User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Audio System Digital Music Changer USB SD AUX

Onu-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Audio System Digital Music Changer USB SD AUX

.
    Aracıma taktırdığım Audio System Digital Music Changer USB SD AUX aparatının incelemesini yapayım dedim.
    Ben taktırmadan önce internette yeterli bilgi bulamamıştım. Farkı markalardan, farklı çözümlerden, genelde yurtdışı kaynaklardan araştırdım, o şekilde taktırdım.

Kısaca aracın orjinal müzik çalar ünitesini (teybini) değiştirmeden, kablolarında kesme biçme yapmadan, Cd Changer (değiştirici) ile uğraşmadan, orjinal çözüm arayana bire bir.

Montaj Ana ünitenin arkasındaki Cd Changer girişine kutunun içerisinden çıkan -her araca göre farklı üretilen- kablo takılıyor. Kablo teybin arkasından istenilen yere getiriliyor (torpido, küllük, çakmaklık, saklama gözü vs.) ve kablonun ucuna Usb Sd Aux aparatı takılıyor. İşlem tamam.
    HİÇBİR EKSTRA APARATA-KABLOYA İHTİYAÇ DUYMADAN DİREKSİYON TUŞLARININ HEPSİ ÇALIŞIYOR.

Resimlere bakacak olursak;

Kutudan çıkan AUX kablosu:

Kutudan çıkan bağlantı kablosu:
    1 teybe,
    2 araçtan gelip teybe giren sokete,
    3 aparata takılıyor

iPhone/iPod'tan dijital ses almak için bu kablo kullanılabilir;

Not: kablonun Aux'u, adaptörün Aux girişine takılıyor, ses dijital oluyor (yani iPhone'dan ses seviyesi ayarlanamıyor), kablonun Usb'si de çakmaklıktan (veya herhangi bir yerden) alınan elektriğe bağlanırsa iPhone/iPod hem şarj olup hem iPod özelliği kullanılabilir (ancak parçalar yine Aux'ta olduğu gibi iPhone/iPod'dan değiştirilir)

Ses Kalitesi Sesi epey açınca ve anca parça geçişlerindeki sesslizlikte duyulan hafif bir tıss'lama ve yine 3-4 saniyede bir duyulan hafif cızırtı benzeri ses hariç mükemmel. Bu sesleri de anca sessiz bir şekilde iken, kendinizi cihazdan bir şey duymaya verirseniz duyabiliyorsunuz zaten. (Cizirti diye tabir ettigim ses CD okuma sesine benziyor, kesinlikle rahatsiz edici degil, sahsen Bmw Business'ta Cd okunurken daha cok ses cikiyor diyebilirim )
    Aynı parçayı hem Cd'ye hem Usb'ye koydum, aynı yerleri arka arkaya dinledim, kalitede bariz bir fark yok, Cd'de kalite %100 ise, Usb'de %95'tir heralde.
    Ayrıca aynı ses seviyesinde Usb, Cd'den daha fazla ses veriyor bunu da söyleyeyim (yine aynı parçanın aynı saniyeleri)

Görüşüm sorulacak olursa; taktırdığıma son derece memnunum. 120 TL ürüne, 30 TL montaja verdim. Sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum.
    BMW Business Cd çalar var ana ünite olarak. Mp3 çalmıyor Business'ların %90'ından fazlası belki bilirsiniz, benim gibi orjinalliği bozmak istemeyenler için bulunmaz hint kumaşıdır bu ürün. BMW için yıllardır takip ediyorum, bir türlü fiyatı düşmek bilmeyen, montajı zor ve pahalı ürünler var hep.
    Aldım, taktırdım, kullanıyorum, audio cd eziyetinden kurtuldum çok şükür.
    Bir de E46 ana ünitelerde iki farklı tip giriş var (pin sayısı vs.). Genellikle 2004 öncesinin 17 yuvarlak (round) pin olduğuna kanaat getirmiştim ben, velhasıl öyle çıktı. Bir de düz (flat) pinli olan var. Kutunun üzerinde BMW1 yazan yuvarlak pin kablolu, BMW2 yazan düz pin kablolu.
    Diğer tüm araçlar için tek tip kablo var sanırım. Takması falan son derece kolay. Bence kendiniz de takabilirsiniz eliniz yatkınsa. Kabloyu torpidoya kolaylıkla veremiyorsanız en fazla torpido sökme işlemi yapılabilir o kadar. Benim araçta biraz uğraştık kabloyu teybin arkasından torpidoya ulaştırabilmek için. Fazla yer yapmamışlar sanırım. Torpidoda da herhangi bir kesme, biçme işlemi yapılmadı, sigorta kutusunun içerisinden getirdik kabloyuda.

