User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Amfi neden çok ısınır?

Pcp1rates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Amfi neden çok ısınır?

Ses tesisatını eve kurdum. 12v30a adaptör ile besliyorum. Yüksek seste müzik dinlemeye başlayınca amfi çok ısınıyor. Elimi 3 sn tutamıyorum. Bass bağlı değilken ısınma yok ama bass bağlı olunca cayır cayır yanıyor. Herhangi bir kapanma vs olmuyor ama çok ısınması normal değil bence. Sorun neden kaynaklı çözüm yolu nedir?

Roadstar RDA 5040 4 Kanallı 1800 amfi
    Sony XS-NW1200 1.800W 30 cm Subwoofer (amfiye köprü olarak bağlı)
    2 adet PIONEER TS-6965 400 WATT oval hoparlör

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kısa devre varsa ısınabilir.Amfinin besleme voltajı kaç volt.14.4 volt civarında çalışması gereken amfiye düşük voltaj geldiğinde de ısınma yapabilir mi bilmiyorum.Ancak kısa devre vs. var mı diye kontrol edin.Bir de amfi biraz ısınabilir.Ancak eliniz değmeyecek kadar ısınması normal değil.

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amfinizin çıkış omajı ile hoparlörlerinizin omajı dengelimi?
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Omaj değerlerinin dengede olup olmadığını nasıl anlayabilirim? amfi ayarlarını %70'ten fazla açmıyorum. Kısa devre yok. 12 volt 30 amperlik adaptör kullanıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Pcp1rates Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Omaj değerlerinin dengede olup olmadığını nasıl anlayabilirim? amfi ayarlarını %70'ten fazla açmıyorum. Kısa devre yok. 12 volt 30 amperlik adaptör kullanıyorum.
    Sok bak miknatisinda yazar.
    Eger subwooferin 2 Ohm sa bunu 4 kanal bi amplide kopruleyip kullanirsan isinacaktir. Cift bobin 4 ohm modelse bunlari paralel baglayip koprulersen 2 ohm kullanmis olursun, ayni sub in 2+2 olanini alip seri baglayacaksin. Cogu 4 kanal amplifier kopruleme modunda 4ohm destekler. Eger hic bi yerde sorun yoksa amplifier degisebilirsin. Bende evde 12v psu ile kullandim sikinti olmaz sadece daha dusuk watt degerleri alirsin. Araclar genelde 13.8-14.4 voltaj degerine ulasirlar (calisirken), sen 12v ile kullaniyorsun ondan. Ayrica gain ayarini yuzde 70 acmani onermem, o sadece giris voltajini dengelemek icindir, az bi pay ustune cikabilirsin, yuzde 70 fazla. Isinsin sikinti yok kesmedigi surece ayrica bosver elini degme gitsin
    Konu onur_S tarafından (03-12-2017 Saat 18:33 ) değiştirilmiştir.

Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kablolama, birde trafofan olabilir arabanin akusunu sok, akuye bagla ogle dene, isinirsa her sey olabilir icersi soguk lehim dolu.. 12v olmasi problem degil amperiyle ilgili olabilir..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cevaplarınız için teşekkürler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kullandığın adaptör ile amfinin arasındaki kablo çok uzunsa ve kablo kesitin ince ise amfinin ısınması normal. Mesafe uzadıkça ve kablo kesiti inceldikçe voltaj düşer. Amfiler için önemli olan şey çalışma voltajıdır.
    IN BOOST WE TRUST

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kullandığın adaptör ile amfinin arasındaki kablo çok uzunsa ve kablo kesitin ince ise amfinin ısınması normal. Mesafe uzadıkça ve kablo kesiti inceldikçe voltaj düşer. Amfiler için önemli olan şey çalışma voltajıdır.
    Alper abinin dediği önemli bir nokta. Bire-bir tecrübe ettim.

Amfinin kılavuzunda kullanılması gereken kablo kesiti mutlaka yazar. Ben de zamanında "Tesisatçı"nın kafasına göre tayin ettiği kablo yüzünden ısı problemi yaşıyordum. Kılavuza göre uygun kesiti (tesisatçının çektiğinden daha kalın) kullanmaya başlayınca hayat normale döndü
    Konu EREN34 tarafından (20-03-2018 Saat 16:41 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu eski ama bahsi geçen anfi roadstar çok dandik bir anfi olduğu için ısınması normal
    Diğer yazılanlarda doğru ama kablo kalınlığı vs. Anfinin dandikliği de büyük bir etken
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler