User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Teyp+Anfi+Hoparlör Tavsiyesi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cool Teyp+Anfi+Hoparlör Tavsiyesi

Merhaba arakadaslar
    Aracim Peugeot 307 ustunde orjinal teyp ve hoparlörleri mevcut.Guzel ve kaliteli müzik dinleyebilecegim bir ses sistemi almak istiyorum.Aracimin kapilarda önlerde 16 cm arkalarda 13 cm hoparlor yuvalari var arka pandizotada 6x9 oval coaxial hoparlor alip hepsini anfiyle beslemeyi dusunuyorum ana unite olarak alpine cde150e almaya karar verdim
    Size sormak istedigim 300-400 tl bandinda oval hoparlor olarak ne almaliyim aklimda jbl gto 938 alpine spg63c pioneer 6995s var en iyi sesi hangisinden alirim ayrica kapilara takacagim hoparlor konusundada yardimci olursani sevinirim tesekkuler.

Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Genel manada ayırdığınız bütçe nedir?

60 lirayada teyp var 9800TL'yede teyp mevcut piyasada

ben focalciyim, 406 aracımda benimde arkalar ovaldi önede arkayada 2 tane focal ps165 mid takımı koydum, sony xb100bt teyp ve mg sound 600.5 (5kanal) amfiyle şahsım adına çok doyurucu temiz çalıyordu
    - Bize Her Yer TRABZON

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anfi haric 1000 tl civari bir butcem o yuzden component olayini hic girmicem kapilara 16 cm ve 13cm 40-50 rms lik coaxiel hoparlor ve arka pandizota oval
    Teypte alpine nin pioneerden bir tık onde oldugunu soyluyorlar o yuzden alpine tercih ettim

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sadece öne güzel bir ana ünite+amp+comp+izolasyon kombinasyonu öneririm. Arkalara yapacaginiz her yatirim muzik değil gürültü olarak size geri döner.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu butceyle alacagim component sistem beni tatmin etmiyecek o yuzden coaxiel bir sistem alicam yazdiklarima gore onerilerinizi bekliyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    10 puanlik uzman sorulari

Alıntı berkay06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracimin kapilarda önlerde 16 cm arkalarda 13 cm hoparlor yuvalari var arka pandizotada 6x9 oval coaxial hoparlor alip hepsini anfiyle beslemeyi dusunuyorum
    onde & arkada hoparlor olduguna gore pandizota neden hoparlor takiyosun?

component olayini hic girmicem kapilara 16 cm ve 13cm 40-50 rms lik coaxiel hoparlor ve arka pandizota oval
    Teypte alpine nin pioneerden bir tık onde oldugunu soyluyorlar o yuzden alpine tercih ettim
    kapi driver'lari neden coaxial?

alpine'in pioneer'dan 1 tik nasil onde? tik neye esdeger? elektronik kalitesi? ses kalitesi (harmonic distortion, tec.)? gurultu (SNR)? ozellikler? mekanik kalite?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu tarz acilan konularda kendimin ilk halini goruyorum
    Arka pandizota oval 16 mid arka kapilara coax off off subw yok ama 8 tane hoparlor var vs

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10 puanlik uzman sorulari

onde & arkada hoparlor olduguna gore pandizota neden hoparlor takiyosun?

kapi driver'lari neden coaxial?

alpine'in pioneer'dan 1 tik nasil onde? tik neye esdeger? elektronik kalitesi? ses kalitesi (harmonic distortion, tec.)? gurultu (SNR)? ozellikler? mekanik kalite?
    Sistemde sub olmiyacak ve alabilcegim comp ler beni hem ses hemd bas olarak kesmiyecek bu yuzden pandizota ve kapilara coaxiel takmayi istiyorum

