User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Logitech x540 kablo uzatma

MehmetOrkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Logitech x540 kablo uzatma

Merhaba, öncelikle forum'a böyle konu açılması sorun teşkil ediyorsa konu silinebilir.

1. Hoparlör kabloları kısa olduğundan kesip biçmeden rca uçları ile tekrar ekleme yaparak kabloyu uzattım ama ses kaliteleri düştü netlik gitti.

2. Dün ekleri çıkartıp orjinal şekilde takıp ses kalitesini dinlediğimde fazlasıyla şaşırdım, bu kadar mı kaliteli ses düzeyi olur ve her ses tek tek farklı hoparlörden gelir dedim .

Şimdi arayışa geçtim, arka iki hoparlörümün kablosu kısa, birisini 4 metre diğerini 7 metre uzatmam gerekiyor. Ama elimdeki kablolarla uzatırsam ses kalitesi düşecek . Bunun yerine ses kalitesini minimum düşürecek bir arayış içine girdim. Sizce ne şekilde uzatabilirim ?. Tabi farklı metreler olduğundan zaten orada bi sıkıntı olacak ama ses kartından 7 metre kablosu olan hoparlöre biraz daha fazla ses verdirebilirim diyorum.

Hoparlör kablosunun ne kadar kalın olduğunu bilmiyorum ama amfi-teyp ara kablosunu kullansam acaba ince gelir mi ?. Ses konusunda kaliteli olacağını düşünüyorum ama yanlış mı düşünüyorum ?.

Ara dişi rca

Amfi ara kablo
    RollaFx Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon,Stop ve Reflektör <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far <--> Anatomik Spoiler <--> Pioneer Müzik Sistemi-etna81.blogspot.com.tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MehmetOrkun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ses kartından 7 metre kablosu olan hoparlöre biraz daha fazla ses verdirebilirim diyorum.
    bu tip sistemler ses kartından değil kendi anfisinden çalışıyor. anfi de subwoofer kabinetinin içinde. yanlış mı yazdın?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sistemler ses kartından gelen sinyal anfiye girer, anfi sinyali güçlendirip hoparlöre gönderir, yalnız ses kartından her hoparlöre ayrı ayrı ses desibelini ayarlayabiliyoruz. 0 ile 10 db arası. Bu sayede uzakta olan hoparlörün daha çok ses çıkartarak yakındaki hoparlöre eşit şekilde duymamızı sağlıyor.

Ama kablo ekleyince sesin netliği bozuluyor .
    RollaFx Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon,Stop ve Reflektör <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far <--> Anatomik Spoiler <--> Pioneer Müzik Sistemi-etna81.blogspot.com.tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ses kalitesinin yamulması kablo mesafesinin uzamasından kaynaklanıyor herhalde. ancak bu açıklama aklıma yatmadı. sonuçta 100m uzatmıyosun, bu kadar çok etkilenmesini beklemem. garip.

logitech vb. satellite hoparlörlerin acayip empedansları oluyor. kablo uzunluğu belki ciddi bir uyumsuzluk yarattı.

hop. kablosu ile interconnect aynı şey değil. terminalleri de farklıdır (RCA vs. banana gibi). ancak logitech kablo ve terminal olaylarını birbirine karıştırıp hoparlör sinyal kablosunun ucuna RCA konnektör takmış.

sen de uzatmak için RCA uçlu interconnect kullanıyorsun. ama hoparlör kablosunu interconnect kablosuyla devam ettirmiş oluyorsun. belki bundan dolayı sapıttı. elektrikçide satılan ve hoparlör kablosu diye geçen standart kablo ile uzatıp deneme yapabilirsin. bir maliyeti olmaz. ses düzgün çıkarsa uçlarına RCA konnektör takıp dişi-dişi ile tam bağlantı yaparsın.

dişi-dişi bağlantı elemanının kalitesi de berbat olabilir, aradan çıkarıp kabloları izole bantla sararak sese etki edip etmediğini kontrol edebilirsin.

SametYkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim evimdede x540 var bende arkadaki kolonlara ek yaptım ama kısa benim oda biraz karışık center dan ilave hoparlörede bağladım ses değişmedi hiç bu kadar değişmesi ilginç
    41 UU 106 Peugeot 106 gti 2001
    34 YKN 76 Citroen c3 2010
    34 YKN 89 Vw Transporter T5 2005

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Phantom (Abim) elimde 2x 0.75 kablo mecut bakır diye aldım, onu direk hoparlöre lehimleyip ucuna da tosları ekleyip direk amfiye gireceğim. Bunu demek istiyorsun değil mi ?. Ek yapmaktansa böyle yapmak daha iyi yani ?. Peki hoparlörün orjinal kablosu gibi kaliteli kablo olarak ne kullanmalıyım ?.

Samet ek yaptığımda sesler geliyor ama eksiz hali çok daha net ve keskin.

SametYkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende ses kartı yok anakart üzerinden alıyorum sesi arka hoparlörler için masanın köşesindeki 4lü jak ve dech kablosu ile ilave yaparak kullanıyorum yani kablolar çok kalitesiz kameraların tv için bağlanan 3lü audio ve görüntü kablosunu ayırdım 3 parcaya onları kullandım her hangi bir ses değişimi yok masa üstündeki mavi hoparlörleri de centerdan girdim çok net ve temiz bir ses elde ediyorum bas yetersiz geldiğinde ise masamın altında philps teyp var onuda onbord çıkıştan jakla çift çıkış aldım müzik setinide bağladım sadece müzik setim bağımsız kumanda ediliyor sesi için belli bir ses açıp dengeliyorum ama centera bağladığım mavi hoparlörlerim 5+1 kumandasına bağlı istersem maviler bağımsızda çalışabiliyor kendi trafosu ve anfisi var içinde fikir olması açısından paylaştım seninle

41 UU 106 Peugeot 106 gti 2001
    34 YKN 76 Citroen c3 2010
    34 YKN 89 Vw Transporter T5 2005

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selam,

0.75 dediğin kablonun çapı=0.75mm olarak anlıyorum. 1mm bile değil, çok ince -eğer doğru anladıysam-. ara bağlantı kablosunda voltaj ve akım düşüktür, bu nedenle ciddi güç çekilmez. ancak hoparlör güç harcayacağı için amp-hoparlör arasındaki kablo çok akım geçirebilecek özellikte olur, ara bağlantıya göre kalın olur. bu yüzden hoparlör kablosunu arabağlantı kablosu ile devam ettirme.

