User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
47 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: dizel araç (otomobil) kullanmak

kadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi hepsini alıntılamiyim dedim, uzundu çünkü

Dediğin gibi uzun strok sayesinde tork bandını geniş tutuyorlar, bu da yüksek vites düşük hızda gitme doğrultusunda ekonomi getiriyor yeni nesil atmosferik benzinlilerde. Dyno grafiğinde max tork devri yine 4000 civarında bir çoğunun fakat eğri altında kalan alan daha geniş olduğu için bu gerçekleşiyor tabi, detay vermek istedim

Bravo'ya gelince ben de 14.4.08 de test ederken 180 gibi 5 bitirip 6 yerine 4 e sokmuştum Ona da bişey olmamıştı tabi Corolla'da da Bravo'da da hata anında tekrar debriyaja bastım yani gazlama durumu olmadı, 1sn bile sürmemiştir ikisi de Ama 6000+ çeviren dizeller hala mevcut

Dizelin güç almasının sebebi de turbo sadece, başka hiçbişey değil ki günümüzde ufak hacimli dizeller de twinturbo ya geçmeye başlıyor artık, Reno 1.6 dci ı twinturbo ile 160hp 380nm gibi değerlerle satışa sunucak ki geçmişle kıyaslayınca çok yüksek güçler.. Hatta eu4 normlu araçlar orj hali üzerine %30 daha güç ekleyebiliyorken yazılım egzoz gibi iyileştirmelerle, eu5-6 normlu araçlar neredeyse %70 lere geldi bu değerler. Tabi bundaki en büyük sebep normlar gereği "kısıtlanmış" değerler ve turboların hava üfleme potansiyelleri vs..
    Bu gün Alanya'ya gittim geldim.Hakikaten farklı bir tadı var yeni dizellerin.Bilmiyorum Alanya'yla burası arasındaki yolları biliyormusun.Müthiş keyifli.Sırf bu yazı yüzünden vites değiştirme devrine dikkat ettim.2000 de vites yükselttiğimde gayet yeterli gidiyor.2200 lerde filan değiştirirsem tadından yenmiyor.Ama 3000'i geçersem sanki biraz tadı kaçıyor.
    Nadide şeyler değerlidir.

kurtlukaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abilerim yazilanlar cok ogretici olmusta bnm aklima bi soru isareti geldi , simdi artik vites sayilari artmaya basladi 10 ileri vites bile var artik ( daha yuksegi var mi bilmiyorum ) bu otomatik viteslerde sakin kullanimlarda cok cok dusuk devirlerde gidiyor arac , bunun zarari var mi ve birde merak ettigim bi konu var bu konu hakkinda herkes farkli varsayimlarda bulunmus misal uzun yolda yuksek devirlerde seyrettikten sonra motorun hemen stop edilmesi turboya zarar veriyor , start stop lu araclarda bu durumu tam olarak nasil oluyor

bi sorum daha olacakti , soguk havalarda dizel.veya turbo benzinli araclarda ilk calistirma ve hareket ( devir araligi olarak ) durumu nasil olmalidir , bunun akabinde sakin kullanim diye tabir ettigimiz devir bandi ve bu sakin surus sonrasinda stop etmeden once ne kadar beklenmelidir ,

lutfen konuya tam vakif abilerim veya kardeslerim cevaplasin

cok uzun oldu kusura bakmayin , simdiden herkese tesekkur ederim

CVK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada istemeden de olsa yıllar yıllar önce 3. vitesi bitirip takribi 120 km/h hızla 2 ye çekmişliğim var, kadrana göre 7100 rpm çevirdim.. Bişey olmadı Yağ pompasını yeterince güçlendirdikten sonra sen de bilirsin ki dizel de devir çevirir.

Gerek TDi örnekleri gerek Cummins ler örnek olabilir buna, gerekse modifiye edilmiş Mercedes dizelleri.
    Devir çevirme demişken;

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kurtlukaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abilerim yazilanlar cok ogretici olmusta bnm aklima bi soru isareti geldi , simdi artik vites sayilari artmaya basladi 10 ileri vites bile var artik ( daha yuksegi var mi bilmiyorum ) bu otomatik viteslerde sakin kullanimlarda cok cok dusuk devirlerde gidiyor arac , bunun zarari var mi ve birde merak ettigim bi konu var bu konu hakkinda herkes farkli varsayimlarda bulunmus misal uzun yolda yuksek devirlerde seyrettikten sonra motorun hemen stop edilmesi turboya zarar veriyor , start stop lu araclarda bu durumu tam olarak nasil oluyor

bi sorum daha olacakti , soguk havalarda dizel.veya turbo benzinli araclarda ilk calistirma ve hareket ( devir araligi olarak ) durumu nasil olmalidir , bunun akabinde sakin kullanim diye tabir ettigimiz devir bandi ve bu sakin surus sonrasinda stop etmeden once ne kadar beklenmelidir ,

lutfen konuya tam vakif abilerim veya kardeslerim cevaplasin

cok uzun oldu kusura bakmayin , simdiden herkese tesekkur ederim
    320d de 8 ileri 60 da 6.vitese atıyor araba zorlandığında kendi düşürüyor zaten o yüzden sorun olcagını sanmam onu düşünmüşlerdir yani

start stopta sanıldığı gibi her durmada stop etmiyor mesela renoda diğerleri nasıl bilmiyorum biraz gazlayınca durunca start stop mümkün değildir diye yazı çıkıyo başka sebeplerdende çıkıyo bu yazı o ayrı mesela klima açıksa v.b

soğuk havada çalıştırıp biraz bekledikten sonra ısınana kadar 2000 deviri geçmiyorum mesela daha düşüğüde abartı olur biraz

hemen stop etmemenin mantığıda turbonun soğumasını beklemek değilde stop edince pallerin yağsız dönmesini engellemek o yüzden çok uzun süreler beklemeye gerek yok ama çok gazlamışsam 1 dk falan bekliyorum ben ne olur ne olmaz normal durumlarda 10 15 saniye

srknwrx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilgiler için teşekkürler...
    RACE WERKS

Golf MK1 GTD TOJ 56

AdoneuS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi bilgiler için teşekkür ederim şirket aracında yaptıgım şeyler demekki başıma dert açabilirmiş

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı CVK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Devir çevirme demişken;

7000+ RPM
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

CVK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    7000+ RPM
    Om606 kullanmistim, muhtesem ya benzinli gibi sesi var ust devirlerde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    6 silindir dizellerin hepsinden o sesi duyuyorsun
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    6 silindir dizellerin hepsinden o sesi duyuyorsun
    benim silindir sayım bunun yarısı

metin_1989 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bırde soyle bırsey var opel corsa 2012 model 75 bg euro 5 motorlu cdtı aracım var bugune kadar arkadasın fıestasında 1500 2000de vıtes yukselt ısıgı gelıyordu yukseltıyorduk kendı aracımda da boyle denıyeyım dedım hem cok sagır oluyor hemde zor toparlıyoruu yakıt bıraz fazla yakıyor gıbı gelıyrdu gecen gun sınırlendım len dedım oylede boylede yakıcak 2500de vıtes degıstıreyım dedım yakıt ıbresı eskıye nazaran daha yavas hareket edıyor ve vıtesı attıgımda arac bogulmadan hareket edıyor daha tasarruflu gelıyor su anda bana aracım ve daha performanslı yanı max tork dedıklerı olayı yakalamak onemlı he bu her aracta degısır tabıkıde orasıda aynı konu bence

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    7000+ RPM
    bu arac ne acaba?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı metin_1989 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bırde soyle bırsey var opel corsa 2012 model 75 bg euro 5 motorlu cdtı aracım var bugune kadar arkadasın fıestasında 1500 2000de vıtes yukselt ısıgı gelıyordu yukseltıyorduk kendı aracımda da boyle denıyeyım dedım hem cok sagır oluyor hemde zor toparlıyoruu yakıt bıraz fazla yakıyor gıbı gelıyrdu gecen gun sınırlendım len dedım oylede boylede yakıcak 2500de vıtes degıstıreyım dedım yakıt ıbresı eskıye nazaran daha yavas hareket edıyor ve vıtesı attıgımda arac bogulmadan hareket edıyor daha tasarruflu gelıyor su anda bana aracım ve daha performanslı yanı max tork dedıklerı olayı yakalamak onemlı he bu her aracta degısır tabıkıde orasıda aynı konu bence
    1.3cdti araçta 1500 dd vites atmak tabi öldürür arabayı, hızlansın diye gitsin diye daha çok gaza oturursunuz daha çok yakması normal. 2200 2300 civarı atmak en makulu gibi gözüküyo araçtan araca değişir tabi
    Alıntı Berk007 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    senin gibi adamda kimbilir ne oynatıcılar vardır, bunu da indiriver

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.3cdti araçta 1500 dd vites atmak tabi öldürür arabayı, hızlansın diye gitsin diye daha çok gaza oturursunuz daha çok yakması normal. 2200 2300 civarı atmak en makulu gibi gözüküyo araçtan araca değişir tabi
    bende boyle dusunuyordum ama bu fordun fıestalarında 1500 1700 ddlerde ekranda vıtes yukseltme ısaretı cıkıyor ve az yakması ıcın bu devırlerde atılması lazımıs ben kendı aracımda da uyguladım oldu resmen arac ama sımdı 2500de attıgımda tık yok gayet tasarffulu ve performanslı yanı demek ıstedıgım aractan araca gorede degısır sanırım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    bu arac ne acaba?
    W124 kasa Mercedes 300TD, tabi büyük turbo büyük pompa vs..
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

alihan_27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Nasıl 7000 rpm üstü çeviriyor videodaki gibi eski dizeller? Neler değişiyor?
    Teoride yok uzun strok, yakıt yanması bitmiyor vs birsürü şey yazılıyor çeviremeyeceği yönünde.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    dizelinde hacimlisi tat veriyor. 5.30 dizel şimdiye kadar sürüdüğüm dizeller içinde hadi canım bu dizelmi dedirticek kadar atik süratli ve ekonomikdi..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

34btr1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    emsal araclarla muhabbet ederken konusulur herzaman,ne yakıyor ne kadar yakıyor vs hemen hemen hepsinin söylediği dizel yuksek devırlerde kullanılır yoksa sagır olur kör olur topal kalır vs vs ,ıyımıs dıyorum ne yakıyor 50 kurus 55 kuruş denıyor,(okul taşıtı) devırı 2.200 gecmeden vıtesı degıstırmeyı alıskanlık halıne getırdım ,2.2 motor araç,opet kullanıyorum ve 5 yıldır ne bogulma ne kurum ne turbo arızası oldu,200k de km,300 tl depo dolar .yarı depo km ve ne yaktıgı ortada.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende boyle dusunuyordum ama bu fordun fıestalarında 1500 1700 ddlerde ekranda vıtes yukseltme ısaretı cıkıyor ve az yakması ıcın bu devırlerde atılması lazımıs ben kendı aracımda da uyguladım oldu resmen arac ama sımdı 2500de attıgımda tık yok gayet tasarffulu ve performanslı yanı demek ıstedıgım aractan araca gorede degısır sanırım
    2011 1.4 honda jazz kullanıyorum. 2100 devirde onda da vites at ışığı yanıyo mesela. gaza basma aralığına göre değişiklik gösteriyo sanıyorum
    Alıntı Berk007 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    senin gibi adamda kimbilir ne oynatıcılar vardır, bunu da indiriver

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)