User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
22 sonuçtan 20 ile 22 arası

Konu: Turbo

HONDABOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok iyi bilgi verdin teşşekkurler,ayrıca turbo kanatları arasında sağdaki nin donme hızı daha fazlaymış araştırdım
    OLDSKOOL İS BEST

ENGINeer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok ince detayını bilmiyorum ama bildiğim kadarı ile anlatayım.

Turboda alınan verim daha fazladır ancak turbonun gücünü kullandığın devir bandı kısıtlıdır ***** egsoz gazı ile dolar dolana kadar motor ölü kalır "lag" olayı yani.Ne kadar üst devirlere kadar turbo devrede olsun istersen o kadar lag süresi büyür ancak şimdilerde hybrid turbolar vs. çıktı bu durum biraz daha iyileşti galiba.

Supercharger da ise gücünü tüm devir bandında alabiliyorsun rölantide iken gaz pedalına bastığın andan red-line a kadar.Ancak turbocharger a göre verim konusunda biraz daha cimri kalıyor sonuçta motora kayış ile bağlı motorun çevirmesi gereken içerisinde külçe gibi iki adet metal bulunan bir supercharger oluyor buda motorun veriminden bir miktar çalıyor.
    çok güzel açıklanmış ekleyecek birşeyim yok. sadece örnekleyebilirim. mercedes C200 kompressor de kullanıyorum Audi A4 1.8T de... ikisinin arasında bariz farlılıklar var. şöyle ki mercedes kalkıştan itibaren aracın torkunu hissettiriyor. özellikle 2000 rpm'den itibaren tutabilene aşk olsun. tabi motor 5500 rpm'de elektrik kesiciye maruz kalıyor. arkadaşın bahsettiği gibi krank miline doğrudan bağlı bir sistem dolayısıyla motorun hacmine bağlı beygir gücünü son hızda hissedemiyorsunuz. ama ilk hızlanması çok çok iyidir daha torka yönelik bir sistem. turbo aracımda ise beygirgücünün tadına varabiliyorum. 3000-3500 devir den itibaren aracın torklanması da gayet iyi, bu devirlerde boost görebiliyorsunuz. ama özellikle 3.000 devirin altında ölü. ha bunun yararı yakıt olarak daha ekonomik sonuçlar alabiliyorsunuz. neticede devir birazda ekonomi devri her daim basmak mümkün değil. ha tabi turbo da soğutma sistemi daha bir ehemmiyet gösteriyor o da göz ardı edilemez.

Nejhou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Açıklamalar çok güzel ellerinize sağlık.Uygulama örnekleri hakkında hava soğutmalı motorlara uygulanma imkanı nedir artıları eksileri nedir bilenler paylaşabilirlerse çok sevinirim.Teşekkürler.
    Blues Jr.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)