User Tag List

Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon
80 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: ABS nin önemi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ABS li araçta limit fren yapın ABS devreye girmesin
    fakat birgün gelir tüm parametreler limit fren yapmaya mani olursa ABS kazayı engeller
    Çoğu zaman Limit fren yapamayan için de ABS her blokajda devreye girsin çoğu zaman kazayı engellesin
    sonuçta ABS her zaman >= ABS siz.

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onurunal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slipping vs. Rolling resistance coefficients diye geçer... Karayolu dizaynında da kullanılıyor bu sabitler.. "Her zaman" ifadesi biraz yanlış gibi. Zemin, lastik, hız, ağırlık, eğim durumuna göre aralarındaki ilişki değişiyor.. ABS nin negatif etki yaratacağı senaryolar yok değil..

Kuru zeminlerde ve kaçacak herhangi bir yerin olmadığı 40 km/sa civarı hızlarda tıklamalara gayet de sebebiyet veriyor... Bence bu hızlarda ve kuru zeminde, direksiyon hareketinin olmadığını algılayıp abs yi devre dışı bırakan bi sistem geliştirilmeli...
    %95* (aslında daha da büyük bir yüzdeyle de abartmayayım diye 95) gibi bir yüzde ile static friction kinetic frictiondan büyüktür. Kara yolları için bu oran daha da artar..

'rolling & slipping' friction, 'kinetic ve static' frictiona karıştırılmaması gereken farklı olaylar..
    Orada slipping daha büyüktür çoğu zaman.

Limit fren uygulandığı her şartta durma mesafesi en kısa olur. Zira limit fren konusunda sürtünme kuvvetlerinin dışında daha büyük etkiye sahip centripetal ve tangential decelerationlar ve kuvvetler var..

Ne yazık ki her durumda limit freni ayarlayamamak Abs'nin eksiği hala.
    *Oranı hesaplayacak halim yok ama, çok fazla sapacağını sanmıyorum.

Edit ve ekleme; statik ve kinetik sürtünmeleri yanlış anlamışsın sanıyorum. Slipping ve rolling'in karşılığı statik-kinetik değil, kayma-yuvarlanma sürtünmeleri/dirençleri oluyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ABS'nin bana göre açıklaması ben duramıyorum sen kaçmaya bak demektir.Her araçta mutlaka olmalıdır.Bana göre olmamasını savunmak gereksiz ve yanlıştır.Ayrıca limit fren konusunda çok yazılmış çizilmiş.Zaten şu an yeni arabalarda ABS mümkün olduğunca geç devreye giriyor.Yani bir nevi sizin yerinize limit fren yapan bir sistem var.En basitinden geçen ay passatla aciliyetten solu kapatıp 180-190 bandında gidiyordum.Sol şeride denyonun biri fırladı.Tahmini hızı 60-70.Frene tüm gücümle abandım ve zerre ABS devreye girmedi.180den 50ye saniyeler içinde indi hız.Yani adı üzerinde acil durumlar ben limit fren yaparım demek son derece saçma.Bu yüzden bence ESP de dahil olmak üzere her araçta standart olmalı.

fkocak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ''Maksimum çeki kuvveti, kaymanın %20 civarında olduğu anda görülmektedir. Bu grafik hem çeki kuvveti için (tractive effort) hem de fren kuvveti (braking efficiency) için kullanılabilir.''

bunu forumdaki lastikler hakkında bilgilerin olduğu konuda okumuştum, bu abs konusunun genelinde de bahsedilen "limit fren" kayma ile kaymama arasındaki nokta mıdır yoksa asıl limit fren eğer üstte alıntı yaptığım kısımda yazdığı gibi %20 oranla kayma gerçekleştiği nokta mıdır ?

TechTurkey Ranthor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    99 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Arkadaslar statik surtunme katsayisi kinetikten yuksektir, bu genel birsey, yuvarlanma direnci ile alakasi yok. Genel bir varsayim.

Simdi makalelere baktim, genelde kuru zeminde dusuk hizlarda abs siz arac daha kisa mesafede duruyor. Surat arttikca abs one geciyor ve yuksek suratlerde acik farkla daha kisa mesafede duruyor. İslak zeminlerde abs hep daha kisa mesafede duruyor.

Forkenbrock et al. (1998, 1999) performed a test track evaluation in an attempt to identify areas where ABS-fitted vehicles did not perform as well as their non-ABS-fitted counterparts. They evaluated the performance of nine production vehicles in seventeen stopping scenarios. Some of the scenarios included a straight-line stop, a straight-line stop with transition to different surface friction, a curve stop and a J-turn stop. Two different pedal applications were used and vehicles were tested in both lightly and heavily laden conditions. In most scenarios, ABS stopping distances were shorter than with the ABS disabled, the exception being gravel where stopping distances increased by an average of 27%. In almost all manoeuvres vehicle stability was superior when ABS was operational.
    Marshek et al. (2002a, 2002b) used an ABS index of performance (ABSIP), i.e. the ratio of average ABS braking deceleration to locked wheel deceleration, to evaluate braking performance and characteristics. They conducted track tests on bitumen using six vehicles and found that deceleration in ABS-fitted vehicles was a significant function of vehicle speed. The results showed that both ABS and locked wheel braking varied significantly between vehicles. In general, ABSIP was greater than 1 at higher speeds (>35km/h) and less than 1 at lower speeds (<35km/h), indicating that ABS degrades braking performance at lower speeds and improves braking performance at higher speeds.

Kaynak:

http://www.monash.edu.au/miri/resear...ectiveness.pdf
    Built to fall....

TechTurkey Ranthor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    99 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Sonuc yazisi da asagida

Track test data clearly shows that for most manoeuvres stopping distances are smaller in ABS-fitted vehicles than non-ABS fitted vehicles, particularly on wet or icy surfaces. Exceptions are on dry bitumen, where braking performance at higher speeds (>~35-50km/h) with ABS is greater than locked wheel braking. However, at lower speeds the performance of ABS is worse than locked- wheel braking. Also, stopping distances on snow and gravel are greater in an ABS vehicle. However, vehicle stability is significantly greater when stopping in an ABS-equipped vehicle.
    Built to fall....

onurunal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Edit ve ekleme; statik ve kinetik sürtünmeleri yanlış anlamışsın sanıyorum. Slipping ve rolling'in karşılığı statik-kinetik değil, kayma-yuvarlanma sürtünmeleri/dirençleri oluyor.
    statik sürtünme katsayısı, durur halden harekete geçmek için aşılması gereken kuvveti hesaplarken kullanılan bir sabit diye hatırlıyorum...
    statik zaten bu analizlerde olmamalı...

yine de dynamic bilgilerimi tazelemem gerekiyor olabilir...

ki abs de iki durum var...
    yuvarlanma + kayma = rolling + slipping

statik bir durum söz konusu değil ?

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @onurunal Aynen oldu şimdi İlkinde terimler karışmış gibiydi.

@Ranthor, abi ilaç gibi oldu bu makale.
    Aslında hızı sürekli check edip 30kmh'nin üzerindeyse abs'yi aç yoksa kapat gibi bi sistem kurulabilir ama aralarında atla deve yoktur zaten

@fkocak, benim cevabım ne evet ne hayır O aralarda bişey

bektas_talay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı şekilde cuma gecesi yaşadık ışıklarda arkadan giriyordum abs sayesinde hem yavaşladım hemde soldaki otoparka girdim yoksa şimdi tampondan olmuştuk..

benim hala abs den iyi fren yapacağını düşünen arkadaşlarım var anlatamıyorum ama

Selim.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayatımda şükür bir kez kazam oldu oda ABS yüzünden. Antalya 100.yıl bulvarında alt geçitte Chevrolet captiva ile 70'le giderken önümdeki arac aniden durdu bende hemen frene yapıştım. Tırrtt tırrrttttt gümmmm araca vurdum lastiklerden ses bile gelmedi. Araç fren yaptı yapmadı mı hatırlamıyorum bile. Buarada önümdeki araçla aramda 3-4 arabalık mesafe vardı.

Bence ABS'den ABS'ye fark oluyor. C180'de frene nekadar sert basarsam basayım araç zımba gibi duruyordu. Bu ara yengemin İ30'unu kullanıyorum onunda ABS bence beş para etmez ve hiç güven vermiyor.

bektas_talay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Selim.Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayatımda şükür bir kez kazam oldu oda ABS yüzünden. Antalya 100.yıl bulvarında alt geçitte Chevrolet captiva ile 70'le giderken önümdeki arac aniden durdu bende hemen frene yapıştım. Tırrtt tırrrttttt gümmmm araca vurdum lastiklerden ses bile gelmedi. Araç fren yaptı yapmadı mı hatırlamıyorum bile. Buarada önümdeki araçla aramda 3-4 arabalık mesafe vardı.

Bence ABS'den ABS'ye fark oluyor. C180'de frene nekadar sert basarsam basayım araç zımba gibi duruyordu. Bu ara yengemin İ30'unu kullanıyorum onunda ABS bence beş para etmez ve hiç güven vermiyor.
    abs nin zaten önemi frenlerin bloke olup kaymasını engellemek lastikden ses gelmesinin sebebi yumuşak hamurlu olmasıdır lastik basıncı lastiğin tarihi balataların durumu vs vs ve asfaltın kalitesine göre değişiyor arabanın durduğu mesafe

abs nin önemi burda panikde fren yapıldığında o durumdan kaçmak düz olarak araca bakıp kalırsak ikiside aynı kısa mesafede

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abs benim 407 de rezalet biçimde v desen lastiğinde etkisi varmıdır acaba diye sorguluyorum düşük süratlerde kızaklıyo hemen ve durmuyo ama yüksek hızlarda cok güvenli. benim arabadaki diğer esp vs sistemlerin abs ile bağlantılı olup olmadığını gosteren bir link bulamadım internette acaba bilgisi olan varmı ? sigortadan abs vb soketi söksem sadece absmi iptal olur yoksa tüm diger sistemlermi merak ediyorum ona göre el atacağım

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    abs temelli çalıştığı için sensörler abs esp ve fren destek sistemi gider büyük ihtimalle ati sigorta söktüğünde
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    levent dun kurcaladim abs soketini bile bulamadim mq

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı atituti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abs benim 407 de rezalet biçimde v desen lastiğinde etkisi varmıdır acaba diye sorguluyorum düşük süratlerde kızaklıyo hemen ve durmuyo ama yüksek hızlarda cok güvenli. benim arabadaki diğer esp vs sistemlerin abs ile bağlantılı olup olmadığını gosteren bir link bulamadım internette acaba bilgisi olan varmı ? sigortadan abs vb soketi söksem sadece absmi iptal olur yoksa tüm diger sistemlermi merak ediyorum ona göre el atacağım
    bence öyle şeylerle uğraşmak yerine kaliteli bi lastik alın hele o v desen lastik petlassa güzel bi lastik alırsanız bambaşka bi arabaya binmiş gibi olucaksınız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla lastik starmaxx ama yagmurda bunun gibi lastik gormedim fakat ısınınca sıçıyor v desenli oldugu için mi acaba 40 km hızda sıcak lastikle frene asıldıgımda güven vermiyo

alihan_27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel bilgiler paylaşılmış.
    Hızlı otoban sürüşlerinde sayısız defa faydasını görmeme rağmen, 40 km/sa gibi bir hızdan yavaşlayamayan focus 2'nin önünün dağıldığınıda belirteyim.
    40-50 gibi hızlara kadar deaktif olsa keşke, başka bir eksiğini görmedim.
    Ve unutmadan panik anında pro. yarışçı kesim haricinde limit fren yapabilmek pek mümkün değil, o yüzden abs ne abi yaaa triplerine giren arkadaşlarıma fırsat buldukça bu konuyu okutacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ranthor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar statik surtunme katsayisi kinetikten yuksektir, bu genel birsey, yuvarlanma direnci ile alakasi yok. Genel bir varsayim.

Simdi makalelere baktim, genelde kuru zeminde dusuk hizlarda abs siz arac daha kisa mesafede duruyor. Surat arttikca abs one geciyor ve yuksek suratlerde acik farkla daha kisa mesafede duruyor. İslak zeminlerde abs hep daha kisa mesafede duruyor.

Forkenbrock et al. (1998, 1999) performed a test track evaluation in an attempt to identify areas where ABS-fitted vehicles did not perform as well as their non-ABS-fitted counterparts. They evaluated the performance of nine production vehicles in seventeen stopping scenarios. Some of the scenarios included a straight-line stop, a straight-line stop with transition to different surface friction, a curve stop and a J-turn stop. Two different pedal applications were used and vehicles were tested in both lightly and heavily laden conditions. In most scenarios, ABS stopping distances were shorter than with the ABS disabled, the exception being gravel where stopping distances increased by an average of 27%. In almost all manoeuvres vehicle stability was superior when ABS was operational.
    Marshek et al. (2002a, 2002b) used an ABS index of performance (ABSIP), i.e. the ratio of average ABS braking deceleration to locked wheel deceleration, to evaluate braking performance and characteristics. They conducted track tests on bitumen using six vehicles and found that deceleration in ABS-fitted vehicles was a significant function of vehicle speed. The results showed that both ABS and locked wheel braking varied significantly between vehicles. In general, ABSIP was greater than 1 at higher speeds (>35km/h) and less than 1 at lower speeds (<35km/h), indicating that ABS degrades braking performance at lower speeds and improves braking performance at higher speeds.

Kaynak:

http://www.monash.edu.au/miri/resear...ectiveness.pdf

10 yıl once oto showda yapılan testlerdede abs nın toprak kar gıbı zemınlerde fren mesafesını uzattıgı soylenmıstı, kı dogru mantıgındada lastıgın onunde bırıken kar toprak, cakılın takoz etkısı yaratması.. tabı bırde durmaya yakın son 5 metrede bıle hala lastıgı kıtlememeye caba gostermesı..

yuksek hızda kıtlenme durumunda lastıgın surtunmeden dolayı overheat olup mesafeyı uzatıyor..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı M3CSL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10 yıl once oto showda yapılan testlerdede abs nın toprak kar gıbı zemınlerde fren mesafesını uzattıgı soylenmıstı, kı dogru mantıgındada lastıgın onunde bırıken kar toprak, cakılın takoz etkısı yaratması.. tabı bırde durmaya yakın son 5 metrede bıle hala lastıgı kıtlememeye caba gostermesı..

yuksek hızda kıtlenme durumunda lastıgın surtunmeden dolayı overheat olup mesafeyı uzatıyor..
    değindiğiniz zeminlere ilaveten engebeli zeminlerde de handikap ı var abs nin..
    ben birde şu hususa değinmek istiyorum ; araba kullanma melekesi eski nesil araçlarla özdeşleşmiş sürücülerdeki gayri ihtiyari pedal dozlama psikoz u..
    mutlaka durmak gerekiyorsa manevra opsiyonu kalmamışsa ( kale duvarı gibi hız kesici kasisler, herhangi bir engel vs vs ) abs devreye girince pedalı dozlamaya uğraşmamalı kesinlikle.. mutlaka daha çok basılmalı yüklenmeli pedala.. daha kısa mesafede durabilmek için..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)