ABS devreye girer girmez birden azalıyor. Kendince durumu toparladığını sanıp çalışmayı durdurduğunda tekrar aynı hissi alıyorsunuz.

Alıntı Berkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    madem absden girildi benimde hep düsündügmü soruyu yoneltiyim .acil yada panik durumda abs devrede takır takır pedalı ittirip titretirken bizim yapmamız gereken daha çok bastırmakmı veya cekip basmak pompalamak yada oldugu gibi devam etmekmi daha mantıklı olur.

+bu yeni cıkan fren destek yardım ıvır zıvırlarla bazen sacmalaması muhtemel oluyo sprint booster gibi tam basılmasada ole algılayıp esek gibi fren yaptıgıda olabiliyor cunku
    Hiçbirşey yapmana gerek yok teoride. Çünkü zaten yapacağın kadar sert fren yapmışsın.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayrıca bazı otomobil markalarının araçlarına koyduğu ABS sistemleri gerçekten çok kötü.
    İmkan varsa aracınızda bulunan ABS'nin versiyonunu, kanal sayısını, sensör sayısını öğrenin, kıyaslama yapın.
    Her ABS aynı değildir......
    Okumadan imzalamam.....

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında yaptığınız tarif limit frenlemenin etrafından dolaşmak.

Her tekerin dairesel hızını sürekli kontrol altında tutarak, tekerleklerden birinin yada birkaçının dairesel hızı diğer tekerleklerden hızlı şekilde 0 a yaklaşıyorsa o tekerlek(ler)deki fren basıncını azaltıyor.

Sizin tarifinizle bu tarifin hiç bir farkı yok bence, varsa dinliyorum.

Bu tarife göre, herhangi bir tekerin dairesel hızı 0 a ulaşırsa o tekerlek kızaklayacak. Abs'de bunu önlemek için o tekere(tekerlere) giden fren hattındaki basıncı azaltarak kızaklamadan, maksimum fren basıncıyla frenleme yapmasını sağlıyor.
    Azaltmasa kızaklama durumu oluşacak zaten.

Bu tanımda da hata yok sanıyorum, varsa aynı şekilde.

Bu iki tanımda doğruysa (ki ikisi de sizin yaptığınız tanımların diğer bir söyleyiş şekli), Abs'nin amacı limit fren yapmak değil demek doğru gelmiyor açıkçası.Sistem kızaklamadan önceki maksimum fren basıncını uyguluyorsa limit frenleme yapıyordur..
    Ha bu arada günlük hayatta sistemin ne kadar verimli çalıştığından bahsetmiyorum. O kısma girersek zaten işin içinden çıkılmaz

Abi verdiğin 2 örnekte extremum durumlar bilmem farkında mısın? Ben süper bir sistemdir demiyorum zaten. İllaki eksik noktaları var tabiki..

Madem konumuz durma mesafesi, 180-200le giderken neden durmaya çalışmıyoruz da 1 2 saniye frene basıp çekiyoruz ? Konu durma mesafesiydi hani. durmadık ki

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

@Oznsrl, Sistemin nasıl çalıştığını biliyorum merak etme. Ancak diyorum ki, bir durumda araba kızaklayacak diğerinde abs ile duracaksa, absli olan çabuk durur.
    öyle dediğini fark etmedim ona benimde itirazım yok zaten kızaklama olmadığı sürece olanla olmayan arasında fark yok kızaklayan araç abs ye giren araçtan tabiki geç durur.

Önünde araba var bastın frene kızakladı abs yok pedalı bırakmadığın sürece sağa sola kaçamazsın ama abs olsa pedalı bırakmasanda sağa sola kaçabiliyosun abs nin asıl amacı o onu demek istiyorum

1.10 dan snra izlersen demek istediğim bu
    https://www.youtube.com/watch?v=l9w0RlbuRmE

.Sistem kızaklamadan önceki maksimum fren basıncını uyguluyorsa limit frenleme yapıyordur..

keşke o dediğini yapsa o zaman çok çok iyi durur ama öyle yapmıor abs devredeykende kızaklama oluyor.yani sıkınca tam sıkıyor bırakınca tam bırakıyor ayarlama dengeleme gibi bi durum yok
    tabi bu çok hızlı bi şekilde oluyor

2.10 2.18 arasını izlersen daha açıklayıcı olur kar da oldugu için daha çok belli oluyor kızaklama anı https://www.youtube.com/watch?v=Q4eXJs4ly50

madem absden girildi benimde hep düsündügmü soruyu yoneltiyim .acil yada panik durumda abs devrede takır takır pedalı ittirip titretirken bizim yapmamız gereken daha çok bastırmakmı veya cekip basmak pompalamak yada oldugu gibi devam etmekmi daha mantıklı olur.

+bu yeni cıkan fren destek yardım ıvır zıvırlarla bazen sacmalaması muhtemel oluyo sprint booster gibi tam basılmasada ole algılayıp esek gibi fren yaptıgıda olabiliyor cunku

çekmek büyük hata olur çekip tekrar basıtığınız anda zaman kaybı olur tekrar bastığınız anda abs ye girmede daha çabuk durabilirsiniz ama panik anında onu ayarlaması çok güç

renodada afu die bişey var onla ilgili heralde aniden sert fren yapınca pedalı bırakınca değilde yumuşatınca o hala sıkmaya devam ediyor gibi bişey anlatılıyor ama tam olarak ne yapıyor hiç çözemedim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Madem konumuz durma mesafesi, 180-200le giderken neden durmaya çalışmıyoruz da 1 2 saniye frene basıp çekiyoruz ? Konu durma mesafesiydi hani. durmadık ki
    Şimdi video mu atayım niye durmayıp frene basıyoz diye. Atmiyim bence.

Şimdi limit frenden ne anladığımızda önemli. Limit frende araç hiç kızaklamayacak demek değildir. Limit frende araç 4 teker birden kızaklamaz ama bazı tekerler ara ara kitlenir ve kızaklama yapabilir. Ufak farklarda olsa ara cıykk sesi gelir tekerden. Ama araç sağa sola çekme yapmaz ve duruş gerçekleşir. Ama ABS ufacıcık bir kızaklama ihtimaline bile izin vermediği için fazla müdahale ile duruş mesafesini uzatıyor. Uygun şartlarda uzatmıyor olabilir. Ama o uygun şartlar pek oluşmuyor.

Benim aracımda Bosch TEVES MK60 ünite bulunmakta. ABS ve ESP beraber. Ben çalışma yapısından memnunum ama dalgalı yolda fabrikanın koyduğu 40 yanak lastik ile durmak çok zorlaşıyor. Araç akıp gidiyor sanki hiç frene basmamışsın gibi.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Red face

Mesajı editledim. Sınavı da araya verdik geçmiş olsun Neyse.

Ben en baştan beri Abs'li ideal durumlardan ve Abs'siz tamamen kızaklamaktan bahsediyorum konu iyice karışmasın. Yani trafikteki durumun en az %90'ından. Panik durumunda da Fren basıncını ayarlabilecek durumda olanları hariç tutuyorum zaten çok küçük bi azınlık.. Dolayısıyla Abs her türlü daha kısa mesafede daha güvenli duruş sağlıyor. Günlük hayatta ki marka model yol durumuna bağlı koşullarda ihtimaller sonsuza çıkıyor kim ne derse haklı

@Schumi abi şimdi yüksek süratten kızaklayarak durmaya çalışmakla kızaklayıp az bir şey yavaşlamak ayrı şeyler. Kızaklamanın küçük zaman dilimlerinde avantajı olabilir belki bilmiyorum. Ama zaman uzadıkça dezavantajı olacağı kesin. Neden durmuyoruz derken bunu kastediyordum.

Limit frende söylediğin gibi anlık kızaklamalar olsa da toplam zamana göre 0'a gider dolayısıyla o anlık kızaklamaları yokmuş gibi kabul edebiliriz.

@Oznsrl Kilitleme ve bırakmalarının ortalamasını alırsan aynı yere varır. Zaten sürelerde neredeyse 0..

Yazmıştım ama inan nereye varmak istediğini anlamadım şuan. Abs'nin asıl işi fren mesafesi midir yoksa direksiyon hakimiyeti mi konusunda mıyız? Öyleysek birisi olmadan diğeri de olmaz zaten.. 2si bir gelir ve giderler ( Yine %90lık kısım için söylüyorum bunu)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kızaklamanın durmaya negatif etkisi ısının lastiğin artık asfaltı tutamamaya başlaması diye en kaba ve kısa tabir ile özetlenebilir. Ama her kızaklamada da direk overheat durumu oluşacak diye birşey yok.

