User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
57 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: 6 ohm hoparlörü 4 ohm da çalıştırmak ?

cXe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı c20let Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düzelttim sanırım görünüyordur artık. Farklı bi adrestende yükledim. Sarı renkli büyük hoparlörler abi.

Anladığım şudur. İki hoparlörü de paralel bağlıyorum 140-150 rms güç veren bi amfi alıyorum. Güzel bi kabin yaptırıyorum bunlara. Mutlu ve huzurlu öğrenci işi kullanıyorum. Doğru mu anlamışım?
    elindeki hoparlörün tanesi 170 rms, sen bunları paralel bağladığında sana 3 ohmda 340 rms verecek bir amfi lazım, bu da 2 ohmda 400 rms üstü veren bir amfiye tekabül eder. eğer amacın sadece bas almak ise mono amfi kullan, 4 kanallı amfi ile senin iş çıkmaza girer
    Alıntı mehmet767 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeşim bence maf sensörü yada westgate.
    Alıntı capri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracta ikiside yok ama

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cXe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elindeki hoparlörün tanesi 170 rms, sen bunları paralel bağladığında sana 3 ohmda 340 rms verecek bir amfi lazım, bu da 2 ohmda 400 rms üstü veren bir amfiye tekabül eder. eğer amacın sadece bas almak ise mono amfi kullan, 4 kanallı amfi ile senin iş çıkmaza girer
    bu konuda eminmisiniz ?
    170rms gerekmezmi?

edit:
    araştırdım haklıymışsın 340 rms anfi lazım.
    güç ikiye katlanıyor tabi 3 ohm olacak anfi.

tabi o ucu ucuna gelir 300w rms daha iyi olur heralde

sansar34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu hoparlorden adım gıbımı emınım 100w rms alamazsın tahmınen bu hoparlorden saglıklı olarak 60 ila 70w arası bır ses duyabılırsınız en basıtı fortex gıbı markaların en dandık dedılklerı hoparlorler bıle 60$ gıbı rakamlara satılıyor vede o hoparlorlerden bıle 50 60w uzerı ses alamazken kı sız o parayla bu hoparlorlerın cd anfı kısmıyla bırlıkte alırsınız yanı eger anfı fln alacaksanız bu tarz hoparlorle bırlıkte buyuk bır beklentı ıcerısınde olmayın yınede sızın ısınızı gorecek tarzda hoparlorlereger aracta kapılara koyacaksanız kapıların ıc kısmına ve dosemenın ıc yuzune cam elyafı doşeyın seste azda olasa degısır kolay gelsın

Edit: 100w gıbı rakamlara kucumsenecek rakamlar degıl ben evde yaptıgım anfılerı bıle denerken max 20 30w arası acabılıyorum kı evın camları oynuyo kaldıkı kullandıgınız anfıler d class amp oludugu cektıgı gucun yaklasık %30 ısıya donusur gerıye kalan %70 yaklasık %45 veya 50sını kullanabılırınız ada kalıtelı malzeme kullanılmıssa. bence bole bır ıse gırecekesınız bısyler yapım guzel olsun dıyorsanız bıraz arastırma yapın bızde elımızden gelen yardımları yapalım
    http://www.youtube.com/watch?v=PkHp6...&feature=share
    /BMW E34 520i - 34 KHT 53 /http://i.hizliresim.com/j6Q9Mn.jpg
    /Renault Megane 3 1.5dCi - 34 FY 1679
    /Kia Cee'd 1.6 crdi - 54 PK 114

c20let - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sağolun yorumlariniz için. Yanlız verdiği güç fasa fiso yazılmış rakam değil zamanında epey yüksek paralar verilip alınmıştı kalitesiz uyduruk bi sistem değildi ki sesi beni fazlasıyla tatmin ediyordu. Kabinsiz kullanmayacagim ve hoparlör için su aşamada ekstra bi masraf yapmaktansa elimdekini değerlendirmek isitiyorum. Kafamdaki tüm soru işaretleri ortadan kalktı. 300 rms güç veren (4ohm) bi amfi alip bagajın iki yanına kabin yapıp kullanacağım.

alfonso4474 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ses anfisi alırsan köprü bağlarsın yada mono alırsn en uygun fiyatlı 1tane al geç tak bağlantıyıda +ları birlşetir - leri birlşetir anfiye -lerden kablo cek anfiye +lardan kablo cek işlem tamam

sansar34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı c20let Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağolun yorumlariniz için. Yanlız verdiği güç fasa fiso yazılmış rakam değil zamanında epey yüksek paralar verilip alınmıştı kalitesiz uyduruk bi sistem değildi ki sesi beni fazlasıyla tatmin ediyordu. Kabinsiz kullanmayacagim ve hoparlör için su aşamada ekstra bi masraf yapmaktansa elimdekini değerlendirmek isitiyorum. Kafamdaki tüm soru işaretleri ortadan kalktı. 300 rms güç veren (4ohm) bi amfi alip bagajın iki yanına kabin yapıp kullanacağım.
    ger daha orjınal bısy yapmak ıstıyorum arabaya artı kabın yaptırmayım dersen on taraftakı hoparlorlerın yerıne bunları koy kapı ızelasyonunu yap bır anfı al 4 cıkıslı stereo yada ben ugrasırım dıyorsan yapabılırsınde yada hazır kıtler ver ıstedıgın sekılde kutulayabılırsın. be bence en mantıklı ve temız olanıdır dıye dusunuyorum aynı kablo hatları uzerınden ojınal bı sekılde kullanırsın arabanı satarkende eskı seklıne alıp satarsın vede ses konusunda yeterınce tatmın olursun

not: on tarafa bu horlorlerı koyacaksan kabın ıcerısınde ıllakı ıkı yollu bır crossover devresı vardır yoksada ınternette satılıyor twıterlarıda kapı kenarlarına koyarsınız guzel olabılır bagazdada kalabalık etmez kabınlar
    http://www.youtube.com/watch?v=PkHp6...&feature=share
    /BMW E34 520i - 34 KHT 53 /http://i.hizliresim.com/j6Q9Mn.jpg
    /Renault Megane 3 1.5dCi - 34 FY 1679
    /Kia Cee'd 1.6 crdi - 54 PK 114

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alfonso4474 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ses anfisi alırsan köprü bağlarsın yada mono alırsn en uygun fiyatlı 1tane al geç tak bağlantıyıda +ları birlşetir - leri birlşetir anfiye -lerden kablo cek anfiye +lardan kablo cek işlem tamam
    Onlar kolay teypten amfi için çıkışı nasıl alacağım asıl bilmediğim konu bu.

Alıntı sansar34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ger daha orjınal bısy yapmak ıstıyorum arabaya artı kabın yaptırmayım dersen on taraftakı hoparlorlerın yerıne bunları koy kapı ızelasyonunu yap bır anfı al 4 cıkıslı stereo yada ben ugrasırım dıyorsan yapabılırsınde yada hazır kıtler ver ıstedıgın sekılde kutulayabılırsın. be bence en mantıklı ve temız olanıdır dıye dusunuyorum aynı kablo hatları uzerınden ojınal bı sekılde kullanırsın arabanı satarkende eskı seklıne alıp satarsın vede ses konusunda yeterınce tatmın olursun

not: on tarafa bu horlorlerı koyacaksan kabın ıcerısınde ıllakı ıkı yollu bır crossover devresı vardır yoksada ınternette satılıyor twıterlarıda kapı kenarlarına koyarsınız guzel olabılır bagazdada kalabalık etmez kabınlar
    Kardeşim sadece büyük hoparlörler mevcut elimde ve kapılarda 16 cm'lik yuvalar mevcut ayrıca bu hoparlörün derinliği çok fazla kapıya yada arka cam önüne koyulacak gibi değil en iyisi kabinle kullanmak bence.

alfonso4474 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teypten anfiye giden rca kablosu var okdr sen aldığında getir hallederim ben

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teypte rca çıkışı yok sanırım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hoparlörler 170 rms gücünde olabilir ama emin ol o kabinle 60 liralık jameson kadar bas alamazsın o nedenle bana kalırsa pek ümit bağlayıp para harcama.

teypten rca çıkışı elde etmek kolay, 15-20 lira değerinde bir deck çeviri (sahibinden.com a yaz kesin çıkar) rahatlıkla işini görür, ayrıca madem kaliteli hoparlörler o zaman ses hoparlörü olarak kullanman daha mantıklı, derinliği dert etme kabin şeklinde ceplikler var onlar senin işi çözer.
    aracta ikiside yok ama

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hoparlörler 170 rms gücünde olabilir ama emin ol o kabinle 60 liralık jameson kadar bas alamazsın o nedenle bana kalırsa pek ümit bağlayıp para harcama
    hangi kabinle ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fotoda görünen orjinal kabin ile
    aracta ikiside yok ama

