User Tag List

Sayfa 6/8 İlkİlk ... 45678 SonSon
135 sonuçtan 96 ile 114 arası

Konu: Oil Catch Can/Tank / Yağ buharı haznesi Nasıl Ne için takılır ve Nasıl kullanmalıyız

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı orka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hem belki biz tartışırken bi Hans bunları okuyup ısınan bmwlere doğuştan oilcatch tanklı seri yapmaya başlamıştır.
    oil catch can i yağı soğutmak için değil turbo basıncını arttırmak için takıyoruz...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oil catch can i yağı soğutmak için değil turbo basıncını arttırmak için takıyoruz...
    Bülent Bey lütfen bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın, turbo basıncını düşürmek için takılır. motor patlamasın diye...

yurtdışında PCV ventilasyona basınç kaçırması için delik açıp kullananlar görmüştüm...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Fatih06ank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bülent Bey lütfen bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın, turbo basıncını düşürmek için takılır. motor patlamasın diye...
    ben de diyorum neden köpürdü...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tmm siz 3 kuruşluk işlemlerden 5 kuruşluk sonuçlar bekleyin ben doğruyu söyleyince işe yaramaz deyince tam beklediğim tepkileri alıyorum iş arasında da bana eğlence çıkıyor. bende gideyim yani benim hep merak ettiğim çok bilip neden bir arpa boyu yol alamadığımızda. sorun hep bu hanslarda ki adamların ne yaptığını neden yaptığını anlayamamakta
    "Meseleleri, mesele etmezseniz; ortada mesele kalmaz."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tmm siz 3 kuruşluk işlemlerden 5 kuruşluk sonuçlar bekleyin ben doğruyu söyleyince işe yaramaz deyince tam beklediğim tepkileri alıyorum iş arasında da bana eğlence çıkıyor. bende gideyim yani benim hep merak ettiğim çok bilip neden bir arpa boyu yol alamadığımızda. sorun hep bu hanslarda ki adamların ne yaptığını neden yaptığını anlayamamakta
    meslek nedir acaba spekülatörlük mü? borsada falan yani... çünkü bu OCC ve fayda-zararları en az 25 yıldır bilinen gerçeklerdir de o sebeple sordum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    borsada hissem var . ben zararı var demiyorum beni başından beri yanlış anlıyorsunuz . demek istediğim gerçekten çok komplike (özellikle yeni nesiller) sistemlere dışarıdan basit diyebileceğimiz düzeneklerin bile yarardan çok zararı olabileceği kısmındayım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    borsada hissem var . ben zararı var demiyorum beni başından beri yanlış anlıyorsunuz . demek istediğim gerçekten çok komplike (özellikle yeni nesiller) sistemlere dışarıdan basit diyebileceğimiz düzeneklerin bile yarardan çok zararı olabileceği kısmındayım.
    işte bu spekülasyon onu söylüyorum, bak burda kendi arabasını yapan onlarca insan var, OCC yüzünden motor yediyseniz konu açın ki bilelim tartışalım, yoksa çok gereksiz uzuyor şu anda mevzu...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işte bu spekülasyon onu söylüyorum, bak burda kendi arabasını yapan onlarca insan var, OCC yüzünden motor yediyseniz konu açın ki bilelim tartışalım, yoksa çok gereksiz uzuyor şu anda mevzu...
    motor yemedim ama konu içeriğini daha fazla uzatıp özünden uzaklaştırmamak adına burda keseyim. yazacak bişey bulamadı sanmayın ha amacımın ne olduğu dikkatle okununca anlaşılır diye düşünüyorum ve konuyu takip ediyorum iyi forumlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim aracım standart, yazılımsız ve sürekli şehir içinde sakin kullanılan bir araç. Belki senede 1 veya 2 sefer 4000 - 5000devirlere çıkıyordur geri kalanında 2000 - 3000 arası vites atarım hep trafikte.
    Aracımda subap kapağı havalandırması ve turbo PCV ventilasyon hattına bağlı olmak üzere 2 adet baffled catch can var. Bunları 6 ayda 1 çıkarıp temizliyorum, külbütör tarafındakinden buharlaşmış sarımtırak yağ buharı - PCV tarafındakinden (arada checkvalve olmasına rağmen) balçık gibi bir sıvı çıkıyor (sapsarı) fotoğrafını tekrar söktüğüm zaman atarım.

