User Tag List

Sayfa 1/8 123 ... SonSon
135 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Oil Catch Can/Tank / Yağ buharı haznesi Nasıl Ne için takılır ve Nasıl kullanmalıyız

-ER- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Oil Catch Can/Tank / Yağ buharı haznesi Nasıl Ne için takılır ve Nasıl kullanmalıyız

Selam bir kaç konu gördüm baktım makalelerde yok yazayım bari dedim.

YouTube Link

Dedim bu kadar hit alıyor bu yazı bari bide videosunu çekeyim dinlemek isteyenler için

Oil Catch Can / Tank yada Türkçe hali ile yağ buharı haznesi nedir, ne işe yarar ?

Motorun içerinde ısınan yağın oluşturduğu yağ buharını üreticiler külbütör kapağından emme hattına geri verir.
    Neden verir çünkü buna hazne yapmak hem maliyetli hemde bakım mastafı çıkaracağından vermişler emmeye yakıp atısın.

Şimdi biz niye bunu takıyoruz yada takacağız, çıkan yağ buharı çok lanet pislik bir şey ve bu yap buharı emme hattında kirlilik ve hava/yakıt karışım kalitesini düşürür.

Bu nedenle bu hazneyi külbütör kapağına bağlıyoruz.
    Bağladığımızda ne oluyor hava/yakıt kalitemiz artıyor ve bu hazne bir nevi filtre görevi görüyor.

Şimdi bir kaç hazne örneği göstereyim;

en basit ile iş yapan bir ürün

Orta halli çin ürünüdür

Şöyle son olarak bilinen güzel markalar

Görüldüğü gibi bütün ürünlerde bir giriş ve birde çıkış yuvaları var,
    Bunlardan birisi külbütör kapağından gelen buharın hazneye gittiği yuva.
    Diğeri ise emme sistemine bağlanan ve külbütörden gelen yağ buharını emişini yapacak olan yuva.

Şimdi bu meret nasıl çalışıyor şöyle külbütördeki buharlaşmış yağ yukarı yükseliyor ve üsttarafta genelde bütün külbütörlerde bi hazne var ki yağ buharını tamıtsın genelde eğimli ise motor yukarı kalan kapakta oluyor.
    tek pare külbütör ise tekinde oluyor, Bu hazne yağ buharını durgunlaştırmak için ve durgunlaşmamış hala buhar halinde olan yağı tahliye bölümünden atımını sağlıyor.

Yağ buharı tahliye yerinden çıktığında şekilde göreceğiniz gibi emmeye girip yanma odasına giyor ve yanıyor.

Not: PCV (Positive Crankcase Ventilation) denen yer geri dönüşüm.

Bu görselde ise Haznenin yani Oil Catch Can bağlandıktan sonra buharın sistemden nasıl uzak tutulduğunu göreceksiniz.

Şimdi iyi hoş güzelde bunu bağladınız bir detay daha var, Catch Can lerin çoğunda içerisi bomboş oluyor ve buhar içeride dinginlenmeden geri emişden dolayı çıkıyor pek bi iş yapamadan,
    şöyle bir detayı var. Aldığınız Catch Can'in içerisi hazneli mi yoksa süzgeçlimi emin olmadan takmayın.
    İçerisi boboş ise tam randımanlı olmaz.

Şöyle yine şekil üzerinden göstereyim, aşağıdaki şekilde SOL da olan bahsettiğim tam randıman vermeyecek olan model.
    Bu şekilde olursa buhar girdiği gibi çıkacak belki içerdeki girdapdan etkilenir birazı içeride kalır fakat yağ buharını tutmaz yine emmeye gider.

http://4.bp.blogspot.com/-I4ZZKGjknt...lustration.jpg
    SAĞ dakinde ise bir bölme ayıracı gibi bir şey var bazılarında yok bahsettiğim gibi veya süzgeç, Bu ayraçdan sonra yağın daha çok içerine kalmasına yardımcı olur ama asıl performansı şı şekilde alırsınız.

İçerisi boş çıktı haznenin o zaman aşağıdaki görseldeki bildiğimiz bulaşık telinden alıyoruz, neden o çünkü ısıya dayanıklı ve üzerinde hiç bir kimyasal yok sadece metal ve gözenekli,
    Bunun yerine başka birşey de kullanabilirsiniz ısıdan erimeyecek yada kimyasal barındırmayan.