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fotoda görünen orjinal kabin ile
    Konuda onunla kullanacağımı yazmadım hiç sadece elimde sadece fotoda götünen büyük hoparlörler mevcut demiştim zaten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben kendi fotolarıdır diye düşünmüştüm, peki kabin işini nasıl yapmayı planlıyorsun? elinde yeterli parametrelerin olduğu sanmıyorum ama kabin özellikle bas konusunda çok önemlidir
    aracta ikiside yok ama

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben kendi fotolarıdır diye düşünmüştüm, peki kabin işini nasıl yapmayı planlıyorsun? elinde yeterli parametrelerin olduğu sanmıyorum ama kabin özellikle bas konusunda çok önemlidir
    Haklısın valla pek bilgimde yok açıkçası düşündüğüm yerin ölçüsünü alayım nasıl bi kabin yapmak lazım kararlaştıralım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nasıl bir ton beklediğinde önemli, eğer sert baslar istiyorsan (sert derken şiddet olarak değel pıt pıt şeklinde sesler) kapalı kabin işini görür ama uğultulu uzayan baslar istersen portlu kabine ihtiyacın olacak, sen ölçülere bir bak sonra daha detaylı yardımcı olmaya çalışırız hep beraber.
    aracta ikiside yok ama

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Kabin yapımı için masraf ediceksin istediğin beslemeyide tam alamıycaksın.. anfi için dual mono en az 2ohm da arkadaş 400rms demiş ama bana göre 500 rms lik bir anfi alman lazım çünkü ev wooferlarının frekans aralığı arabalar için yapılan wooferdan farklıdır böyle bir anfide ciddi bir paradır.. dandik bir anfide alırsan ses falan alamassın bunu bil yapdığın masrafla kalırsın..

bu iş bu kadar mantıklı ve basit olsaydı inan herkesin evinde eskiden kalma müzik setlerinden yada sağdan soldan kalma kolonlar vardır herkes kullanırdı.. istediğin sadece woofersa basit kutu içi 30 cm lik bir woofer alsan ucuz yollu bir şey birde mono anfi alsan inan bu yapıcağın işlerden on kat iyi ses alırsın ve çok daha ucuza bir maliyeti olur..

yok ben illa bağlıycam diyorsan wooferların beslemesini ve direnç ayarlarını kontrol ettir normalde o woofer kutusunun iç kısmında bir kartıda olması lazım beslemeyi dengelemesi için çok ilkel bir nevi anfi gibi bir kart diye biliriz.. bilmiyorum bu kadar masraf yapmana değermi ama bunları kontrol et neticede bu kolonlar 12v ev elektriğine göre yapılıyor..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

murat_ileri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kardeşim bu hoparlörler 170 rms deil, belirtilen güç woofer, mid ve tweeter toplamı olan rms değeridir. sen bu hoparlörleri bass amaçlı kullanacaksan kapalı kutu orjinal kabin boyutlarının 2sinin toplamın 2/3 kadarı bir ölçüde paralel olarak baglayıp, ucuza maletmek için jameson usa505 anfi ile mono bagla fazla yüklenme yakarsın 50 w rms civarı bir gücü var. hemde 2 kanalın boş kalır ileriye yönelik olur.

Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konuda eminmisiniz ?
    170rms gerekmezmi?

edit:
    araştırdım haklıymışsın 340 rms anfi lazım.
    güç ikiye katlanıyor tabi 3 ohm olacak anfi.

tabi o ucu ucuna gelir 300w rms daha iyi olur heralde
    hakan abi hoparlörleri paralel bagladıgın zaman güç 2 katına çıksada çıkış voltajı düşer, en saglıklı gücü oto grubunda 4 ohm sürerek alınır. hoparlörün çalışma prensibi elektro mıknatıs mantıgı ile çalıştıgından volaj düşüşü elektro motor kuvvetinde düşmesine neden olur.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı murat_ileri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeşim bu hoparlörler 170 rms deil, belirtilen güç woofer, mid ve tweeter toplamı olan rms değeridir. sen bu hoparlörleri bass amaçlı kullanacaksan kapalı kutu orjinal kabin boyutlarının 2sinin toplamın 2/3 kadarı bir ölçüde paralel olarak baglayıp, ucuza maletmek için jameson usa505 anfi ile mono bagla fazla yüklenme yakarsın 50 w rms civarı bir gücü var. hemde 2 kanalın boş kalır ileriye yönelik olur.
    banada öyle geldide polemik yaratmak istemedim onların verdiği rakamlar üstünden yazdım yoksa o wooferların bırak 300 ü 100 ü bile verebiliceğini pek sanmıyorum..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)