User Tag List

Sayfa 12/13 İlkİlk ... 210111213 SonSon
239 sonuçtan 210 ile 228 arası

Konu: Anfi Tavsiyesi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşte deneme-yamulma yerine bununla yapılıyor, tabi bir de software'i var;

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşte deneme-yamulma yerine bununla yapılıyor, tabi bir de software'i var;
    Hahaha deneme yamulma
    Guzel bi cihazmiş teleskobu andırır.
    Murat abi dogru düzgün tesisat çekecek adamı bile mumla ararken, bir de bu cihazı gündeme getirsek adamlarin kafa tam şerbetlenir. bu cihazın adi ne bu arada
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu ölçüm mikrofonu. Boşver zaten. Mic falan gerek yok elemanlara, çay demlesin içsin, o kadar yeter.

Doğrusu arabanın içinde ölçüm yapıp geçiş frekanslarının olduğu bantları incelemek. Çıkan sonuca göre tweeter & subw kesim frekansını, filtre eğimini (slope veya order) ve shelf filter ile tweeter ses seviyesini doğru performans için ayarlıyosun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladım abi. Guzel bir olaymış isini böyle yapan adamlar bulabilsek keske

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @phantom

önümüzdeki hafta sistemin ekipmanları aşağıdaki şekilde tamamlanmış olacak inşallah.

Kenwood KMM-U 256 .Ana ünite

Focal Ps 165 expert. Komponentler

JBL GTO 804. Subwoofer

Helix B2 precision. 2 kanal Anfi

Alpine MRP M500. Mono anfi

Helix B2 ile focalleri , Alpine M500 ile de Jbl Gto subwoofer besliycem. Kabinet ölçüsü 8.5lt seated olacak daha once konuştuğumuz gibi. Ebatlarını 23cm x23cm x16cm olarak yaptırmayı planliyorum.
    Sistem konusunda bana tavsiye edeceğin birsey var mi abi, sunu ekle cunu çıkart vs gibi birde mevcut ana ünitem bu sistem icin yeterli olur mu?
    Konu E46 tarafından (02-05-2017 Saat 08:14 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    az-öz bir sistem, çok konuşulacak detay yok. bununla başlarsın, biraz çal, sonra 1-2 upgrade gelebilir.

amfilerde xover'lar all-pass olacak, sub-ön ayrımı teypten yapılacak. teyp 85/120/160Hz frekanslarında kesebiliyor, 85 veya 120'nin iyi olacağını tahmin ederim. ama çalıp test etmeden belli olmaz. teybin bass boost moost treble şu bu klasik atraksiyonları var, hepsini flat yaparak dinlemeye başla. sonra hafif oynamalar yaparsın. bu sistemde FLAC/MP3 (320Kbps) farkının duyulacağını zannetmem.

Focal kitin xover'larını incele, onlarda switch'ler mi vardı? kılavuzunu okumanı şiddetle öneririm. teypten treb/mid/bass yerine önce o switch'lerle oynamak doğru olur.

kablo kalitesinin farkedileceğini de zannetmiyorum. ama çamaşır ipi kullanmasın tabi eleman. alternator whine sesine dikkat, olmasın. akü ile amp power kablosu arasına sigorta taktırabilirsin, kısa devreye karşı koruma sağlar. amp'lerin şasi bağlantılarını düzgün yapsın.

subw için şöyle bi foto buldum ;

kendisi sevimli bir subw ... sol yüzündeki terminali görüyorsun, kabinete adam gibi bir terminal taksın.

aklıma gelenler bunlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Focal kitin 4 tane xover devresi var. şöyle bir uygulama yaptırabilirsin; usta alemi klasik olarak xover'ları kapının içine takar. bunun yerine xover birimlerini bagajda tutabilirsin. o zaman shelf filter & cut-off switch'lerine anında ulaşabilirsin. üstelik kapı içi hacminden çalmaz.

dezavantajı her kapıya 2 çift hoparlör kablosu çekmek olur, ama önemli bir sorun değil. bir de bagajda 4 tane xover olur, onları da koltuğun arkasına sabitleyebilirsin. bauhaus'ta velcro bantlar satılıyor, delme kesme yapmadan sabitleme için ideal.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkür ederim abi net bir açıklama olmuş, ayrica bu xoverları bagaja koyma işi kafama yatti, çok iyi fikir. jbl gto hemen hemen fotolardaki ebatlarda olacak. gercekten sevimli bir foto .Bagajda fazla yer kaplamayacak tam istediğim gibi.

@phantom

twitterınkinde S1 (0 -3 -6) ve S2 (1 2 3) switch leri var.
    Birde abi sistem 1-2 upgrade edebilir demissin, mp3 ve flac farkının hissedileceği bir seviyeye getirmek için neler yapmalıyım. işlemci almak, ana üniteyi degistirmek, yada focalleri değiştirmek. Bunlardan biri veya birkacını mı upgrade etmem yeterli olur mu
    Konu E46 tarafından (30-04-2017 Saat 00:45 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    üst seviye bir klasmana geçmen için hepsini değiştirmen gerekir. belki B2 kalabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    upgrade'e kafayı takma, mevcudu çalıştırmadan bir sonrakini düşünmek mantıklı değil. upgrade mevcudun performansına göre belli olur. aldıklarından ne çıkacağını henüz bilmiyorsun.

kaldı ki bir sürü beceriksizlikle uğraşmak zorunda kaldın, bu şartlarda düzgün iş zor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @phantom

