User Tag List

Sonuçlar: Hangi Sistemi Kullanmalıyım

Katılımcı sayısı
31. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Bitten + Focal 165 FX + 165 A1 + SRX 4 + JBL GTO + CVX

16 51.61%
  • Bitten + Focal 165 FX + 165 A1 + LRX 6.9 + CVX

11 35.48%
  • Bitten + Hertz 165 XL + 165 A1 + HDP 5 + CVX

6 19.35%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.
Sayfa 1/3 123 SonSon
55 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Ses sistemi öneriniz.

kinder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ses sistemi öneriniz.

Merhaba,

2 konuda fikrinize ihtiyacım var.

1.Eski Arabamdan söktüğüm Kicker CVX 30 cm bass ım 1000 W 750 RMS. Bu bası Jbl Gto 601.1 Mono Bas Anfisi ile besliyordum. 2 takım Focal Access 165 A1 kullanıyordum ve bunlarıda Edison 505 ile sürüyordum. Tatmin edici bir ses vardı. Fakat arabam Mazda Astina GT HB kasa idi. Hb olduğu için Bass seslerini çok iyi alıyordum. Fakat şuan ki Arabam Mazda 3 ve sedan. Sizce Bass ile port açmadan iyi ses alabilir miyim ?

2. Eski sistemimi biraz yükseltmek istiyorum. Bunun için önlere bir takım Focal 165 FX Arka kapılara yine eski Sistemden Focal Access 165 A1 i kullanmak istiyorum. Anfi olarak mitleri Audison SRX 4 ile sürüp Bası yine JBL ile besleyip bütçeyi fazla zorlamadan fazla zorlamadan ilerlemek istiyorum. Fakat bir öneri olarakda Hertz HKS 165 XL mitlerde kullanıp Anfi yi HDP 5 kullansam nasıl olur?

Arabamın ana ünitesi OEM bir Teyp olduğu için Bitten one kullanacağım.

Arada bir Roling e katıldığım için ağırlık fazla artmasını da istemiyorum. Bu yüzden anfiyi LRX 6.9 kullanarak anfi sayısını düşürmek istiyorum.

Sizce Focal mi Hertz mit mi kullanmalıyım.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Ben Focal ve iki amfiden yana kullandım oyumu açıkçası.

Hertz ESK, HSK ve Focal Utopia (eski serilerden 165w idi sanırım) dinlemiş olarak Focal derim, PS 165 FX lerin de ses kalitesi ciddi derecede başarılı, daha bugün videolarla kafayı kırdım yine çıtır bi sistem de bana lazım

Daha tecrübeli arkadaşlar yorum yapacaklardır illaki,

Bu arada Bitten mi Bitone mı kullanacaksınız işlemci olarak orada bi karmaşa olmuş sanırım
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada Bitten mi Bitone mı kullanacaksınız işlemci olarak orada bi karmaşa olmuş sanırım
    Yorumun için teşekkürler. Evet aklım bitten'e gitmiş gözüm hep yükseklerde sanırım Bitone kullanacağım mecburen

Tecrübeli arkadaşlar bugün dışarıda sanırım

Benimde gönlüm Focal den yana kulağım aşina aslında ama Hertz de çok iddalı diyorlar 300 rms iyi bir değer tabi sadece güç önemli değil düşük frekans da ki ses kalitesi benim içinde önemli sesi her zaman köklenip dinlemeyeceğiz nasıl olsa kısık ses de de kaliteli müzik dinlemek arzusundayım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    soruların cevabı çok değişken, dinlemeden driver değerlendirmek X marka daha güzel demek mümkün olmuyor. ancak bildiğim bir kaç konuyu söyleyeyim;

araba hatchback ise bas daha iyi, sedansa daha kötü gibi bir tespit doğru değil. sub-bass frekanslar kabinin içinde oluşup araba içinde yayılıyor. bu nedenle sub performansında ilk unsur kabinet dizaynı. portlu/portsuz olması, port adedi, port uzunluğu, kabin hacmi gibi konular kabinet dizaynı ile belli oluyor.

doğru & doğal bir dizayna sahip subwoofer bagaja konduktan sonra, ürettiği ses araba içindeki engeller tarafından (döşeme, arka koltukta oturanlar, bagajdaki malzemeler, vsvsvs.) emilerek dinleyiciye ulaşır. bu nedenle bir subwoofer aynı sisteme sahip farklı araba modellerinde farklı performans gösterebilir.

özetle yerinde olsam bagaj, hatchback vs. gibi konuları kafama hiç takmam.

DSP (yani bit10) kullanmak şu sebeplerle güzel olur;
    - sistemde pasif xover kullanılmaması ile kalite artışı, uygulama kolaylığı
    - sistemde farklı tiz/mid/woofer markalarının karıştırılabilmesi
    - time alignment (TA)
    - OEM teybe dokunulmaması

TA çok güzel birşey. bunu markadan bağımsız söylüyorum. yolcu kabininin yamuk yumuk ortamının oluşturduğu dezavantaja karşı iyi bir çözüm. ancak TA kullanılabilmesi için DSP'nin tune edilmesi şarttır.

rolling gibi sürüş performansını ilgilendiren konularla müzik sistemi maalesef çelişiyor. izolasyon+subwoofer+amfiler derken arabaya 1-2 stepne ağırlığı kadar ağırlık gelir.

yazdığın Focal & Hertz driver'lar belki ortanın biraz altı kalitededir ($2,000-$3,000'lık driver'lar ile kıyaslıyorum). LRx6.9 amp üzerinde herşey 4ohm olmak üzere 4x70W+1x280W seçenek görüyorum, herhalde bu seçenek ile tüm driver'ları sürebilirsin.

DSP'nin kalitesi ise bildiğim kadarıyla çok yüksek, sistemindeki en kaliteli parça.

yerinde olsam arkaya hoparlör takmazdım. düzgün bir sistem için şart değildir. çoğunlukla öndeki koltuklar dinleyecekse gerek yoktur. kaldı ki DSP ile TA yaptığını varsayıyorum .

özet olarak önerim bit10 + Audison LRx6.9 + sadece öne Focal/Hertz komponentler + subwoofer şeklindedir. DSP'nin tune edilmesi şarttır.

biraz kullandıktan sonra sistemin nerelerinin iyileştirilmesi gerektiği hakkında fikirlerin oluşacaktır. bu aşamada;
    - tiz & mid driver'ları upgrade etmek
    - subwoofer'ı ayrı bir amfi ile çalıştırmak

gibi iyileştirmelere gidebilirsin. böylece bir anda çok para harcamamış olursun.

keyifli sürüşler ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Phantom derğerli bilgiler ve önerin için teşekkürler. Fakat arka koltukta eşim ve oğlumada kaliteli müzik dinletmek istiyorum o yüzden iki takım şart . Aslında oğlum 8 aylık e bebek arabası sorunum da var. Bagajda yerede ihyiyacım var. Cvx içinde hacimli bir kabin gerekli ama bi şekilde ayarlayacağız artık. Belki kapalı bir kabin yada port yapısı değişik olacak. Aslında aklımda başka bir sistem daha var. Bagajda az yer kaplayacak ama ses nasıl olur bilemiyorum. Focal
    DSA 500 RT takıp bitone gerek kalmadan 165 fx ile kombine edip kullanma fikride var aklımda var ama hiç demosunu dinlemedim herkez başarılı diyor ama duymadan almak riskli. Arka kolonlarıda ana üniteden desteklemek lazım ama arkadaki ses nasıl olur bilmiyoru
    m

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    müzik dinliycem diyosanız ilk önce cvx'den kurtulun derim jl oudio almanızı tavsiye ederim daha yumuşak ve güzeldir ve mid takımı olarak alpine derim hertze göre belki daha az ses alırsınız ama temiz olur daha net ve canlı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Safran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    müzik dinliycem diyosanız ilk önce cvx'den kurtulun derim jl oudio almanızı tavsiye ederim daha yumuşak ve güzeldir ve mid takımı olarak alpine derim hertze göre belki daha az ses alırsınız ama temiz olur daha net ve canlı
    Haklısın cvx biraz sert bi bas aslında ama iki senedir dinlemediğim için tam anımsayamıyorum. Aklımda karışmıyor değil bas koyunca bagajda yer kaybedip extra ağırlık kazanacağım. Koymazsamda ses kalitesi iyi olmayacak. Koltuk altı basları felan düşündüm ama onlarda çok pahalı ve keyif alamazsın dedikleri için sağlıklı karar veremiyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güncel....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kinder Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fakat arka koltukta eşim ve oğlumada kaliteli müzik dinletmek istiyorum o yüzden iki takım şart . Aslında oğlum 8 aylık e bebek arabası sorunum da var. Bagajda yerede ihyiyacım var. Cvx içinde hacimli bir kabin gerekli ama bi şekilde ayarlayacağız artık. Belki kapalı bir kabin yada port yapısı değişik olacak. Aslında aklımda başka bir sistem daha var. Bagajda az yer kaplayacak ama ses nasıl olur bilemiyorum. Focal
    DSA 500 RT takıp bitone gerek kalmadan 165 fx ile kombine edip kullanma fikride var aklımda var ama
    valla 4-5 tane ayrı sistem anlatmışsın
    işin zor

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    aradaki mesajları okuyamadım baya uzun ilk mesajını okudum baya karmaşık bir sistem yapmışsın güzelim focalleri edisonla beslemende üzücü olmuş ancak o anfiden focallerin çeyreği kadar verim almışsındır.. keza cvx in içinde bu geçerli 601 tam beslemez cvx i .. hsk ye gelirsek focalle kulvarları ayrı.. hsk spl sınıfına giriyor hsk ya girdinmi kablolamandan tutda anfine izalasyonuna bassına kadar yürümen gerekir yok ben önceki sistem gibi kaliteli kolon alıp eğreti bir şey yapıcam dersen oda olur ama gene çeyrek verim alırsın..

yani anladığım kaliteli kolon almışsın ama devamını getirememişsin.. bence gene öyle yapma.
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konu kirliligine neden olmamak için bende crx in kapılarına midtiz mi diyolar nedir ondan takmak istiyom banada bikaç fikir verirmisiniz ?
    sony teyp anfi ve bas mevcut
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aradaki mesajları okuyamadım baya uzun ilk mesajını okudum baya karmaşık bir sistem yapmışsın güzelim focalleri edisonla beslemende üzücü olmuş ancak o anfiden focallerin çeyreği kadar verim almışsındır.. keza cvx in içinde bu geçerli 601 tam beslemez cvx i .. hsk ye gelirsek focalle kulvarları ayrı.. hsk spl sınıfına giriyor hsk ya girdinmi kablolamandan tutda anfine izalasyonuna bassına kadar yürümen gerekir yok ben önceki sistem gibi kaliteli kolon alıp eğreti bir şey yapıcam dersen oda olur ama gene çeyrek verim alırsın..

yani anladığım kaliteli kolon almışsın ama devamını getirememişsin.. bence gene öyle yapma.
    Yok zaten o şekilde yapmamak için öneri istiyorum Şuan yapacağım sistem anket teki sistemlerden den biri olacak. Alt yapısı da Hertz de olsa Focal de olsa komple kaliteli bir altyapı ile ilerleyeceğim.

Hafta sonu Technovol'e gideceğim. Kevork abi nin demo X1 aracını dinleyip Hertz ile ilgili fikir sahibi olacağım. Focal'e zaten kulağım aşina bakalım nasıl bir fark var görelim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    o zaman sana şöyle söyliyim surroundu bozmamak için ön ve arkalara aynı takım al derim..
    165fx 80 rms dir.. hsk dediğim gibi 125rms dir hdp5 ilede tek takımı 2 ohm de beslersin ancak..

bana sorarsan bu kadar maliyetlere girme aracı satıcaksan yada kısa vadeli kullanıcaksan..

yalnız fiyatlara bakdımda ne olmuş piyasalara hsk lar 600-700 tl lerden satıyorlar en son 2 sene önce 150 tl ye almışdım altın döviz faiz den daha hızlı artmış bilsem 2 sene önce bir depo mal laır bekletirdim
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    yalnız fiyatlara bakdımda ne olmuş piyasalara hsk lar 600-700 tl lerden satıyorlar en son 2 sene önce 150 tl ye almışdım altın döviz faiz den daha hızlı artmış bilsem 2 sene önce bir depo mal laır bekletirdim
    150 liraydı döviz yükseldi fiyatlar yükseldi, döviz düştü fiyatlar kaldı, bu döngü devam ederken fiyatlar bu günlere geldi abi
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    yüksek dememin nedeni o paraları hak eden kolonlar olduğunu düşünmememden ötürü yoksa biz ne kolonlara ne paralar verdik.. ben iki takım compa 3 bin tl verdiğimizi bilirim ama bunlar öyle o tipte üst sınıf referans ürünleri değilki bu kadar pahalı olsun.. ancak giriş seviyesi.. yalnız sağlam artmış demek bir araca orta halli yeni bir sistem yapıcak olsak bilindik markalara bulaşmıycaz.. alternatif gene fazla bilinmiyen a kalite ürünlere bakıcaz.. 2 sene önce 4 takım almışdım ks 65.2 110 tl ye şimdi nete bakınırken gördümde olmuş 350 küsur lar ..

türkiyede fazla bilinmeyen a kalite markaların çoğunun fiyatları aynı 2 sene önceki fiyatları hemen hemen mesela benim beğendiğim bir markanın 100 rms'lik comp ları 2 sene öncede 150 tl idi şimdide bakdım 240 sanırım 200'e dükkandan alınır.. o kadar ciddi bir zam gelmemiş..

fussy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yüksek dememin nedeni o paraları hak eden kolonlar olduğunu düşünmememden ötürü yoksa biz ne kolonlara ne paralar verdik.. ben iki takım compa 3 bin tl verdiğimizi bilirim ama bunlar öyle o tipte üst sınıf referans ürünleri değilki bu kadar pahalı olsun.. ancak giriş seviyesi.. yalnız sağlam artmış demek bir araca orta halli yeni bir sistem yapıcak olsak bilindik markalara bulaşmıycaz.. alternatif gene fazla bilinmiyen a kalite ürünlere bakıcaz.. 2 sene önce 4 takım almışdım ks 65.2 110 tl ye şimdi nete bakınırken gördümde olmuş 350 küsur lar ..

türkiyede fazla bilinmeyen a kalite markaların çoğunun fiyatları aynı 2 sene önceki fiyatları hemen hemen mesela benim beğendiğim bir markanın 100 rms'lik comp ları 2 sene öncede 150 tl idi şimdide bakdım 240 sanırım 200'e dükkandan alınır.. o kadar ciddi bir zam gelmemiş..
    Son paragraftaki marka nedir abi

HardCore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fussy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son paragraftaki marka nedir abi
    Infinity referance geçiyo içimden

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    mtx thunder serisi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    tizleri ve midleri sert çalmayan 2 yollu komp önerisi alayım abi o zaman ben de konuyu bulmuşken 250 lira civarına kadar fiyatlarda
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)