User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
44 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Benzin pompası karşılaştırmalı test- Bosch-Aeromotive-Denso-Walbro

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bizzat şahsi aracımda.

her turbo aynı barda aynı havayı vermez. iyi o zaman aynı sıkıştırma aynı enjektör aynı yazılım adam gt35 taksın 400hp alsın. diğer adam gt30 taksın aynı basınçta o da mı 400hp alsın.

asıl mantığa aykırı olan budur. basınçları aynıda olsa daha büyük turbo daha çok güç verir.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizzat şahsi aracımda.

her turbo aynı barda aynı havayı vermez. iyi o zaman aynı sıkıştırma aynı enjektör aynı yazılım adam gt35 taksın 400hp alsın. diğer adam gt30 taksın aynı basınçta o da mı 400hp alsın.

asıl mantığa aykırı olan budur. basınçları aynıda olsa daha büyük turbo daha çok güç verir.
    basıncı akışkanın kısıtlı bir alandan geçmesi üretir.

bu sistemde akışkan havadır kısıtlı alanda senin turbo sonrası hortumdan başlayarak yanma odasına kadar olan tüm kapalı haznedir.

sen bu kapalı hazneye hava gönderirsen basınç oluşturursun..

örnek veriyorum 10 lt gönderdin 0,5 bar oldu, 15 litre gönderirsen basınç 0,75 bar oluşur..

fakat bu sistemde basıncı regüle eden bir alet var ve bunun adı wastegate..

wastegate basıncı sabit tutmak için turbonun egzos pervanesini döndüren egzos gazı pervaneye gelmeden bypass ediyor..

aynı motora büyük turbo takmakla basıncı değiştirmeden daha fazla hava gönderemiyorsun, büyük turbo daha düşük devirde dönerek aynı litrede hava gönderiyor..

havanın litresi, emme sisteminin hava geçirgenliği ve sistemde izin verilen basınç (wastegate) belirliyor..

eğer megane rs de turbo değişerek böyle bir fark oluyorsa tüm devir bandında bu fark olmuyordur, max gücün alındığı üst devirlerde verimsizleşen turbo bu farka neden oluyordur, her iki durumun dyno su varsa paylaşırmısın?

oem basınç nedir bilmiyorum fakat daha düşük bir basınçta bu fark yok denecek kadar az olacaktır.

dediğim gibi bu fizik kuralı, bu fizik kuralının uygulamasını daha önceki iş deneyimimde havayla çalışan kaya delme ekipmanları testlerinde defalarca bizzat kendi gözlerimle gördüm

hava kompresörünün debisini arttırmak basıncı sınırlayan bir ekipman yoksa basıncı arttırıyor ama basınç sınırlanıyorsa basıncı oluştuğu ekipmana giden hava miktarı aynı oluyor (kaynağın debisi farklı olsada)

yazında ki örneğe cevap vermek gerekirse, gt30 ve gt35 belirli basınçlarda hemen hemen aynı gücü üretecektir demek yanlış olmaz ki bunu turbobygarett.com sitesine girersen ordaki tech dökümanlarında kendinde görebilirsin.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iyide bende aynı mantıktayım zaten. sadece turbomu büyüttüm yazılım bile yapmadan aracım güçlendi diyenler yalan söylemiyor demek istiyorum sadece.

sen 14t ile 1.3 peak de atsan cont gidemiyor önce 1 barlara son devre doğru o turbonun flow yetersizliğinden 0.7 lere kadar düşer son devirlerde.

ama 19t turbo ile 1 bar peak atıp attığın peakde cont yürüyebiliyorsun 2.0 araçla. son devre kadar hiç bir düşme olmadan devir kesene kadar 1 barda devam edebiliyor.

yani evet 230hp çıkardığı daynoda 4500 5000 aralığında veriyor o gücü sonrası güç düşmeye başlıyor.

19t taktığın zaman onlada 1 bar basıyorsun ama basınça en ufak bi düşme olmuyor 6500 devirde bile güç yükselmeye devam ediyor.

aslında farklı düşünmüyoruz.

ama şunu diyorum sadece turbo büyüttüm güç arttı diyen doğru söylüyordur. yalan olmaz yani bu.

bu arada 1 barı öylesine örnek söyledim. orjinal 0.8 barda test ettim ben. stok beyin ile. 19t son devirlere doğru 250 hp civarı verdi. 14t ile 4k civarında gücü verip sonrası hep düşüştü güç.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iyide bende aynı mantıktayım zaten. sadece turbomu büyüttüm yazılım bile yapmadan aracım güçlendi diyenler yalan söylemiyor demek istiyorum sadece.

sen 14t ile 1.3 peak de atsan cont gidemiyor önce 1 barlara son devre doğru o turbonun flow yetersizliğinden 0.7 lere kadar düşer son devirlerde.

ama 19t turbo ile 1 bar peak atıp attığın peakde cont yürüyebiliyorsun 2.0 araçla. son devre kadar hiç bir düşme olmadan devir kesene kadar 1 barda devam edebiliyor.

yani evet 230hp çıkardığı daynoda 4500 5000 aralığında veriyor o gücü sonrası güç düşmeye başlıyor.

19t taktığın zaman onlada 1 bar basıyorsun ama basınça en ufak bi düşme olmuyor 6500 devirde bile güç yükselmeye devam ediyor.

ama şunu diyorum sadece turbo büyüttüm güç arttı diyen doğru söylüyordur. yalan olmaz yani bu.

bu arada 1 barı öylesine örnek söyledim. orjinal 0.8 barda test ettim ben. stok beyin ile. 19t son devirlere doğru 250 hp civarı verdi. 14t ile 4k civarında gücü verip sonrası hep düşüştü güç.
    sen burda çok önemli bir detay verdin, oem turbo 0,7 bara düşüyor 19t düşmüyor 0,8 barda devam edebiliyor yanlış anlamadım değil mi? 0,7 barda 230 hp, 0,8 barda 250hp güç çıkıyor

bu sonuç teoriye uygun..

yani basınç farklılığı var.

basıncı kısık tutup her iki turboyu 0,5 barda denenseydi fark olmayacağını, düşünüyorum..

yada bu motora gt30 veya gt35 takıp, 1 barda kullanınca, ikiside yeterli flowu verip sistemi 1 barda kalacağını ve max güçte farkın olmayacağını düşünüyorum..

bu şekilde basınç düşmesi yaşamayan araçlarda basıncı değiştirmeden sadece turboyu büyütmek gücü arttırmayacak, ama bunu iddia edip dalga geçen insanlar oldu.. benim kastettiğim insanlar onlar, senin durumda farklılık var anlayacağın.

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar konu biraz yanlış yerde olmuş

Ama sonuç olarak bi anlaşmaya varmışsınız gibi... Basınç grafiği aynı tutulduğu ve İAT aynı kaldığı sürece hangi turboyu takarsanız takın kabaca çıkan Güç değişmez

Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

ecumen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    boschun pompası k-jetronik sistemin parçasıdır çalışma basıncı 6 bar civarı eski mercedes ve audilerde kullanılan sistem parça rahatlıkla bulunabilir

DoganSuper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    pompalardaki lph degerleri nedir acaba açıklayacak olan var mı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    LPH = L/H = Liter Per Hour = Saatteki litre = 1 saatte basabildiği litre değeri = Debi
    Alıntı DoganSuper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pompalardaki lph degerleri nedir acaba açıklayacak olan var mı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LPH = L/H = Liter Per Hour = Saatteki litre = 1 saatte basabildiği litre değeri = Debi
    yani kaç bar oldugunu nasıl anlarız ?

fatiii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yeni konu açmayım burdan soralım şimdi bu karşılaştırmada walbro nun 255 lph lik pompası var peki walbronun 400 lph olan modeli için ne düşünüyorsunuz?

kısacası walbro 400lph mi yoksa bosch 400lph mi?walbro inline fakat bosch sanırım değil inline benim işime gelir.burdan yola çıkarak walbro alıyımmı yoksa illa bosch mu al dersiniz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yani kaç bar oldugunu nasıl anlarız ?
    pompa da kaç bar diye bir ifade olmaz, daha doğrusu olur ama o maksimum çalışma basıncını belirtir..

aynı debi ile 3 bar, 4 bar ve 5 barda pompa çalışabilir eğer gücü müsaitse.. basınç arttıkça çekeceği akım artacaktır sadece..

basıncı da sistem üzerindeki regülatör belirler..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pompa da kaç bar diye bir ifade olmaz, daha doğrusu olur ama o maksimum çalışma basıncını belirtir..

aynı debi ile 3 bar, 4 bar ve 5 barda pompa çalışabilir eğer gücü müsaitse.. basınç arttıkça çekeceği akım artacaktır sadece..

basıncı da sistem üzerindeki regülatör belirler..
    mesela 330 lph bosh pompa ve tomei regülatör ile istege göre bar bastırabilirmiyiz

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mesela 330 lph bosh pompa ve tomei regülatör ile istege göre bar bastırabilirmiyiz

Buradaki amacınız nedir ? Birim zamanda daha fazla yakıt pompalamak mı ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bosch pompanızın basınç grafiğine bakarak ihtiyacınız olan debide istediğiniz basınçları sağlayabiliyor ise tabii ki bastırabilirsiniz..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı empo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buradaki amacınız nedir ? Birim zamanda daha fazla yakıt pompalamak mı ?

pompalanan yakıt değişmiyor, basıncı arttırarak enjektörden püskürtülen yakıtı arttırıyorsun..

enjektör büyütmek yerine 3 bardan 4 bara çıkartıyorsun basıncı

çok çok çok kaba bir hesapla püskürtülen yakıt %33 artar denilebilir

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pompalanan yakıt değişmiyor, basıncı arttırarak enjektörden püskürtülen yakıtı arttırıyorsun..

enjektör büyütmek yerine 3 bardan 4 bara çıkartıyorsun basıncı

çok çok çok kaba bir hesapla püskürtülen yakıt %33 artar denilebilir
    Anladım sanırım. Pompalanan yakıt miktarı aynı ancak yakıtın pompalanma şiddetini ayarlamaya yarıyor yani doğrumudur?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    anladım tesekkürler

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben soyle bir anlatimda bulunayim.

basinc ile debi dogru orantili
    pressure-flow

istenen basincin surekli saglanabilmesi icin belli bir debi kuvvetine ihtiyac var.

bu sivini yada havanin gectigi hortumun capiylada ilintili, harcamaylada.

mesela
    4 tane enjektor motor rolantide calisirken 3bar benzin basincinda, dakikada 2 litre benzin harciyordur.
    fakat ayni enjektorler tam gazda gene 3barda bu sefer dakikada 15 litre benzin
    tuketiyordur. tabiki rakamlari salladim..

iste sizin pompa bu kadar benzini gonderebilecekmi? olay o

bu demek degilki en guclu pompayi al
    enjektorleri 3bar da calisan 1.6 motor 105 hp arac ile 600hp lik turbo bir motorun harcayabilecegi benzin aynimi?

Bi1ReD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cok faydali olmus elinize saglik.
    Bir sey sorcam. 5bar benzin pompasi deniyor yani bu kac psi denk geliyor.
    Alıntı eser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu arada YJ nin sisleride yere bakıyor kardeşim kimseyi rahatsız etme şansı yok emeklemedıklerı surece

edit:bizim sislerimiz sadece surungen hayvanları rahatsız eden cinsten
    CRM
    ECUFAST

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)