Haklısın abi dediğin gibi aslında kafamı en çok kurcalayan montaj kısmı, içim hiç rahat değil açıkçası inşallah korktuğum gibi olmaz

insallah Türkiye de olursan bir daha ki upgrade i beraber yaparız

Bu arada müzik sistemini de kaskoya eklettim primde de pek fark etmedi cok iyi oldu
    Konu E46 tarafından (30-04-2017 Saat 11:08 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merak etme halledersin, ugrasarak ogrendin (kotu komsu ev sahibi yaptirir).
    sigorta isi cok iyi olmus.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merak etme halledersin, ugrasarak ogrendin (kotu komsu ev sahibi yaptirir).
    sigorta isi cok iyi olmus.
    Sistemi ilk kurmaya başladığımda bu işin abc sini bile bilmiyordum. Çok yanlış işlerde yaptım pandizota oval koymak vs gibi . Şöyle de bir gerçek var sen ve yarbay gibi arkadaşlar olmasa mevcut bilgimle kesinlikle düzgün bir sistem kuramazdim. Umarim ilerde p99rs ile S.speak leri sürme imkanım olur.
    Şu montaj işinide vukuatsiz atlatirım inşallah Gelişmeler den haberdar ederim.
    Konu E46 tarafından (01-05-2017 Saat 21:24 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sistemi sonunda tamamladım salı günü montaj olacak insallah , anfiler koltuğun altına sığmadığı için 40mm mdf den anfiler + xoverler +blok dağıtıcı ve kablolarin geçeceği parça yaptirdim ve pandizota monte ettirdim. Sistem çaldığı zaman dosemciye veya carbon kaplama vs olacak. Jbl Gto nun kabinetini 8.5 lt olacak sekilde manueline uygun kestirdim ve kablo terminali taktim . 17×22.5×22.5 cm ebatlarinda oldukça küçük içinide akustik süngerle kapladım 20 db kadar ses emiyorlar. Aynı akustik süngerlerden kapıdaki komponentlerin arkasinada döşedim, mevcuttaki clarionlarda bile ses kalitesine kulakla bariz fark edilecek kadar fayda sağladı açıkçası boyle bir fark olacağını bilmiyordum. Xoverlar ulaşması kolay olsun die mdf nin uzerinde olacak.
    @Yarbay @phantom Cihazlarin temini ve kurulum hakkinda bana baştan sona çok yardimcı olan Phantom ve Yarbay nick li arkadaşlara çok teşekkür ederim.
    Konu E46 tarafından (20-06-2017 Saat 23:09 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı akustik süngerlerden kapıdaki komponentlerin arkasinada döşedim, mevcuttaki clarionlarda bile ses kalitesine kulakla bariz fark edilecek kadar fayda sağladı açıkçası boyle bir fark olacağını bilmiyordum.
    dincer, clarion nedir, su anda kapida takili olanlar mi? mevcut sistem tek kanaldan calmiyor mu, bozuktu?

arkayi sungerleyince eskiye gore tam olarak ne farkettin?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dincer, clarion nedir, su anda kapida takili olanlar mi? mevcut sistem tek kanaldan calmiyor mu, bozuktu?

arkayi sungerleyince eskiye gore tam olarak ne farkettin?
    Evet abi sadece sol kapidaki caliyor. Sistemi ilk kurdugumda takilan clarion. Süngerle hoparlörün arasina sesi yansitacak duz bir cisim koyuyorum dinliyorum sonra koyduğum cismi çekiyorum. Nasi desem akustik sünger yokken sanki radyo yayini gibi kalitesiz çalarken akustik süngerle biraz daha derinden biraz daha tonlu gibi çalıyor. Bu izolasyon işi cok onemli diye soyluyordunuz , pek kafamda canlandıramiyordum ama şuan cok net anladım , bundan sonra baska arac alirsam ilerde mutlaka izolasyon yaparim.
    Konu E46 tarafından (22-05-2017 Saat 08:01 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla senin kadar tecrube yapmadim, o yuzden detaylari senin uygulamalardan daha iyi anliyorum. ama benim en iyi sistemimde driver arkasina ekstra uygulama yapilmisti.

izolasyon sesi kesiyoruz abi degilmis, cok otesinde olaylar var.

driver'in kapiya takili calismasi monopole speaker prensibine gore isleyecek. bu durumda driver'in arkaya verdigi dalgalarin yok edilmesi lazim; en yogun olusum driver'in tam arkasinda (haliyle). senin yukarida koydugun dynaxorb cizimleri tam olarak bunu anlatmis.

bahsettigin kalitesizlik buyuk ihtimalle arkadan yansiyan dalgalarin one gidenlerin bir kismini girisimle oldurmesinden kaynaklaniyor. bu durumda kapi icine bituself/erkurt vs.ye ek olarak tam driver arkasi ekstra emilim yaptirtmak onemli.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @E46 çok güzel olmuş güle güle keyifle kullanırsın umarım. Hazır sistemi güzelleştirmişken arabaları takaslayalımda kulağım bayram etsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    izolasyon sesi kesiyoruz abi degilmis, cok otesinde olaylar var.

driver'in kapiya takili calismasi monopole speaker prensibine gore isleyecek. bu durumda driver'in arkaya verdigi dalgalarin yok edilmesi lazim; en yogun olusum driver'in tam arkasinda (haliyle). senin yukarida koydugun dynaxorb cizimleri tam olarak bunu anlatmis.

bahsettigin kalitesizlik buyuk ihtimalle arkadan yansiyan dalgalarin one gidenlerin bir kismini girisimle oldurmesinden kaynaklaniyor. bu durumda kapi icine bituself/erkurt vs.ye ek olarak tam driver arkasi ekstra emilim yaptirtmak onemli.
    Aynen abi, sen bu dynoxorb dan bahsettikten sonra kafama dank etti bahsettiğin camry konusunda da mevcuttu, ondan sonra kapı pandizotlarini söküp driverlerin arkasini akustik süngerledim
    Konu E46 tarafından (22-05-2017 Saat 12:05 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler