User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Re audio sxx15 d4 kabin ölçüsü yardımı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Re audio sxx15 d4 kabin ölçüsü yardımı

Kısmetse kabin yaptıracağım araç vw Caddy bagaj sıkıntısı yok. Bana ölçüleri lazım ve kaç mm mdf den yaptırmam gerekiyor. Şema da var ise süper olur.

örnek bu şekilde ya da normal L port olmayan kabin de olur benim için farketmez

YamahA Xmax 250 ABS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1) port tune kaç yapmak istiyorsunuz?

port tune ne kdr aşağı çekerseniz SQ anlamında artısı olur SPLden ödün verir, ne kadar yüksek yaparsanız (mantık çerçevesinde) okdr SPL artar ama SQ düşer.

2) asla ama asla sizin gösterdiğiniz linkteki gibi gelişi güzel L port yapmayın.

yapmak istediğiniz aşağıdaki resimlerdede gördüğünüz gibi giriş ve çıkışlarda radüs yapmaktır, onun yanısıra sol üst köşede gördüğünüz gibi (iç kısımda) dönüşün olduğu noktada destek + karşı tarafında kesim yapmaktır.

burdaki amaç havanın akışkanlığını optimal yapmak ve negatif etkilerinden kurtulmak, gelişi güzel kare monte edilmiş L port birçok olumsuzluğa davettir.

ürünün T/S parametreleri kolayda varmı, yeri geliyor yardımcı olmak için netden bakıyoruz ama ürünü bilmediğimiz için Gen/Version 1yerine 2ye bakıyoruz yanılabiliyoruz her daim sahibi daha iyi bilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki cm olarak yazma şansınız var mı abi ben caraudio dan hatırlarsın adana. bu zıkkıma bir kutu yaptıracağım tanıdık vasıtası ile ama ölçüler neresi kaç cm olması gerekiyor onlar lazım. bana spl lazım olacak jbl 1200.1 ile bağlayacağım. bana ürünün çalabileceği en verimli kutu ölçüleri gerekli. o kadar çok anlamıyorum port radüs vs. bana direk al şöyle yap tarzında bir ölçü lazım abi
    Konu MDeniz tarafından (17-01-2018 Saat 10:27 ) değiştirilmiştir.
    YamahA Xmax 250 ABS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kardeşim mesuliyet kabul etmiyorum ama şahsi fikrim:

1) kabini bulması kolay 18mm mdf'den yapabilirsiniz

2) L port yerine 8cm port borusu kullanarak yaptırabilirsiniz bu sayede bu radüs derdinden kurtulmuş olursunuz.

port borusunun flare yani iki ağızıda radüslü olsun

çıkardığım ölçüler:

Genişlik 75cm

yükseklik 50cm

derinlik 40cm

kullanılacak boru sayısı (önemli) 2 adet!

kullanılacak boru ebadı 8cm

Eğer 8cm bulunamıyor ise 3 adet 6cm de kullanabilirsiniz.

her borunun uzunluğu 16cm = 34hz tune (8cm) / 32.8hz tune (6cm portlarla)

her borunun uzunluğu 7cm = 44.5hz tune (8cm) / 43.8hz tune (6cm portlarla)

boru uzunlukları radüslü kısım sayılmaksızın hesap edilecek özetle alacağınız borunun düz kısımları yukarıdaki uzunluk olacak radüslü kısmı hesap edilmeksizin eklenecek.

oduncu tuning Mustafayamı yaptıracaksın yoksa Servetemi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 Side değil abi. Öyle tanıdık bir mobilyacı karakayalar

Bu nasıl

YamahA Xmax 250 ABS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    derinlik ve genişlik ok ama yükseklik riskli sürücü ztn 39cm + 1.8 alt + 1.8üst ortada 42.6cm ebat var kurtarılması gereken ama 45.5cm yükseklik var lafın özü 45.5cm yaparsan subın altında 1.5cm üstünde 1.5cm pay bırakmış olursun riskli.

yüksekliği dediğim gibi 50cm yap, subın oturacağı yüzeyi çift kat yap yani 18mm 2 plakadan oluşsunki sağlam olsun.

port ölçüleri 37cm yükseklik x 8cm genişlik olsun, port derinliği 21cm olursa port tuning 45hz olurki buda spl için ideal ama RE aslında 34hz önermiş (daha sqya yönelik olur) oda 51cm ister,karar senin ama ben açıkcası genelde üretici önerilerini takip edin diyenlerdenim bazen farklı olaylar çıkabiliyor arkasında işin.

port ağızı ve içerideki kısımda köşeler benim gösterdiğim linkdeki gibi olsun yani A yada Ters V şeklinde öyle kare/düz olmasın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    en iyisi sed elektronikten sipariş geçmek olacak galiba yada oduncu tununig den mi yaptırsam diye düşünüyorum aynı fiyata geliyor.
    Konu MDeniz tarafından (17-01-2018 Saat 15:06 ) değiştirilmiştir.
    YamahA Xmax 250 ABS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abicim bence öyle yapma, bunların alayı hazır kabini iteleyip duruyor harbuki portlu kabin custom yani terzi usulü olur 1 kabin her suba yarasın mantığıyla 1000 tane yaptırıyorlar X sub için güzel,Y için eh, Z için berbat oluyor şansına hesabı.

üretici subın esnekliğini,geri basıncı ve benzeri birçok detayı hesap ederek kabin litresi ve port tune önerisi veriyor yanılma payı sıfır hiç riske girme benim verdiğim bilgilerdeki port tune'nu 34hz olan kabini yap artık 15inç 1000rms RE üst serisi subda üstelik 110lt kabinde birde portlu seni tatmin etmezse kulak burun boğazcı ya görün derim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bahsetiğimiz adamlara port tune nedir de inek trene bakar gibi bakar yada atıp tutar yaa malmısın abi 30000bin kabin yaptım zart zurt klişe hareketler..

üretici kılavuzlarına girersen kabin litresi hakkında bilgi verir, kimisi çok detaylı ve örnekli (JL) kimisi sadece bilgi ama çeşit çeşit kabin (Focal) kimiside min maxlı (RE) ,
    re'ye göre optimum litren 4 kubik feet + 0.17de woofer için yani 4.17ft3 ve adam 34hz tune demiş.

google'da how to port tune subwoofer de birçok program çıkar yol gösteren, anlaması gayet kolay.

lafın özü dediğim ebatlarda ,özelliklerde 34tune yapılmış kabin yaparsan sonuç güzel olur kardeşim merak etme

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abicim bence öyle yapma, bunların alayı hazır kabini iteleyip duruyor harbuki portlu kabin custom yani terzi usulü olur 1 kabin her suba yarasın mantığıyla 1000 tane yaptırıyorlar X sub için güzel,Y için eh, Z için berbat oluyor şansına hesabı.

üretici subın esnekliğini,geri basıncı ve benzeri birçok detayı hesap ederek kabin litresi ve port tune önerisi veriyor yanılma payı sıfır hiç riske girme benim verdiğim bilgilerdeki port tune'nu 34hz olan kabini yap artık 15inç 1000rms RE üst serisi subda üstelik 110lt kabinde birde portlu seni tatmin etmezse kulak burun boğazcı ya görün derim
    resimm yaptım yüklüyorum 1 dk
    Konu MDeniz tarafından (17-01-2018 Saat 15:51 ) değiştirilmiştir.
    YamahA Xmax 250 ABS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlış bir yer varsa düzeltirmisin abi. birde senin gönderdiğin resimde port içe giriyor ve sağa uzanıyor sağa uzanan kısım kaç cm olmalı yada gerek varmı o kısmı yapmaya

edit : en alt kısım yine 74 cm mi olsun

ben bunu benim mobilyacıma söylesem hayatta işin içinden çıkamaz kim yapar ki bunu

Konu MDeniz tarafından (17-01-2018 Saat 16:05 ) değiştirilmiştir.
    YamahA Xmax 250 ABS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cevap vermeden evvel önemli soru şu çünkü tamamen olayın boyutunu değşştiriyor.

21cm yapıp 44hz tune civarı yapıp daha spl'ye yönelikmi yapmak istersin? burada risk düşük ama yinede el nihayettinde RE böyle bir kabin önerisi yok

yoksa RE'ye uyarım deyip 34hz tunemı yapacaksın yani 51cm port? açıkcası benim tavsiyemde bu yönde olur?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sen iyi iyi ton ve şiddet olarak ölçü verirsen sevinirim abi.51 cm mantıklı geliyor
    Konu MDeniz tarafından (17-01-2018 Saat 19:02 ) değiştirilmiştir.
    YamahA Xmax 250 ABS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi ölçü lazım bana dediğin terimlerden çok bileğim yok ölçü yazabilirsen aynısını yaptıracağım. Ama detaylı lazım Türkçe terimler ve açık net şekilde
    YamahA Xmax 250 ABS

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler