User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
51 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: karlı havada araç kullanmak için pratik bilgiler

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

karlı havada araç kullanmak için pratik bilgiler

her şeyden önce,
    kar lastiği, eğer zeminde buzlanma varsa, çivili kar lastiği olması gerekir.
    bu lastiklerin sadece çekiş olan aksda değil, hem önde, hem de arkada monte edilmiş olması gerekir.

"koca sene içinde iki gün kar yağıyor, bunun masrafı ile uğraşamam" diyenlerin de o iki gün boyunca kontak anahtarlarını ceplerinde dolaştırmaları tavsiye edilir.

kar ve buzda önemli bir kural vardır: seyir halinde iken normalde kullanılması gereken vitesin bir üstü kullanılır. iki ise üç, üç ise dört mesela. amaç tork düşürmek, lastiklerin patinaj yapmasına olanak vermek yerine tutunmalarını sağlamaktır.

gaz ve fren pedalları ile mesafeli bir ilişki kurmak gerekir. ilerlemeyen bir araç, sırf gaza abandın diye fikrini değiştirmez.

momentum yönetiminin ne olduğunu bilmek gerekir. altında bir-bir buçuk tonluk metal ve plastik yığını ile halkın arasına karışacaksan, bir zahmet momentum ne demek öğren kardeşim.

gizli buzlanmanın (burada black ice demeye çalışıyorum) ne olduğunu, nerelerde meydana gelebileceğini bilmek gerekir.

her şeyden önce aracın el kitabını bir okumak gerekir. dünya para verip aldığı dört çeker aracındaki küçük vites kolunun ne halta yaradığını bilemeyip sokağın ortasında çaresiz kalan bir vatandaşa aracını neden dört çeker konumuna almadığını sorduğumda karşılaştığım o boş bakışlar hala gözümün önünde mesela.

jnrjames - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Müsadenizle bir ekleme yapmak istiyorum. Karda gitmekten çok durmanın zorluğu da çok mühim geliyor bana. Yolda eğimlerin olmadığını bile varsaysak insanlar duramayacakları hızlara çıkıyor ve sonuç ***** oluyor.
    dinamomotorsport.net

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ağzına sağlık abi.

o gizli buzlanmadan dolayı bayır asagı ucup gidiyodum 10km hızla giderken, 4kışlastiği ve esp dondurdu beni ucundan, hani hızlı giderken önüme ani birşey atlasa kazanın ucundan dönsem bukadar tırsmazdım
    1881 - 193

Ozan Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Elinize sağlık..
    Ben kışın aracını çıkartmayan kesimdenim Ben tedbirimi alırım,kabak lastikle yola çıkan biri gelir bana çarpar;hiç risk almaya gerek yok İstanbul'da..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Faydalı bilgiler sağol, kaptım bir şeyler

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende nomalde kisin cikmayi sevmem ve istemem istanbulda. Arabam 4 ceker + 4 tane kis lastigi oldugu halde.

Duz yolda araba kullanamayan kabiliyetsiz insanlarin karli havada sabah yurek yiyerek ise gittigini hepimiz biliyoruz. zaten o yuzden rezillikler cekiyoruz

ornek: kar lastigi olmadan yola cikan biri, ustelik kabiliyetsiz, dusunce su: onlar gidiyorsa bende gidebilirim. sonra 1. kopru cikisindaki hafif bayirda kalma ve arkasindaki 2000 kisinin bu salagi beklemesi.

ornek2: zengin ama beyin fakiri abi
    altinda en pahalisindan bir jip
    ama lastiklet 21" 30 yanak falan
    tabi sonuc belli

danimarka gibi ulkelerde 12 ay kar var
    adamlarda kaza yok + zincir nedir bilmiyorlar pardon zeeeencir.

MatraX_07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    babam bır ara lastık havalarını ındırıp buzun ustunde rahat gitmemizi sağlamıstı

RSX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Karlı şehirde yaşamadım yılda 2 ay kış gören ondada ılık havada yağmur yağan bir memleketin insanıydım çoğu adanalı gibi bırakın gizli buzlanmayı karlı yolda deneyimim hiç yoktu, taa ki ankaraya atanıp adana - ankara arasını şubat ayında gidip gelmem gerektiğinde öğrendim. Tipi var görüş 0, hızım 30 km var yada yok gece 2 civarı sağdan yekten yekten gidiyorum aksaraya yaklaşmak üzereydim, arabanın götü bir anda soluma geldi ağır çekimi bile yok hafızamda o kadar hızlı, Allah korusun görüş mesafesi 40 50 mt olupta 60 70 le giderken denk gelsem ne olurdu düşünmek bile istemiyorum arabada ne esp ne yay var, huzur spec 15'' jant ve kış lastiğim var toplayamasam sağdan uçardım tarlaya . Bilinçli olmak lazım bunun yanında birazda deneyim.

BuğraTuna34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İstanbula bu sene kar yağdında 1 hafta aracımı çıkartmayanlardandım. Her sene de böyle yaparım.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanliz soyle bisey var daha dogrusu gercek var
    karli havada arac kullanabilen her yerde kullanir
    soz donup dolasip gene kabiliyete - yetenege geliyor.

araci 1 karis kayinca dua okuyan, aman tanrim hepimiz olucez deyip koltuklara iseyenler var.
    sadece kar degil yagmur yada kaygan zeminde
    bu tip insanlarin arac kullanmayi birakmalari lazim. onlar icin dogrusu bu.

edit:
    son yazdıklarım biraz ağır olmuş
    araç kullanmayı bırakmasınlar elbette ama
    yeteneksiz olduklarının farkına varmaları ve çok iyi araba kullanmadıklarını anlamaları onların hayrına olur.
    en güzeli eğitim almaktır ayıp değil bu. unutmayın bu ülkede her sene 5000-6500 kişi ölüyor trafik kazalarında.

edit2:
    2014 ölü sayısı 2296 kişi, hayret azalmış ölü sayısı.
    üzüleyimmi sevineyimmi bilemedim!
    http://www.trafik.gov.tr/SiteAssets/...ulten_ozet.xls

Emre911 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eskilerden kalma yine eski araçlarda bayırları inerken el freni 3te 1i kadar çekilip ilk viteste inilirdi. Ne kadar işe yarar bilmem ama hemen herkes söyler

Orhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    *Karlı ve buzlu havada fren kullanmak yerine aracı düşük vites ve kompresyonla yavaşlatmak daha mantıklıdır.
    *Ayağınızı frene attınız araç kayıyor ayağınızı frenden çekin kayması yerine direksiyonla kontrol etmek daha iyidir.
    *Araç kayıyor ve kontrolü kaybettiniz en az zararla kurtarmaya bakın yayaya çarpacağınıza araç ağaç vb.
    *Önünüzde araç kaldı ise tırmalamanın gereği yok güvenli bir yere park edin bekleye biliyorsanız bekleyin ya da yolun açılması için yolda kalanın yoldan çekilmesini sağlayın
    *Kendinize ve aracınıza çok güvenmeyin. Subaru ile 4 çivili kış lastiğiyle 2 saatlik yolu 6 saatte gidebildim hareket edebilmek yol almak değildir. Önünüzü de görmeniz gerekir.
    *Dizel araçlar daha dikkatli olmalı ayaz ve donlardan çok etkileniyorlar -35 derecede mazot filtresinde mazot donduğu için yolda kalmıştım. Çözüm würth'ün donma engelleyici mazot katkısı gerçi artık biçok aracın mazot filtresinde ısıtıcı var.
    *En önemli konu silecek; muz vs. hikaye eski tip bosch ya da daha kaliteli silecek olmalı orj. muz silecekleri ayrı tutuyorum.
    *Karda ilerliyorsunuz herşey yolunda araç patinaja başladı zorlamayın ayağınızı biraz gazdan çekin. Çekiş başlayınca ordan devam edin gaza yavaş ve temkinli basın.
    *Aynı konu fren içinde geçerli frende karda buzda dikkatli ve yavaş kullanılmalı kaymaya başladığında ayağınızı yavaşça frenden çekin yavaşlamaya başladığınız nokta tutunduğunuz noktadır.
    *Kar yağdığında işiniz yoksa boş bir alan bulun ve aracınızla eğlenin bu eğlenme esnasında fren gaz tepkisi, kopma noktası vs. konularda çalışın çok faydalı olacaktır.
    *Çok gerekli değilse bu havalarda aracınızı çıkartmayın unutmayın böyle havalardan sonra kaportacıların önü araç dolu oluyor.

Saygı ve sevgilerimle
    Kazasız belasız bir kış dilerim
    Biz daha iyisini alana kadar en iyisi bu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Emre911 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eskilerden kalma yine eski araçlarda bayırları inerken el freni 3te 1i kadar çekilip ilk viteste inilirdi. Ne kadar işe yarar bilmem ama hemen herkes söyler
    Düşük vites motor kompresyonu daha iyidir hızlandığı noktalarda frenle hafiften desteklersin.
    El frenini azda olsa çekmek zaman zaman arkadan kopmaya sebep oluyor

gökan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Agrı dogubeyazıt caldıran arasında çok gttim karda ben genelde inerken düşük vites ve el freni hafif çekerek iniyorum düz yolda ise yüksek vites hafif gaza dokunuyrm patiye kalmasın diye
    www.honda-tech.com

çok bildimlik yaparsan çok düşmüşlük yaşarsın,yok derdimlik yaparsan dert görünce saparsın....

Emre911 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Orhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düşük vites motor kompresyonu daha iyidir hızlandığı noktalarda frenle hafiften desteklersin.
    El frenini azda olsa çekmek zaman zaman arkadan kopmaya sebep oluyor
    Doğrudur denemedim ama bu kadar bilinen bişeyse getirdiği götürdüğünden fazladır heralde.

Gece gelip yerine koyduğunuz araba sabah yerinden çıkmaz sararda sarar. doğuda yaşayan görev yapan bilir özellikle paralel park yapıp tekerler düz değilken kalkmak zorunda kalınca (önden çekiş için) nerde okudum öğrendim hatırlamam ama 4.vitese (dizelde) takıp devir 1200 sabit yarım debriyajla gazla oynamadan kaldırınca kalkıyor buzun üstünde bile kalkıyor biraz hassasiyet gerekiyor ama kalkıyor denedim bizzat kia ceed ve focusta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kar yagsa da araba sursek

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ve lastik havalariniz 4-5psi fazla olsun,inik degil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Emre911 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğrudur denemedim ama bu kadar bilinen bişeyse getirdiği götürdüğünden fazladır heralde.

Gece gelip yerine koyduğunuz araba sabah yerinden çıkmaz sararda sarar. doğuda yaşayan görev yapan bilir özellikle paralel park yapıp tekerler düz değilken kalkmak zorunda kalınca (önden çekiş için) nerde okudum öğrendim hatırlamam ama 4.vitese (dizelde) takıp devir 1200 sabit yarım debriyajla gazla oynamadan kaldırınca kalkıyor buzun üstünde bile kalkıyor biraz hassasiyet gerekiyor ama kalkıyor denedim bizzat kia ceed ve focusta
    Haklı olabilirsiniz el frenini ayarlamak konusunda emin olamadım.
    Dizelde 4 değil ama ikinci viteste gaza hiç basmadan ayağını debriyajdan yavaşca çekince patinaj çekmeden hareket edilebileceğini gördüm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ve lastik havalariniz 4-5psi fazla olsun,inik degil.
    Normal şartlar için mi bu durum ? Zira kara saplanan aracın lastiği indiriliyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)