User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
73 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: 50CC Scooter Öneri,Tavsiye Yardımı.

EserBodrum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İllaki 50 cc istiyorsanız Honda Today alın yagını benzinini koyun ömürlük kullanın. Zamanında ilk çıktığı vakitler 0 fiyatları 1800 TL civarıydı ancak piyasa uçtu.

İlk başta 125 cc lik bişey almanızı öneririm

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence 125 cc ile başla derim fiddle 2 tam senin işini görecek ani hızlanmalara ihtiyaç duyarsın fiddle 2 işini görü

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bu elektirkli motorsikletlerde tüv muayene varmı ve mtv varmı bilen varmı..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

güneşbalkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu aşağıda gördüğünüz kendime ait geçen ay yenilediğim ehliyet,fotoğrafın altında ki de kapsadığı diğer alt sınıflar.Bende de 49cc bir peugeot 103 var.Rutin bir çevirme esnasın da eski B ile değil bu fotoğraftaki yeni B sınıfı ehliyet ile kullanabiliceğimi trafik polisinin bizzat kendisinden öğrendim.Bende bunun üzerine yeniledim zaten ehliyeti.Ancak şurda önemli olan nokta alacağınız motorun ruhsatının "Motorlu Araç Trafik Belgesi" ekindeki "Cinsi" yazan kısmın da M-Bisiklet yazması.Moped'i kapsayan sınıf M'dir çünkü.Moped'in açılımı da bildiğiniz üzere motor pedal'dır.Ancak Today 50'de bu bölümde ne yazıyor bilmiyorum Today 50 sahipleri yazarsa daha iyi olur.Eğer ki scooter yazıyorsa ve cins bir polis denk gelir de bu moped değil scooter derse ve cezayı yazıp gönderirse talihsiz olur.Bu ara da Peugeot 103, Mobylette Super veyahut Bionik öneririm.Oldukça düşük maliyetli her parçası hatta eliniz anahtar tutuyorsa evin bahçesinde kendiniz bile söküp takabilirsiniz.2 zamanlı olduğu için 4 zamanlı ya göre biraz sesli çalışır ancak denildiği gibi kafa falan şişirmez.Peugeot 103'den önce de Elektrikli Moped kullanıyordum.Kişisel görüşüm Elektrikliye hiç bulaşmamanız yönün de olur.Her gün evimden üniversiteye git-gel toplam da 25 km yol yapıyorum Peugeot 103 ile ve hiç bir sıkıntım yok aksine yolda ilgi bile görüyor
    D:N Fotoğrafa ki usb T.C Kimlik No'sunu saklamak için
    El yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış

Gar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende tam bu tür bir motor araştırıyodum konu cuk oturdu. Birkaç birşey sorucam today ile ilgili

Today lerin ruhsatta tek kişilik yazıyormuş, iki kişi binersek ne gibi sıkıntısı olur? Birde yokuşta falan ne durumdadır (örnek olarak konya yolu kepekli yokuşu vb?)

kesici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu elektirkli motorsikletlerde tüv muayene varmı ve mtv varmı bilen varmı..
    Bu tür bisikletler firmalarca satılırken bisiklet sınıfına sokuluyor. Ancak emniyet yetkililerinin görüşü bunu tam tersi: “Mobilet diye bildiğimiz aracın aslında gerçek ismi motorlu bisiklettir ve tescile tabidir. Yani ehliyet almadan kullanılamaz. Elektrikli bisiklette motorlu bir araç olduğu için o da tescile tabidir ve kullanılabilmesi için tıpkı motosikletlerde olduğu gibi A1 sınıfı ehliyet gerekir. Bu araçlar insanlara ehliyetsiz ve tescilsiz olarak kullanılabileceği söylenerek satılıyor.”İçişleri Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak verdiği görüşte şunları belirtti: “Bu tür araçların araç tescili işlemine gerek olmadığı hususu ile Motorlu Araç Trafiği’ne açık Karayolunda sürülmesine izin verilemez. Bunların tescile tabi olmaması da bunların şehir trafiğinde plakasız ve ehliyetsiz bir şekilde sürüleceği anlamını da taşımıyor.”Normal bisikletler 15 kilometre hıza ulaşırken, elektrikli bisikletler 30 kilometre hız yapabilliyor. O yüzden bu aracın kullanımı için ehliyet ve plaka istenmiyor. Çünkü yasal olarak ancak 45 kilometrenin üzerinde hızda gidebilen araçların plaka alması ve ehliyetle kullanılması şart. Zaten şuanda Türkiye’de piyasada satılan elektrikli bisikletlerin hızları 25 ile 40 km arasında değişiyor ve 250Watt’ın altında motor güçleri var. Dolayısıyla kullanıcılar bu bisikletleri trafikte bir problem olmadan ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak kullanabiliyor.Ancak 250Watt’dan çok daha yüksek motor gücüne sahip olan özel üretim bazı modeller 50-60 km hıza ulaşabilmektedir. Örneğin Biselect markalı elektrikli bisikletlerin D1, D2, D3 ve D4 modelleri yokuşlarda yüksek performans alabilmek için 600Watt’lık motorlarla üretilmekte olup, bu modellerin satışında ehliyete ve ruhsata tabi olduğu satış esnasında bildirilmektedir. Ama yüksek motor gücüne sahip bazı marka ve modeller, ülkeye yine bisiklet sınıfında getirildiğinden bu konuda alınmış bir önlem yok. Yine de kullanıcıların, elektrikli bisiklet alırken yüksek hız yapanları tercih etmemeleri gerekiyor. Ehliyetsiz ve ruhsatsız olarak ancak 250Watt motor gücünün altında olan ve maksimum 45km/h hız yapan elektrikli bisikletleri tercih etmeleri gerekiyor ve bunu okursanız kafanız iyice karışacak sayın İstanbul Serengetisi Bey.

FK.Sub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bayadır kendime bakıyordum scooter ancak babamla 19 yaşımdan beri tartışma içerisindeyiz.4 ay önce pcx alacakken babam öğrendi kapının önünde veya üzerinde görürsem yakarım diye söylendi bir ton ,ben ne yapayım arkadaşlar,ne yaptıysam ikna olmuyor var mı çözümünü bulan ? Today'in sarısıda acayip cezbetti beni alsam mı kaçak göçek

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Scooter çok güzel de, motor hacmi küçük olursa çabuk pişman ediyor.

Alışverişe vs gitmek için 100 cc bir scooter aldım, 2 ay bile kullanamadım. Sinek gibi geldi.
    Gittim 150 cc aldım, o da iki mevsim dayandı.

Eehh dedim, gittim bir Scarabeo 500 aldım. 40 Hp.
    Evren dengesine kavuştu.

6 ay sonra o da talihsiz bir şekilde yandı, bitti, kül oldu.
    Hemen gidip bir Beverly 500 aldım. Aynı motor, 50 Kg daha hafif şase.
    Bir de j.Costa varyatör taktım, enfes oldu.

Ennn sıkışık trafikte Zeytinburnu - Anadoluhisarı 25 dakika.

Aynı yol hava soğutmalı küçük motor ile kabus oluyordu.

slowmotion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Asya polo 50 veya sonic 50 kullanan varmi? Nasildir bunlar?
    AmcaPolo

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Scooter çok güzel de, motor hacmi küçük olursa çabuk pişman ediyor.

Alışverişe vs gitmek için 100 cc bir scooter aldım, 2 ay bile kullanamadım. Sinek gibi geldi.
    Gittim 150 cc aldım, o da iki mevsim dayandı.

Eehh dedim, gittim bir Scarabeo 500 aldım. 40 Hp.
    Evren dengesine kavuştu.

6 ay sonra o da talihsiz bir şekilde yandı, bitti, kül oldu.
    Hemen gidip bir Beverly 500 aldım. Aynı motor, 50 Kg daha hafif şase.
    Bir de j.Costa varyatör taktım, enfes oldu.

Ennn sıkışık trafikte Zeytinburnu - Anadoluhisarı 25 dakika.

