User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
55 sonuçtan 39 ile 55 arası

Konu: Bass'a göre ışıkların zayıflaması :)

cem_subasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kapalı iken ölç / ölçtür, zayıf çıkacaktır bence
    Açıkken kapalıyken değişirmi peki ?
    CUP Edition

Finansinvest

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonradan takılan elektrikli sistemlerin toprak ve güç bağlantılarının diğer mevcut sistemler ile aynı hatlara bağlanmaması gerekir.

Ben sırf bu amaç ile ilave bir sigorta ve röle kutusu yaptım. Toprak için ise motor bloğuna 3mm çapında ağır kablo ile üç adet hat çektim.
    Anfi ise (600 watt) doğrudan aküye bağlı ve kendi sigortası var. Toprak hattı da doğrudan bağlı.

Piyasada ne yaptığını bilmeyen tonla "elektrikçi" var. Adamlar ellerine geçen her kabloya bir şey bağlıyor, lehim mehim yapmadan sarıp bırakıyor, sonra da kırk türlü sorun çıkıyor.

Bu sorunu şöyle düşünün: Evinizde mutfak tamiratı yapılırken bir su borusu ezilip bırakılıyor. Dolayısı ile banyoda çok az su akıyor.
    Bu durumda:

* Hidrofor mu taktırırsınız, (akü)
    * Banyoya ilave su deposu mu yaparsınız (condenser)

Hayır, gidip ezik boruyu tamir edersiniz, su akışı normale döner (bu da, yüksek direnç gösteren kötü bağlantının giderilmesi).

Bilmem anlatabildim mi?
    Abi sennle buluşalım beraber bakalım o zaman
    CUP Edition

Finansinvest

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı A.Cem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "Godless Commie" gayet faydalı bilgiler vermiş, keza diğer arkadaşlar da öyle. Sanırım bir nokta gözlerden kaçmış, aküm 60 amperden az eminim demişsin, 50 amper olduğunu varsayalım, araban çalışırken akü gerilimi de yaklaşık 14 volt olacağından araç çalışırken akünün üretebileceği maksimum güç;

P=IxV

P=50x14

P=700 Watt bulunur,

Diyorsun ki bass'ım 400 watt rms, bunun yanında başka hoparlörlerin de var, dolayısıyla 500 - 550 watt gücünde bir ses sistemin var RMS olarak.

Amfinin tam özelliklerini bilmiyorum ama %99 ihtimalle AB class amfi kullanıyorsun, bu amfilerin verimi ise % 50 - 60 arasındadır. Yani senin akünden 700 watt çektiğinde, 350 rms lik güç amfinde kullanılmış oluyor. Bir başka deyişle 350 rms çektiğinde akün tamam benden bu kadar diyor.

Sonuç olarak, çözümün daha güçlü bir akü almak. 72 A işini görecektir. Bir de kapasitörle beslersen çok sağlıklı bir sistem olur. Elimden geldiğince anlaşılır bir dille anlatmaya çalıştım, umarım faydalı olur.
    Dediklerinde haklısın 1600 w anfi 400 rms woofer kendi orjinaller ise dördünü toplasan 100 rms bile yapmaz. Anfim 5 kanan bi anfi wooferdan başka bişey bağlı değil. Mid takımı alıcaktım bu osrun çıktığı için onu yapmadım. Bugun akşam fotosunu çekip yollarım hem akunun hemde akunun durdugu yerin. 72A akü alsam oraya sığcakmı sonuçta hap kadar motor var Zaten bende woofer anfiden tam düzeyde açık değil (Mid takımı olmadığı için sadece bass vurmasın diye muziğide duyalım diye yaptık) ama genede iyi bir performans almadığımı düşünüyorum. Bundan önceki arkadaşımda (Fiat doblo) arabanın içinde duramıyodum ama bende öle değil.
    CUP Edition

Finansinvest

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı murat_ileri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk olarak aracındaki şase kablolarını kuvvetlendir, şarj dinamosundan gelen "+" kutbunu; daha sonra tesisatta kullanılan kablolarına dikkat et yeterli kalınlıkta olmalı. akün yeniyse şuan için değiştirmene gerek yok. hem capasitör hemde akü olan komplike modellerden alıp kullan. (içerisinde 35Amp akü ve 40 farad capasitör olur)
    Yani arabam daha 14k km de 2008 model ömrünü kaybetmişmi kaybetmemişmi bilmiyorum en soğuk havada bile tek marşta aldı. O yandan hiç bir sıkıntı çekmedim. Ama amper anlamında yetmiyo mu acaba ne olduğunu çözemediğim için sizinle paylaşmak istedim. Dediğiniz akü tarzı link varsa gönderirseniz hem incelemiş olurum
    CUP Edition

Finansinvest

ilkercom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    "Godless Commie" isimli üye en doğru olanı yazmış.