He komple ABS siz tamamen kızaklama dersen araç tabikida çok daha uzun mesafede duracak.
    Schumi.Projects

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

fren anında kızaklama olupta abs devreye girdiginde daha sert basıp yada daha az sertte basmama ile durma mesafesini ayarlayabilirsin. abs, yaptıgın fren basıncının % oranında düşürme (%100 kilitleme veya %50)sagladıgından abs devreye girdiginde de pedala yaptıgınız basınç farkı durma mesafenize etki edicektir.
    Gökhan ÇAPRAZ

34 BYC 099 civic sport plus

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çoğunuz hala abs yi fren mesafesi ile kıyaslıyorsunuz "newton" dahil.

problem ne kadar kısa mesafede durduğun değil şu anda
    evet bilerek fren yaparsanız büyük ihtimal daha kısa mesafede durursun
    ama önüne pat diye birşey çıkarsa işler çok değişiyor.

dünyada herşeyin iyisi kötüsü olabileceği gibi abs sistemlerininde kötüsü olabilir
    o yüzden en kötü çalışan marka-model aracın abs sistemini baz almayınız.

Onur Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabamın frenlerinden o kadar memnunum ki nerde ne zaman devreye gireceğini çok iyi biliyor alışkanlık olmasından dolayı sanırım ben o sınırı artık hissedebiliyorum daha dün bi köpek atladı önüme frene basıp köpeğin yön alacağı tarafın tersine doğru hafif kıvırdım direksiyonu hızım 70-80 civarındaydı o kadar güzel yavaşlayıp manevra yaptım ki eğer kara düzen bi fren olsa kesinlikle çarpmıştım. Çokta güvenip sınırları zorlamamak lazım bazen patır patır vuruyor önündeki nesneye hızlı bi şekilde yaklaşıyosun ya korkusu çok fena bişey Allah hepimizi korusun

doush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi olay fren mesafesi değil.. buradkai çoğu kişi az çok gazladığı piste çıktığı için limit frenlemeyi ya da ani durumlarda ne yapılması gerektiğini biliyor.. O yüzden bazı kişiler ABS'ye ihtiyaç duymayabilir..

Ama ben duyuyorum hala, çünkü her gün panik fren yapmıyorum, bir çok sürücüden çok çok daha iyi şekilde panik fren yapıyorum ama hala ihtiyaç duyuyorum.. siz düşünmüyorsunuz yeni ehliyet almış ablanın önüne köpek atlayınca frene asılıp direksiyon kırma ihtimalini işte o zaman ABS bir işe yarıyor
    Alıntı DeNNis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen iskender ustaya git 51lik borudan beyin kıvırsın sana

kickbuttowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tercih meselesi tabi.. Ara ara cok ciddi sacmalasa da trafikte kolaylık sağlıyor çünkü nasılsa abs var diye cart diye asiliyorsun frene.
    Ama abs yoksa her an tetikte olmak trafikteki her bir hareketi iyice izlemek gerekiyor ki kimsenin yapamayacağı bir şey. Kacimiz 8 saat mesaiden sonra yorgun argin bir an önce eve düşmek yerine ralli pilotu dikkatiyle araba sürüyor?

Ben abs si saçmalamayan arabaya hiç denk gelmedim o yüzden kendi ayagima daha çok guvenirim ama yinede günlük kullanımda abs tercih sebebi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ABS artık opsiyon olmaktan çıktı değil mi? Yani artık ABS olmayan araç yok?

Gunes G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çoğunuz hala abs yi fren mesafesi ile kıyaslıyorsunuz "newton" dahil.

problem ne kadar kısa mesafede durduğun değil şu anda
    evet bilerek fren yaparsanız büyük ihtimal daha kısa mesafede durursun
    ama önüne pat diye birşey çıkarsa işler çok değişiyor.

dünyada herşeyin iyisi kötüsü olabileceği gibi abs sistemlerininde kötüsü olabilir
    o yüzden en kötü çalışan marka-model aracın abs sistemini baz almayınız.
    Yahu ben abs kotu demedim, bu kadar tarafli reklam yapip, sadece artilarindan bahsedip eksilerinden hic bahsetmeden millete itelemeye ayip dedim

Yoksa gene diyorum, adam gibi abs ve ebd sistemi ile insandan cok daha istikrarli sekilde limit fren yapan bir sistem yapilabilir. Ustelik her frenajda lastigin ve yolun durumuna rolatif calisacagi icin, kafalar rahat maximum frenaj yapilabilir.

Ama boyle bir sistem var mi, bunu yapabilen arac uretildi mi bilmiyorum.

Bu arada 150km ile giderken aniden onune birsey cikti mi demissinde, aniden cikarsa carparsin limit fren yapsanda kurtarmaz dediydim, newton orada katildiydi aramiza
    You call it turbo lag , i call it foreplay ...

By_emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şehir içi tamamiyle gereksiz diye düşünüyorum 100-150- gibi hızlarda çok iyi bir sistem düşük hızlarda ise kabus gibi uzuyorda uzuyor ufak bir ıslaklık yoldaki engebelik , mıcır frene ufak bir basma ile başlıyor rak rak rak sesler

edit: Direksiyon üzerinde abs off butonu olmalı bence
    05 Civic Vtec ||
    Emre Ayg..

Herşey Türklük için

kutaskullar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ABS'nin ne kadar gerekli olduğunu tartışmak bile mantıksız, kesinlikle standart olması lazım ABS yanında ESP de olması lazım hatta frene basmadan bi engelden kaçarken kayabiliyor araba benim aracımda yaşadım daha 2 hafta önce;
    Sirkeci-Florya sahil yolunda ilerlerken Galleria'nın ordaki katılımdan bi araç yolu kontrol etmeden çıktı. Hızım 65-70 di nasıl olsa gördü çıkmaz diye ayağımı gazdan bile çekmemiştim, adam önüme atlayınca sola fren yapmadan sertçe çevirdim direksiyonu ve araba kaymaya başladı bende gaz ile dengeledim yağışlıydı hava kış lastiklerim olmasına rağmen orta şeridi kayarak geçtim refüje çıkacaktım neredeyse iyi bi yusuf attım ESP eksikliğini hissettim ilk defa

Bence ABS gibi sistemlerin kapatılma opsiyonu kesinlikle olmamalı ESP bi derece olabilir

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    newton beni yanlış anlamış
    150 ile giderken önüne biri çıkarsa derken
    o önüne çıkan 5cm uzaklıkta olmayacak tabiki, yoksa elbette çarparsın.

pistte abs devre dışı bırakırsın ama kim olursa olsun normal kullanımda abs şart.
    pistte önüne insan çıkmaz, inek çıkmaz, at çıkmaz, kaya çıkmaz, önünde giden kamyondan aşağıya sandalye düşmez, bir tır ın patlamış lastik parçaları çıkmaz, açık logar kapağı olmaz, örnek çok bizde newton usta

bir video daha koyalım
    burada ilk test abs üzerine
    https://www.youtube.com/watch?v=QXbi16Ku0qY
    BORKED

oğuzk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yakın zamanda kaza yapmıştım 150 yle aniden frene bastım duramadan vurdum ama fren mesafesi çok olduğu için yavaşlayarak vurduğumdan çok şükür birşey olmadı.

Ama abs olsaydıda duramazdım, sağa sola kaçarak kurtulabilirdim. ABS ve ESP şart

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    virajlarda abs önemli. ayrıca lastikte önemli lastik dandikse abs ile uzayıp durursun. mesela bendeki lastikler gayet güzel petlas. ve yağmurda bile dip fren yaptığım halde abs az devreye giriyor.hemen kızaklamaya başlamıyor.
    Viraj içinde frene basılmaz, viraj öncesi gerekli hız düşümü yapılmalıdır daima. Viraj içindeki sert frenaj ESP gerektirir veya iyi bir refleks. Bu ikisinden birisi olmazsa, ya bariyer, ya şarampol olur sonuç.

Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni dökülmüş aslfattan geçen bir kamyonun bıraktığı dalgalanma izleri yüzünden 30 km ile giden bir arabanın ABS sebebiyle 10-15 mt de duramadığı oluyor. Genelde İtalyan araçlarında gözlenen bir durum bu.
    Asfalt izi, parke taş, arnavut kaldırımı vb türevlerinde başıma gelir sık sık.

O ABS yüzünden parke yolda öndeki fiorinoya tıklamıştım..

İkisi de değil kanka, fren pedalına uyguladığın basıncı yumuşak olarak azaltman gerekir zaten ayağında hissedersin araç durma çabasına devam eder o süreçte fakat aynı anda ABS de devreden çıkmış olur. Limit fren noktasına erişmiş olursun.

--

ABS nin bana en büyük katkısı ıslakta değil de mıcırda oldu toyken

Yola kamyon fırlayınca en sağa atlayıp mıcırdan çıkmak zorunda kalmıştım tekrar asfalta 180 civarı bir hızla, ABS olmasa spin atardım o durumda büyük ihtimalle.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)