User Tag List

Sayfa 5/19 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
357 sonuçtan 77 ile 95 arası

Konu: Methanol nedir , nasıl güç verir ? Methanol/Su enjeksiyonu nasıl çalışır?(Video+Text)

kickboxer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GC8 GT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar bu metanol çatara pataaraa yaptırırmı ???? bide istedim zaman de aktif etme sansım var mı. yani belki sadece yarıslarda kullanmak istiom. sehir ici kullanmak istemiom. methanolsuzde keyif alabilirim. bosuna asındırmaya grk yk.
    şimdi methanol kitlerinde bi selenoid var bundan aktıf olacagı basıncı ayarlayabılıyorsun eger sehır ıcınde 0.5 bar gezıyorsa methanolde 1.3 barda basmaya ayarlandıysa bu sekıl kullanabılırsın
    catara patara ıcın beyın lazım hemde beyınde ıgnıtıon cut rev lımıt secenegı olması lazım beyın takmadanda beer rev lımıter takıyolar onlada catara patara yaptırılır
    Olum nissan arabamı arabanın hası kralı subaru yıllardır biz yürüyomusuz

Firat.M3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    e36 m3'e koysak %5 şeklinde ne gibi değişiklikler olur acaba.. merak etmedim değil
    M. The most powerful letter in the world.

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muhtemelen birçok diğer araba ile aynı şey olur, konuda ne tür değişiklikler göreceğinizi okuyabilirsiniz..
    Alıntı bmwstyle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    e36 m3'e koysak %5 şeklinde ne gibi değişiklikler olur acaba.. merak etmedim değil
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muhtemelen birçok diğer araba ile aynı şey olur, konuda ne tür değişiklikler göreceğinizi okuyabilirsiniz..
    Konuyu komple okudum. Fakat yeteri kadar yayılmayan ve kullanılmayan şeyleri kullanma taraftarı değilim hiçbir zaman. İlerleyen zamanlarda düşünülebilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dünyadaki modifiyeli arabaların %50sinden çok daha fazlasında bulunan birşey..
    Hatta dünyanın %50 sinden fazlasında pompada alkol satılıyor benzin kadar fazla yayılmamış olması doğru ama 2. sırayı alır
    Konuyu komple okudum. Fakat yeteri kadar yayılmayan ve kullanılmayan şeyleri kullanma taraftarı değilim hiçbir zaman. İlerleyen zamanlarda düşünülebilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dünyadaki modifiyeli arabaların %50sinden çok daha fazlasında bulunan birşey..
    Hatta dünyanın %50 sinden fazlasında pompada alkol satılıyor benzin kadar fazla yayılmamış olması doğru ama 2. sırayı alır
    %5 katkı yapıldığında motorda ne gibi pozitif sonuçlar oluşuyor? Düşünüldüğünde %5 çok düşük bir miktar. Negatifde de pozitifde de farkedilir bir sonuç olacağını sanmıyorum açıkçası.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    AFR nizi az da olsa fakire çektiğinden dolayı standart arabalarda biraz daha iyi oluyor.. Onun dışında arabalar genelde türkiyedeki benzinden dolayı avans kısıyor.. Metil alkol koyduğunuzda bu sorunu çözdüğünüz için araba biraz da o yüzden iyi gidiyor..
    Ayrıca buharlaşma sıcaklığı çok düşük olduğundan dolayı enjektör sonrası basıncı düşürüyor ve içeriye çok daha iyi bi ykıt buharı şeklinde girmiş oluyor..
    %5 katkı yapıldığında motorda ne gibi pozitif sonuçlar oluşuyor? Düşünüldüğünde %5 çok düşük bir miktar. Negatifde de pozitifde de farkedilir bir sonuç olacağını sanmıyorum açıkçası.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    AFR nizi az da olsa fakire çektiğinden dolayı standart arabalarda biraz daha iyi oluyor.. Onun dışında arabalar genelde türkiyedeki benzinden dolayı avans kısıyor.. Metil alkol koyduğunuzda bu sorunu çözdüğünüz için araba biraz da o yüzden iyi gidiyor..
    Ayrıca buharlaşma sıcaklığı çok düşük olduğundan dolayı enjektör sonrası basıncı düşürüyor ve içeriye çok daha iyi bi ykıt buharı şeklinde girmiş oluyor..
    Şehir dışına gidecem bu hafta. Önümüzdeki hafta bi 5 lt kadar alıp deneyelim bakalım.

AEAlmas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İntercooler kit yerine bunu almak dahamı faydalı

tomcat drıver
    Misafir
    ethanol mu yoksa methanol mu karar veremedim

zafa38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    GT-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çalışmayı okudum: benzin, E5, E10, M5 & M10 yakıtları için zararlı gaz emisyonu, EGT, AFR, silindir basıncı, yakıt tüketimi & ısıl verim parametrelerini incelemiş.

sonuç olarak E veya M katkısının bu parametrelerde muhteşem olumlu ya da olumsuz etkisinin görülmediği yazılmış. ufak-tefek değişimler var gözüküyor. en olumlu taraf zararlı emisyonda olmuş. performans açısından ciddi bişey göremedim.

ancak şu incelenmemiş: E/M katkısının oktan değerini yükselterek ECU ateşlemesinin iyileştirilmesiyle performans artışı. bu sayede dişe dokunur iyileştirmeler yapılması mümkün olur diye tahmin ediyorum.

ilkercom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    alkol katkıları daha çok sıkıştırma oranı yüksek makinalarda verimli oluyor.

Bence tek başına zararlı gazları azaltması bile yeterli. Motor içini de temizliyor.
    % 10 katkı yaptığınızda. maliyet olarak %3 gibi avantajı var.

%85 oranında kullanıldığında dahi %1 oranında güç artışı sağlıyor. ( aynı motor üzerinde r18 honda makinası) brezilya honda sitesinde yazdığına göre tabii.

sadece gaz tepkisi biraz artıyor gibi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ilkercom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    alkol katkıları daha çok sıkıştırma oranı yüksek makinalarda verimli oluyor.
    bu mantıklı gözüküyor, çünkü sıkıştırma oranı arttıkça vuruntu ihtimali artıyor diye biliyorum. alkol eklentisi -> oktan yükselmesi -> yüksek sıkıştırmalı/aşırı besleme motorda vuruntu azalması.

Bence tek başına zararlı gazları azaltması bile yeterli.
    zararlı gazı azaltması çevre açısından mantıklı ama performans almak için katalitik konvertör vs. söküyoruz ...

Motor içini de temizliyor.
    içini nasıl temizler? yani piston tepesini ya da sübapların yanma odasına bakan yüzlerini mi? yanma odasının içinde zaman içerisinde kurumlanma olduğu kesin de; bu kurum nasıl çözülür? çözen maddeler alkol katkılı mıdır?

abi ben alkolü bastım 2,000km kullandım sonra silindir kapağını açtım ışıl ışıl parlamış şeklinde deterjan reklamıvari bir tecrübe edinen var mı? cidden soruyorum, şaka değil ...

% 10 katkı yaptığınızda. maliyet olarak %3 gibi avantajı var.
    bu hesabı nasıl yapıyoruz? üniversite çalışmasına göre E/M katkısı yakıt sarfiyatında tam aksine artış yaratıyor (çok az da olsa).

%85 oranında kullanıldığında dahi %1 oranında güç artışı sağlıyor. ( aynı motor üzerinde r18 honda makinası) brezilya honda sitesinde yazdığına göre tabii.
    performans arttırma işinin bu kadar direkt olduğunu zannetmiyorum, yani alkolü dayarım net net %1-%2 daha iyi patlar, daha iyi gazlarım şeklinde olması bana hiç mantıklı gelmiyor.

aklıma yatanlar şöyle;

1. aşırı beslemeli veya yüksek sıkıştırmalı motor vuruntu oldukça ateşlemeyi kısar/turbo basıncını düşürür, bu sayede kendini korumaya çalışır. ancak patlama şiddeti azalır. alkol katkısı ile vuruntu azaltılır, motorun kendini korumaya alması bu sayede azalır ve her zaman güzel gazlar. ama bu performans artışı değil, yersiz performans düşüşünü engellemek niteliğinde birşey.

2. oktanın yükselmesi sayesinde ateşleme tablosuyla daha rahat oynayabilir, belli devirlerde orjinal ECU programına göre daha fazla güç elde edebilirsiniz. işte bu net performans artışı sağlar.

ama bunları yapmak için ECU'nun programlanabilir olması, WOT/partial throttle giderken wideband & knock sensörü değerlerinin okunabilir olması gerekiyor. tabi bu altyapının üzerine güzel bir ECU tuning çalışması yapılması gerekli.

özetle alkolü koydum güç arttı şeklinde birşeye pek inanamıyorum.

ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki milyon tane arabada binlerce farklı tip motor var, hepsinin alkol katkısına sağlayacağı olumlu tepki farklı olacaktır.

sadece gaz tepkisi biraz artıyor gibi.
    bunu da tam anlayamıyorum; ne kadar artıyor? nasıl ölçülür?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sıkıştırma olayı yine yukarda ki gibi akademisyenler tarafından yapılan testler ile kanıtlanmış. google dökümanlarda aratın bir akademik dökümanda okudum. artı çeşitli forumlarda filan yazıyor. kullananlarda söylüyor.

katalitik konvertörü söksen de mevcut egzos muayenesinden geçecek kadar fark etmez. bizimkiler belli devre kadar ölçüyor. alkolü de dahil edersen aracın çevreyi çok kirletmez zaten. ben bayağı fark gördüm. % 10 ipa ile.

carbon clean yapanlar neyle temizliyor sanıyorsun isopropil alkol

ayrıca dediğin gibi alkol kullandım motor ışıl ışıl diyen var.

Bende alkol % 10 seviyede sarfiyatı artırmıyor. dolayısı ile hesaplamak çok kolay. alkol fiyatı belli benzin belli.

Honda brasil sitesine gir incele adamlar yazmış. gasolin ile 138 hp e85 flex 140 hp diye.

gaz tepkisini gözlemledim. kullananların çoğu da söylüyor.

araçların mevcut ecuları belli oranda avansla vs oynayabiliyor zaten.

çok çok beklentiler olmamalı tabii.

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    müşterimin arabasında 3000 km m10 kullanımı sonunda silindir kapağını açtık kurumlarda azalmalar yanma odasında metaller gözükmeye başlamıştı,

bnm arabamda 1000 km m85 kullanımı sonunda fiber optik kamera ile yanma odasına baktığımda neredeyse hiç kurum olmadığını gözlemledim, yakıt olarak %10 toluen %5 su %80 methanol % 5ipa kullanıyordum

alkol katkısı yapıldığında yanma sonrası oluşan egzost sıcaklığı, motor harareti yağ sıcaklığında düşme gerçekleştiği için kimyasal verimlilikden dolayı toplam güç artar,

alkollerin özellikle methanolün ısı tutma kapasitesinin yüksek olmasından yolayı iat ciddi ölçüde düşer, yanması sonucu su açığa çıktığı için ve ısı tutma kapasiteisnden dolayı dinamik sıkıştırmanız artar

yanma hızı benzine oranla 1.3 kat daha hızlıdır, gaz tepkisinin artma sebebide budur

alkol türevi kimyasallar yandığında C0(carbon mon oksit) gazı çıkarmaz yani emisyonu 0 dır, katalitik konvertör egr tarzı şeyler %100 gereksiz duruma geçer.

çözücü özelliğinden dolayı depo yanma odası gibi yerleri temizler

atomik yapısının basit, kimyasal formulünün kısa olmasından dolayı ve n-octane olmamasından dolayı içinde net bi oktan değeri yoktur, motoru istediğiniz avans aralığında çalıştırabilirsiniz knock veya detonasyon olmaz, hatta fakir karışımdan dolayı egt de normale göre çok çok az yükselir

tek kötü yanı bazı petrol türevi malzemeleri çözmesi ve eloksallanmamış alimünyumları eritmesidir

12,1:0 Cr olan arabamda %100 tps 95 kpa 6000 devir üstü 45 derece avans verdim gine avans vurmadı arab

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki mevcut motorlar elkolsallanmışmıdır. r18 civicler mesela size bir türlü uğrayamadım alkol almak için. şu an elinizde mevcut ethanol methanol yada ipa varmı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sıkıştırma olayı yine yukarda ki gibi akademisyenler tarafından yapılan testler ile kanıtlanmış. google dökümanlarda aratın bir akademik dökümanda okudum. artı çeşitli forumlarda filan yazıyor. kullananlarda söylüyor.
    o tamam...

carbon clean yapanlar neyle temizliyor sanıyorsun isopropil alkol
    ayrıca dediğin gibi alkol kullandım motor ışıl ışıl diyen var.
    valla etrafta milyon tane temizleme muhabbeti var. pompacı bile abi bilmemne al temizler memizler diye 95 oktan'dan daha pahalı bişey itelemeye çalışıyor. açıkçası ben gözümle görmeden inanmıyorum.

birisi foruma gelip silindir kapağını açtım aha resmi bu, xxx km alkol katkılı kullandıktan sonra tekrar gelip silindir kapağını tekrar açtım, resim burada, piston tepelerini vs. kıyaslayın daha az kurum var şeklinde aleni ispat getirmeden inanasım gelmiyor.

(carbonclean işlemi için bile bir sürü olumlu-olumsuz yorum var)

motor sonuçta kapalı kutu, içini açıp bakmadan, karşılaştırma yapmadan söylenenlere yazılanlara inanmak ...

Bende alkol % 10 seviyede sarfiyatı artırmıyor. dolayısı ile hesaplamak çok kolay. alkol fiyatı
    belli benzin belli.
    Honda brasil sitesine gir incele adamlar yazmış. gasolin ile 138 hp e85 flex 140 hp diye.
    gaz tepkisini gözlemledim. kullananların çoğu da söylüyor.
    ok, sende yakıt sarfiyatı artmamış, onu ölçebilirsin; peki gücündeki 2HP'i nasıl gözlemledin? alkol katkılı-katkısız olarak dinamometrede ölçüm yapıldı mı? anladığım kadarıyla sen de typeR kullanıyosun...

araçların mevcut ecuları belli oranda avansla vs oynayabiliyor zaten.
    bak buna katılmıyorum, çünkü acayip bir genelleme yapmışsın, böyle Motec'in acayip bir hi-end ECU'su gibi bişey olmadığı sürece ECU dur ben performans arttıracam avans açıyorum demez. çünkü kontrolsüz avans açmanın motor kırmaya gidecek sonuçları olabilir.

ancak detonasyonu engellemek için bazı ECU'lar avans kısabiliyor (ateşleme zamanlarını performansı olumsuz etkileyecek şekilde değiştirebiliyorlar). bu bir çeşit koruma mekanizması, düşük oktanlı benzin alındığında, çok sıcak havalarda uzun süre yüksek devirli kullanımda detonasyon başladığında motor geçici bir süre kendini korusun diye ECU bu tip birşey yapıyor. her ECU'nun yaptığını da zannetmiyorum, üreticinin motor teknolojisine ve seçimine bağlı birşey.

yazdıklarım da alkol katkısına muhalefet olarak anlaşılmasın önemli olan işimize gerçekten yarayanı bulmak...

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki mevcut motorlar elkolsallanmışmıdır. r18 civicler mesela size bir türlü uğrayamadım alkol almak için. şu an elinizde mevcut ethanol methanol yada ipa varmı.
    mevcut aluminyum döküm bloklar saf aluminyum değildir, alaşımdır metallerden oluşmaktadır

hepsi var yeni geldi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)