User Tag List

Sayfa 4/5 İlkİlk ... 2345 SonSon
84 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: Bmw e61 Focal

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ele aldığımız ps165fx ise 75hz altında çalınırmı? çalınır! 55hz yine çalacaktır ama nasıl bir kayıpla? ne kadar distrisyonla orası tartışılır.
    hayvan gibi kayipla 55'lere geldikten sonra o calmak olmuyor zaten. kagit ustu kandirmaca olur.

ve lütfen konuyu iyice çorba etme abi önce bmw kiti olmayan focal ile başlandı, subwoofer olmayan midbass subwoofer olarak değerlendirildi şimdi focal flax komponent konuşuyoruz
    yazarak bu kadar anlasiliyor burdan iletisim bu kadar
    ilandaki driver subw degil midbass.
    datasheet'ini koydun dedin ki 75Hz'e kadar iniyormus ama 40L hacim lazim. koltuk altinda oyle hacim olamaz.
    ben de diyorum ki bu driver koltuk altinda 75 degil 200Hz gibi cok daha az hacim gerektiren bir range icin dusunulmus. bikac litre ile herhalde iniyordur. acayip yanlis bir uygulama degil yani.
    ozeti bu.
    Konu phantom tarafından (04-10-2017 Saat 08:34 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şöyle özetleyeyim burada bahsedilen farklı driverlar arasındaydı tek bir driver üzerinde konuşulmuyor, yani X bir markanın litresi az ama bmw koltul altının litresi 20lt ve ondan dolayı derin çalıyor X markanın 10lt kabin isteyen subından derin çalar diyemeyizdi konu ama neyse dediğim gibi vazcaydım
    bu cumle dogru.
    ben sadece ilandaki driver uzerinde konustum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ama katılmadığım notka FS değeri, ben elimdeki sub olmadığı sürece midlerimi ve midrangelerimi asla FS değerinden aşağı çalmam ve kesimim üzerinde olur heleki tweeter x2 hatta x3 bile olabilir model,bileşen ve tasarıma göre.
    Fs'ten daha asagida sinyal yollarsan driver'i yakma noktasina dogru geliyorsun.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim bahsettiğim 3-4 litre dediğiniz için yan marşpiyel önden arkaya kadar uzanan ortalama 20cmx25cm çapında boyuda 170cm desek bi hesaplama yapın kaç litre çıkacak diğer bi unsurda derin bass dediğim kapılara takılan hoparlörlere kıyasla derin bass vermesini kast ettim zaten bağaja koyduğunuz bası bmw de yandaki arabada çalıyomuş gibi bass sesi geldiği için ben yaptığım araçlarda bağajına bass kullanmadım ve koltuk altına koyduğum basslarda oldukça iyi çalıyordu bence kullanacağınız cihazların teknik bilgilerini bu kadar araştırmadan önce uygulama yapılacak aracın teknik şemasını araştırsanız daha uygun cihazı bulmanız kolaylaşır :d
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    neyse hocam haklısın AudioFischer eşşekmiş keşke seninle temasa geçselermiş bmw koltuk altı sub üretmeden önce

yani siz neye göre gittiniz 20lt kapalı kabin olan sisteme 3lt min sealed, 12lt ported ölçüsü olan 200rmskik sub tasarladınız değilmi ?

hiç helmholz resonator nedir biliyormusunuz yada bass trap? güzelce bir okuyun derim araç bilmem ne şemalarına bakmadan evvel

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu buram buram bilgi kokuyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Simulasyon

yani siz neye göre gittiniz 20lt kapalı kabin olan sisteme 3lt min sealed, 12lt ported ölçüsü olan 200rmskik sub tasarladınız değilmi ?
    müdür sinir yapmadan burayi bir incele;
    zaten yanlissin demiyorum ))
    simulator ile Focal 165VR3 icin farkli hacimlerde denemeler yaptim. sealed kabin. sag ustte F-3 degerleri mevcut. soldaki kutuda hacim parametresini gorebilirsiniz.

30L (bu datasheet'te yazan suggested application) ---> F3=76Hz.

simdi hacmi arttiralim.
    40L ---> F3=75Hz

50L ---> F3=75Hz

30-40-50L simulasyonlari adam gibi kabinet yapildigini varsayiyor. Bu kabinet koltuk altina sigmaz.

F3 hacim artmasina ragmen inmiyor. boylece datasheet'teki 30L degerinin saglamasini yapmis olduk (Qtc degeri hacimle paralel iniyor. Qtc degisikligi sesi degistirir ama muhtesem bir fark yaratmaz, bu nedenle dikkate almayalim).

simdi hacmi azaltalim. driver'i koltuk altina sokmaya calisalim.
    10L ---> F3=84Hz

7L ---> F3=90Hz

3L ---> F3=109Hz

sonuc su: 3-7L arasinda bu driver ile hedeflenen frekanslara inilebilir. bu durumda koltuk altina sigabilir. ancak konumundan dolayi iyi duyamayabilirsiniz. deneyerek anlasilir ki deneyenler yazdi zaten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi neden sinir olayımki güzel bilgiler,

peki sorularım şunlar:

gerek 3lt'de gerek 7lt de 100 ve 50hzde ayrı ayrı kaç db SPL üretiyoruz bir bakabilirmisin abi ben açıkcası okuyamadım, bunları paylaşırsan sevinirim çünkü benim paylaşacağım bilgi ile alakalı baya önemli.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bunlari konusmak guzel oluyor, cunku asil olaylar bunlar
    SPL ciziyorsa bakayim
    sunu muhakkak dikkate al: bunlar T/S temelli simulasyon. uygulama yapilinca arabada olcmek ve farklari degerlendirmek gerekir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

SPL simulasyonu

gerek 3lt'de gerek 7lt de 100 ve 50hzde ayrı ayrı kaç db SPL üretiyoruz bir bakabilirmisin abi ben açıkcası okuyamadım, bunları paylaşırsan sevinirim çünkü benim paylaşacağım bilgi ile alakalı baya önemli.
    dikey eksen SPL (dB). yatay ekseni olayi full gorelim diye 5kHz'e kadar uzattim.

