User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
57 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: 6 ohm hoparlörü 4 ohm da çalıştırmak ?

murat_ileri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    banada öyle geldide polemik yaratmak istemedim onların verdiği rakamlar üstünden yazdım yoksa o wooferların bırak 300 ü 100 ü bile verebiliceğini pek sanmıyorum..
    o dönemlerde p.m.p.o. degerleri satış pazarlama yönteminin gözde methodlarındandı, dolayısıyla üzerinde yazılan degerler, günümüz pazarında kabul görmemekte. arkadaşımız elindeki hoparlörleri degerlendirmek adına kullanabilir ama mucize beklemekte yanlış olur.

c20let - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı murat_ileri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o dönemlerde p.m.p.o. degerleri satış pazarlama yönteminin gözde methodlarındandı, dolayısıyla üzerinde yazılan degerler, günümüz pazarında kabul görmemekte. arkadaşımız elindeki hoparlörleri degerlendirmek adına kullanabilir ama mucize beklemekte yanlış olur.
    pmpo değeri 2800w olması lazım tam aklımda değil ama inandırıcı bi değer değil zaten. Bu hoparlörler 50w rms de vermez sanırım abi 50 çok düşük gibi düşünüyorum. Jbl gt4-12 vardı önceden ona göre daha güçlü bass sesi alıyordum bu iki hoparlörler.

cXe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence olamaz demek yanlış olur, piyasada 150 rms civarlarında mid baslar bulunmakta neden bu hoparlör onlar kadar olmasın?

en kolay yöntem mono amfisi olan bir arkadaşının arabasına bağlayıp sonucu değerlendirmek.
    Alıntı mehmet767 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeşim bence maf sensörü yada westgate.
    Alıntı capri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracta ikiside yok ama

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    50 rms de olsa 50 rmslik şeyi besleyen 220voltuk besleme ile çalışan bir ünite ile alınan empedans gücü ile arabadaki 12v ile çalışan üniteden alınıcak güç aynı olmıycakdır..çok basit kaba bir örnek veriyim evde kullandığınız 75wattluk bir ampülü arabaya taksanız ne olur aynı şey sönük bir ışık alırsınız evdeki gibi yanmaz..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı şey değil ki, o amfinin girişi ile alakalı bir durum, hoparlör için önemli olan çıkışta ki voltaj. voltaj daha doğrusu voltajın frekansı ile empadans değişir bu doğru fakat amfinin çıkışında giriş voltajı dönüştürülmüş durumdadır.
    aracta ikiside yok ama

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    hoporlör için öyle ama bizim ev ünitelerindeki dinlediğimiz ses ana ünite vasıtasıyla çıkan ses yani o sese güvenip arabadanda ben bu sesi alırım mantığı yanlış onu demeye çalışdım evdeki ana ünitedeki sistemle arabadaki sistem farklı kısaca voltaj ve alınabilicek empetans değerleride çok farklı olucakdır..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

sansar34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evde kullanılan şebeke voltajı 220ac ile 240 arasında degıskenlık gosterır ve alabılecegınız gerılım ıle akımda bına ve apartman ıcerısındekı dosenen tesısata baglı vede dıp gurultunun olma sebeplerıden bırısıde budur he konuya gelecek olursak bunlerın hepsını ınverter devrelerı ıle halledılebılecek seyler kı darkmoon adlı uyemız benden yaşca ve bılgı konusunda daha tecrubeli bır abım ona bazı konularda katılıyorum.

Ama soyle bısy var onemlı olan burada senın evde kullandıgın baglı olan amp yeterlı bas ve tızlerı alabılyorsun ama arabaya arac anfısıne baglayınca alamıyorusun ve bunun sebebı ılk olarak amp ıcerısınde kullanılan power katındakı transıstor yada entegrelerın karakterıstık yapısına baglı ıkıncı olarakta preamp devresıne ucuncu ve en buyuk faktorde devre kartında bulunan besleme katına baglı.

eger ugrasmak ıstersenız hazır amp kıtlerı satılıyor ab class amp kıtler var ıstedıgınız sekılde kutular ıstedıgınız wattaj degerlerınde amp yapabılırınız besleme katı olarakta ınverter devrelerı var yıne hazır satılıyor pazıl gıbı hepsını bırlestırebılırıp kullanabılırsınız
    http://www.youtube.com/watch?v=PkHp6...&feature=share
    /BMW E34 520i - 34 KHT 53 /http://i.hizliresim.com/j6Q9Mn.jpg
    /Renault Megane 3 1.5dCi - 34 FY 1679
    /Kia Cee'd 1.6 crdi - 54 PK 114

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    ben hiç ev sistemini araçda kullanmadım verim neticesi nedir bilmiyorum sadece mantık yürütüyorum zaten verimli olsa araba ses sektörü diye bir şey olmaz ev sistemiyle araba ses sistemi unisex bir şey olurdu ama ayrı sektörler..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayır aslında mantık yıne aynı ama besleme katları farklı

ev sıstemlerınde artık smps devreler kullanılıyo eskı sıstemlerde trafo kullanılıyor ama malıyetı yuksek oldugundan pek tercıh edılmıyor deger sekılde cok fazla yer ve agırlık demek oluyor ama smps devrelerde ole degıl malıyetı trafolara gore daha ucuz ve daha hafıf kapladıkları yerlede daha kucuk

araclardada ınverter kullanılıyor power katı ve preamp katı kac volt kac amp ıle calısıyorsa smps katı gelen 12voltu ragule adıp yada converte edıp ona gore akım ve gerılım verıyor o yuzden sesde degısme olmuyor aynı power katını evdede yapıp beslemeyı trafo ve dıyot kondasatorlerle dogrultup power katını beslıcen ve ses yıne aynı olacak tabı ne kadar buyuk kondansator okdar akım cok akım ve daha temız bır akım ve gerılım dalgası demek oluyor artık araclarda kullanılan cogu ampler D Class amp oluyor sebebıde akunun omrunu bıtırmemek ıcın yoksa cıddı bır sekılde ayda bır aku degıstırmek zorunda kalınırdı ıstenıldıgı kadar class a sistemler uzerınde her zaman akım bulundurması sebebıyle harcanan gucun sadece ortalama %30unu kullanıyor gerı kalan ısı oluyor kı evde en son denedıgım transıstorlu anfının sogutucusu uzerınde yumurta kırıp pışirebilinecek sıcaklıga geldı vede amp 32w a class ben en fazla 25w gorebıldım gerısını sız dusunun

ıns yanlıs bır acıklama yapmamışımdır eksık yada yanlıs bılgım varsa duzeltın lutfen bende yanlısımı bılmıs olurum bu vesıleyle

murat_ileri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı c20let Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pmpo değeri 2800w olması lazım tam aklımda değil ama inandırıcı bi değer değil zaten. Bu hoparlörler 50w rms de vermez sanırım abi 50 çok düşük gibi düşünüyorum. Jbl gt4-12 vardı önceden ona göre daha güçlü bass sesi alıyordum bu iki hoparlörler.
    Alıntı sansar34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayır aslında mantık yıne aynı ama besleme katları farklı

ev sıstemlerınde artık smps devreler kullanılıyo eskı sıstemlerde trafo kullanılıyor ama malıyetı yuksek oldugundan pek tercıh edılmıyor deger sekılde cok fazla yer ve agırlık demek oluyor ama smps devrelerde ole degıl malıyetı trafolara gore daha ucuz ve daha hafıf kapladıkları yerlede daha kucuk

araclardada ınverter kullanılıyor power katı ve preamp katı kac volt kac amp ıle calısıyorsa smps katı gelen 12voltu ragule adıp yada converte edıp ona gore akım ve gerılım verıyor o yuzden sesde degısme olmuyor aynı power katını evdede yapıp beslemeyı trafo ve dıyot kondasatorlerle dogrultup power katını beslıcen ve ses yıne aynı olacak tabı ne kadar buyuk kondansator okdar akım cok akım ve daha temız bır akım ve gerılım dalgası demek oluyor artık araclarda kullanılan cogu ampler D Class amp oluyor sebebıde akunun omrunu bıtırmemek ıcın yoksa cıddı bır sekılde ayda bır aku degıstırmek zorunda kalınırdı ıstenıldıgı kadar class a sistemler uzerınde her zaman akım bulundurması sebebıyle harcanan gucun sadece ortalama %30unu kullanıyor gerı kalan ısı oluyor kı evde en son denedıgım transıstorlu anfının sogutucusu uzerınde yumurta kırıp pışirebilinecek sıcaklıga geldı vede amp 32w a class ben en fazla 25w gorebıldım gerısını sız dusunun

ıns yanlıs bır acıklama yapmamışımdır eksık yada yanlıs bılgım varsa duzeltın lutfen bende yanlısımı bılmıs olurum bu vesıleyle

ev ve oto grubu anfilerin başlıca farklı olmasının sebebi alternatif akım ve dogru akımdan kaynaklanan şebeke gücündendir. aracınız da temel olarak 12v(dc) 60 amp elektrik kapasiteniz vardır ama evde 220 v(ac) 1 amp kasapisete ile bu sistemi çalıştırırsınız. oto ve ev anfileri çıkış volatajları ölçüldüğü zaman evde kullanılan cihazların oto grubuna oranla çok daha yüksek volt degerine sahip oldugunu görürsünüz. bunun amacı sistemden çekilen elektrigin hoparlörü çalışırabilecek elektriksel kuvveti oluşturmasından kaynaklıdır.

@c20let arkadaşımızın belirttiği üzere her ürün kendi grubu cihazlarla performans vermesi için dizayn edilmiştir. evde subwooferın çalmadıgı gibi o hoparlörlere de oto amfisi fazla gelecek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ev ile oto sistemleri arasında benim gördüğüm fark ilk olarak netlik, hoparlörlerde ohmaj arttıkça kalite artıyor (bunu farklı markalarla kıyaslayarak düşünmeyin, çift bobin bir basın 2 ohm ve 8 ohm bağlantı arasındaki farkı düşünün) haliyle direnç fazla olunca çıkış voltajıda 2-4 kat daha fazla olmak zorunda.

konu ile biraz alakasız olabilir ama subwoofer beslenecekse kesinlikle mono amfi almasınız. yukarıda arkadaşımın da belirttiği gibi ab sınıfı amfiler 30-50% verimler çalışırken d sınıfı amfiler 75-90% aralığında durum böyle olunca hem alt yapı için gerekli kablolar inceliyor hemde akü ömrümüz uzuyor. eski sistemimi evde kullanıyorum, 300 rms lik bası köprüleyerek ab sınıf amfiye bağladım ama hiçbir zaman son ses dinleyemedim çünkü akım kaynağım yetersiz geliyor ve amfi kendini korumaya alıyordu, birkaç gün önce mono amfimi basa bağladım daha yüksek ses aldım ve son seste bile kesme yapmıyor...
    aracta ikiside yok ama

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada yine arkadaşımın yukarıda belirttiği gibi piyasada müzik sistemleri baya ucuzlamış durumda, bunun sebebi kalite düştüğü için değil teknoloji ilerlediği için. yıllar önce evlerde kullandığımız belki de milyarlar ödenerek alınan masa kadar kaset çalarlar şuanda 45 liralık aux lu hafıza kartlı el kadar teypler ile kıyaslanmaz
    aracta ikiside yok ama

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle bi ürün buldum,

ROADSTAR RDA6040 ANFİ ve RDH620C MİD TAKIM SET GittiGidiyor'da 82625011

fiyatı çok uygun geldi bu ev için olanları hiç kullanmasam bu amfiye 1 takım daha RDH620C mid takımı takıp bağlasam nasıl olur ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evlerde genellıkle kabınlar ıcerısınde 8 ohmluk hoparlorler kullanılır verde crossover ıle desteklenır arabalardada ona gore 4 ohm hoparlor kullanılır ve halıyle ses karakterıstık yapısı degısır ses bıraz daha orta frekanslarda daha baskın oluyor vede bılmıyorum dıkkat ettınızmı ama gıtarıstler fln genelde eminince yada celection gıbı hoparlorlerde 16 ohm kullanılıyor yada en duşuk 8 ohm sebebı ust frekansları daha cabuk tepkı verebılıyor

ilkercom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı c20let Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle bi ürün buldum,

ROADSTAR RDA6040 ANFİ ve RDH620C MİD TAKIM SET GittiGidiyor'da 82625011

fiyatı çok uygun geldi bu ev için olanları hiç kullanmasam bu amfiye 1 takım daha RDH620C mid takımı takıp bağlasam nasıl olur ?
    Amfi hakkında bilgim yok ancak midler çok kaliteli. Hiç kafa karıştırmadan alabilirsin. Ben kendi aracımda daha önce scanspeak, vifa, focal vs markalar kullanmış biri olarak yadırgamadım bile. Kesinlikle karıştırma kafanı. burda herkes bişey yazmış. Ev hoparlörü arabada çalar çalmaz bunlar ayrı konu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ilkercom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amfi hakkında bilgim yok ancak midler çok kaliteli. Hiç kafa karıştırmadan alabilirsin. Ben kendi aracımda daha önce scanspeak, vifa, focal vs markalar kullanmış biri olarak yadırgamadım bile. Kesinlikle karıştırma kafanı. burda herkes bişey yazmış. Ev hoparlörü arabada çalar çalmaz bunlar ayrı konu.
    Sağol abi cevap verdiğin için en iyisi bu hoparlör ve amfi takımını alıp bir takım hoparlör de yanına eklemek olacak. ***** yaz geldi 13 mayıs iş başı yapacağım. Elim bollaşınca mono amfi ve bass da alırım kafam rahat eder. Öğrenci bütçesiyle azcık ondan azcık bundan olmayacak belli.

ilkercom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question

Rica ederim midlerin perakendesi 86 lira kampanyalı 66. Lira aMfi 70 e geliyor. İlerde bi bas alır mono amfi ile bitirirsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ilkercom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rica ederim midlerin perakendesi 86 lira kampanyalı 66. Lira aMfi 70 e geliyor. İlerde bi bas alır mono amfi ile bitirirsin
    Daha da uyguna mevcut abi hoparlörler. Aynen dediğin gibi yapacağım.

Roadstar RDH620C MİD COMPONENT TAKIMI 17CM GittiGidiyor'da 82296452

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    46 liraya 360watt 120rms..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)