Eğer aralara catch can girmeseydim bu sıvı sürekli hava filtresinden geçip turbo ağzından vakumlanacaktı...

Kaldı ki aynı araçtan çok arkadaşımda var, bazılarında catch tank yok, düzenli olarak emme manifoldu, klape, throttle body temizliği yaptırmak zorunda kalıyorlar çünkü araçlar çaptan düşüyor.
    Ben ne zaman aradaki hortumu söküp manifold içerisine veya intercooler giriş çıkışlarına baksam onlardan farklı olarak pırıl pırıl olduklarını görüyorum...

Yanlış anlama amacım sana muhalefet etmek değil. Sadece başımdan geçenleri ve kendi düşüncelerimi yazmak istedim.

Eski aracımda da aynı durum vardı, başka arkadaşlarımın dizel araçlarında da aynı durumlar var...

Parça belki çok basit ama işlevi çok faydalı o yüzden ben her araca takılması taraftarıyım.

Şu konuda bir türlü kendimi ifade edemedim: "Mühendisler salak mı düşünememiş?"
    Tekrar söylüyorum, mühendisler düşünür fakat Avrupa Birliği çevre normları araya tank koyarak yağı süzüp dışarıya atmaya izin vermez, bu yüzden araç üreticisi araya oil catch tank koyamaz, yasaktır...
    Umarım ifade edebilmişimdir, yazdıklarımın uygulamayı yapacak arkadaşlara da referans olmasını diler, söktüğümde içinden çıkan balçık kıvamındaki yağın fotoğrafını bizzat buradan paylaşacağımı bildiririm...
    Herkese iyi günler.

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sene olmuş 2020, birisi çıkıp catch tank'ın amaçsız ve iş görmediğini hatta ve hatta zararlı olduğunu beyan ediyor ve çok komik diye dalga geçiyor

Yav parmaklarınıza yazık, klavyenizin tuş basım ömrü daha değerli niye kendinizi yoruyorsunuz ki ? GTI aracım için CTS catch can aldım, konuyu okumaya geldim, herhangi bir şekilde somut veri olmadan fikir üfleyen birisine laf yetiştirmişsiniz kaldı ki savunduğu şeyde saçma sapan bir şey. Evet çok saçma.

O yüzden dayanamadım yazdım, Bülent abi ve Fatih06ank lütfen kendinizi yormayın
    ABO TRADING
    STR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ozoozo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sene olmuş 2020, birisi çıkıp catch tank'ın amaçsız ve iş görmediğini hatta ve hatta zararlı olduğunu beyan ediyor ve çok komik diye dalga geçiyor

Yav parmaklarınıza yazık, klavyenizin tuş basım ömrü daha değerli niye kendinizi yoruyorsunuz ki ? GTI aracım için CTS catch can aldım, konuyu okumaya geldim, herhangi bir şekilde somut veri olmadan fikir üfleyen birisine laf yetiştirmişsiniz kaldı ki savunduğu şeyde saçma sapan bir şey. Evet çok saçma.

O yüzden dayanamadım yazdım, Bülent abi ve Fatih06ank lütfen kendinizi yormayın
    üsdad, samimiyetle söylüyorum ki o arkadaş için klavyenin tek harfine bile basmaya değmez, yukarda da belirttim ya tecrübe etmek, takmak isteyenlere referans olsun diye uğraşıyorum. çünkü yukarıda da görüldüğü üzere internette çok yanlış bilgi var, tecrübe eden de etmeyen de konuşuyor, ben emin olup doğru bildiğimi (özellikle deneyerek tecrübe ettiğimi) yazmak istedim, montajını yapmak isteyen arkadaşlarımız için
    Konu Fatih06ank tarafından (27-08-2020 Saat 09:09 ) değiştirilmiştir.

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    üsdad, samimiyetle söylüyorum ki o arkadaş için klavyenin tek harfine bile basmadım, yukarda da belirttim ya tecrübe etmek, takmak isteyenlere referans olsun diye uğraşıyorum. çünkü yukarıda da görüldüğü üzere internette çok yanlış bilgi var, tecrübe eden de etmeyen de konuşuyor, ben emin olup doğru bildiğimi (özellikle deneyerek tecrübe ettiğimi) yazmak istedim, montajını yapmak isteyen arkadaşlarımız için
    Ben keyifle okudum, elinize sağlık akabinde de alacağım ürünü aldım zaten eskiden de faydası tartışılmaz şekilde sürece hakimdim fakat maliyetten kaynaklı alamıyordum, bugün almış oldum.

Üslup çok önemli.. "Arkadaşlar bunu üretici veya mühendisler niye düşünmemiş, bilgisi olan var mı ?" ile Bütün dünyanın yaptığı bir geliştirmeyi "Çok komik, gülüyorum sadece. Siz mühendislerden iyi mi biliyorsunuz ?" Diye yaklaşan birisiyle ben tartışacak bir şey bulamıyorum buna istinaden yazdım. Birazdan gelir bana da yanıt yazar

Google'da az bir araştırma yapsa zaten catch can'in nasıl etkilediğini veya önce - sonra fotoğraflarına baksa o kurum bağlamış iç aksamları ve parçaları görse herhalde savunmasından vazgeçer ama amaç belli ; "spekülatörlük" ya da gereksiz "muhalefet".

Özet ile bilgi paylaşanlara teşekkürler.
    ABO TRADING
    STR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ozoozo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben keyifle okudum, elinize sağlık akabinde de alacağım ürünü aldım zaten eskiden de faydası tartışılmaz şekilde sürece hakimdim fakat maliyetten kaynaklı alamıyordum, bugün almış oldum.

Üslup çok önemli.. "Arkadaşlar bunu üretici veya mühendisler niye düşünmemiş, bilgisi olan var mı ?" ile Bütün dünyanın yaptığı bir geliştirmeyi "Çok komik, gülüyorum sadece. Siz mühendislerden iyi mi biliyorsunuz ?" Diye yaklaşan birisiyle ben tartışacak bir şey bulamıyorum buna istinaden yazdım. Birazdan gelir bana da yanıt yazar

Google'da az bir araştırma yapsa zaten catch can'in nasıl etkilediğini veya önce - sonra fotoğraflarına baksa o kurum bağlamış iç aksamları ve parçaları görse herhalde savunmasından vazgeçer ama amaç belli ; "spekülatörlük" ya da gereksiz "muhalefet".

Özet ile bilgi paylaşanlara teşekkürler.
    mühendislerin düşünüp ama neden araçlara montaj yapılmadığını da 3defa yazdım ama anlatamadım, o kendi kafasındakine sabitlenmiş gidiyor. Hatta yukarılarda Bülent Abi de kendi aracında orjinalinde zaten olduğundan falan bahsetmiş. Kısa süre sonra dolan catch can imi söküp temizleyeceğim, içinden çıkan çamuru da buraya eklerim, faydalı mı değil mi beraber tekrar tecrübe etmiş oluruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kia Ceed 1.6CRDI 128hp yazılımsız, orjinal motor kullanan arkadaşım facebooka video eklemiş, 5000km sonra içinden çıkanı koyuyorum. Araç yarış falan yapılmayan sadece uzun yolda ara sıra gazlanan geri kalanında günlük kullanılan araç ki gazlansa da farketmez daha çok faydası olur.

Buyrun:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sağ altta hava filtre kutusunun yanındaki orj. oil catch can...

maserati bu sistemi her aracında kullanıyor, hatta after market ürünler bile mevcut...

Just a moment...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    siz birbirinizi gazlayıp durun ben size doğruyu söylüyorum . 3 gram edecek kadar bilginizle 50 tl lik üründen harikalar bekleyenler diyarının yazarları olmuşsunuz. iyi ha ben bilmiyorum . siz daha iyi biliyorsunuz o zaman euro 7 normunda motoru üretecek olan gruba dahil olun. yaw benim oil catch tankımı ekleyinde techturkeyde orka isimli arkadaşa kapak olsun diye mühendis neden koymamışmış e işte efendim euro normu vs vs vs. he o kadar şeyi düşünen adamlar occ yi euro normuna entegre edip koyamadı yani dimi , komik olmayın az yaw . ama ben biliyorum ki siz onlardan daha çok biliyorsunuz hadi eyvAllah

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    siz birbirinizi gazlayıp durun ben size doğruyu söylüyorum . 3 gram edecek kadar bilginizle 50 tl lik üründen harikalar bekleyenler diyarının yazarları olmuşsunuz. iyi ha ben bilmiyorum . siz daha iyi biliyorsunuz o zaman euro 7 normunda motoru üretecek olan gruba dahil olun. yaw benim oil catch tankımı ekleyinde techturkeyde orka isimli arkadaşa kapak olsun diye mühendis neden koymamışmış e işte efendim euro normu vs vs vs. he o kadar şeyi düşünen adamlar occ yi euro normuna entegre edip koyamadı yani dimi , komik olmayın az yaw . ama ben biliyorum ki siz onlardan daha çok biliyorsunuz hadi eyvAllah
    tek bir soru: 5 gram beyninle neden 3 gram beyni olanların forumundasın? yazık değil mi ol(may)an beynine? anlıyorum otomobilden de mekanikten de zerre anlamayan bayiden aldığı sıfır arabayla otomobil kültürünü yaratmaya çalışan birisin, ama bu site sana çok ağır gelir, öyle bayii satıcı bilgileriyle burada sen komik oluyorsun...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nasıl biri olduğunuz insanlara karşı üslubunuzdan belli, ben cahille polemiğe girecek kadar "cahil" değilim. size iyi günler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nasıl biri olduğunuz insanlara karşı üslubunuzdan belli, ben cahille polemiğe girecek kadar "cahil" değilim. size iyi günler.
    OCC takmayın, komik adamlarsınız 3 gram aklınızla mühendislerden daha mı iyi bileceksiniz diyen arkadaşın postu pardon, EGR yi mühendisler araca aksesuar diye mi takmış? kendinizce iptal edebildiğinize göre aptal olabilir mi acaba o mühendisler?

Arkadaşlar merhaba ,3 yıldır bende olan 138 binde aldığım 1.4 hdi 200 bini yeni devirmiş olan c2 aracımı stock halinden çıkarmaya karar vermiştim. ilk uygulama olarak geçtiğimiz haftasonu kat'ın içini boşaltıp son susturucuyu iptal ettik. (keşke aldığım gün yaptırsaydım) sırada yazılım işi var. titiz biri olmamdan mütevellit aracımın kondisyonu farklı ustalarında dediği üzere gayet yerinde. hatta kat iptalinden sonra duman yok denecek kadar az . şimdi yapılacakların başında yazılım var ancak;

Hard bir yazılım atıp gerisini kurcalamamak mı mantıklı, yoksa soft bir yazılım mı atmalıyım. beklentim çok uçlarda değil. ancak az da olsa şaka makinası yapmak adına bişeyler yapmak niyetindeyim. sıradan gidiyorum çünkü her yaptığım işin araca kattığı artıyı görmek istiyorum. şuan EGR iptali yok aracımda. yazılım esnasında yapılacak. Beyin Siemens olduğu için açılıp yazılım atılacak dolayısıyla nokta atışı yapıp beyni daha fazla kurcalatmak istemiyorum. İntercooler niyetim vardı ancak gerek olmadığı yönünde telkinlerde bulundular. hard bir yazılımın işimi göreceğini, ilerleyen dönemde turboda sıkıntı ortaya çıkarsa Hybrid Turbo yapılacağı da söylendi.

konu ile alakalı sizin katkılarınızı ve tavsiyelerinizi de bekliyorum . ayrı başlık açtım çünkü yapılacak işlemler kendi konumu takip ederek bişeyler yapacağım. bu arada özel bir bütçe ayırmadım olaya daha çok karar alarak bütçe ayırıp uygulama yapıyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)