Kullanım
    - USB, SD veya AUX kullanabilirsiniz.
    - Ben 8 GB USB ve 8 GB SD kullandım, ikisi de sorunsuz. AUX da denedim, onda da problem yok.
    - USB'nin FAT32 formatinda olmasi gerekiyor (birkac saniyede NTFS'den FAT32 formatina donulebiliyor)
    - AUX kullanmak için USB veya SD bağlı olmamAsı gerekiyor.
    - SD kullanimi tavsiye ediliyor USB'den ziyade. (Ben USB'nin hicbir dezavantajini gormedim ama yine de SD kullaniyorum. Ayrica aracta USB'de bulunduruyorum)
    - Klasörlerin ismini CD01, CD02, CD03 şeklinde yapmak gerekiyor.
    - Alt klasor yaratmak sikinti yaratabilirmis (denemedim)
    - WMA ve MP3 disindaki formatlarda parca barindirmak sikinti yaratabilirmis (denemedim)
    - Kontağı kapatıp açmada sıfırlanmıyor, kaldığı yerden devam ediyor.
    - Parça geçişleri falan muhtemelen Cd'den bile hızlıdır veya aynıdır.
    - Ana ünite kaç cd destekliyorsa o kadar klasör görüyor. Her klasöre 99 parça konulabiliyor. (Aslinda MAX 15 klasor ve sinirsiz parca konulabiliyor ama teyplerin geneli 99 parca goruyor)
    Ör: benim aracımda (BMW E46) 6 Klasör x 99 Parça = yaklaşık 600 parça kullanabiliyorum.
    - Kingston marka bazi yeni USB'leri okuyamayabiliyormus (denemedim - Cin isi 4 Gb ve Toshiba 8 Gb USB ve Sandisk 8 Gb Sd denedim, sorunsuz)
    - Bazi klasorlerin icindeki parcalari harf sirasina gore degil de, degistirilme (pc'ye kaydedilme) sirasina gore okuyabiliyor. Harf sirasina gore okutmak icin BU LINKTEN programi indirerek saniyeler icinde cozume ulasabiliyorsunuz.

Kutu İçeriği
    - Audio System Digital Music Changer Usb Sd Aux aparatı
    - Aracın tebine göre üretilmiş kablo
    - Aux kablosu
    - Kullanma klavuzu

Fiyat
    120 TL urune, 30 TL iscilige verdim (kendiniz de takabilirsiniz)

Ana ünitelerin desteklediği muhtemel klasör sayısı:

Honda radio....................15 klasöre kadar
    Toyota radio...................15 klasöre kadar
    Mazda radio....................6 veya 10 klasöre kadar
    Nissan radio....................9 klasöre kadar
    Suzuki radio....................9 veya 15 klasöre kadar
    Hyundai 8 pin radio..........8 klasöre kadar
    Hyundai 13pin radio..........9 klasöre kadar
    Peugeot radio..................6 klasöre kadar
    Renault radio...................6 veya 9 klasöre kadar
    Citroen radio...................6 klasöre kadar
    Fiat/Alfa radios................10 veya 15 klasöre kadar
    VAG range radio...............6 klasöre kadar

Sony radio........................6 veya 10 klasöre kadar
    Pioneer radio....................15 klasöre kadar
    Alpine(M-bus) radio............6 klasöre kadar
    Panasonic radio..................9 veya 15 klasöre kadar
    Clarion radio......................9 klasöre kadar
    Sanyo radio.......................9 klasöre kadar
    Blaupunkt radio..................9 klasöre kadar

Aklıma gelen başka bir şey olursa güncelleyeceğim. Sorularınız varsa cevaplamaya, deneme yapmaya çalışırım.

Teşekkürler
    Onur
    14' f30 316

ilkercom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Honda civic Fk2 de kullanıyorum gayet güzel. orjinal üniteye birde içini açtırıp RCA çıkış yaptırdım. peşine ses işlemcisi. gelsin 3 yol aktif sistem. orjinal ana ünite ile yapılabilecek sanırım en uç sistemi kurdum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ilkercom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Honda civic Fk2 de kullanıyorum gayet güzel. orjinal üniteye birde içini açtırıp RCA çıkış yaptırdım. peşine ses işlemcisi. gelsin 3 yol aktif sistem. orjinal ana ünite ile yapılabilecek sanırım en uç sistemi kurdum.
    Öyle gözüküyor.
    Onur
    14' f30 316

gambit49 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben 2 yila yakindir volvoda kullaniyorum gercekten muthis bir urun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gambit49 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben 2 yila yakindir volvoda kullaniyorum gercekten muthis bir urun
    O kadar uzun zaman once varmiydi ya. Ben eziyet cekmisim baya
    Onur
    14' f30 316

Sert@ç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gerçekten süper bi ürün bilmeyenler içinde ben bi kaç yararlı bilgi veriyim.

Mesela telefonunuz usb kablosuyla şarj olabiliyorsa şarj etme imkanınız var ancak o arada müzik çalamıyor ne yazık ki
    Belki telefon hafızasındaki şarkıyı aletin okuyabileceği bi yere koyarsanız hem şarj olur hemde şarkı çalabilir

Ben mini flash bellek kullanıyodum 16gb hp marka gayet sorunsuz hızlı okuma yapıyordu
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 tane daha konu acarsan magnumdan lamboyu kazanıcaksın hemde yalamadan..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben olumsuz özelliklerini de yazayım.

Cihaz usb bellek içinde CD01 CD02 Cd03 şeklinde olan klasörleri okuyor. Bunun haricinde yazan hiç bir şeyi okumaz. her klasörde 99 şarkıya kadar müsade ediyor. aracın modeline göre bazı teypler 15 Cd bazıları 9 CD klasörüne müsade ediyor. klasörler içinde ek klasör resim dosyası vs olmaması lazım. olursa ya hiç okumuyor ya da saçmalıyor.

BAzen aynı şarkıyı arka arkaya okuyor. takıldığı oluyor.
    Ses kalitesi ortalamanın biraz üzerinde. bazı mp3 ler bilgisayarda çok iyi çalarken arabada kötü çalabilir. DAC ile ilgili sanırım. genel olarak iyi ses kalitesi.

şarkı isimleri yazmıyor. Bu bence en büyük eksi puanı. şarkının süresi de yazmıyor ancak ileri geri sardırırken ekrana çıkıyor.

Şu an aynı cihazdan bir tane kendi aracımda var bir tane Honda jazz da takılı. ikisinden de genel anlamda memnunuz. ancak belli kötü özellikler de bilinsin istedim.

Neticede orjinal ünitenizde olmayan bir özellik kullanıyorsunuz. çok bişey beklememek lazım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam konunun altındaki Kullanım başlığı altında söylediklerinizin hepsini yazmıştım zaten.

Bana göre klasörlere CD01 CD02 ismi vermek ve sd veya usb'de müzik harici bir dosya bulundurmamak hiç zor değil. Ben CD kalitesinde ve Audio CD rezaletine katlanmadan müzik dinliyorum. Daha fazlasını istemem

Zaten aparata bu iş için kullandığım SD takılı, ve başkalarından müzik almak istersem herkeste SD okuyucu olmayabilir diye USB'de taşıyorum arabada.
    Onur
    14' f30 316

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sert@ç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerçekten süper bi ürün bilmeyenler içinde ben bi kaç yararlı bilgi veriyim.

Mesela telefonunuz usb kablosuyla şarj olabiliyorsa şarj etme imkanınız var ancak o arada müzik çalamıyor ne yazık ki
    Belki telefon hafızasındaki şarkıyı aletin okuyabileceği bi yere koyarsanız hem şarj olur hemde şarkı çalabilir

Ben mini flash bellek kullanıyodum 16gb hp marka gayet sorunsuz hızlı okuma yapıyordu
    Bilgiler için teşekkürler.

Ben aparatın USB'sine (orjinal olmayan) iPhone kablosu taktım,
    iPhone 4; üç saniye şarj oluyor, üç saniye şarj olmuyor...Bu şekilde gidiyor.