2x0.75 olarak şöyle bir resim buldum;

dikkat ettiysen fotoda 2 x 1.5/2.5/4mm seçeneklerini yazmış.

dikkat etmen başka bir konu tel yapısının CCA mı saf bakır mı olduğu. CCA demek her telin bakır kaplı alüminyum olması demek. CCA tel sinyal iletiminde kaliteyi düşürür. CCA kablo saf bakırdan ucuz ve bakır görünümlü olduğu için maalesef rağbet görüyor. mümkünse CCA kullanma.

ek yapmak sinyali her zaman az/çok zayıflatır. dişi-dişi RCA gibi elemanlar kullanılınca lehime göre daha fazla zayıflama olabilir. bu nedenle zorunlu kalmadıkça ek tercih edilmez.

bu kadar detay verdim ancak X540 vb. aletler süper kalite, çok hassas, harika kablo isteyen aletler değil. yine de arka hoparlörleri uzatırken ekte veya uzatmada ciddi bir sinyal düşüklüğü oluyor herhalde. yazdıklarıma göre denemeler yap, çözüleceğini tahmin ederim ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SametYkn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende ses kartı yok anakart üzerinden alıyorum sesi arka hoparlörler için masanın köşesindeki 4lü jak ve dech kablosu ile ilave yaparak kullanıyorum yani kablolar çok kalitesiz kameraların tv için bağlanan 3lü audio ve görüntü kablosunu ayırdım 3 parcaya onları kullandım her hangi bir ses değişimi yok masa üstündeki mavi hoparlörleri de centerdan girdim çok net ve temiz bir ses elde ediyorum bas yetersiz geldiğinde ise masamın altında philps teyp var onuda onbord çıkıştan jakla çift çıkış aldım müzik setinide bağladım sadece müzik setim bağımsız kumanda ediliyor sesi için belli bir ses açıp dengeliyorum ama centera bağladığım mavi hoparlörlerim 5+1 kumandasına bağlı istersem maviler bağımsızda çalışabiliyor kendi trafosu ve anfisi var içinde fikir olması açısından paylaştım seninle

Sen fazlasıyla aşmışsın, ben o kadar karıştırmadan filmin içerisindeki seslerin tek tek net gelmesini istiyorum.

Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam,

0.75 dediğin kablonun çapı=0.75mm olarak anlıyorum. 1mm bile değil, çok ince -eğer doğru anladıysam-. ara bağlantı kablosunda voltaj ve akım düşüktür, bu nedenle ciddi güç çekilmez. ancak hoparlör güç harcayacağı için amp-hoparlör arasındaki kablo çok akım geçirebilecek özellikte olur, ara bağlantıya göre kalın olur. bu yüzden hoparlör kablosunu arabağlantı kablosu ile devam ettirme.

2x0.75 olarak şöyle bir resim buldum;

dikkat ettiysen fotoda 2 x 1.5/2.5/4mm seçeneklerini yazmış.

dikkat etmen başka bir konu tel yapısının CCA mı saf bakır mı olduğu. CCA demek her telin bakır kaplı alüminyum olması demek. CCA tel sinyal iletiminde kaliteyi düşürür. CCA kablo saf bakırdan ucuz ve bakır görünümlü olduğu için maalesef rağbet görüyor. mümkünse CCA kullanma.

ek yapmak sinyali her zaman az/çok zayıflatır. dişi-dişi RCA gibi elemanlar kullanılınca lehime göre daha fazla zayıflama olabilir. bu nedenle zorunlu kalmadıkça ek tercih edilmez.

bu kadar detay verdim ancak X540 vb. aletler süper kalite, çok hassas, harika kablo isteyen aletler değil. yine de arka hoparlörleri uzatırken ekte veya uzatmada ciddi bir sinyal düşüklüğü oluyor herhalde. yazdıklarıma göre denemeler yap, çözüleceğini tahmin ederim ...
    Anladım abi bu bilgi yeterli oldu kafama mantık oturdu, ekten uzak duruyoruz ve en azından 2x2.5 kablo kullanıyoruz, direk hoparlöre lehim ve kablo ucuna ise rca=tos lehimleyip amfiye giriyoruz . Ucuz olduğundan cca galiba benimki . Ek yapmadan direk kablo yapacağım sonucu paylaşırım teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ne yaptın, sonuç ne oldu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaliteli uçlarla bir kabloyu uzattım sonra orjinalini sağ tarafa uzatılanı sol tarafa aldım. Tek tek seslerini dinledim fark edilecek bir durum çok minimum düzeydeydi. Yani kaliteli uç kullanmak işi çözdü . Şuan gayet güzel oldu, sonrasında 5+1 tüm hoparlörler mp3 şarkılarda çalmadığını fark ettim. Shift 2 oyununda ise arabaların arkadan gelişlerinde sağdan veya soldan geçişlerinde seslerin geldiğini fark ettim. Anladım ki 5+1 destekli şarkılar ve filmler varmış Bu ara onları bulmaya çalışıyorum.

İlginiz için teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)