Bunu yukarıda gösterdiğim görseldeki ayraçlı olan catch tankdaki gibi içerisinide koyuyoruz ve bu seferde içeri giren yağ buharının buna çarparak daha çabuk dinginleşmesine ve birikmesine yardımcı oluyor.

Mesela kimisi böyle sert sünger kullanmış

Yada böyle bulaşık teli

Birde önemli bir detay bazılarının içeri giren yuvalarında hiç bir boyut farklılığı yok bunun içinde bu dediğimi yaparsanız daha verim alırsız.
    içeri giren yağ buharını biraz daha uzatıp borusunu emişten uzaklaştırmak da veriminize katkı sağlayacaktır.

Şimdi gelelim o pislik dediğim şeye; bizim aldığımız bakımda koyduğumuz o motor yağı ne hal alıyor veya biz nasıl birşeyi hava/yakıt karışımına dahil ediyoruz.

Aklıma geldiği kadarı ile yazmaya çalıştım yanlışım varsa düzeltin.
    herkese iyi forumlar

Alıntı değildir el emeği bilgi nuru
    Emeğe saygı
    -ER-
    Konu -ER- tarafından (10-05-2019 Saat 00:01 ) değiştirilmiştir.

iztuzu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeğinize, klavyenize sağlık. "Acayip mükemmel" anlatmışsınız, teşekkürler.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    takalı 1 ay oldu.dıştan kontrol ettigimde biriken bişey yok.içini açmadım.motor saglıgı için baya faydalı özellikle turbo ve coolerda yag birikimi olmayacak inş. (6 ayda bir cooler temizletiyordum)

iat konusunda gazlarken pek fark yok gibi.ama gazı bırakınca cooler daha hızlı soguyor.
    dün uzun yol yaptım(350km) arada bir kaç topspeedli çogunluk 3000-3500 devir arası.bugun aracın turbosunun sesi daha net duyuluyor gibi geliyor.oil catch la bir alakası varmı bilmiyorum ama akşam bir bakıcam.ne bileyim turbo pallerine külbüratörden gelen yaglardan arındı ondanmıdır yoksa turboyumu kucaklıcam veya bir yerde kaçakmı var.

inadınada perf.ı daha iii.akşam görücez.

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bulaşık telinin ömrü ne kadardır?Uzun süreli ihmal durumunda nasıl bir sonuç doğurur?
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bulaşık telinin ömrü ne kadardır?Uzun süreli ihmal durumunda nasıl bir sonuç doğurur?
    2 senedir aynı bulaşık telini kullanıyorum, komik olacak ama kaliteli olsun diye market reyonundaki en pahalısını aldım hani belki daha dayanıklıdır diye

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Erel eline saglık çok guzel özetlemişin, bende ilk boşaltıyım dediimde şok oldum, hatta inanamadım, acaba su mu çekti sandım. Sonra bikaç sefer aynısı olunca normal olduunu anladım.

Bende aynen fotolardaki gibi girisi boruyla dibe uzatıp borunun etrafına 3 adet bulasık teli koydum. Hava çıkışı motora baglı deil, atmosfere verdim sadece. Filtre borusuna parça kaynattırıp vakumla çektirticem kısa zamanda.

emrullahkrtpe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize kolunuza sağlık. Teşekküler ��

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dragstar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Erel eline saglık çok guzel özetlemişin, bende ilk boşaltıyım dediimde şok oldum, hatta inanamadım, acaba su mu çekti sandım. Sonra bikaç sefer aynısı olunca normal olduunu anladım.

Bende aynen fotolardaki gibi girisi boruyla dibe uzatıp borunun etrafına 3 adet bulasık teli koydum. Hava çıkışı motora baglı deil, atmosfere verdim sadece. Filtre borusuna parça kaynattırıp vakumla çektirticem kısa zamanda.
    Şöyle atmosfere kalmasının bi zararı yok ama çıkabilen buhar pislik yaratır birde emmenin emişinden faydalanamaz, sonuçta külbütördeki buharı emiyor .
    Ama uzatmakla iyi yapmışsın

TechTurkey Yekta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ellerinize sağlık güzel anlatım olmuş. Sizin uygulamanızdan da örnek bir fotoğraf alsaydık keşke.
    YouTube
    DR.ECU

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı -ER- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle atmosfere kalmasının bi zararı yok ama çıkabilen buhar pislik yaratır birde emmenin emişinden faydalanamaz, sonuçta külbütördeki buharı emiyor .
    Ama uzatmakla iyi yapmışsın
    boruyu arabanın altına uzattmıştım, aynen emişindende faydalanmadığı içinde bazen yağ çubuğu hafif atıyordu yukarı

dogukan_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konuyu cok guzel anlatmışşın tesekkurler bu işlemi 1.4 ek civic e uygularsam bogaz kelebegide bıraz daha uzun surede kirlenir diyebilirmiyız

NakkaSss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Eline emeğine sağlık harika bir yazı olmuş benimde merak ettiğim bir konuydu. Peki clio 3 1.5dci için nereden temin edebiliriz bu tankı? Universal tanklar uyar mı?
    Tufan has no limits.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı NakkaSss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline emeğine sağlık harika bir yazı olmuş benimde merak ettiğim bir konuydu. Peki clio 3 1.5dci için nereden temin edebiliriz bu tankı? Universal tanklar uyar mı?
    üniversal üründür.https://www.aloparca.com/yedek-parca...jVsaAuQ98P8HAQ

eliniz yatkınsa kendinizde yapabilirsiniz.http://www.techturkey.com/forum/do-i...ch-yapimi.html

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Faydalı bir paylaşım emeğine sağlık Erel, Bende bu sistemi hem maliyet açısından düşük olduğu için hemde montajı kolay olduğu için ilk fotoğraftaki tekli pnömatik şartlandırıcı ile yaptım, içerisinde filtre buharı damıtıyor, büyük hacimli hava kompresörlerinde de aynı sistem var.
    40 Alimi 1 Delille yendim, 1 Cahili 40 Delille Yenemedim. (İmam Şafii)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mevzu sadece yağın buharı değil aslında. Piston yukarı aşağı indikçe karterdeki basınç sürekli değişir. Yukarı çıkarken vakum, aşağı inerken bölgesel basınç farklılıkları oluşuyor. Ortadaki iki silindir yukarı çıkarken o bölgenin altındaki yağ vakumdan dolayı yukarı doğru çıkar ve inerkende basınçtan (flow da diyebiliriz) aşağı doğru iner. Diğer iki silindir tam tersi yönde hareket ettiği için karterdeki yağ sürekli çalkalanıp duruyor. Basınçtaki rezonansı dengelemek için de yağ yakalayıcısı kullanılıyor.
    Geçmişte focusu turboladığımızda önce OilCatch kullanmadık. Manifolt bir süre sonra yağ içinde kalıyordu. Önce boruyu yola verelim yağı dışarı atsın dedik, bin km de 1lt gibi muhteşem bir yağ eksiltme gerçeği ile tanıştık. VolvoS40 tan çıkma bir OilCatch taktıktan sonra hepsi bitti.
    Hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır. / Bayezid i Bistami

--..-.----.-..

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tank külbütör çıkışından aşağıda mı olmalı yoksa farketmez mi ??
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

TechTurkey Yekta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yiğit G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tank külbütör çıkışından aşağıda mı olmalı yoksa farketmez mi ??
    sürekli bir basınç ve vakum olduğu için pek farketmez bence.
    Sadece unutulup tamamen dolması durumunda aşağı hizada olması daha iyi olabilir belki
    YouTube
    DR.ECU

1.8 turbo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    guzel anlatım olmus. bmw lerın cogunda fabrıka cıkısı var. m50 aracımada kendım uyguluycam. yalnız bır sey eklemek ıstıyorum ıcınde bırıken yagı alttan tahlıye ıle kartere verırsek arabada yag eksıltme sıkıntısıda ortadan kalkmıs olur
    E30 M50 TURBO & F30 320i ED

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    zaten aklımdaydı, konuyu okuduktan sonra yapmaya karar verdim, bu gün hem ayıraç yaptım araya alüminyum levhadan hem de dibe tel koydum, bu arada conta yarılmış, yağ kokusu geliyordu meğer ondanmış, conta kestirdim kapattım şimdi çok iyi oldu
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)