User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
80 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: ABS nin önemi

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

ABS nin önemi

öncelikle ESP çok daha muhteşem bir sistem herkes biliyor.

artık abs siz araç olmaması lazım o kadar net bu.
    neden böyle bir konu açtım? çünkü hala işin önemini kavrayamayanlar var.

şimdi yapılan bir hata var onu yazayım
    herkes şöyle söyler:
    -o kadar işe yarasaydı rallilerde kullanılırdı
    -ben freni dozajlıyabiliyorum ve daha kısa mesafede duruyorum
    -ben iyi şöförüm abs neymiş?

bende size şunu sorayım:
    150km ile giderken aniden önünüze insan çıktımı?
    hah işte o andaki frene verilen isim "panik fren" dir.
    öyle dozajlama falan yapamazsınız
    olay bilinçli ve önceden bilerek fren yapmak değil
    öyle olsa kimse sorun yaşamaz zaten

150 ile giderken abs olmayan bir araçta panik fren yapın
    eğer sağlam çıkarsanız sonuçları gelin buraya yazın bekliyorum.

2. dakikadan sonrasını seyrediniz.
    https://www.youtube.com/watch?v=mKiTAcXK6M4
    BORKED

MaxiGauges

( Kopyala/yapıştır yaparak kendi sayfanıza aldığınız döküman ve yazıları
    nereden ve kimden aldığınızı belirtin.. şerefsiz olmayın, adam olun! )

cemsultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu videodan sonra hala daha ABS'den iyi olduğunu düşünenler çıkmaz herhalde.
    - 50 km/h hızla giderken 27 metre ilerideki yayaya çarpmadan durabilirsin, 60 km/h hızla aynı yayaya 44 km/h hızla çarparsın.

metinalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fren modifkasyonu yapmayı düşündüğümüz abs olmayan bir araçta sonradan abs sli bi fren kulanmak münkünmüdür ?

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bunun en iyi örneğini geçen gün yaşadım hondam vardı güvenlik paket yoktu abs fln boş olandı onda fren mesafem çok uzundu hondayı verip megane coupe aldım ankarada istanbul yolund aen sol şeritten giderken 2araç önümde kaza oldu aynı videodaki gibi ani bir fren yapıp solda bir boşluk vardı oraya daldım durdum honda olsa arkadan patlardım bende kesin abs olmadığı için...
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Büyük ihtimalle takılabilir ancak absli kaliperleri taktım oldu bittiyle olmaz. sensörler ve abs beyni de gerek. Ayrıca debriyajla bir bağlantısıda vardı. Bayağı uğraştırıcı olur

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçen sene ABS'nin ne kadar iyi bir şey olduğu ABS olmayan arabamda anladım.Yağışlı bir havada önüme eşşek çıktı.Frene bastım ama araba kendi kafasına göre kaymaya başladı kızaklayarak.Tabi bunda lastik ve arabanın yürüyeni de etklili.Neyseki kıl payı yırtmıştım o zaman.Yurtdışında aslında ABS'li versiyonları var ama ABS'ye çevirmek için disklerinde değişmesi ve sensör felan bağlamak gerekiyor zannedersem

merttepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tam benim konu olmuş
    Genel kullanıcı diye hitap edilen kullanıcı profilinin ihtiyacıdır abs. Ben bilinçli frenlememde hiçbir zaman abs yi devreye sokmadım.
    Ancak birkaç kez panik fren yaptığımda abs devreye girdi, birisinde abs yüzünden uzayan fren mesafemle çarptım, diğerinde de el frenini çekerek durdurdum.
    Bence elektronik sistemler araçta manuel olarak aktif edilip yada kapatilabilmeli.
    Bosch'un reklamı biraz kullanıcıyı yöneldirici cinsten bence, kaygan zeminde fren yaparken aracı manevra yaptırabilmekten başka gerçekten efektif bir sistem olduğunu düşünmüyorum.

Neden bütün firmalar koyuyor sen dahamı iyi bilcen diyenlere şimdiden cevabım, genel kullanıcı kitlesine hitap eden araçların ön süspansiyon ayarları neden kafada kaymaya meyil verecek şekilde ayarlanıyor. Bunun cevabı abs nin genel kullanımınında cevabıdır.

Gunes G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Duzgun bir abs ile abs'si olmayan bir aractan daha kisa mesafede ve daha itimat edilebilir (esas kelime reliable ama Turkce karsiligi tam olarak yok) olarak durabilirsiniz.