Diğer telefonları şarj ediyor olabilir, sizin söylediğinize göre.
    Ben iPhone 4'te bunu yaşadım.
    Onur
    14' f30 316

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu cihaz ile Cd kalitesinde müzik dinlemek imkansız. Cd kalitesi dediğiniz 1440kbps veri hızıdır. bu cihaz 320kbps mp3 okuyor. Dolayısı ile ses kalitesi arayan kişiler CD audio kullanmak zorunda.

Netten indirilmiş FLAC formatında müzikleri CD_A olarak kullanıyorum. Orjinal ile birebir aynı.

Eğer mp3 ile CD-A arasında fark yok diyorsanız ses sisteminiz malesef yetersizdir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben kendi aracimin orjinal ana unitesi ve orjinal hoparlorleri ile, bilgisayarda mp3ten audioya cevirerek yaptigim audio cd ile, kulaklarimla duyabildigim cd kalitesinden bahsettim.

Aracim 2003 model bmw e46 cabrio, bmw business cd calarli ana unite, harman kardonsuz normal hoparlorler.

Fazlaca (yani daha fazla) bir kaliteye ihtiyacim yok.

Urunun de profesyonel bir sistem olmadigini herhalde bu forumda mesaji olan herkes kolaylikla anlayabilir diye dusunuyorum.

Keza urunun fiyati da bunu dogrular vaziyette bence.

Ayrica ses kalitesi basligi altinda kulagimla duyabildigim seslere, ses kalitesine de yer verdim.

Tesekkurler
    Onur
    14' f30 316

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mp3 ten audio Cd ye çevirmen kaliteyi artırmaz. neticede bir defa sesi kırpışsın 128 kbps ye düşmüş. arada dünya kadar detay kaybolmuş.

Özellikle iyi kayıtlarda orjinal cd ile mp3 arasında büyük fark var. Tabii bunları Hi -end bi sistemde çok kolay anlarsın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ilkercom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mp3 ten audio Cd ye çevirmen kaliteyi artırmaz. neticede bir defa sesi kırpışsın 128 kbps ye düşmüş. arada dünya kadar detay kaybolmuş.

Özellikle iyi kayıtlarda orjinal cd ile mp3 arasında büyük fark var. Tabii bunları Hi -end bi sistemde çok kolay anlarsın.
    Hocam bende kaliteyi yükselteceğinden bahsetmedim zaten. Ters anlıyorsunuz sanırım.

Yani kalite ile işim yok. Aracın ses sisteminde sonradan yapılan bir değişiklik yok.

Standart kalite bana yetiyor. Benim yaptığım cd ile bu aparatla dinlediğim müzikler benim duyabildiğim kadarı ile aynı. Daha fazla bir beklentim yok. Ben bu cihazla elde etmek istediğimi sonuna kadar aldım.
    Onur
    14' f30 316

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Toyota 12 klasör destekler. 1,5 yıldır kullanıyorum bende aracımda.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Toyota 12 klasör destekler. 1,5 yıldır kullanıyorum bende aracımda.
    Teşekkürler bilgi için,

Ben incelemede yabancı sitelerden edindiğim bilgi doğrultusunda 15 klasöre kadar yazmışım, demekki modele göre değişebiliyor.
    Onur
    14' f30 316

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Blackberryde aynı şekilde 3 saniyede bir kesiyordu ancak otomatik bağlantı izni verdim artık taktığımda tek seferde şarj etmeye başlıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Blackberryde aynı şekilde 3 saniyede bir kesiyordu ancak otomatik bağlantı izni verdim artık taktığımda tek seferde şarj etmeye başlıyor
    Biraz daha açabilir misiniz?
    Blackberry'nin ayarlarında mı geçiyor bahsettiğiniz otomatik bağlantı izni?
    Teşekkürler
    Onur
    14' f30 316

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Blackberry de telefonu usbye takınca zaten otomatik bağlantı ayarı yapılsın mı diye soruyor evet diyip "bir daha bunu sorma" seçince artık şarj kesintisiz oluyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Blackberry de telefonu usbye takınca zaten otomatik bağlantı ayarı yapılsın mı diye soruyor evet diyip "bir daha bunu sorma" seçince artık şarj kesintisiz oluyor
    Teşekkürler
    Onur
    14' f30 316

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)