User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Ferrari ve McLaren

Eriador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ferrari ve McLaren

Az da olsak F1 konusunda cok iyiler var aramizda .

Sizce bu 2 efsane takim nerde yanlislar yapti ? nasil oldu bu kadar buyuk tarihleri buyuk kaynaklari muthis olan takimlar resmen yerin dibine batti ?

*benim ciddi cok uzun bir yazim var ama birden dalmak olmak olmasin .

beyin firtinasi baslasin
    ...::: Çirkin kadın yoktur , az Votka vardır derler... Geçiniz ! Çirkin kadın vardır, midesiz erkekte çoktur. Votkaya *** atip durmayalim onunda bir suçu yoktur :::...

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ferrariye HB 1,6 önden motorlu önden çeker bir araç yap deseler ne yapar? o kadar imkan para pul beceri beyin ile yapacağı araç ne kadar başarılı olur pistte? bence Ferrari bu düşük profilli yeni F1 e ayak uyduramadı...

Ferrari Schumacher varken çok rahattı, ellerinde bir mühendis kadar bilgili, test pilotu kadar dikkatli ve gözlemci, takım lideri kadar strateji bilen bir pilotları vardı, bu takımı tembelliğe itti, Schumi gidince toparlayamadılar

Ferrari yönetimi o klasik milliyetçi ayaklarına yattı, başarılı bir kadroyu dağıttı... hem gidenler inanılmaz araçlar yaptı hem de kendisi o gelişime ayak uyduramadı

ve bence en sona yazdığım fakat belki de en önemlisi: Bernie F1 in büyük takımların tekelinde kaldığı sürece reklam paralarının çoğunu onların götürdüğünü ayrıca başarı primlerinin de hep onlara gittiğini düşünerek her şeyle oynamaya başladı, Red Bull ne yaptıysa kabul ettiler, eskiden kanadın ucundaki esnek parça yüzünden araba ihraç eden yönetim, anormal değişikliklik ve sürprizlere EVET demeye başladı, bu alışılmadık bir durumdu, basit bir aerodinamik paketi bile takamazken, diğer takımlara büyük toleranslar gösterilmeye başlandı...SIralama turu formatı kaç kere değişti? peki şimdi neden eskisi gibi? eskiden SC ne zaman girer hemen bilirdik, şimdi Charlie bile aptalca kararlar verebiliyor kaza olmuş araba 10 metre ileride bir bakmışsınız SC içeriden...

ne yazık ki, bu kafayla giderlerse 2-3 sene sonra F1 kalmaz, büyük takımlar büyük motorlu yeni bir seri oluşturur, Bernie Almanya'daki davada pisliklerini örtmeye çalıştı ama beceremedi... bir insan kendi başında olduğu kurumu baltalar mı? şu anda ara ara güzel yarışlar izliyoruz ama ben WTCC izlerken de zevk alıyorum indycar izlerken de... şu anda motorsporlarının top noktasının F1 olduğunu düşünmüyorum...

Not: bir tifosi olarak tamamen subjektif kendi fikirlerimdir
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Eriador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ferrari Schumacher varken çok rahattı, ellerinde bir mühendis kadar bilgili, test pilotu kadar dikkatli ve gözlemci, takım lideri kadar strateji bilen bir pilotları vardı, bu takımı tembelliğe itti, Schumi gidince toparlayamadılar

Ferrari yönetimi o klasik milliyetçi ayaklarına yattı, başarılı bir kadroyu dağıttı... hem gidenler inanılmaz araçlar yaptı hem de kendisi o gelişime ayak uyduramadı
    Iste Ferrari nin durumu bu !

isin ozeti bu . Montoya " Schumacher takim icin inanilmaz bir guc kaynagi idi .Herkesle muhtesem iliskisi olan inanilmaz hizli kusursuz bir yaris pilotu idi.Suan hangi muhendis Kimi yada Fernando icin uykusunu boler ? "

alinti olarak yazmadim ama aynen bu tarz bir laf etmisti.

Efsane 4 lu Ferrari yi tekrar zirveye cikaran adamlar Italyan milliyetciligine yenik dusunce tek tek yollaninca durum ortada .

Ferrari icin giris bu detaylari cok daha vahim ...

Ya McLaren ?
    ...::: Çirkin kadın yoktur , az Votka vardır derler... Geçiniz ! Çirkin kadın vardır, midesiz erkekte çoktur. Votkaya *** atip durmayalim onunda bir suçu yoktur :::...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    McLaren bence şanssızlıkların takımı. Hamilton'u şampiyon yapabileceklerken yanlış stratejiler biraz da şanssızlık takımı yavaş yavaş geri itti. Vetten'in domine ettiği senelerde bence doğru kararlar ile Hamilton şampiyon yapılabilirdi. İkincisi pilot secimleri yok yanlıştı. Aramızda Button'ı izlemekten zevk alan var mı ya da bir başarısını? Sezonda bir yarış parlıyor o da stratejiyle.

McLaren'in sezonun ikinci yarısında hızlanmasını bekliyorum ama kesinlikle Alonso, Hamilton vb. gibi hırslı bir birinci pilota ihtiyacı var.

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    kanka sen gittin hakkınen gitti f1 bende kokunden bitti (he bide schumi gitti geldi falan osıralarda) sabahın korunde yarısa kalkan ben 3-4 senedir merak edip acmadım bile.
    1881 - 193

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ferrari kaybetmeye başladığından beri izlemiyorum en son istanbul grand prix ilk yarışını izlemiştim.

Ama yorumum üst postta yazıldığı gibi ferrari hep büyük motorlar yaptı küçük motora ısınamadılar.

akay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yav herşey motor değil.. ferrari v6 1.6 ları yapamadı dendi eyv. aerosu bozuk ana problemi. v10 zamanı toyota motoru 1000 hp civarıydı. griddeki en güçlü motor varsayılıyordu. motor sesinin frekansından tahmin etmeye çalışırlardı rakipler o dönem. noldu araba tırt çıktı senelerce trulli trenini izledik.. mercedes motorlu bi dünya araba var gridde. neden bir force india yarış kazanamıyor öyleyse? reno motoru yıllardır güçsüz ama redbull aero sayesinde malı götürdü. bu seneki merc amg ise komple bi araba. motor desen güçlü aero zaten uçak.. gelelim mclaren e. martin geldi işler bozuldu. adam gibi araba yapamadılar. daha eskilerde newey varken iyiydi sonra azalarak bitti mclaren. ferrari efsaneleri yollayınca zaten eridi gitti. şimdi muhtemelen gene ross u alacaklar. başka çareleri yok bence. ferrariyi sevmem ama schumi dönemi kadro bence tüm zamanlar içindeki en klas kadroydu. jean todd, ross brawn ve reis.. umarım iyileşir..

CGR328 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazılanlara pek bakmadan başlığa bakarak kısa birşeyler paylaşmak istiyorum ilk önce bana göre formula 1 demek dünya otomobil sektörünün teknolojisini test etmek ileride neler yapcaz fiziksel olarak neleri güçlendiririz, lastik teknolojisini motor verimlni , aktarımı yakıtı nasıl ileri seviyelere taşırız diye firmaların ve mühendislerin yarış yaptığı büyük bir topluluk bunları göz önüne alarak ferrari ve mclaren şimdiye kadar yüksek hacimli normalden fazla silindirli motor üstüne çalışmış firmalar onların aksine diğer markalar örnek vercek olursak renault senelerdir binek arabalarında 4 silindir motor çıkaran o motorlar üzerinde yaptıkları testlerin bilgi ve birikimiyle çok çok iyi noktalara gelmiş işin püf noktası bu. O yüzden bazı firmalara geride kaldı

Serhat Y. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yeni tip motorların kullanıldığı daha ilk sezonda bu tartışmada taraf olmak, katı yorumlar yapmak bence erken, kaldıki dünyada bunu henüz tartışmıyor zaten. bu iki takım (ferrari aynı zamanda motor üreticisi) olsa olsa ar-ge çalışmalarında geri kalmıştır diye düşünüyorum. yeni nesil turbo motorları renault ve mercedes uzun zamandır kullanıyor,test ediyordu ve yarışa bir adım önde başladı sadece, bu sezonda onu izliyoruz diye düşünüyorum ben
    TeamPASAOGLU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ferrari küçük motor yapamadı diyorsunuz ama 80'li yılların başlarından ortasına kadar 1.5 litre turbo motorlarla yarışıyorlardı yani küçük hacim ne Ferrari ne de McLaren için bir ilk değildi. Hatta sıralama turlarında bu 1.5 litrelik motorlar 1000 beygir üzerinde oluyordu yarış sırasında ise 700-800 beygir.

Yani bu iki takımı güncel yol arabalarına bakarak küçük motorlara yabancılar diye yorumlamak çok yanlış .

Hatta şöyle bir şey daha var 80'li yılların ortalarında 1,5 motordan 1400 beygir alan BMW vardı.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ufuksaracci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ferrari küçük motor yapamadı diyorsunuz ama 80'li yılların başlarından ortasına kadar 1.5 litre turbo motorlarla yarışıyorlardı yani küçük hacim ne Ferrari ne de McLaren için bir ilk değildi. Hatta sıralama turlarında bu 1.5 litrelik motorlar 1000 beygir üzerinde oluyordu yarış sırasında ise 700-800 beygir.

Yani bu iki takımı güncel yol arabalarına bakarak küçük motorlara yabancılar diye yorumlamak çok yanlış .

Hatta şöyle bir şey daha var 80'li yılların ortalarında 1,5 motordan 1400 beygir alan BMW vardı.
    iyi okumadınız sanırım ben 34 sene önceden bahsetmedim, 30 senedir ferrari küçük ve turbolu hangi motoru yaptı? adamlar atla yarışıyordu bu sene eşşeğe biniyorlar, şekilleri benziyor diye eşşeğe de aşikarlar diyemeyiz..
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi okumadınız sanırım ben 34 sene önceden bahsetmedim, 30 senedir ferrari küçük ve turbolu hangi motoru yaptı? adamlar atla yarışıyordu bu sene eşşeğe biniyorlar, şekilleri benziyor diye eşşeğe de aşikarlar diyemeyiz..

Bence olayı hacime bağlamak yanlış. Aslında yazım size değildi . Ferrari ve McLaren güncel yol otomobilllerinde küçük hacim kullanmıyor az silindirle çalışmıyor demiş @CGR328 onaydı yazdıklarım. Demek istediğim bu iki marka küçük hacim az silindire uzak markalar değil. at- eşşek benzetmenize sonuna kadar katılıyorum .
    Bana kalırsa büyük takımlar düşük bütçeye alışamadı.

akay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hepsini boşver de şu motor teknolojisi dondurma kararını kaldırsalar, lastik tedarikçisi de en az 2-3 olsa süper olur. baya bi motor-lastik savaşları izlerdik ne güzel. eski güzel günlerdeki gibi..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor durdurma kuralı benimde desteklediğim bir şey değil. Lastik üreticisinin ise tek olmasını istiyorum ben. Tek lastik üreticisi ancak böyle lastik kuralları ile olmayacak. FIA bildiğin al böyle yapacaksın deyip taşeron haline getirdi Pirelliyi. Daha serbest bırakıp takımlarla birlikte lastik konusunda bir yol çizilmeli. FIA bence en hatalı olan taraf.

Konuya gelirsek bir yerde hata yapmadılar bence. Ki güzelde oldu böyle olması, farklı takımları zirvede görmek her ne kadar bazı taraftarların tepkisine neden olsa da. McLaren'in durumu biraz daha farklı her ne kadar şasi, aero, pilot konusunda iyide olsa motor olmadıktan sonra bir işe yaramaz. Ferrari ise fabrika takımı, kaynakları ortada. Ortaya çıkacak aracın her şeyi birbiriyle uyumlu yapılıyor. Çok tutucu davrandılar, bazı isimleri görevden almakta geç kaldılar bence. Zaten Brawn gittikten sonra sıkıntıya düşecekleri belliydi, yerini dolduramadılar. Son bir kaç sezonları silik geçse de bu da işin rengi. Yakın zamanda geri dönemezler ise mücadeleye bakalım nasıl bir yol izleyecekler. Keşke Porsche, BMW gibi fabrika takımları da olsa.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)