Ama bu teorik. Henuz boyle bir "limit fren" yapabilen ABS sistemi gormedim. Varsa gormek, tanismak, opusup koklasmak isterim

Bu arada videoyu izledimde, ABS olmayan aracta dibine kadar frene basip test yapmakla, turbosu 4000'de dolan aracla 6. vites 50-120 arasi hizlanmaya calismak ayni tarz testler. ABS'siz aracin uretimi dibine kadar pedala basmak icin degil, tipki 4000'de turbosu dolan spor aracin uretim amacinin 6.viteste 50-120 arasi hizlanma olmamasi gibi.

Bende bir video cekeyim, limit fren vs ABS diye. Limit fren her testte daha basarili dursun. ABS olmayinca daha iyi demek mi simdi bu? 100 tane parametre var isin icinde, ama isin ucunda PARA oldugu icin videoyu cekenler sadece istediklerini gosterip insanlarin kafasinda "istedikleri resmi" yaratmaya calisiyorlar. Sokaktan cevirin 2000 kisi, 1000'ine ABS'nin daha iyi durdugu, diger 1000'e ABS olmayanin daha iyi durdugu iki tanitim videosu izlettirin, sonra anket yapin hangi fren sistemi daha iyi diye.

ABS'siz iyi durani goren ABS'siz, ABS'li iyi durani goren ABS'li yazacak genellikle.

Isin ozu su. Bilincsiz tuketiciye istedigini sokabilirsin, yaptigin seyin "bir cok acidan iyi" olmasina gerek yok. Yeter ki pompalamayi bil.

O yuzden ABS daha iyi, yok ABS'siz daha iyi diye sabaha kadar yazip dursanizda, isin dogrusu "Duruma ve kullanicisina gore ABS daha iyi de olabilir, daha kotude" sonucu cikar. Elde edilen bu sonuc, dusuk seviye beyinlerce bir sonuc olarak algilanmaz, cunku kapasite dustukce algida azaliyor. Adamin beyni bu gune kadar basit denklemlerle gelmis "bir sey ya iyi olabilir ya da kotu". Bu yuzden adama "hangisi iyi?" diye bir tek sonuc vermek gerekiyor yoksa idrak edemiyor ki insanlarin buyuk bir kismi bu kadar kapasitesiz. Iste tam o noktada pompaliyorsun sende uretici olarak "bak bu daha iyi" diye urettigin mali, iki video, biraz showoff, sonrasi zaten kapitalizm...

Bosch'un poposu yiyorsa limit fren testlerinide yapsin, desin ki kontrolsuzce panik fren yaptiginizda ABS daha islevseldir ancak kontrollu olarak fren yapmak istediginizde durus mesafesini uzatir diye, o zaman tebrik ederim ama arkasindan da hemen bu cumle gelir "Cok iyi niyetliler ama bu dunyada bu insanlar para kazanamaz".

Unutmadan 150km ile giderken onune aniden insan cikiyorsa ya sen yanlis yerde yanlis hizla gidiyorsundur, ya da o insan yanlis yerde dolasiyordur. Iki durumda da carparsin, 150km/h dedigin yaklasik 42m/s eder, 1sn'den daha uzun surede goruyorsan o insani artik onun pek aniligi kalmaz sanirim. Oyle olsa bile aracin 150km'den 0'a 40-50 metreden daha uzun bir mesafede dusecegini tahmin etmek zor degil.

This is not hollywood, bunlarda otomobil transformers degil, bu da tanistirayim arkadasim Newton, iyi cocuktur...
    You call it turbo lag , i call it foreplay ...

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    virajlarda abs önemli. ayrıca lastikte önemli lastik dandikse abs ile uzayıp durursun. mesela bendeki lastikler gayet güzel petlas. ve yağmurda bile dip fren yaptığım halde abs az devreye giriyor.hemen kızaklamaya başlamıyor.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    panik fren zaten o anın akışı içinde olan kendi kendine doğaçlama gelişen bir olay bunu bilemessiniz yada önceden tahmin edemessiniz öngöremessiniz.. o anlık spontane gelişir ve her şey bir kaç saniye içinde olur biter..

o an freni ayarlıyım kontrollü yapıyım falan düşünmessiniz köküne kadar basarsınız arabada abs yoksa kızaklar sonrası Allah kerim..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

merttepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gunes G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Duzgun bir abs ile abs'si olmayan bir aractan daha kisa mesafede ve daha itimat edilebilir (esas kelime reliable ama Turkce karsiligi tam olarak yok) olarak durabilirsiniz.

Ama bu teorik. Henuz boyle bir "limit fren" yapabilen ABS sistemi gormedim. Varsa gormek, tanismak, opusup koklasmak isterim

Bu arada videoyu izledimde, ABS olmayan aracta dibine kadar frene basip test yapmakla, turbosu 4000'de dolan aracla 6. vites 50-120 arasi hizlanmaya calismak ayni tarz testler. ABS'siz aracin uretimi dibine kadar pedala basmak icin degil, tipki 4000'de turbosu dolan spor aracin uretim amacinin 6.viteste 50-120 arasi hizlanma olmamasi gibi.

Bende bir video cekeyim, limit fren vs ABS diye. Limit fren her testte daha basarili dursun. ABS olmayinca daha iyi demek mi simdi bu? 100 tane parametre var isin icinde, ama isin ucunda PARA oldugu icin videoyu cekenler sadece istediklerini gosterip insanlarin kafasinda "istedikleri resmi" yaratmaya calisiyorlar. Sokaktan cevirin 2000 kisi, 1000'ine ABS'nin daha iyi durdugu, diger 1000'e ABS olmayanin daha iyi durdugu iki tanitim videosu izlettirin, sonra anket yapin hangi fren sistemi daha iyi diye.

ABS'siz iyi durani goren ABS'siz, ABS'li iyi durani goren ABS'li yazacak genellikle.

Isin ozu su. Bilincsiz tuketiciye istedigini sokabilirsin, yaptigin seyin "bir cok acidan iyi" olmasina gerek yok. Yeter ki pompalamayi bil.

O yuzden ABS daha iyi, yok ABS'siz daha iyi diye sabaha kadar yazip dursanizda, isin dogrusu "Duruma ve kullanicisina gore ABS daha iyi de olabilir, daha kotude" sonucu cikar. Elde edilen bu sonuc, dusuk seviye beyinlerce bir sonuc olarak algilanmaz, cunku kapasite dustukce algida azaliyor. Adamin beyni bu gune kadar basit denklemlerle gelmis "bir sey ya iyi olabilir ya da kotu". Bu yuzden adama "hangisi iyi?" diye bir tek sonuc vermek gerekiyor yoksa idrak edemiyor ki insanlarin buyuk bir kismi bu kadar kapasitesiz. Iste tam o noktada pompaliyorsun sende uretici olarak "bak bu daha iyi" diye urettigin mali, iki video, biraz showoff, sonrasi zaten kapitalizm...

Bosch'un poposu yiyorsa limit fren testlerinide yapsin, desin ki kontrolsuzce panik fren yaptiginizda ABS daha islevseldir ancak kontrollu olarak fren yapmak istediginizde durus mesafesini uzatir diye, o zaman tebrik ederim ama arkasindan da hemen bu cumle gelir "Cok iyi niyetliler ama bu dunyada bu insanlar para kazanamaz".

Unutmadan 150km ile giderken onune aniden insan cikiyorsa ya sen yanlis yerde yanlis hizla gidiyorsundur, ya da o insan yanlis yerde dolasiyordur. Iki durumda da carparsin, 150km/h dedigin yaklasik 42m/s eder, 1sn'den daha uzun surede goruyorsan o insani artik onun pek aniligi kalmaz sanirim. Oyle olsa bile aracin 150km'den 0'a 40-50 metreden daha uzun bir mesafede dusecegini tahmin etmek zor degil.

This is not hollywood, bunlarda otomobil transformers degil, bu da tanistirayim arkadasim Newton, iyi cocuktur...
    Çok güzel yazmışsın Güneş.
    Altını çizmek istediğim kısım, değişken çok parametre varken. Videoda kullanıcıyı bir parametre üzerinde durup olayın ondan ibaret olduğu gibi gösterip yanıltıcı bir reklam yapmak.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abs li araç abs devreye girdiği zaman fren mesafesi uzuyor buna dicek bişey yok sonuçta kesik kesik frenliyor durum normal ama abs araba daha iyi dursun diye geliştirilen bişey değil ki sert fren anında araca yön verebilmek için geliştirilmiş bişey.Videonun sonunda ki şeyi göbek dönerken denedim direksiyonu biraz daha hareket ettirmek gerekiyor ama dönüyorsunuz abs olmasa dümdüz gider araç ki ben gözümün önünde direksiyonu tam sol lastklerden duman çıka çıka dümdüz giden arabada gördüm abs candır onun için

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Oznsrl aksine araç daha iyi dursun diye gelistirilen bir sistem. Kızaklama durumu oluşmasına göre de daha iui frenleme sağlıyor zaten. Ayni zamanda direksiyona yon vermeyi de sagliyor.

Absnin asıl işi bilincsiz kullanıcının limit fren durumuna en yakın frenlemeyi yapmasini sağlamak. Bence işini birçok durumda da yapıyor..

Sürücünün ortalamanın üstü olduğu durumlarda etkinliği tabiki tartışmaya çok açık bi konu ama otomobil kullanımı sürücü kursuna yazılmakla başlamış, sürüş olarak noktasından b noktasına gitmek dışında otomobille şi olmayan insanlar için biçilmiş kaftan olduğu dasu götürmez bir gercek..

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ABS'nin fren mesafesini kısaltmak gibi bir iddası yada asıl işlevi yoktur. Güvenlik unsurlarından birisi olan aracın her daim direksiyon ile yönlendirilen kısıma doğru hareket etmesi ilkesini sert fren yada kaygan zeminde frende dahi başarmasını sağlamak için tekerlerin fren anına kilitlenmesini engellemek ve tam duruş (0 km hız) anına kadar tekerin dönmeye ve haliyle direksiyon komutlarına cevap vermesini sağlamaktır.

Bencede her otomobilde zorunlu olması gereken birşey. Aslında ESP'nin zorunlu olması gerekiyor.

Ancak performans sürüşünü törpülediği ve profesyonel kullanımda aracını ve lastiklerini tanıyan birisinin yapacağı bilinçli limit frenden çok daha kötü performans sunacağı bir gerçek.

Ayrıca bazı otomobil markalarının araçlarına koyduğu ABS sistemleri gerçekten çok kötü. Yeni dökülmüş aslfattan geçen bir kamyonun bıraktığı dalgalanma izleri yüzünden 30 km ile giden bir arabanın ABS sebebiyle 10-15 mt de duramadığı oluyor. Genelde İtalyan araçlarında gözlenen bir durum bu.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    esp zaten sportif sürüşe duyarlı araçlarda isteğe bağlı devreden çıkartılabiliyor içerdeki esp on/off tuşuyla.. gerçi bazı araçlarda tehlike anında esp yi kapatsanda araba sürüşü tehlikeli görürse esp yi kendinden devreye sokuyor.
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    esp zaten sportif sürüşe duyarlı araçlarda isteğe bağlı devreden çıkartılabiliyor içerdeki esp on/off tuşuyla.. gerçi bazı araçlarda tehlike anında esp yi kapatsanda araba sürüşü tehlikeli görürse esp yi kendinden devreye sokuyor.
    Polo GTI ve Ibiza Cupra'da kapatılamıyor ESP. Megane 2 RS sadece 50 KM hıza kadar kapalı tutuyor. Yani sadece karlı zeminde felan kalkış yapabilesin diye. Megane 2 RS yazılım ile halloluyor ama Polo ve Ibiza henüz ESP'ye mahkum.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Oznsrl aksine araç daha iyi dursun diye gelistirilen bir sistem. Kızaklama durumu oluşmasına göre de daha iui frenleme sağlıyor zaten. Ayni zamanda direksiyona yon vermeyi de sagliyor.
    yok kardeşim yanlış biliyosun. abs ye giren araç daha geç durur. zaten abs beyni 2 kısımdann oluşan bi parça üstte elektronik kısım var altta motor. 2 hidrolik girişi var 4 çıkışı.abs sensörü aracın kaydığını okuduğu anda o motorlar açıp kapanarak fren sistemine kesik kesik hidrolik gönderiyo tabi bu çok hızlı oluyo.yani canlı gözle görebilsek şöyle olur. tekerler bi kitlenir bi ilerler yani balata sıkıo bırakıo sıkıyo bırakıo bıraktıgında teker donüo oda direksynu kontrol etmeni sağlıor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ABS'nin fren mesafesini kısaltmak gibi bir iddası yada asıl işlevi yoktur. Güvenlik unsurlarından birisi olan aracın her daim direksiyon ile yönlendirilen kısıma doğru hareket etmesi ilkesini sert fren yada kaygan zeminde frende dahi başarmasını sağlamak için tekerlerin fren anına kilitlenmesini engellemek ve tam duruş (0 km hız) anına kadar tekerin dönmeye ve haliyle direksiyon komutlarına cevap vermesini sağlamaktır.

Bencede her otomobilde zorunlu olması gereken birşey. Aslında ESP'nin zorunlu olması gerekiyor.

Ancak performans sürüşünü törpülediği ve profesyonel kullanımda aracını ve lastiklerini tanıyan birisinin yapacağı bilinçli limit frenden çok daha kötü performans sunacağı bir gerçek.

Ayrıca bazı otomobil markalarının araçlarına koyduğu ABS sistemleri gerçekten çok kötü. Yeni dökülmüş aslfattan geçen bir kamyonun bıraktığı dalgalanma izleri yüzünden 30 km ile giden bir arabanın ABS sebebiyle 10-15 mt de duramadığı oluyor. Genelde İtalyan araçlarında gözlenen bir durum bu.

Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok kardeşim yanlış biliyosun. abs ye giren araç daha geç durur. zaten abs beyni 2 kısımdann oluşan bi parça üstte elektronik kısım var altta motor. 2 hidrolik girişi var 4 çıkışı.abs sensörü aracın kaydığını okuduğu anda o motorlar açıp kapanarak fren sistemine kesik kesik hidrolik gönderiyo tabi bu çok hızlı oluyo.yani canlı gözle görebilsek şöyle olur. tekerler bi kitlenir bi ilerler yani balata sıkıo bırakıo sıkıyo bırakıo bıraktıgında teker donüo oda direksynu kontrol etmeni sağlıor.

İddasıda vardır, işlevi de vardır.
    Önce Bosch'tan alıntı;

ABS intervenes within milliseconds by modulating the braking pressure at each individual wheel. In this way ABS prevents the wheels from locking during braking, thus ensuring steerability and stability combined with the shortest possible braking distance.

ABS intervenes within milliseconds by modulating the braking pressure at each individual wheel. In this way ABS prevents the wheels from locking during braking, thus ensuring steerability and stability combined with the shortest possible braking distance.
    Kaynak:http://www.bosch-automotivetechnolog...rochure_de.pdf

Tam basınçla frenleme anında direksiyon ile araca yön verilebilmesi durumu zaten Abs'nin aracı limit frenaja en yakın durumda tutmasıyla (tutmaya çalışmasıyla) ortaya çıkan bir durumdur. Tekerlekler kızaklamıyorsa direksiyon hakimiyetiniz zaten vardır.

En kısa durma mesafesi limit frenleme iken, tasarım amacı aracı limit frende tutmak olan bir sistemin fren mesafesini kısaltmak gibi bir amacı yoktur demek manasız.. Görevi tabiki -kızaklama durumuna göre- fren mesafesini kısaltmaktır.

Abs'nin çeşitli etmenlerden dolayı görevini istenildiği gibi yerine getirememesi durumu fren mesafesini uzatıyor, kabul ediyorum ama bu durumlar teorideki amacın ne olduğunu değiştirmez..

Zaten sistem limit fren durumundan daha iyi frenleme yaptırdığını da iddia etmiyor.. Otomobil kullanıcılarının %90 %95i olarak gerek bilinçli gerek panik anında limit fren yapamıyoruz-yapamayız sistemin hedef kitlesi de bu zaten.

@Oznsrl, Sistemin nasıl çalıştığını biliyorum merak etme. Ancak diyorum ki, bir durumda araba kızaklayacak diğerinde abs ile duracaksa, absli olan çabuk durur.

Bir durumda abs'siz araba limit frende kalacak, diğerinde absli sonuna kadar basılacaksa absli geç durur.

*Markaların kötü abs sistemlerini yada, abs sisteminin aksamasına sebep olacak yol şartlarını hariç tutarak söylüyorum bunları

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    madem absden girildi benimde hep düsündügmü soruyu yoneltiyim .acil yada panik durumda abs devrede takır takır pedalı ittirip titretirken bizim yapmamız gereken daha çok bastırmakmı veya cekip basmak pompalamak yada oldugu gibi devam etmekmi daha mantıklı olur.

+bu yeni cıkan fren destek yardım ıvır zıvırlarla bazen sacmalaması muhtemel oluyo sprint booster gibi tam basılmasada ole algılayıp esek gibi fren yaptıgıda olabiliyor cunku
    1881 - 193

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)