Eğer aracınızda böyle bir sorun varsa ( ki hepimizde var ) ses sistemi vs olmasına gerek yok. elektrikli direksiyonu çevirirken dahi farlar kısılır. Bunu belli bir seviyeye kadar dert etmeyin. En basitinden araç çalışırken avometreyi bağlayın kutup başlarına. bu dediğiniz kısılma anında belli bir seviyenin altına inmiyorsa dert etmeyin.

Bi defa sorunu çözmek için tersten gitmeyin. Hele kapasitör vs aman ha.

1-İlk bakmanız gereken bağlantı yerleri oksitli mi?
    2 Akü ne durumda. kaç amper saat. ( tahminen 45ah olur micralar )
    3 Akü ile şase motor vs bu aralıktaki kabloları güçlendirin. Big3 olarak geçer. şarj dinamonuzdan aküye giden kablo ince ise siz aküyü güçlendirseniz bile fazla yeterli verim sağlanamaz.
    4 aküden amfiye giden kabloların çap/kesit durumu. incecik kaqblolarla amfi beslenmez. bence en az 4 awg bağlayın.
    5 Eğer güçlü bir sistem yapacaksanız şarj dinamosunu da güçlendirin. Hatta buna ilk bakın. orjinaline göre zayıflamış yıpranmış olabilir.
    6 cap mevzusuna gelince bence büyük aldatmaca. kapasitörün görevi şöyle düşünün evinizde su deponuz olarak hayal edin. şebekeden gelen su önce su deposuna sonra şofbene gidiyor. sizin şebeke suyunuz veya hidroforunuz zayıf ise depo kullanmanız veya bu deponun büyük olması önemli değil. depoyu dolduracak su yok ki Eğer sistemin geri kalanı düzgün ise kapasitörün tek faysdası saniyede bir kaç defa arka arkaya vuran baslarda akünün anlık çökmesini engeller. eğer akünüz zayıf ise zaten cap anında su koy verir. Kapasitörler akü değil neticede. Çok güçlü sistemi olan çift akü koyar.

zahmet edip okuyanlara teşekkürler.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    altı üstü bir anfi bir bas bağlamış o kadar aracın daha öncesindende sıkıntısı yokmuş anfi bası bağladıkdan sonra başlamış..

sanki aracın kronik problemi varmış gibi şaseye kadar soymuşsunuz aracı.. arabada 45 amper akü var büyük ihtimal akü ancak aracın kendi ihtiyacı olan beslemeyi ucu ucuna yapıyordur.. bence bir büyük boy akü taksa sorunları hal olur hal olmassa diğer burda yazılanlara bakar ama her halukarda 45 amperlik stok akü değişmesi sağlıklı olucakdır..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

ilkercom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    problemi baştan sona analiz etmesi konuyu kavraması açısından yazdım. belki kutup başları veya şase bağlantısı temassızlık yapıyor. aküyü değişse bile işi çözülmeyecek. problemi analiz etmek önemli.

Ayrıca tahminimce 8 awg kit kullandı. az daha güçlü bişey bağlasa sistem yine aynı sıkıntıyı çıkaracak.

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cem konuyu açtın bilgileri aldın eee sen ne yaptın bu arada neye karar verdin?
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cem konuyu açtın bilgileri aldın eee sen ne yaptın bu arada neye karar verdin?
    Şuan akü bakıyorum akü alıcam Valla söylenenlere göre kontrol ettim ama herhangi bir oksitlenme falan göremedim dün ben, hatta elektirikçiyemi gitsem dedim oda şimdi durduk yere iş çıkartıcak başıma diye istemedim(olmayan bişeyi varmış gibi göstericeği için). Yani şuan akü fiyatlarında araştırma yapıyorum. ilk olarak akü alıcam en azından akü derdinden kurtulmuş olurum ilerde de kafam rahat eder aküden yana sıkıntım olmaz.
    CUP Edition

Finansinvest

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    altı üstü bir anfi bir bas bağlamış o kadar aracın daha öncesindende sıkıntısı yokmuş anfi bası bağladıkdan sonra başlamış..

sanki aracın kronik problemi varmış gibi şaseye kadar soymuşsunuz aracı.. arabada 45 amper akü var büyük ihtimal akü ancak aracın kendi ihtiyacı olan beslemeyi ucu ucuna yapıyordur.. bence bir büyük boy akü taksa sorunları hal olur hal olmassa diğer burda yazılanlara bakar ama her halukarda 45 amperlik stok akü değişmesi sağlıklı olucakdır..
    Bende o düşünceye cıktım bu konudan. Genede dün baktım ama herhamgi bir sıkıntı göremedim. Hafta sonu dediğiniz yerlerede ölçücem bide tekrar aküyü olçturucem. Altı üstü bi bass anfi taktık sanki full tesisat yaptım herhalde daha kuvetli bişey yapsaydım araba stop edicekmiş
    CUP Edition

Finansinvest

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ilkercom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "Godless Commie" isimli üye en doğru olanı yazmış.

Eğer aracınızda böyle bir sorun varsa ( ki hepimizde var ) ses sistemi vs olmasına gerek yok. elektrikli direksiyonu çevirirken dahi farlar kısılır. Bunu belli bir seviyeye kadar dert etmeyin. En basitinden araç çalışırken avometreyi bağlayın kutup başlarına. bu dediğiniz kısılma anında belli bir seviyenin altına inmiyorsa dert etmeyin.

Bi defa sorunu çözmek için tersten gitmeyin. Hele kapasitör vs aman ha.

1-İlk bakmanız gereken bağlantı yerleri oksitli mi?
    2 Akü ne durumda. kaç amper saat. ( tahminen 45ah olur micralar )
    3 Akü ile şase motor vs bu aralıktaki kabloları güçlendirin. Big3 olarak geçer. şarj dinamonuzdan aküye giden kablo ince ise siz aküyü güçlendirseniz bile fazla yeterli verim sağlanamaz.
    4 aküden amfiye giden kabloların çap/kesit durumu. incecik kaqblolarla amfi beslenmez. bence en az 4 awg bağlayın.
    5 Eğer güçlü bir sistem yapacaksanız şarj dinamosunu da güçlendirin. Hatta buna ilk bakın. orjinaline göre zayıflamış yıpranmış olabilir.
    6 cap mevzusuna gelince bence büyük aldatmaca. kapasitörün görevi şöyle düşünün evinizde su deponuz olarak hayal edin. şebekeden gelen su önce su deposuna sonra şofbene gidiyor. sizin şebeke suyunuz veya hidroforunuz zayıf ise depo kullanmanız veya bu deponun büyük olması önemli değil. depoyu dolduracak su yok ki Eğer sistemin geri kalanı düzgün ise kapasitörün tek faysdası saniyede bir kaç defa arka arkaya vuran baslarda akünün anlık çökmesini engeller. eğer akünüz zayıf ise zaten cap anında su koy verir. Kapasitörler akü değil neticede. Çok güçlü sistemi olan çift akü koyar.

zahmet edip okuyanlara teşekkürler.
    Akü ile bi problemim yok şimdilik zaten söylemiştim hiç bir sıkıntı çıkarmadı kışın ama herhalde tesisat için yeterli değil. Oksitlenme falan yok tertemiz kutup başları bağlantı noktaları. Güçlü bi sistem yapmıcam bundan sonra ekran ile bi takım mıd bağlıcam daha da dokunmam Bu işlemlerden sonra kap. lazım derseniz onuda takarım ?
    CUP Edition

Finansinvest

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabada 45 amper akü var büyük ihtimal akü ancak aracın kendi ihtiyacı olan beslemeyi ucu ucuna yapıyordur..
    Bir otomobilin motoru çalışırken aracın elektrik ihtiyacı alternatör tarafından karşılanır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi sinirlenmene gerek yok sen bunu zaten en başta yazdın neden sinirleniyosun
    CUP Edition

Finansinvest

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Sinirlenmedim.

Yazdıklarım çok silik çıkıyor herhalde, okunamıyor diye düşündüm de...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sinirlenmedim.

Yazdıklarım çok silik çıkıyor herhalde, okunamıyor diye düşündüm de...
    Mesaj alındı Ama yani sonuçta kimse kötü bi amaçla yazmıyo düşüncesini belli ediyor. Hepsini denicez sırasıyla elbet birisi doğru çıkıcak
    CUP Edition

Finansinvest

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    imkanınız varsa 60 amper aküsü olan bi tanıdıktan rica edin . Sorun çözülmez ise alternatöre baktırın (şarj dinamosu) akü ile sorun çözülür desem yalan olur... bende de aynı sorun var onceki akümde teyp kapanıyodu . Şuan sıfır akü aldım kapanma yok ancak aydınlatmada guüçdalgalanıyo. en kesin çözümü sağlıklı bir akü ve sağlıklı bi şarj dinamosu...

murat_ileri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mantaboy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    imkanınız varsa 60 amper aküsü olan bi tanıdıktan rica edin . Sorun çözülmez ise alternatöre baktırın (şarj dinamosu) akü ile sorun çözülür desem yalan olur... bende de aynı sorun var onceki akümde teyp kapanıyodu . Şuan sıfır akü aldım kapanma yok ancak aydınlatmada guüçdalgalanıyo. en kesin çözümü sağlıklı bir akü ve sağlıklı bi şarj dinamosu...
    daha kolay yolu var, takviye kablosu ile 2 araç çalışırken tesisatı açın dinleyin sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)