30L (suggested application)

10L

7L

3L

89dB'i referans alirsan 3L'de en asagiya inerken biraz sapitiyor, EQ ister.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    süpersin abi, bu arada abi aklında gram şüphe olmasın büyük zevkle yazışıyorum sinirlenme darılma vs senle söz konusu olamaz lütfen rahat ol.

aynen tahmin ettiğim gibi Focalin bir numarası yok abi, 50hz,100hz noktasıa kadar birebir aynı,200hzde birkaç db fark var fena değil aslında ama asla bir helix,gladen adam gibi koltuk altı değil.

abi zaten düz mantık, TR'de bunun bir örneği daha yok ne Carplus Ahmet,Ne Woice Veysel, ne Berk hifi Murat İleri'de bir örneği yok bu direk Caraudiosoul denilen bir firmanın tuhaf tuhaf denemeleri yeri geldi o koltul altına audison 8 slim midwoofer (sub değil) koydular,yeri geldi bu vr3leri ama bıraktın TR'yi koskoca google amcamda 1-2 deneme hastası haricinde en ufak örneği bile yok.

özetle çok mantıklı olsaydı çok daha sık görürdük heleki çok daha uyguna geldiğini düşünürsek..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben şunuda belirtim araçta kullandığımız basları öyle çok kuvvetli bi anfi ile sürmüyoruz zaten benim deneyip yanılmayla yaptıklarımda çap ve watt ilişkisini varsayarsak aynı sisiteme bi tık daha güçlü anfi girince ortada ne bass kalıyor ne frekans kalıyor şöyle belirteyim en son yaptığım araçta 250 rms sub kullandım koltuk altına ve yan marşpiyele izolasyon uygulaması sonucu çok daha iyi bass sesi aldım kapılarada 4 adet herz mid kullandım. Yıkardaki gibi paremetrik hesaplamalar yapmadan deneme yanılma ile test ederek araç sahibinin isteğine göre sınıflandırma yaparak hangi cihazı kullanacağıma karar verdim ama sadece bass olayı için seste kullanılan mid ve sürücüleri içinde benzer bi yol izledim.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güçlü anfi girince ne bass kalıyor ne frekanstan kastınızı anlayamadım? ne demek istediniz?

hangi 250rmslik subı kullandınız koltuk altı olarak, hangi hertz midleri ? paylaşmak güzeldir model detay vs paylaşırsanız en azından okurlar bir fikir edinmiş olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bass eski tip modelini tam hatırlamıyorum ama cervinwega nın slim tarzı bir basstı jvc 2 kanal bi anfi kullandım el kadar bişeydi bass tonlaması çok iyiydi mid hertz dsk130 modeli 2 çift ondan taktım 4 kapıya

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bass eski tip modelini tam hatırlamıyorum ama cervinwega nın slim tarzı bir basstı jvc 2 kanal bi anfi kullandım el kadar bişeydi bass tonlaması çok iyiydi mid hertz dsk130 modeli 2 çift ondan taktım 4 kapıya

1)jvc muhtemelen kralı 60rms x 2 anfi ile 2 adet 20cm sub beslemek ?

2) 4inch 10cm olan güncel bmwleri %90ında 13cm mid?

3) hertzi mille deseniz anlayacamda, hertz mlk,pro,hsk,esk, ne modeli varsa hepsinden sonra gelen dibin dibi dsk serisi?

4) 4 kapıda komponent ?

5) muhtemelen tüm bağlantıda pasif yoksa artık 10 yol aktif sisteminiz olmuş oluyor

6) slim bile olsa koltul altı için tasarlanılmamış cerwin vega sub?

hocam yanlış anlama amacım gerçekten size ters gitmek değil ama çizilen tablo resmen katliam be ya
    Konu Yarbay tarafından (05-10-2017 Saat 15:06 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yıkardaki gibi paremetrik hesaplamalar yapmadan deneme yanılma ile test ederek araç sahibinin isteğine göre sınıflandırma yaparak hangi cihazı kullanacağıma
    ne demek istiyosun?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim yaptığım gayet net ve düzgün ses aldık 10 cm olduğunu bende biliyorum 13 cm taktım bunlarıda farklı bi anfiyle besledim. Katliam demesekte icat desek :d

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne demek istiyosun?
    Yani bukadar hesap yaptık diyelim karşıdaki araç sahibi bunlardan bihaber size denk geldimi bilmem ama bana gelen bmw merso sahipleri parayla endeksli konuştukları için ben gerek duymuyorum ince hesaplara o anlamda

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim yaptığım gayet net ve düzgün ses aldık 10 cm olduğunu bende biliyorum 13 cm taktım bunlarıda farklı bi anfiyle besledim. Katliam demesekte icat desek :d

Yok hocam inan ankatiklarinin her kelimesi katliam , suphesiz, netb

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler