User Tag List

Sayfa 7/19 İlkİlk ... 5678917 ... SonSon
357 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Methanol nedir , nasıl güç verir ? Methanol/Su enjeksiyonu nasıl çalışır?(Video+Text)

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim deneyimlerim ve tavsiye ettiğim eğer biraz ekonomi yapmak istiyorsanız 95 oktan alıp üzerine %20 ye kadar metil alkol.. Performans çok daha ii olsun diyorsanız da 98 oktan üzerinde yine %20lere kadar metil alkol koyarsanız, sizin yapabileceğiniz dip ayar bile yeterli olmaz
    Birde orjinal ECU ile mi yapıyorsunuz ?
    Eğer orjinal ecu değilse metil alkol oranını çok daha fazla artırabilirsiniz..
    Alıntı zafa38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kafa allakbullak oldu... Simdi bana 98oktan ayarinda benzin lazim bu benzini aldiktan sonra yazilimin dip ayarlarini gorucem... Kayseride en iyi denilen yerlerden benzin aldim ayarlari kokledigimde ecu direk korumaya geciyor. Benzinden benzine farkediyor bazen basar basmaz bazen 6000rpmde bazen bi ust vitesde...
    Temiz ve saglikli bi.sekilde en iyi oktani nasil yakalariz?
    97 oktan mi 95 oktanmi alip uzerine ekleme yapmaliyiz?
    Birde oktan artiricimi yoksa etanol methanolmu kullanilmali?
    95 oktan modunda arac temiz bi sekilde gidiyor ama ayarlar soft oluyor istenilen.guce ulasamiyoruz...
    Bu is nasil olmali orani %kac olmali?

Tesekkurler....
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi bildiğim benim tr'de 97 oktan diye bişey yok. 95 ile aynı tek farkı rengi diye biliyorum. ?

zafa38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim deneyimlerim ve tavsiye ettiğim eğer biraz ekonomi yapmak istiyorsanız 95 oktan alıp üzerine %20 ye kadar metil alkol.. Performans çok daha ii olsun diyorsanız da 98 oktan üzerinde yine %20lere kadar metil alkol koyarsanız, sizin yapabileceğiniz dip ayar bile yeterli olmaz
    Birde orjinal ECU ile mi yapıyorsunuz ?
    Eğer orjinal ecu değilse metil alkol oranını çok daha fazla artırabilirsiniz..
    Abi saol.cvbn icin simdi amac temiz net 98 oktana ulasmak ne asiri perfirmans ne ekonomi ben.98 oktanla denk.zarar vermeyen detonasyon yapmayan 98 oktana ulasmak.istiyorum.sagliklica... Ecum orjinal.
    Sende vur dedik öldurmussun abi
    GT-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bilalMW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi bildiğim benim tr'de 97 oktan diye bişey yok. 95 ile aynı tek farkı rengi diye biliyorum. ?
    Dogru biliyosun kardesim katki ile 97 ye getiriliyo zaten daha dogrusu getirilemiyo...
    GT-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kafa allakbullak oldu... Simdi bana 98oktan ayarinda benzin lazim bu benzini aldiktan sonra yazilimin dip ayarlarini gorucem... Kayseride en iyi denilen yerlerden benzin aldim ayarlari kokledigimde ecu direk korumaya geciyor. Benzinden benzine farkediyor bazen basar basmaz bazen 6000rpmde bazen bi ust vitesde...
    Temiz ve saglikli bi.sekilde en iyi oktani nasil yakalariz?
    97 oktan mi 95 oktanmi alip uzerine ekleme yapmaliyiz?
    Birde oktan artiricimi yoksa etanol methanolmu kullanilmali?
    95 oktan modunda arac temiz bi sekilde gidiyor ama ayarlar soft oluyor istenilen.guce ulasamiyoruz...
    Bu is nasil olmali orani %kac olmali?

Tesekkurler....
    kafanın karışıklığı normal çünkü konunun içeriği çok güzel olmakla birlikte gidişat oldukça karışık.

neden dersen, ilk mesajda AEM'in su/methanol karışım enjeksiyon sistemi anlatılıp videosu konmuş, ancak 1-2 mesaj sonra olay depoya alkol katkısı şeklinde evrim geçirmiş ...

bazı arkadaşlar ikisinin ayrı uygulamalar olduğunu yazmışlar ama maalesef bu ayrım kaynamış. depoya alkol katkısı yapmak ile emme manifoldu içine su/alkol püskürtme arasında ciddi bir uygulama farkı var. daha da fazlası, sadece su püskürtme yapılan bir uygulama tipi daha var.

ancak alkol (ethanol ya da methanol) depodan da gelse, emme manifolduna da püskürtülse; havayı soğutarak yanma ortamını iyileştirdiği ve oktan değerini yükselterek vuruntu azalttığı kesin gibi gözüküyor.

pompa benzini konusunda şunları söyleyebilirim;
    - benzin kalitesini ölçmek gibi bir şey olduğunu zannetmiyorum (varsa bilenler lütfen yazsın). bilumum benzincinden benzin alıp ECU gözlemleme altyapısı ile birlikte vuruntu saymaktan başka çözüm aklıma gelmiyor. bu da hiç pratik değil, benzin manyağı şeklinde habire vuruntuya bakarak yolda gidilmez ...

- şahsen 95 ya da 97 oktan diye satılan benzinin kalitesine inanmıyorum. hiçbir ölçme imkanımız yok. 97 oktan diye satılan bir yakıtın 95-96 oktan çıkması ülkemiz şartlarında işten bile değil diye düşünüyorum. devir iteleme devri ...

- ancak E/M katkısı bütün bu -olası- oktan kazıklarını ve vuruntu ihtimallerini ciddi şekilde azaltacak bir çözüm gibi duruyor. ister hava emişe püskürtün, ister depoya ekleyip enjeksiyona göndertin...

senin olayına dönersek; bence mantıklı çözüm ucuz olsun diye en düşük oktanla fulleyip emme manifolduna methanol püskürtmek. böylece bazı yakıt yollarında görülen alkol korozyonu etkisinden de kaçınılmış olunur.

oktanın yükselip yükselmediğini doğrudan kontrol etmek için knock sensörü değerini takip etmen şart; tabii ECU sisteminde böyle bir altyapın var ise...

anladığım kadarıyla ethanol de methanol de aynı amaç için kullanılabilir, hangisini daha rahat temin edebiliyorsan. ne kadar püskürteceğinin seviyesi ise knock sensöründe vuruntu gelmemesi ile orantılı diye düşünüyorum...

depoya eklenti olarak uygulayan arkadaşlar da eklenti için öneride bulunurlarsa daha açıklayıcı olur...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kafanın karışıklığı normal çünkü konunun içeriği çok güzel olmakla birlikte gidişat oldukça karışık.

neden dersen, ilk mesajda AEM'in su/methanol karışım enjeksiyon sistemi anlatılıp videosu konmuş, ancak 1-2 mesaj sonra olay depoya alkol katkısı şeklinde evrim geçirmiş ...

bazı arkadaşlar ikisinin ayrı uygulamalar olduğunu yazmışlar ama maalesef bu ayrım kaynamış. depoya alkol katkısı yapmak ile emme manifoldu içine su/alkol püskürtme arasında ciddi bir uygulama farkı var. daha da fazlası, sadece su püskürtme yapılan bir uygulama tipi daha var.

ancak alkol (ethanol ya da methanol) depodan da gelse, emme manifolduna da püskürtülse; havayı soğutarak yanma ortamını iyileştirdiği ve oktan değerini yükselterek vuruntu azalttığı kesin gibi gözüküyor.

pompa benzini konusunda şunları söyleyebilirim;
    - benzin kalitesini ölçmek gibi bir şey olduğunu zannetmiyorum (varsa bilenler lütfen yazsın). bilumum benzincinden benzin alıp ECU gözlemleme altyapısı ile birlikte vuruntu saymaktan başka çözüm aklıma gelmiyor. bu da hiç pratik değil, benzin manyağı şeklinde habire vuruntuya bakarak yolda gidilmez ...

- şahsen 95 ya da 97 oktan diye satılan benzinin kalitesine inanmıyorum. hiçbir ölçme imkanımız yok. 97 oktan diye satılan bir yakıtın 95-96 oktan çıkması ülkemiz şartlarında işten bile değil diye düşünüyorum. devir iteleme devri ...

- ancak E/M katkısı bütün bu -olası- oktan kazıklarını ve vuruntu ihtimallerini ciddi şekilde azaltacak bir çözüm gibi duruyor. ister hava emişe püskürtün, ister depoya ekleyip enjeksiyona göndertin...

senin olayına dönersek; bence mantıklı çözüm ucuz olsun diye en düşük oktanla fulleyip emme manifolduna methanol püskürtmek. böylece bazı yakıt yollarında görülen alkol korozyonu etkisinden de kaçınılmış olunur.

oktanın yükselip yükselmediğini doğrudan kontrol etmek için knock sensörü değerini takip etmen şart; tabii ECU sisteminde böyle bir altyapın var ise...

anladığım kadarıyla ethanol de methanol de aynı amaç için kullanılabilir, hangisini daha rahat temin edebiliyorsan. ne kadar püskürteceğinin seviyesi ise knock sensöründe vuruntu gelmemesi ile orantılı diye düşünüyorum...

depoya eklenti olarak uygulayan arkadaşlar da eklenti için öneride bulunurlarsa daha açıklayıcı olur...
    Evet ilk kitten soz edilmis sonra olay depo katkisina donmus o noktada kafam karismadi ama etanol metanol toulin hangisinden yuzde kac ne icin kullanilir hangisi saglikli daha iyi sorulari cevaplari kanitlari hepsi birbirine girmis teknik bilgilerde karisik zaten...
    Knock sensoru dediginiz vuruntu sensoru degilmi tam olarak anlayamadim nasil ve ne sekilde takip edicez onu..
    Sorular icin k.bakmayin bu konuya yeni giris yaptim henuz fakirim bilgi acisindan asil sikinti TR nin benzini zaten...
    GT-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet ilk kitten soz edilmis sonra olay depo katkisina donmus o noktada kafam karismadi ama etanol metanol toulin hangisinden yuzde kac ne icin kullanilir hangisi saglikli daha iyi sorulari cevaplari kanitlari hepsi birbirine girmis teknik bilgilerde karisik zaten...
    bence bu konu depoya alkol katkısı ve emme manifolduna alkol/su püskürtülmesi olarak iki farklı konu haline dönüşmeli ve ayrı ayrı tartışılmalı. ikisinin de kendine has olumlu ve olumsuz yönleri mevcut.
    E/M/T alternatiflerinden hangisi daha iyi ben de tam anlayamadım ancak çoğunluk methanol kullanıyor, herhalde temini daha rahat diye anlıyorum...

Knock sensoru dediginiz vuruntu sensoru degilmi tam olarak anlayamadim nasil ve ne sekilde takip edicez onu..
    evet knock sensor=vuruntu sensörü.
    tuning piyasası için satılan ECU'ların izleme yazılımlarında yolda giderken sensör değerlerini takip etme özelliği oluyor (mesela AEM, Haltech vs.). bu yazılım ile yolda giderken vuruntu sensörü vuruntu duymuş mu, hangi silindirde vuruntu olmuş gibi tespitleri ekranda görebiliyorsun.

Sorular icin k.bakmayin bu konuya yeni giris yaptim henuz fakirim bilgi acisindan asil sikinti TR nin benzini zaten...
    benzine ben de güvenemiyorum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki bu oktan artiricinin icerigi tam olarak nedir? E/M mu yoksa oktan artirici mi kullanmali arasinda kaldim?
    GT-R

tuncay enis
    Misafir
    cok ıyı yaa

suprolla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    8 litre 95 oktana 2 litre metil ekleyince 98 oktana denk gelir(metili 110 oktan alırsak)...ayrıca bp'den gelip bilgi veren kişiye sordum ve benzin 93 oktan olarak damıtılır daha sonra katlı ile 95-97 oktan olurlar....97 oktan ise 95 oktana %5-10 arası etanol katılarak elde edilen yakıt dedi...
    bu arada metille kullanılcak olan benzinin nerden alındığı ve kaliteside önemli....dandik yerden alınan benzinle karışınca kötü oluyor hatta bekletince su çıkıyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı suprolla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    8 litre 95 oktana 2 litre metil ekleyince 98 oktana denk gelir(metili 110 oktan alırsak)...ayrıca bp'den gelip bilgi veren kişiye sordum ve benzin 93 oktan olarak damıtılır daha sonra katlı ile 95-97 oktan olurlar....97 oktan ise 95 oktana %5-10 arası etanol katılarak elde edilen yakıt dedi...
    bu arada metille kullanılcak olan benzinin nerden alındığı ve kaliteside önemli....dandik yerden alınan benzinle karışınca kötü oluyor hatta bekletince su çıkıyor...
    Galiba dediği dogru o kişinin... Çünki yurtdısına gittiğimde Shellde 92 oktan 95 oktan 98 Oktan 100 Oktan benzin seçeneklerinin oldugunu görmüştüm...
    Oktan artırıcı hakkında bir bilgi varmı kullanan içeriği zararı yararı?
    Şimdi resmi olarak 92 oktan metanol veya etanol katılarakmı 97 yada 95 e yukseltiliyor gerçekten?
    GT-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki bu oktan artiricinin icerigi tam olarak nedir? E/M mu yoksa oktan artirici mi kullanmali arasinda kaldim?
    bunu belirlemek için oktanın ne demek olduğunu anlamak lazım.

wikipedia demiş ki;

Oktan sayısı, teknik anlamıyla, benzinin vuruntu kalitesinin değerlendirilmesi için kullanılan bir ölçüttür. Bir yakıtın oktan sayısı, yanma kalitesinin ve özellikle de zor koşullara dayanma yeteneğinin ölçüsüdür. Araç performansının düşmesinden ve motorun hasar görmesinden kaçınmak için benzinin motora uygun bir oktan kalitesine sahip olması gerekmektedir. Motorlarda kullanılacak benzin, motorun yapısına ve teknolojisine göre seçilir.

Oktan sayısı ölçümleri iki şekilde yapılır.

Araştırma Oktan Sayısı {ing. RON-Research Octane Number): Bu değer, motorun yüke binmediği ve düşük devirlerde çalıştığı durumdaki vuruntu ölçümüdür.
    Motor Oktan Sayısı (ing MON-Motor Octane Number): Motor zorlandığında, yük altında olduğu andaki vuruntu ölçümüdür.
    Birçok ülkede benzinlerin vuruntu özelliği sayısı, yani gerçek oktan sayısı, yukarıdaki iki değerin toplanarak ikiye bölünmesiyle elde edilir.

Benzinli motorlarda sıkıştırma zamanında silindir içerisindeki yakıt + hava karışımının sıcaklığı sıkıştırmadan dolayı artar. Bu sıcaklık artışından dolayı, karışımın zamanından (buji ateşlenmeden) önce tutuşması vuruntuya neden olur. Vuruntu motorun performansını düşüren ve de ömrünü azaltan bir durumdur.

Vuruntunun olmaması için benzinin daha zor tutuşması sağlanmalıdır. Benzinin "oktan sayısı" ne kadar fazla ise o benzin o kadar zor tutuşur. Bu yüzden yüksek oktanlı benzin vuruntuya karşı daha dirençlidir.

Aynı zamanda benzinin zor tutuşması (yani oktan sayısının gereğinden fazla olması) da istenmeyen bir durumdur. Çünkü bujinin ateşlendiği anda benzinin tutuşması istenir. Oktan sayısı ne kadar fazla ise benzinin gerektiği anda tutuşması o kadar zor ya da geç olur. Bu da motorun performansını düşüren bir durumdur.

Örneğin araçların kitaplarında şöyle bir şey yazar "minimum 95 oktanlı, kurşunsuz benzin kullanılmalıdır". Bu, o aracın 95 oktanlı benzin ile vuruntusuz çalışmaya başladığını ifade eder. O arabada 98 oktanlı benzin de kullanabilirsiniz ama motorun performansı 95 oktana göre daha düşük olacaktır.

Piyasada "ne kadar yüksek oktanlı benzin kullanılırsa motorun peformansı o kadar artar" gibi yanlış bir düşünce var. Sayının artması insanlarda psikolojik olarak performansın da artacağı düşüncesini uyandırıyor. Aksine düşük oktanlı benzin daha performanslıdır ama vuruntuya neden olduğu için motorun performansı düşmektedir.
    oktan; belirli bir yapıya sahip hidrojen ve karbon atomlarından oluşan moleküllerden meydana gelen ve yakıtın içinde sıvı halde bulunan madde ailesine verilen isim. bu aileden sıkça bilinen bir sıvı; iso-oktan.

ancak bu maddeleri gidip dışardan alamıyorsunuz, sonuçta kimyasal ara ürünler. yani markette iso-oktan satılmıyor. ancak oktan içeren ve piyasada satılan başka ürünler var; toluen, ethanol, methanol ya da oktan arttırıcı katkılar (Gold Eagle Octane Booster vs.).

Octane Booster gibi ürünler alenen depoya dökün diye satılıyor, bu durumda bir zararının olmayacağını varsayabiliriz.

E/M/T için yakıt yollarını aşındırır mı, motor yağını zaman içinde bozar mı gibi bazı sorular var, onları zaten tartışıyoruz.

tüm bu alternatiflerin ortak yönü hidro-karbon eklentisi yaparak RON&MON indekslerini yükseltmesi. E/M eklentisinin (dragstar arkadaşın yazdığı üzere) intake manifold soğutması yapması ekstra bir fayda.

bence E/M kullanmak diğer alternatiflere göre daha güzel gözüküyor (manifold soğutması, fiyat, vs.).

bu arada yukarıda pompa benzini ile ilgili mesajlardan anlıyorum ki TR'deki 97 oktan, yok 100 oktan yarış benzini vs. falan büyük ihtimal iteleme, katkıyı koyup geçmişler . böyle olmasına da şaşırmadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Oktan artırıcı hakkında bir bilgi varmı kullanan içeriği zararı yararı?
    Şimdi resmi olarak 92 oktan metanol veya etanol katılarakmı 97 yada 95 e yukseltiliyor gerçekten?
    2L N/A iki farklı arabada 95 oktan aldım, her depoya 1 şişe octane booster koydum. menzilin biraz daha arttığını gördüm (25-40km). anladığım kadarıyla oktan yükseltmenin etkisi ECU programlarından dolayı her arabada birebir aynı etkiyi vermeyecek.

ancak;
    - 1 depo 97 oktan almaktansa 95 oktan alıp booster eklemek daha ucuza geliyor.
    - 97 oktan satıyoruz lafına güvenemiyorum, booster kullanmak bence net çözüm.
    - E/M'ün faydalarını öğrendikten sonra booster kullanmak istemem.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kafamda yavaş yavaş oluşmaya başlıyor gbi... En temizi şuanda 95+Octane booster yada 97+Booster gibi gozukuyor diger E/M/T oktan artırıcıdan daha iyi hemde manifold sogutması ile daha avantajlı fakat hangi arabada nekadar yuzde kaç kullanılacagı zararı yararı ne tam belli değil gibi o bakımdan bilinir yoldan devam...
    GT-R

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilinir yol ??
    Kafamda yavaş yavaş oluşmaya başlıyor gbi... En temizi şuanda 95+Octane booster yada 97+Booster gibi gozukuyor diger E/M/T oktan artırıcıdan daha iyi hemde manifold sogutması ile daha avantajlı fakat hangi arabada nekadar yuzde kaç kullanılacagı zararı yararı ne tam belli değil gibi o bakımdan bilinir yoldan devam...
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilinir yol ??
    Sen yetkili bi abiye benziyon yavuz abi
    Daha dogrusu en az bilinir yol varsa tavsiyeleriniz PM den alayım cunki akşamına deneme yapcam booster aldım sonraki depodada E yada M denicem...
    GT-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    birkaç tespit daha yapayım;

- yurtdışındaki ciddi yarışlarda (American Le Mans Series vs.) bir sürü araba E85 kullanıyor. Corvette Racing takımında 2 tane 8 silindirli Corvette C6.R yıllardır yarışıyor ve ikisi de aynen E85. diğer takımlarda da kullanan çok. şimdi bu adamlar abi ucuz olsun diye ethanolü bastık falan demiyorlar tabii , E85 gibi alkollü yakıtların avantajlarını kullanmak ve sistemi daha ilerletmek için denemeler yapılıyor. bu nedenle depoya alkol katkısı yapan arkadaşların genel anlamda doğru birşey yaptıklarını düşünüyorum.

- bizde eksik olan, depoya ekledikten sonra yakıt yolu, enjeksiyon, motor yağı vsvs. gibi konuları tam aydınlatamıyor olmamız.

- herkeste vuruntu sayısı, IAT, EGT gibi motor çalışma parametrelerini ECU'dan bilgi alan özel yazılımlar ile kontrol edebilme imkanı yok, o yüzden hissiyata bağlı yorumlar geliyor, biri diyor ki güzel oldu, biri diyor ki olmadı. bu yüzden deneme sonuçları her zaman tam anlaşılamıyor.

- E/M uygulamasını intake manifold injection olarak yapmayı daha fazla tecrübe etmek lazım diye düşünüyorum; zira yurtdışında bir sürü su/methanol enjeksiyon kiti satılıyor. N/A, aşırı besleme motorlara bir sürü uygulama mevcut (kamyonlara da uyguluyorlar, bu sayede yakıt ekonomisi elde ediliyor).

- özellikle sıkıştırma oranı yüksek ve/veya turboşarj, süperşarj motorlarda iyileştirme sağlayabilir.

water/methanol injection kit kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa seviniriz...

ilkercom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu octane boosterlara pek güvenmeyin. hele öyle 250 ml veya 500 ml olanlara hiç güvenmeyin.

50 litre depoya 250 ml atsan bindelik değerlere geliyor. içinde methanol türevi malzemeler olduğunu düşünürsek oktan filan artmayacağı malzemenin psikolojik fayda sağlayacağı kesin denilebilir.

suprolla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    oktan arttırıcı olarak toluen kullanmak daha iyi...hem oktan arttırıcı diye satılan şeyden ucuza gelir....oktan arttırımıda alkol yada diğer kimyasallar(toluen ksilen hekzan vs vs) katılarak arttırılıyor....bu arada yarış takımları yada yarış spec hazırlananların bu yakıtları kullanması tabiki ekonomi değil...e85in kullanılması bol oktandan dolayı geniş ayar imkanı sunmasından olabilir....depoya ekledikten sonra m85 depo içini dalmaçyalı gibi yaptı 6 ay içinde(oksitlenme gibi ancak elimi sürdüğümde pürüzsüz yine) enjektörlerin durumunu bilmiyorum ama alkole uygun enjektör kullanılarak çözülebilir sorun olursa....alkollerin plastik ve bronz üstünde sorun yapmadığını gördüm şuana kadar....ama silikonu bozuyor hatta bi hortumum patladı bu yüzden

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)