Teyp konusunda ise kullananlar alpine teyplerin ses kalitesinin daha iyi oldugunu soyluyorlar.Sizin onerebileceginiz 300 400 tl civari 2 rca cikisli hpf lpf sub kontrollu teyp varmi alpine cde150e yerine tesekkurler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tarz acilan konularda kendimin ilk halini goruyorum
    Arka pandizota oval 16 mid arka kapilara coax off off subw yok ama 8 tane hoparlor var vs
    ohahahah
    vay fatihim
    bi de cok pazarlik yaptin
    nasil darladiysan artik
    travmayi atlatamiyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sistemde sub olmiyacak ve alabilcegim comp ler beni hem ses hemd bas olarak kesmiyecek bu yuzden pandizota ve kapilara coaxiel takmayi istiyorum
    niye subw koymuyorsun?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracin bagaj kapasitesi yeterince az dahada azaltmak istemiyorum coax lar zaten yeterli basi saglar birazda butce problemi var tabi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaliteli bir coax onerebilecek yokmu ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @berkay06 dostum tesisat konusunda @phantom un tavsiyelerini dinleyipte yüzü gülmeyen yoktur haberin ola

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dieselpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @berkay06 dostum tesisat konusunda @phantom un tavsiyelerini dinleyipte yüzü gülmeyen yoktur haberin ola
    oo sağol!
    referans geldi bana...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selam berkay06, şunları öneririm;

ilk olarak araştırma yapıp öğrenmen lazım. coax driver ne, component driver kit ne, neden subwoofer kullanılıyor, teyp kalitesinden kastedilen nedir? forumda çeşitli konular mevcut, öğretici olur. anladığım kadarıyla "tesisat aleminin" laflarını temel alıyorsun. eğer düzgün sistem istiyorsan ve kendini bir dükkana emanet etmeyeceksen öğrenmen şart. aksi takdirde deneme-yamulmadan öteye geçmez.

birkaç aydınlatma yapayım;

müzik=kayıt=sinyal=frekanslar demeti=tiz+mid+bas frekanslar demek.

- arabanın yapısı itibariyle midbass, coaxial, vsvs. driver'lar alt frekanslara inemiyor. bu nedenle çözüm subwoofer kullanmak. subwoofer kullanmaya gerek yok, bir sürü driver takayım bas artsın düşüncesi yanlış. subwoofer olmayan 100 tane driver da taksan hep aynı frekans bandının seviyesini yükseltirsin, boşa kürek çekersin.

- yukarı frekanslara doğru insan kulağı sesin yönünü ayırteder. bu nedenle üst frekansları çalacak driver'ın sana yönlenmesi sesi en iyi şekilde duyabilmeni sağlar (on-axis). sonuç olarak tweeter'ların sana bakması gerekir. bunları atlayıp kapılara coaxial driver takarsan (coaxial driver=tweeter+midbass aynı eksende çalışan entegre driver sistemi), tweeter'ları olmayacak yerlere çevirirsin. bacaklar ayaklar duyabilseydi uygulaman iyi olurdu. ama kulakların için yanlış. bu durumda kapılara component driver kit alıp takman gerekir. dikkat edersen çoğu arabanın tweeter yeri sürücüye bakmaz. bu durum araba müzik sistemi için dezavantajdır.

- teyp kalitesine daha iyi abi tarzı yaklaşım yerine elektronik kalitesi, özellikleri üzerinden yaklaşmak gerekir.

- 100 liraya driver, 200 liraya teyp, 1000 liraya çok iyi sistem bir rüyadır. orta ve ortanın altı komponent driver kitinin sıfır TR fiyatı $250. amp, teyp, kablo vs. de ekleneceğine göre başka şekilde planlama yapman gerekir. bütçe yok yapıştır 150 liraya edison amp dersen, çok iyi driver+teyp almış olmana rağmen tüm sistemin kalitesi ciddi şekilde iner. tavsiyem 1,000 liraya bir defada sistem yapacağına 4,000 liraya 4 adımda sistem yapmaya çalış. önce adam gibi driver al. sonra teybini değiştir. sonra subwoofer ekle, vs.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ohahahah
    vay fatihim
    bi de cok pazarlik yaptin
    nasil darladiysan artik
    travmayi atlatamiyorum

abi birşey sorucam saniyelik de olsa amfiye enerjiyi ters versek ne gibi bir zararı olur? arkadaşım arabasına montaj yaparken şaseden gelen kabloyu amfide + ya aküden gelen + ucu da saniyelik - girişe takmış. tetikleyici açıkmış yani aküden enerji gelmiş. Sence amfiye zararı olmuşmudur saniyelik de olsa ters bağlantının ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bisey olmaz fatih...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selam berkay06, şunları öneririm;

ilk olarak araştırma yapıp öğrenmen lazım. coax driver ne, component driver kit ne, neden subwoofer kullanılıyor, teyp kalitesinden kastedilen nedir? forumda çeşitli konular mevcut, öğretici olur. anladığım kadarıyla "tesisat aleminin" laflarını temel alıyorsun. eğer düzgün sistem istiyorsan ve kendini bir dükkana emanet etmeyeceksen öğrenmen şart. aksi takdirde deneme-yamulmadan öteye geçmez.

birkaç aydınlatma yapayım;

müzik=kayıt=sinyal=frekanslar demeti=tiz+mid+bas frekanslar demek.

- arabanın yapısı itibariyle midbass, coaxial, vsvs. driver'lar alt frekanslara inemiyor. bu nedenle çözüm subwoofer kullanmak. subwoofer kullanmaya gerek yok, bir sürü driver takayım bas artsın düşüncesi yanlış. subwoofer olmayan 100 tane driver da taksan hep aynı frekans bandının seviyesini yükseltirsin, boşa kürek çekersin.

- yukarı frekanslara doğru insan kulağı sesin yönünü ayırteder. bu nedenle üst frekansları çalacak driver'ın sana yönlenmesi sesi en iyi şekilde duyabilmeni sağlar (on-axis). sonuç olarak tweeter'ların sana bakması gerekir. bunları atlayıp kapılara coaxial driver takarsan (coaxial driver=tweeter+midbass aynı eksende çalışan entegre driver sistemi), tweeter'ları olmayacak yerlere çevirirsin. bacaklar ayaklar duyabilseydi uygulaman iyi olurdu. ama kulakların için yanlış. bu durumda kapılara component driver kit alıp takman gerekir. dikkat edersen çoğu arabanın tweeter yeri sürücüye bakmaz. bu durum araba müzik sistemi için dezavantajdır.

- teyp kalitesine daha iyi abi tarzı yaklaşım yerine elektronik kalitesi, özellikleri üzerinden yaklaşmak gerekir.

- 100 liraya driver, 200 liraya teyp, 1000 liraya çok iyi sistem bir rüyadır. orta ve ortanın altı komponent driver kitinin sıfır TR fiyatı $250. amp, teyp, kablo vs. de ekleneceğine göre başka şekilde planlama yapman gerekir. bütçe yok yapıştır 150 liraya edison amp dersen, çok iyi driver+teyp almış olmana rağmen tüm sistemin kalitesi ciddi şekilde iner. tavsiyem 1,000 liraya bir defada sistem yapacağına 4,000 liraya 4 adımda sistem yapmaya çalış. önce adam gibi driver al. sonra teybini değiştir. sonra subwoofer ekle, vs.
    Onerileriniz icin tesekkuler yazdiklariniza katiliyorum ve gercekten kaliteli bir muzik dinlemek icin hifi bir sistemim sart olduguna biliyorum ama oyle bir sistemi suan kurma ihtimalim yok .
    Bende alabileceklerim en iyisini alma cabasindayim comp takim olmasa bile kaliteli coaxlarla muzik dinlemek istiyorum ve arastiriyorum onun icin burdayim sizden ricam yazdiklarim cercevesinde bana onerilerebileceginiz teyp ve hoparlor kombinasyonu nedir tesekkurler.

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eskiden 6x9 modası vardı.Setler dizildi mi,tss20ler torpidoya koyuldu mu iş biterdi.Ancak şu anda öyle bir tesisatın çok daha kalitelisi çok daha kolaya yapılıyor.
    Benim size tavsiyem bir ana ünite,2 takım da mid olur.
    Jbl 250 liraya 2 takım mid+1 adet de ana üniteyle bu iş hallolur(Amfi içinse acele etmeden yükseltirsiniz.Önce 150 liralık amfiyle beslersiniz,tabi ki tatmin olmaz ve ilerde bunları tam anlamıyla besleyebilecek bir amfiye geçersiniz.)
    Eğer subwoofer olsun derseniz de herhangi bir markanın 20 cm.subwooferları var.Hem de çok çok az yer kaplar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler