User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Aktif Sistem Hk.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Aktif Sistem Hk.

S.a arkadaslar 2-3 gün once alpine 9855R islemcili teyp aldim.montajini yaptim.daha once pioneer deh 8650bt kullaniyordum. Alpine taktiktan sonra bir ses bu kadar degisirmi dedim. Cok temiz ve dengeli caliyor. Pioneer varken hsk 165lerin tizleri ciyak ciyak bagirirken simdi daha yumusak ve temiz caliyor kulak tirmalamiyor. mid sesler cok belirginlesti. Kisacasi pioneeri iyi sanirdim.alpineyi kesfedene kadar. Simdi elimdeki malzemelerle bir ise kalkisacam.buradan desteklerinizi bekliyorum.

Sistemi aktif yapmak istiyorum.
    Elimdeki malzemeler
    Alpine 9855R 3 yol islemcili teyp
    Hsk 165 mid takimi 2 yol
    2 adet 30 cm hertz subwoofer
    Hertz hcp1d mono anfi
    Pioneer gm 924 anfi
    2 takim pioneer 6965v2 ( bunlari aktifte iptal edicem )

1.soru

Aktif baglanti icin hsklarin crossoverlarini devre disi biraktiktan sonra her hoporloru ayri ayri kanala baglayacam.ve anfiden rca lari teype baglayacam ki suanda oyle bagli extra birseye gerek yok dogru mudur ?

2.soru

Baglantilari yaptik frekans kesimlerini artik teypden yapacagimiz icin anfinin flat konumda mi olmasi gerekiyor.

3.soru

Hsklar icin frekans kesimi nasil olmali?
    Hsklar 2 yol oldugu icin 2 yol aktif oluyor. Ozmn subwooferida aktif baglayabilirmiyim?

Subwoofer aktif olursa mono anfide flat diye bir konum yok o nasil olacak?

Bu simdilik boyle. Hsklara midrange baglayip tekrar subwooferi pasif yapabilirim.

Belki elimdeki ekipmanlar aktif icin yeterli olmayabilir.aktif olayi ince is ve masraf gerektiren soylentilerin oldugunuda biliyorum.ama giris seviyeside olsa aktifi burdan gelecek desteklerle ogrenmek istiyorum.en azindan denemedin demem.

tayf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1. cevap

teybini aktif çalışacak moda aldıktan sonra , teybin arkasındaki anfi çıkışların left right modundan cıkıp low mid high olarak çalışacak , sesin yapman gereken low dan gelen sinyali sub amfisine , mid den gelen sinyali hsk nın woofer ı calıştıracak kanala , high dan gelen sinyalide tweeter ı besliyecek anfinin kanalına baglamak olucak

2. cevap

amfilerini flat ta kullan , low pass high pass ları devre dışı bırak

frekans kesiminde subwoofer a ortalama 120 hz civarı low pass ver , hsk nın woofer ına 120 hz ile 3,5 khz civarı ver , tizleride 3.5 khz den yukarısı olarak ayarla başlangıç olarak bu frekanslar sistemin dengeli çalışmasını sağlayacaktır ince ayarları kafana göre yaparsın daha sonra

3. cevap

frekans konusunu üstte anlattım , mono amfinin frekansını sonuna kadar ac (orn. 200 hz ) ayar kısmını teybinden yap,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teyp arkasinda sub front rear olarak cikis var. Islemciyi aktif et derken nerden edicem tam bilmiyorum.teypi yeni aldim.daha cozme arifesindeyim.teyp alpine 9855r. X over crossover ta ayarlari var suanda onlar pasif bagliykende aktif yani kesim yapabiliyorum. Islemci aktif konumda degil mi ozmn

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elindeki teybi bilmiyorum bende pioneer vardi onun kasasinda aktif veya pasif kullanmak icin bir switch vardi o sekilde aktif yada pasif moda gecis yapiliyordu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teybi aktif moda alinca bahsettigin front rear sub cikislari low mid high oluyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladm.on arka ayari gibi biz belirleyecez mid ve tizi a kanalina tiz b kanalina midleri baglarim.aktifte gaini acarken yanma olayi daha yuksek degil mi crossover olmadigi icin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dostum elimde avometre var ise amfinin gain ayarını onunla yapmanı tavsiye ederim eğer yoksada teybin preout voltajı ne ise gain i o seviyenin üzerine cıkma

örneğin teybin preout voltajı 2 volt ise tweeter ın 50 watt vede anfinin çıkış gücü 100 watt ise sesi sonuna kadar açtığında tweeter a 100 wattlık bir güç gidecek ona göre gain ayarını preout voltajından biraz daha düşük bir seviyeye ayarla

ama en sağlıklısı avometre ile ayarlamak , google da biraz arastırma yaparsan detaylı anlatımı var , avometrede cok pahalı bişey değil 10 15 tl civarı fiyatı var bir tane edinmeni öneririm

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tayf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dostum elimde avometre var ise amfinin gain ayarını onunla yapmanı tavsiye ederim eğer yoksada teybin preout voltajı ne ise gain i o seviyenin üzerine cıkma
    bu işlemi amp ses çok açıldığında hoparlörü yakmasın diye mi yapıyorsun? başka sebebi var mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynen hoparlörün maksimum gücü ile amfinin vereceği maksimum gücü esitlemek için

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    anfi pioneer 924 4 ohmdaki gücü 110 rms. teyp alpine 9855r 3 rca 4 volt çıkış. hsknın degerleri
    hv 165 mid bass 100 rms peak degeri 200 rms
    ht 25 tweeter 60 rms degerinde olması lazım peak degeri 120 rms

mid basslar için sıkıntı yokta tizler için şüpheli. arada crossover varken gaini 4 de 1 i kadar açıyorum sıkıntı olmuyor. ama yokken birşey degişirmi bilmem. avometre ile denedim daha önce olmuyor. frekans cdleri ile tamamda. avometre baglıyken mp3 açıyorsun rakamlar çıldırıyor saglıklı degil

benim ayrı bir sorum teyp ile anfi arasındaki muhabbeti anlamıyorum. 4 volt teyp. anfinin hiç gaini açmasak kaç rms göndermiş oluyor tahminen ? teyp ile anfi voltajını dengeledik mi anfi verebildigi son degerimi veriyor. birde gaini az açsan ses yetmiyor daha çok açma geregi doyuyorsun mesela. teyp voltajını geçmek zorunda kalıyorsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    avometre ile ölçüm yaparken mp3 değil test tonları kullanmanız gerekiyor siz mp3 çaldığınız için netice alamıyorsunuz , amfinin gain i kısıkkan şu kadar güç veriyor diye bir tahminde bulunmak yanlış olur , siz dediğim gibi test tonları ile ayar yaptığınızda cıkan voltajdan o an amfinin gönderilen frekanstaki çıkış gücünü bulabilirsiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aktif olarak bagladım. teypden ayarları şöyle yaptım.

Low (Subwoofer ) -> 80 Hz Slope -12
    Mid L -> 100 Hz Slope -12
    Mid H -> 2.5 Khz Slope -12
    High -> 2.5 Khz Slope -12 - 6 Db İndirdim Yoksa Gain Kapalı Oldugu Halde Çok Tiz Veriyor. Eq Ayarı Yapmaya ihtiyaç duymadım denemedimde. şuanda flatta.midbassları gain ayarını çok az açtım 4de 1 inden biraz az. midbasslar bazı parçalarda bassın sert oldugu yerlerde zorlanıyor. belki 120 hz kesebilirim.

Sonuç: Parçaya Göre Degişiyor. Mesela Pasifde Dinledigim Parça Aktifdede Aynı Çalıyor Sanki. Ama Bazı Parçalarda Çok Güzel Çalıyor. Birazda Kayıt Kalitesi İle Alakası var. Bazı Parçalarda Arabada Eko Reverb Oluşuyor Sanki. İşte Ona Bayılıyorum. Midbasslar Pasifteyken Bozuyordu Şimdi Fazla Bozmuyor. Daha Tok Oldu. Aslında midbasslardan başka türlü bir bass beklendim var ama olmuyor.

Arka Coaxlar İptal Hiçbiri Çalışmıyor. İptal Edince Ses arkadan kesilince sanki biraz akustik bozuldu gibi geldi bana. Coaxlar Kısıktaydı Açamıyordum Tonlamalar Çok Farklıydı Bariz Belli Ediyordu. Kısıktayken Belli Olmuyordu. Şeytan diyor 6965v2leride teype bagla ama kaldırmaz oda ayrı bir konu

biraz bu şekilde kullanayım. bir müddet sonra tekrar pasif yapıp arada ne kadar bir fark var onu anlamam daha kolay olacak. ama bassı midi tizi ayrı ayrı kontrol etmek çok iyi ya

tizleri 2.5 khzden yukarı çıkartıyorum daha çok tizleşiyor inceliyor ses o şekilde kullansam bir zararı olurmu. hsk verilerinde 2.0 hz cut demiş.

montaj yaparken birşey dikkatimi çekti. bunu düşünmeye unutmuşum. diyelim 3 yollu mid takımı aldık veya midrange ekledik sonuç itibari ile 3 yollu bir mid takımımız var.

şimdi tizleri ve midrangeleri pioneer 924 anfiye bagladık. teypden 2 rca getirdik anfiye taktık.

midbassları başka anfiye bagladıgımızda ne olacak ? 1 tane rca çıkışımız kalıyor oda subwoofer için.

midbass ile midrange rcasına y kablosu mu kullanıcaz ? veya midrange tiz rcasına mı y kablosu kullanıcaz ? y kablo kullanırsak kesimleri yapabilecekmiyiz aynı rcadan 2 farklı hoporlor kullanmış olacaz ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)