Aynı yol hava soğutmalı küçük motor ile kabus oluyordu.
    beverly 500 de bende var şu an yeni aldım.. alet ok gibi şahane led ampül takdım fanlılardan kornayı x9 un korna ile değiştirdim iki sıfır michellin lastik bir bakım tamamdır.. sadece artçılı oldumu çok dengesi bozuluyor namussuzun onun dışında tek kişi trafikde dans ediyorsun.
    en sevdiğim ışıklarda gaz açmak adam daha gaz pedalına basıp araba totosunu kaldırmadan arada 20 metre farkı açıyorsun ..

j.costayı takmışsında 500cc olmasından ötürü yakıyor zaten birde onlar baya baya yakıtı sömürür..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

burakk. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektrikli moped sahibi olarak yazacaklarımı okumadan kesinlikle Asya Panther 2000 modelini satın almayın,yazacaklarımdan sonra zaten elektriklilerden de huylanırsınız.2 saat içerisinde detaylı olarak her şeyini yazacağım.
    Çeyrek Mühendis

burakk. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı burakk. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elektrikli moped sahibi olarak yazacaklarımı okumadan kesinlikle Asya Panther 2000 modelini satın almayın,yazacaklarımdan sonra zaten elektriklilerden de huylanırsınız.2 saat içerisinde detaylı olarak her şeyini yazacağım.
    Öncelikle hayırlı akşamlar herkese, Geçen sene ekim ayında 2400 liraya sıfır olarak asya panther 2000 modelini satın aldım. Okul ev arası kullanıyorum Karabük'te (yaklaşık 10 km), aldığımdan 3 gün sonra lastiğim patladı.Burada bu motorun lastik tamirini yapan tek bir yer var oda sökme takma dahil 40 lira para alıyor.Neyse gel gelelim söktük lastiği,dışardan batan hiçbir cisim yok. Jantı içerden hep çapaklı bırakılmış vaziyette tutup bunu bayiye bildirdik fakat hiçbir şekilde olur yol bulmadılar.Yok mahkemeye ver şunu yap bunu yap gibisinden ithamlar vs derken 1500 km olduk. Bu sürede tam 5 kez lastik aynı şekilde patladı toplam 200 lira param çöp oldu. 1500 kmyi geçer geçmez motor bölümünde acayip sesler duymaya başladık tuttuk servis yolunu. Böyle böyle dediler vites dişlisi kırılmış. Bu arada motor 2 vitesli,neyse aynı gün motoru teslim ederek bıraktık 1 ay boyunca motor servisin kapısında yatarak kar kış gördü üstünü örtüp kapatmamıza rağmen jantlar pas bağladı. Neyse 1 ay sonunda motor geldi elimize taktık yürüttük tam 200 km sonunda aynısı oldu.Geri götürüp servise yolladık. Tam 3 ay boyunca parca bekliyoruz ayağına bizi yediler.Tabi bu sırada ben kredi kartıma motorun taksidini ödüyorum ve ekstra olarak toplu taşımaya para veriyorum zarar oglu zarar yani anlayacağınız. Neyse telefonumuz çaldı gittik servise servis bu sefer garanti kapsamı dısında kaldıgımızı vs soyledi izmir'e motoru bobinajcıya gönderip yerinde motorunu sardırmamızı istediler 300 liramızda buna gitti. Getirdiler motoru taktılar yeniden şu an bu vaziyette kullanıyoruz.2. vites iptal (neymiş dişli kırıyormuş). Bu vaziyette kullanıyoruz üstüne bu sefer de motorun ekranı gelmiyor arıza vermiş.Şimdide buna gümrükten km saati çıkarmalarını bekliyorum. Karabük'te aynı sorundan muzdarip sayısız aynı motordan var.Size tavsiyem bu modelden uzak durun. 8 ayda sadece 2000 km yol yapabildim.Hep burnumdan getirdi. Çin malını kesinlikle tercih etmeyin,elektrikli motor işine kesinlikle girmeyin. Yoksa eğer ehliyetinizi alın 100-125 cc bir scooter ile ilk etapta kesinlikle kaskınız olsun sonrasında ekipman tamamlayın.Dertsiz başınıza dert açmayın.

Bu da o meşhur baş ağrım; (tabi ki ilk zamanları)
    Çeyrek Mühendis

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    beverly 500 de bende var şu an yeni aldım.. alet ok gibi şahane led ampül takdım fanlılardan kornayı x9 un korna ile değiştirdim iki sıfır michellin lastik bir bakım tamamdır.. sadece artçılı oldumu çok dengesi bozuluyor namussuzun onun dışında tek kişi trafikde dans ediyorsun.
    en sevdiğim ışıklarda gaz açmak adam daha gaz pedalına basıp araba totosunu kaldırmadan arada 20 metre farkı açıyorsun ..

j.costayı takmışsında 500cc olmasından ötürü yakıyor zaten birde onlar baya baya yakıtı sömürür..
    Ok gibi diyorsan, bir de J.Costa ile dene...

Artçı varsa, arka amortisör ayalarını bir tık yukarı al.
    Ben artçı ile çok rahat ediyorum (bir artçı 75, diğer biri de 100 kg civarında idi mesela)
    Hem trafik içinde, hem de açık yolda iki kişi ile çok rahat (160 km üzeri hızlarda)

Tek başıma iken 185+ km görebiliyorum.

Yakıt da... İlk aldığımda 3.6 - 4 l/100 km civarında idi.
    Şimdi 5.5 - 6 litre gibi.
    Ama, umurumda değil.

Helikopterim olsa Atatürk Havalimanı'na 20 dakikada gidemem.

VETTE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2004 yılından bu yana (2000 model PGO NOSTALJİ şimdi LİGERYO adıyla tekrar satışta) kullanıyorum yaklaşık 20.000km de parça sıkıntısı yok 2 zamanlı ancak 50cc olmasına rağmen şehir içinde yakın mesafe eşimle birlikte binebiliyoruz ikimizde minyonuz taşıyor bizi.gönül rahatlığıyla öneririm today de 50cc de çok iyidir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir hort yapalım boşa konu açmadan 50 cc motorlar plaka vs. Olmuyor mu arkadaşlar D ehliyetim var muhtemelen sürüyor . Aklımda 2-3 model var Yamaha neos ve yuki snoppy özellikle yuki düşünüyorum ucuz ve çekici Nasıl bir markadır. Benzinli istiyorum maksat hobi değişiklik olsun ve 50 cc yeter de artar bana.
    YamahA Xmax 250 ABS

onur_si - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kardeşim yeni ehliyet alacak b otomatik 50 cc ye kadar olan motorlar için yeterli mi kafam çok karıştı okudukça

mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    50 cc'lik scooter kullanıcısıyım.
    Öncelikle ehliyet konusuna değinmek istiyorum. Her 50 cc B sınıfı ile kullanılamaz, yasa derki hacmi 50cc olacak hızı 45 km'yi geçmeyecek. Bu şartları karşılayan bir scooter'ın ruhsatında araç sınıfı L1 Cinsi Motorlu bisiklet (iki tekerlekli) yazar. Today hız kesicisi olmadığı için L2 sınıfına girer ve A sınıfı ehliyet ister.
    Amacınız sadece spor salonuna gitmek, bakkala markete fırına gitmek ise kesinlikle alın. Ama ben e5'e çıkarım yol yaparım derseniz uzak durun.
    Ben 0 km aldığım Dealim Baegle kullanmaktayım. Beagle hakkında bilgi vermem gerekirse gerçekten kaliteli, asya motor getiriyor ülkemiz parça ve servis sıkıntısı yok. 50 km kesicisi vardır fakat bir kabloyu ayırarak kesici iptal edilebiliyor. Ayrıca Aliexpresten temin edebileceğiniz CDİ üniteleri ile 70 80 km hızları görmeniz mümkün. 20 TL yakıt ile yaklaşık 200 210 km yol yapmaktayım. Güney koreli bir markadır. Alternatif olarak Peugeot Kisbee (servisi az), Sym orbit 2 50 cc tavsiye edebilirim.
    Motoran allegro, Mondial revival, Küba Fighter diğer satılan 50 cc sıfır modellerdir.

onur_si - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kardeşim bodrumda çalışıyor orada kullanacak, önerilerini dikkate alacağım teşekkürler

Alıntı mirafiori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    50 cc'lik scooter kullanıcısıyım.
    Öncelikle ehliyet konusuna değinmek istiyorum. Her 50 cc B sınıfı ile kullanılamaz, yasa derki hacmi 50cc olacak hızı 45 km'yi geçmeyecek. Bu şartları karşılayan bir scooter'ın ruhsatında araç sınıfı L1 Cinsi Motorlu bisiklet (iki tekerlekli) yazar. Today hız kesicisi olmadığı için L2 sınıfına girer ve A sınıfı ehliyet ister.
    Amacınız sadece spor salonuna gitmek, bakkala markete fırına gitmek ise kesinlikle alın. Ama ben e5'e çıkarım yol yaparım derseniz uzak durun.
    Ben 0 km aldığım Dealim Baegle kullanmaktayım. Beagle hakkında bilgi vermem gerekirse gerçekten kaliteli, asya motor getiriyor ülkemiz parça ve servis sıkıntısı yok. 50 km kesicisi vardır fakat bir kabloyu ayırarak kesici iptal edilebiliyor. Ayrıca Aliexpresten temin edebileceğiniz CDİ üniteleri ile 70 80 km hızları görmeniz mümkün. 20 TL yakıt ile yaklaşık 200 210 km yol yapmaktayım. Güney koreli bir markadır. Alternatif olarak Peugeot Kisbee (servisi az), Sym orbit 2 50 cc tavsiye edebilirim.
    Motoran allegro, Mondial revival, Küba Fighter diğer satılan 50 cc sıfır modellerdir.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu yönetmelik bazından netliğe kavuşturalım.

Öncelikle karayolları trafik yönetmeliğini Motorlu bisiklet ile ilgili maddesine bakıyoruz. Metin gayet açık, sadece l1 - l2 - l6 nedir diye soranlar oldu benim gibi.

9) Motorlu Bisiklet: (Değişik:RG-17/4/2015-29329) Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

Karayolları Trafik Yonetmeliği

Araç sınıfları nelerdir (L1 , L2 vs)

Araç sınıfları:
    1) L Sınıfı – İki ve üç veya dört tekerlekli motorlu araçlardır.

1.1) L1 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i, geçmeyen iki tekerlekli araçtır. Bizi ilgilendiren kısım.

1.2) L2 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i, geçmeyen üç tekerlekli araçtır.

1.3) L3 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i geçen yolcu sepetsiz iki tekerlekli araçtır.

1.4) L4 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i geçen yolcu sepetli iki tekerlekli araçtır.

1.5) L5 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i geçen, simetrik olarak yerleştirilmiş üç tekerlekli araçtır.

1.6) L6 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i, geçmeyen dört tekerlekli araçtır.

Trafik Güvenliği, Araç Sınıfları, Üst Düzey Yönetici Eğitimleri, Mesleki Yeterlilik Eğitimi, Anayasa

M sınıf ehliyet hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazımızda.
    Ehliyet Sınıfları Değişti mi?

Kara Yolları Trafik Kanununda belirtilen araç sınıfları ve bu araçları kullanabilecek ehliyet sınıflarında bazı değişiklikler yapılmıştır. Buna göre bazı yeni sınıflar eklenmiştir. Bu sınıflardan biriside M sınıfıdır. M sınıfı ehliyet MOPED (motorlubisiklet) sürebilmektedi
    r.

M Sınıfı Ehliyet Hangi Aracları Kullanabilir?

Sonuç olarak B sınfı ehliyet M sınıfı ehliyeti kapsıyor.

M sınıfı ile de L1 - L2 -L6 sınıfı araçlar kullanılabiliyor.

50cc motoru olan bir arkadaş ruhsatına bakıp bizi bilgilendirirse olay sanırım netleşecek.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)