User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: 2018 Kawasaki Z650 - 2000+ km inceleme

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

2018 Kawasaki Z650 - 2000+ km inceleme

Herkeze selam..

Motosikletiniz ve siz basliginda 1-2 resim eklemistim, simdi ise 2000+ km incelemesini, goruslerimi, artilari ve eksilerini paylasmak isterim. Kawasaki'nin TR'deki fiyat politikasi ve parca fiyatlari kol gibi oldugu icin pek tercih edilmiyor sanirim. Motor soyle guzel boyle nefis demek yerine, mumkun oldugunca objektif yazmaya calisacagim. Dusunen ama almaya cekinen varsa, belki izlenimlerim yardimci olur.

2018 Kawasaki Z650 ABS. Su anda 2300 km yi tamamladim. ER-6N'nin yeni versiyonu, 2017+ Ninja 650'nin ciplak versiyonu oluyor kendisi. MT-07'nin hakim oldugu sinifta aslinda piyasaya cikisi biraz gec kalmis bir motor. Motor sanziman tamamen stock, sadece gorsel ve guvenlik ekstralari var. Frame slider, axle slider, plakalik iptali gibi...

Motoru almadan once aslinda tamamen bu siniftaki alternatiflere bakiyordum. Cok sevdigim tarz olmasina ragmen buranin hava ve yol sartlarina uygun motorlar degil aslinda. Fakat vitesli motoru ogrenmek icin naked motorlar en iyi secenekler dogrusu (hafiflik, sele yuksekliginin az olmasi, racinglere gore dik oturma acisi, cam olmadigi icin yuksek surate cik(a)mama vs.). En basindan beri CB500F, Z650, SV650 uc alternatifimdi.

Simdi bastan "niye MT-07 almadin?" diyecek arkadaslar olabilir, sormakta da haklilar butun dunyada peynir ekmek gibi satiyor cunku. MT-07 burada sinifindaki hem en pahali opsiyon, hem de 1 ve 2. viteslerde power wheelie yapabilecek kapasiteye sahip oldugu icin en basindan beri dusunmedim ve istemedim. Hem asiri gaz tepkisi, hemde suspansiyon konusunda rakipleri konusunda geri kalmasindan oturu "ogrenmek" icin iyi bir alternatif degil acikcasi. Bana sinifinin en hizli gideninden cok, en cok sey ogretecek olani lazimdi, hatta mumkunse 500+cc sinifinin en iyi yol tutan - en hafif ama en gucsuzu. Bunun disinda satin alma surecinde CB500F'i hem vites gostergesi olmamasindan, genel surus dinamikleri ve tasariminin kurye motorundan hallice olmasindan, rakiplerine gore hacmi ufak olmasina ragmen agirligi ayni olmasindan oturu eledim.

Dipnot: Yeni kullaniyorsun, ne isin var 650cc de diyebilirsiniz, burasi TR degil. En ufak motor 300cc den basliyor, seritler arasindan arabalar hareket halindeyken gecmek yok, dar alanlarda mucadele yok, yola atlayan insanlar yok, hatta yolda insan, kaldirimda araba yok . Asagida videoda da anlatmak istedigimi kisaca gorebilirsiniz. 300cc alip 6 ay icinde bunalip 650'ye gececegime, ileri surus kurslarini alip sifir 650 cc alip 20-30 bin kilometre kullanma yolunu tercih ettim.

Son olarak secim surecinde SV650 ile Z650 arasinda kaldim. Aslinda bu siniftaki motorlar birbirine o kadar yakin ki, tercih yapmak gercekten zor. SV650'ye gore daha hafif ve daha iyi fiyata bulmamdan oturu gozumu karartip Z650'de karar kildim. Tasarim konusu biraz kisiye gore degisen bir durum. Kimisi yuvarlak retro farli daha cok seviyor, benim icin tasarim ikinci plandaydi ama Z650 bence cirkin bir motor degil.

O zaman yol tutustan baslayalim. O lastiklere ragmen guzel. Dunlop Sportmax D214 lerle geliyor. Aslinda kuru zeminde fena degil, fakat islak zeminde korkutuyor. Yagmurda pek kullanmiyorsaniz sorun yok, fakat yagmura yakalanirsaniz dikkat etmekte fayda var. Arka lastikler bitme durumuna geldiginde onlerin kondisyonuna bakmaksizin on-arka Michelin Road 5 ile degistirecegim. Benim gibi yeni ogrenen birisi icin yol tutusu gayet iyi, virajda korkutmuyor ve hissiyat gayet iyi.

Suspansiyona gelirsek bu butceli motorlarda pek ayar bulabilmek mumkun degil. Bir tek arka suspansiyonda on yukleme ayari mevcut. Ben su anda 100+ kg oldugum icin mecburen en serte aldim, anca kurtariyor diyelim. Suspansiyonlar orta-sert kivamda genel yapisi itibariyle. Yol tutus ve suspansiyon konusunu rakipleriyle birebir kiyaslama imkanim olmadi, fakat testlerde genellikle sasi ve suspansiyon konusunda en iyi alternatif oldugu belirtiliyor ki tercih etme sebeplerimden birisi de buydu.

Hemen frenlere gecelim. Onde cift 300 mm disk, ve Nissin kaliperler var. Arka tek 220 mm disk ve Nissin kaliper. Ben gayet yeterli buluyorum frenlerini bir problem yasamadim, tabi pistte nasil tepki verir bilemiyorum ama yol icin son derece yeterli.

Motor konusunda tork egrisi duz bir cizgide ve 3000-9500 rpm arasi gayet torklu. Fakat peak guc olarak rakiplerinden geride kaliyor. Beygir gucu degerleri sizin icin onemliyse onermem acikcasi, rakipleri 75 hp civarindayken bu 69 hp guc uretiyor krankta. Benim icin ogrenme amacli motor oldugu icin yetiyor da artiyor bile. Dyno grafiklerini (teker) asagida paylasiyorum

Kisaca cok ucurum farklar yok fakat motor konusunda sinifinin en iyi oldugu pek soylenemez. Emis sesi guzel fakat ozellikle egzoz sesi pek tatmin edici degil. Bunun sebebi 180 derece krank ve sirali cift silindir olmasi, ustelik stock egzozu da Euro 4 normlarindan oturu pek sessiz. SV650'nin V2 motoru ve MT-07'nin crossplane kranki olunca tabi egzoz sesi konusunda baya iyiler.

Yakit tuketimi konusunda da fena degil. Kis aylarinda su anda 5.4 lt / 100 km ortalama tuketimim var. Yazin bu deger 5.0 lt civariydi. Tabi sakin kullanim degerleri bu, gazlarsaniz 5.5 6.0+ lt yakacaktir.

Sanziman konusu biraz ilginc. Gecisler net aslinda ona lafim yok, fakat cok sesli. Traktor sanzimani desek yeridir. Kimisi cok seviyor ama eski EP3 Type-r kullanicisi olarak sanziman konusunda travmalarim olmustu gecmiste, o yuzden lak luk cat cut sesleri beni tedirgin ediyor malesef Sanziman orani baya kisa, hatta o kadar kisa ki 200 km de 6'da kesiciye giriyor. Sehir ici kullanim icin cok guzel ama otobanda 130 ile giderken 7+ bin devirde gitmek pek hos degil titresim bakimindan. Ileride disli ve zincir degisiminde oranlari %10 kadar uzatabilirim.

Genel kullanim konfor konusunda da soyledigim gibi motordan oturu biraz titresim mevcut. Fakat sele konforu, oturma acisi gayet iyi. Motor aslinda boyut bakimindan MT-07'ye yakin fakat SV650'den biraz ufak. 1.85 boy ile aslinda cok ideal bir sinif degil. Ayakliklarda Ninja 650 gibi oldukca yukarida konumlandigi icin uzun boylularin dizleri baya kirmasi gerekiyor, neredeyse yaris motoru kadar. Baharda kismetse yuksek selesini alacagim 3-4 cm daha yukarida olacak oturma acisi, hem de diz acisi da artacaktir. Kisaca bunu satip digerini alacak kadar cok buyuk dert degil ama uzun boylularin bu sinifta tercih yapacaksa dikkat etmesini oneririm.

Bunun disinda alirken arastirmayi unuttugum, sonradan arastirinca hayal kirikligi yasadigim bir durum var. Bu aslinda tum Kawasaki 650cc ler icin gecerli (Versys, Vulcan, Ninja 650 vs..). Egzoz sistemi tumuyle tek parca, yani sadece susturucu takamiyorsunuz komple sistem almaniz gerekiyor. Istedikten sonra kes bic cozumler uretilir ama hazir komple egzozlar $1000 civarinda, ki TL kur farkiyla sanirim TR'deki kulanicilar icin baya kol boregi olur. Ileride eger satmassam (o kisma gelecegim asagida) Yoshimura Alpha komple egzoz alacagim. Kawasaki tarafindan onayli egzoz oldugu icin power commander takmaya gerek kalmiyor ve yaklasik 5-6 hp guc aliniyor tum devir bandinda. Egzoz disinda baska bir sey yapmayi dusunmuyorum motora, satana kadar bu halde kullanirim artik.

Aklima gelen diger eksiler, sinyallerin ve farlarin LED olmamasi ve dis sicaklik gostergesi olmamasi diyebilirim (rakiplerinde de yok henuz ama sene 2018 artik bu kadar geriden takip etmeseler keske?)

Onerir miyim sorusunu kendime sorayim. 650-700cc sinifinda ciplak motor bakiyorsaniz, yol tutus, surus hissiyati ve fren vs. gibi surus dinamiklerine onem veriyorsaniz evet kesinlikle onerebilirim. TR'de olsaydim bu sinifta yine SV650 ile Z650 arasinda hangisi ucuzsa onu tercih ederdim muhtemelen. 180cm ve daha uzunsaniz mutlaka motora gidip oturup deneyin, denemeden karar vermeyin ve begenirseniz de yuksek seleyi tercih edin. Catir catir gazlayacam benim icin onemli olan hayvan gibi gitsin diyorsaniz MT-07 daha iyi bir alternatif olabilir. SV650 ise bu ikisinin ortasi diyebilirim acikcasi, herseyi iyi yapiyor, dinazor motorunun aftermarket parcasi gayet bol ve ucuz.

Bu arada ufak bir evden ise gidis videosu cektim, hazir bu kadar bahsetmisken bunu da ekleyeyim. (Cok gazlayamadim hava 2 dereceydi) Umarim begenirsiniz.

BORKED

Son olarak bundan sonra muhtemelen Versys 1000 ya da Tracer 900 GT gibi buranin otobanlarina ve hava sartlarina (ruzgar kar kis vs) uygun, biraz daha iri yari insanlar icin uygun alternatiflere bakmayi dusunuyorum. Bir ihtimal sports touring-adventure sinifina gecmeden XSR900 - MT-09 ile ara gecis yapabilirim. Tek bildigim var Japon'dan vazgecmem Fakat gecis yapmadan once en basta bu motorla 2-3 yil / 20-30 bin km, mumkun olan en fazla sayida ileri surus egitimi ve pist gunu aktivitesiyle kendimi gelistirecegim.

Aklima gelenler simdilik bu kadar, sormak istediginiz soru olursa cekinmeyin. Elimden geldigince cevaplamaya calisirim.

Okudugunuz icin tesekkurler.
    Konu Dou tarafından (04-11-2018 Saat 08:31 ) değiştirilmiştir.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dou tam sapıksın ya hala dişli değiştirip oranları %10 uzatayım falan diyorsun. Egzoz takıp devam etmek kesmiyor di mi .

