User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Kapı Yalıtımı ve Temiz Ses için Yardım - Önerileriniz

tuzemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kapı Yalıtımı ve Temiz Ses için Yardım - Önerileriniz

Herkese selamlar öncelikle ;

Yaklaşık 5 aydır kullandığım grande punto aracım var. Orjinalinden fabrika çıkışı fiat hifi ses sistemi var araçta.Arka bagajın sağ kısmında kendi orjinal subwoofer ı felan var. Ses oldukça tatmin edici. Gelgelelim son zamanlarda sol kapıdan kısık seslerde hışırtı sorunu var sanırım tweeter ya da hoparlörden biri patlak,kapı trimini sökünce anlaşılır. Sağ arka hoparlörde de, yüksek seste bas vurunca garip sesler geliyor yüksek ihtimal o da patlak.Aracın ses sisteminden memnun olduğumdan ötürü yüksek meblalar verip hoparlör almak istemiyorum boşu boşuna. Ankara da bilen bilir hoparlör tamiricisi bir teyze var , ona hoparlörlerin tümünü söküp hem kontrol hem de tamir amaçlı vereceğim.

Bu arada araç 3 kapı olduğundan arka hoparlörleri sökmem için komple arka koltuk + yan trimlerin sökülmesi gerekiyor. Madem bu kadar sökeceğim düzgün bir yalıtım yapıp öyle kapatayım istiyorum.Dışardan ses alma gibi sorunlar yok ama ses kalitesi biraz daha artsın istiyorum.Trimlerin bütün sekmanlarını yenileyeceğim kafamda öncelikle o var.Onun dışında sac olan kısımları bitüself ile kaplayayım diyorum.Hangi malzemeleri önerirsiniz? Orjinal hoparlörler perçinli onları söktükten sonra geri takarken nasıl takmalıyım püf noktaları var mı? Hoparlörle sac arasına herhangi bir malzeme konmalı mı ? Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum . Teşekkürler
    ///MPower

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    takipteyim

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bitüself üzerine
    Yap
    kullanabilirsin.
    bitüself yerine verdiğim adreste metrekare hesabı satılan aynı üründen mevcut .
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En basit ve ucuz yöntem keçe kaplamak olucaktır. Kapı döşemelerinin altında 1 kat keçe yapıştırıp boşluk bulduğun yerlerede sünger sıkıştırabilirsin. Arka tarafta muhtemelen daha çok alan olucağı için hem sünger hem keçe uygulayabilirsin fark hissedilir derece olucaktır. Ben 5 kapıyada dediği gibi uygulama yaptım bagaj kapağına özellikle çok kastım bmw gibi kapanıor kapılarım Örnek foto olsun buda. Yer varsa ön kapılardada çift taraflı çalışırsan güzel olur

ImageBam

Klipsleri yenilemeyle birlikte 50 liraya biter iş biraz karadüzen bi uygulama ama iş görüyor fiyat performans oranı mükemmel

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En basit ve ucuz yöntem keçe kaplamak olucaktır. Kapı döşemelerinin altında 1 kat keçe yapıştırıp boşluk bulduğun yerlerede sünger sıkıştırabilirsin. Arka tarafta muhtemelen daha çok alan olucağı için hem sünger hem keçe uygulayabilirsin fark hissedilir derece olucaktır. Ben 5 kapıyada dediği gibi uygulama yaptım bagaj kapağına özellikle çok kastım bmw gibi kapanıor kapılarım Örnek foto olsun buda. Yer varsa ön kapılardada çift taraflı çalışırsan güzel olur

ImageBam

Klipsleri yenilemeyle birlikte 50 liraya biter iş biraz karadüzen bi uygulama ama iş görüyor fiyat performans oranı mükemmel
    keçeden ötürü toz vs. gibi bir durum olmadı mı peki ilerki zamanlarda ?
    ///MPower

oxygen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende alfa romeo gtv'min arka koltuk altları, sırtı, yan pandizotlar ve tavanı kapladım Rıdvanın önerdiği malzeme ile. Üstüne de keçe kapladım, sonuç mükemmele yakın oldu.

Bitüselfe hiç gerek yok, maliyet çok yüksek oluyor bitüself baya pahalı bir malzeme.
    Önümüzdeki hafta taban, bagaj ve kapıları da kaplayacağım.

Maliyet:

İzolasyon malzeme m2: 25 tl (toplam 3 mt kullandım.
    Keçe m2: 6 tl
    Klipsler: 10 tl

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu malzemelerin ağırlıkları nasıl?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hepsini toplasan 2-3 kg max çıkar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı oxygen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hepsini toplasan 2-3 kg max çıkar.
    teşekkürler cevap için...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende alfa romeo gtv'min arka koltuk altları, sırtı, yan pandizotlar ve tavanı kapladım Rıdvanın önerdiği malzeme ile. Üstüne de keçe kapladım, sonuç mükemmele yakın oldu.

Bitüselfe hiç gerek yok, maliyet çok yüksek oluyor bitüself baya pahalı bir malzeme.
    Önümüzdeki hafta taban, bagaj ve kapıları da kaplayacağım.

Maliyet:

İzolasyon malzeme m2: 25 tl (toplam 3 mt kullandım.
    Keçe m2: 6 tl
    Klipsler: 10 tl
    çok güzel olmuş elinize sağlık . keçeyi ankarada bulurum her türlü onda sıkıntı yokta izolasyon malzemesi yazdığınız ürün sanırım bitüselfe benzeyen malzeme.Onu nereden aldınız ? rıdvan abinin link attığı sitede göremedim olmazsa onu da sizin aldığınız yerden alayım.
    ///MPower

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tuzemen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    keçeden ötürü toz vs. gibi bir durum olmadı mı peki ilerki zamanlarda ?

toz derken içerden dışarı toz dökülmesini falan soruyosan yok öyle bi sıkıntı yaşamadım ama keçe içerde toz tutmuş olabilir taktıktan sonra sökmedim hiç ne durumda bilmiorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    + hoparlör montajı konusunda da bu işin püf noktası vs var mı? hoparlörü takacağım sac sonuçta bu bitüselfe benzer malzeme ile kaplı olacak onu üstüne direk akıllı vida mı atayım yoksa araya gene ekstra bir malzemeye gerek var mı kasnak gibi?
    ///MPower

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkürler cevap için...
    Rica ederim..

Alıntı tuzemen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok güzel olmuş elinize sağlık . keçeyi ankarada bulurum her türlü onda sıkıntı yokta izolasyon malzemesi yazdığınız ürün sanırım bitüselfe benzeyen malzeme.Onu nereden aldınız ? rıdvan abinin link attığı sitede göremedim olmazsa onu da sizin aldığınız yerden alayım.
    Ben istanbuldayım, burada bir döşemeciden aldım.

Tahminimce döşemecilerin çoğunda buluyordur. Altı süngerli ve üstü alüminyüm folyo kaplı bir ürün.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rica ederim..

Ben istanbuldayım, burada bir döşemeciden aldım.

Tahminimce döşemecilerin çoğunda buluyordur. Altı süngerli ve üstü alüminyüm folyo kaplı bir ürün.
    çok teşekkürler
    ///MPower

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapıses Pyrosorb güzel bir öneri olmuş; yapısı, fiyatı vs. gayet güzel. uygulama yapılan GTV de güzel .

yanlız bir konu var; GTV'deki işlem tavan ve yer dahil full izolasyon. Punto ise sadece kapı içine, hoparlörün arkasında kalan kapı sacına ses sistemi için izolasyon istiyor.

Pyrosorb 12/25/50/100mm olarak 4 farklı kalınlıkta. kapı içleri hoparlör kabineti haline dönüştüğü için kalın Pyrosorb doğru olmayabilir, hacimi küçültmemek gerekir. bir de kalınlıktan dolayı bazı yerlerde uygulama zorluğu yaşanabilir. bitüself bantları Pyrosorb'dan daha ince.

özetle kalınlıktan dolayı problem çıkabilecek yerde bitüselfi unutmamalı.

@oxygen, Pyrosorb üzerine keçe kullanmanın bir esprisi var mı? niye 2 farklı katman anlayamadım. Pyrosorb'u kaç mm seçtin?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yapıses Pyrosorb güzel bir öneri olmuş; yapısı, fiyatı vs. gayet güzel. uygulama yapılan GTV de güzel .

yanlız bir konu var; GTV'deki işlem tavan ve yer dahil full izolasyon. Punto ise sadece kapı içine, hoparlörün arkasında kalan kapı sacına ses sistemi için izolasyon istiyor.

Pyrosorb 12/25/50/100mm olarak 4 farklı kalınlıkta. kapı içleri hoparlör kabineti haline dönüştüğü için kalın Pyrosorb doğru olmayabilir, hacimi küçültmemek gerekir. bir de kalınlıktan dolayı bazı yerlerde uygulama zorluğu yaşanabilir. bitüself bantları Pyrosorb'dan daha ince.

özetle kalınlıktan dolayı problem çıkabilecek yerde bitüselfi unutmamalı.

@oxygen, Pyrosorb üzerine keçe kullanmanın bir esprisi var mı? niye 2 farklı katman anlayamadım. Pyrosorb'u kaç mm seçtin?
    Merhaba,

Tahminimce 12mm'dir. Ben soranlara 1 cm diyordum ama doğrusu sanırım sizin dediğiniz gibi 12mm.

Keçe orjinalinde vardı fakat söktüğümde 19 yıllık yorgunluktan toz gibi dağıldı. Hazır açmışken de iyice ses kesilsin diye, orjinalindeki ölçülerde kesip 2. kat olarak geçtim.

Yani tam olarak şu sebepten yaptım diyemem ama pyrosorb ile aksamlar(koltuklar, pandizotlar vs) arasına destek olsun diye uyguladım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Percinli hoparlorleri degistirdikten sonra yeni hop. Takamadan once sitelerde mdf den kasnak kestir hoparlorleri onunla sabitle. Bituselfi hem sac kisimlara hem de kapi dosemelerinin iclerine uyvula aracin zimba gibi olur. Araya 5mm lik sunger de koyabilirsin kece de olur.

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    orçapta hepsi var aradıklarınızın.
    bitüself in benzeri aluminyum folyo kaplı ziftli malzeme metrekare olarak satılıyor hemde bıtuselften ucuz.
    bıtuselfın en genısı 25cm orçaptaki metrelik.
    siteye girin iletişim bilgilerinden arayın sorun .
    kaucuk ızolasyonuda havalandırmacılardada bulabılırsınız orçaptada.
    orcaptaki kendinden yapıskanlı.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu orçapta ki malzemenin fiyatı nedir ?

İncelediğim kadarıyla bitüsel yapanların amacı genelde saç üzerindeki titreşim kaynaklı sesleri engellemek.

Yani bitüself üzerine bahsi geçen malzemeyi kullansak daha sağlıklı olmaz mı ?

Bir de aşağıdaki gibi bir ürün var, alan kullanan var mı acaba ?

ARA

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)