Güle güle kazasız belasız kullan. Ortam geniş olsa da mal çok ve trafik hep seri akıyor diye çekiniyordum oralarda motor kullanmaktan, sen bir de 2 derecede biniyorum diyorsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sagol Tarıkcım

Disliyi eskiyince anca hazir yeniliyoken degisirim, onun acelesi yok

Mal cok evet aynasına bakmayan burda da var dikkat etmek her yerde lazım. Normalde aralardan gecme konusunda da yazılı bir kanun olmasa da polisler ceza kesebiliyor ama en arkada kuzu gibi bekleyip arkadan birisi telefona bakarken bana cakacagina (cok yapan oluyor) kırmızı isik yaniyorsa en one geciyorum.

Sogukta binmek daha guzel bence ya terlemiyosun ahahah
    Konu Dou tarafından (04-11-2018 Saat 18:06 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gayet güzel olmuş anlatım.
    Bir sonraki evre için düşündüğünüz km./tecrübe yeterli görünüyor ( mevcut motor sonrası)
    1200cc için fiyatlama nasıl orda pek bilgim yok ama 1200cc Crosstourer da alternatif düşünebilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tesekkurler.

Crosstourer hic gelmiyor buraya. NC750 ya da Africa Twin var Honda'da, ikisi de pek surus odakli motorlar degil.

1200cc kategorisine cikarsam aslinda kafamda bir tek bu var. Japon degil ama tasarimina hasta oldum, bunun icin sozumu yutabilirim . Tabi fiyatina bagli, henuz cikmadi piyasaya. Cok ufak bir motor gibi durmuyor, boyut olarak problem yasayacagimi sanmiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşyerindeki Pcde fotoğraflar görüntülenmiyor, cepten bakayım dedim Versys veya Tracer sonrası Indian hiç beklemiyordum açıkçası
    Mevcutta NC kullanıcısıyım, beklentinize pek gelmez.. On-road kullanım ve illa Japon olacaksa Tracer/GT en uygun sanırım. (Ducati Multistrada'yı da arada sıkıştırayım ben yinede)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı |KaAn| Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşyerindeki Pcde fotoğraflar görüntülenmiyor, cepten bakayım dedim Versys veya Tracer sonrası Indian hiç beklemiyordum açıkçası
    Mevcutta NC kullanıcısıyım, beklentinize pek gelmez.. On-road kullanım ve illa Japon olacaksa Tracer/GT en uygun sanırım. (Ducati Multistrada'yı da arada sıkıştırayım ben yinede)
    Valla ben de pek Indian sevmem tarzima uygun degil ama bunu guzel yapmislar. Adv/Sports Tourer'a gecmeden once ara bi gecis yapilabilir XSR900 yada bunun gibi bir seyle Bir de yuksek hacimli nakedlar boyut olarak daha buyuk oldugu icin uzerinde siritmayacagimi dusunuyorum, o sebepten biraz daha tolere edilebilir.

NC cok guzel makina, ama burda sigorta fiyatlari hacme gore belirlendigi icin 750cc kategorisine gecince sigorta ucuz degil, motor ne olursa olsun. O yuzden yuksek sigorta primi odenecekse daha heyecanli alternatifler bakilir Ama commuter olarak bence son derece basarili bir motor.

Ducati cok guzel ama sorun cikartabilme potansiyeli beni hep korkutuyor. Son kasa Versys hic fena degil aslinda, Japon Multistrada'si diyorlar, hakikaten de andiriyor
    Konu Dou tarafından (07-11-2018 Saat 22:50 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla ben de pek Indian sevmem tarzima uygun degil ama bunu guzel yapmislar. Adv/Sports Tourer'a gecmeden once ara bi gecis yapilabilir XSR900 yada bunun gibi bir seyle Bir de yuksek hacimli nakedlar boyut olarak daha buyuk oldugu icin uzerinde siritmayacagimi dusunuyorum, o sebepten biraz daha tolere edilebilir.

NC cok guzel makina, ama burda sigorta fiyatlari hacme gore belirlendigi icin 750cc kategorisine gecince sigorta ucuz degil, motor ne olursa olsun. O yuzden yuksek sigorta primi odenecekse daha heyecanli alternatifler bakilir Ama commuter olarak bence son derece basarili bir motor.

Ducati cok guzel ama sorun cikartabilme potansiyeli beni hep korkutuyor. Son kasa Versys hic fena degil aslinda, Japon Multistrada'si diyorlar, hakikaten de andiriyor
    Bu değişik birşey olmuş,Chef modeli vs. var ama bunu buraya getirmediler bildiğim.
    Ben Nc'yi dct'den dolayı manuel vites ile uğraşmamak için önceliklendirdim açıkçası. Scooterdan geçmiştim alıştırma bir 250 cc alcaktım onu al-sat vs. uzucaktı süreç.. Ama cidden memnunum, Türkiye için mantıklı motor.
    Versys yeni kasa'nın youtube'ta korelilerin çektiği bir tanıtım videosu vardı. Hatta o videoyu görüp ben cc büyüteyim artık demiştim Eğer bulursan o videoyu sende Versys'a +1 yaparsın kesin

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağış hariç ben de soğukta kullanmayı daha çok seviyorum. Gerçi oranın soğuyla istanbulun soğugu mukayese edilmezdir muhtemelen ama tercihim nispeten daha soğuk hava

Bu arada tekeriniz düz bassın.
    Instagram: mutusgarage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Su sira 0 ile 10 derece havasi burasi, cok asiri soguk degil ama Aralik ayinda kar vs. baslar. Ic anadolu sogugu gibi diyelim burasi icin, belki biraz daha ruzgarli halidir.

Bu hafta mesela hemen hemen her gun motorla gittim ise, cok kotu degil havalar. Arada bir yagis var yalniz soguk havada baya zorlar adami ondan cikarmiyorum.

Tesekkurler iyi dilekleriniz icin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ufak bir kac not daha ekleyeyim, ilk yagi ve yag filtresini 770 km de degistim. Kendim yaptim bakimini. Orta sekerli rodaj yaptim. Hem trafik, hem arada bir gazlama, az otobanda devirli kullanim ama asla kesici yok..

600 km lerde zincir bir anda asiri bosladi. Ayarlamak zorunda kaldim. Sanirim zincirin de rodaji var ondan oyle bir anda yapti. Ilk kez yaptigim icin biraz tedirgindim ama guzel oldu, gayet basitmis. Ikinci zincir ayarini 1500 km de yapmistim bir anda boslamadi ama ufak ufak toleranslarin disina cikmisti. Bir daha yapmak durumunda kalmadim aradan 1000 km gecti halen ayarladigim gibi.

Su anda tam olarak 2540 km ye geldi. Yarin yine yag ve yag filtresi degistiricem.

Garanti suresi boyunca Kawasaki orjinal yag filtresi kullanicam ama zor dayaniyorum cok dandik Cok daha iyi yag filtreleri var ayni paraya. Dandik olup olmadigini agirligindan ve icindeki ADBV materyalinden anlayabilirsiniz. Iyi yag filtrelerinde ADBV (Anti drain-back valve) silikon olur ve kirmizi renktedir. Yag filtresinin icine baktiginizda gorursunuz. Kalitesiz yag filtrelerinde bu siyahtir nitrilden yapilir. Ayrica filtrenin icinde metal kullanilmissa daha agir olur daha dayaniklidir. Fakat dandik filtreler tamamen kartondur ve hafiftir cok uzun omurlu olmaz.

Bu arada kis icin uygun eldiven onerilerine ihtiyacim var. Soguk havada giderken zayif nokta kaliyor biraz. Deri olmasina ragmen hava girisinden soguk giriyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Richa Cold Protect GTX olabilir eldiven için. Revit,dainese vb. markalara göre fiyatları biraz daha uygun (en azından Tr'de)
    Yalnız belli zaman sonra ne kadar kalın,korumalı olsa da soğuk için elcik koruma ve elcik ısıtma en güzeli oluyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler