User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Renault Fluence giriş seviyesi sistem tavsiyesi

yasinkarahan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Renault Fluence giriş seviyesi sistem tavsiyesi

Öncelikle herkese merhaba keyifli forumlar

Renault fluence kullananlar az çok bilir ses sistemi vasatın çok altında veya bana öyle geliyor. Fazla bir bütçe ayırmadan kaliteli bir ses almak için ne gibi yollar izlemeliyim tavsiyelerinizi bekliyorum. Araba konusunda bu zamana kadar her konuyla az çok ilgilendim ama ses sistemleri konusunda bilgim sıfır. Uğultulu, zırıltılı, bass yoğunluklu bir sistemden ziyade temiz ses alabileceğim bir şeyler istiyorum.
    Aklımda ön kapılar için 16 mid takımı arka kapılar için 13 mid takımı ve amfi var bass kabini hiç düşünmedim olmadan nasıl olur olur mu olmaz mı bilmiyorum?

Şuan için bana lazım olan

-Ön kapılar için 16 cm mid takımı
    -Arka kapılar için 13 cm mid takımı
    -Amfi

yardımlarınızı önerilerinizi bekliyorum.

Not: Belirttiğim özelliklerde mevcut sistemi olup satmak isteyen olursa özelden görüşebiliriz.
    Okan Üniversitesi - Otomotiv Mühendisliği

07BBP58 - 131 / 35ASB56 e46 Compact

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Forumdaki mevcut konulardaki sistem önerilerine baktınız mı ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selam,
    Alıntı yasinkarahan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Renault fluence kullananlar az çok bilir ses sistemi vasatın çok altında veya bana öyle geliyor.
    evet berbat. cogu arabada oldugu gibi. normal bir durum.

Fazla bir bütçe ayırmadan kaliteli bir ses almak için ne gibi yollar izlemeliyim tavsiyelerinizi bekliyorum.
    para harcamadan kaliteyi unut. olmaz.

Uğultulu, zırıltılı, bass yoğunluklu bir sistemden ziyade temiz ses alabileceğim bir şeyler istiyorum.
    ugultu=bas yogunluklu=baslari koklenmis ve/veya yanlis yapilmis subwoofer kabineti ile olur.

Aklımda ön kapılar için 16 mid takımı arka kapılar için 13 mid takımı ve amfi var bass kabini hiç düşünmedim olmadan nasıl olur olur mu olmaz mı bilmiyorum?
    arkaya alma & mevcudu calistirma. alabileceginin en iyisini one al & subwoofer'i eksik etme. 200-300 liralik amfi ve teyp alma. almak zorunda isen kotu calacagini bastan kabul etmen lazim.

nasil ortaya cikti bilmiyorum ancak mid takimi diye bisey yok. midbass driver, mid driver gibi isimler hoparlor takimi ile kendine kendine kaynadi herhalde .

onlere alacagin urunler komponent hoparlor takimi (component driver kit) diye geciyor. komponent denmesinin sebebi 2-way sistem icin her kanalda (kanal=sag veya sol) 3 parcadan olusmasi: 1. tweeter, 2. midbass, 3. crossover. webde arastirirsan ne ise yaradiklarini kolayca bulabilirsin.

(kompenant takimi, mit takimi gibi mutasyonlari tedavi etmek gorevimiz. hep hizmet, halka hizmet: belediye ses sistemleri daire baskanligina adayligimi aciklayacam )

forumda kapi ici izolasyonu ile ilgili guzel konular mevcut. incelemeni tavsiye ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kayık paynırcıların korkulu rüyası @phantom

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Phantom bence siteye bir lütüf..

konu sahibine yorumum bu alanda çok meraklı olupta şahsi tam 3 adet clio 4 de çeşit çeşit ürün / yöntem denemiş biri olarak diyeceklerim:

1) özellikle Fluence için konuşuyorum size iyi bir sistem elde etmeniz için çok ama çok fazla olumsuzluk var:

A) önler 16cm değil 13cm, 16cm konulabilir ama aşırı dikkatli seçim yapılması gerekli derinliği az olan modeller seçilmek zorunda çünkü camı kurtarmıyor ve kasnak gerektiriyor (bu kolay göz korkutmasın) ve onca emek'ten sonra yinede tam performans alınamiyor çünkü kapı kartındaki hoparlör yeri zaten 13cm yani hoparlörü 16cm taksanız bile boğacak yada törpüleyecek diyelim.

yani ya 13cm seçecek az aman aman middbas üretmeyen model alacaksınzı yada 16cm alacak zaten derinliği az olsun diye kısıtlı çalışan modellere mahkum kalacak + kapı kartı yüzünden oda törpülenecek = yine aynı şey

2) tweeter konumlandırma, çoğu üst segment araçta tweeter kapıdadır ve daha on axis yani yüzünüze doğrudur oysa renault'da ve fluence'de tweeter neredeyse tamamen off axis pozisyonda vede cama bakaraktan durmakta.

bu birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor,

a) midwoofer ile tweeter arası uzaklaştık sıra faz ve zaman hizalama bozulacak ve sahneniz bozulacak

b) off axis olduğu için tweeter detay ve performans düşecek

c) cama baktığı için yansıma çok olacak

3) subwoofer, sormuşsunuz onsuz olurmu diye cevabım asla olur, bende dahil çoğu bu işe başlayanlar subwoofer diyince apachi tunerlar ile bağdaştıyor, mahalleyi ayağa kaldıran,plaka titretten vs bir algı oluşmuş ve sanki tüm amacı bu.

oysa bence subwoofersız bir ses sistemi ciddi anlamda eksik olur, subwoofer sisteme en çok gövde katan olmazsa olmazlardandır ve maalesef bu alandada fluence dert,
    renault trim sesleri ünlüdür sub ile ne olacağını tahmin edin

yine subwoofer sedan araç düşmanlığıda ünlüdür, hatchback'de sub 2 birim güç/çap ile iş görürken aynı performansı sergilemek için sedan daha fazlasına ihtiyaç duyar.

4) şimdi geldik en önemlisine, maalesef fluence'in en ama en önemli kusurlarından birisi teybinin sinyal kalitesizliğidir, ben clio'da yaşadım 10bin tl+ sistem kurup aman aman ses alamadım lan lannet olsun çekiliyorum dedim gittim basitden bir 3 yol 400tlik teyp taktım aracın dünyası değiştiki clio'daki LG teyp fluence'in kat ve kat iyisi.

bu sebeplerden dolayı size tavsiyem fluence için pek para harcamayın, ha patlak bir hoparlörünüz vardır gidin onu değiştirin ama aksi takdirde sırf ses sistemi için para dökmeyin maalesef bu araç ne kadar ekmek o kadar köfte olayını yanlış anlamış ekmek ekmek ekmek yiyip 3 kaşık fasulye veriyor tam bir lannet..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam,

evet berbat. cogu arabada oldugu gibi. normal bir durum.

para harcamadan kaliteyi unut. olmaz.

ugultu=bas yogunluklu=baslari koklenmis ve/veya yanlis yapilmis subwoofer kabineti ile olur.

arkaya alma & mevcudu calistirma. alabileceginin en iyisini one al & subwoofer'i eksik etme. 200-300 liralik amfi ve teyp alma. almak zorunda isen kotu calacagini bastan kabul etmen lazim.

nasil ortaya cikti bilmiyorum ancak mid takimi diye bisey yok. midbass driver, mid driver gibi isimler hoparlor takimi ile kendine kendine kaynadi herhalde .

onlere alacagin urunler komponent hoparlor takimi (component driver kit) diye geciyor. komponent denmesinin sebebi 2-way sistem icin her kanalda (kanal=sag veya sol) 3 parcadan olusmasi: 1. tweeter, 2. midbass, 3. crossover. webde arastirirsan ne ise yaradiklarini kolayca bulabilirsin.

(kompenant takimi, mit takimi gibi mutasyonlari tedavi etmek gorevimiz. hep hizmet, halka hizmet: belediye ses sistemleri daire baskanligina adayligimi aciklayacam )

forumda kapi ici izolasyonu ile ilgili guzel konular mevcut. incelemeni tavsiye ederim.
    Merhaba vermis oldugunuz degerli bilgiler icin oncelikle tesekkur ederim. Sisitem yapsamda yapmasamda zaten kapi izolasyonu yapicam o kesin yol sesi biraz fazla fluencelerde. O zaman vermis oldugunuz bilgilerden yola cikrak 2 farkli component takimi almaktansa sadece onlere kaliteli bir component takimi ve subwoofer anfi vs. seklinde bi yol izlemem gerek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sizinden vermis oldugunuz fikirlerden dolayi tesekkur ederim suan soylediginiz seyleri dusundukce ikilemde kaliyorum aslinda konu acmamin sebebide buydu. Yoksa 2 takim component sub anfi vs kafama gore alip yoluma bakabilirdim. Burda benim aradigim sey daha onceden aracina uygulamis memnun kalmis farkli bir fikri olan kisilerden biseyler duymakti sizinde verdiginiz bilgilerle anladim ki fluence bu isler icin cokta uygun bir arac degil.
    Peki siz benim yerimde olsaniz f/p anlaminda komple kapi hoparlörlerini degisip az da olsa kalite artirip devam mi ederdiniz yoksa 1 takim onler icin component anfi ve subwoofer seklinde bi sistem yapip devam mi ederdiniz? 2.secenekte tabiki daha kaliteli ses alacagim fakat f/p dusunursek deger mi degmez mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yasin bu işin ucu çok açık. Arabada çokça zaman geçiriyorsan ve müzik kalitesinden şikayetçiysen elbette sistemi güncellemen mantıklı olur. Ön kapıların 13 cm. Kapı cepliğin müsaitse eğer mdfden kasnak yapıp 16 cm component uygulanabilir. symbolün ön kapıları 16 cm üst segmenti fluence 13 cm saçmalık işte
    yerinde olsam elinden geliyorsa kapı cepliğini söküp uygun alan var mı ölçüp ona göre component seçiminde bulunabilirsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasin bu işin ucu çok açık. Arabada çokça zaman geçiriyorsan ve müzik kalitesinden şikayetçiysen elbette sistemi güncellemen mantıklı olur. Ön kapıların 13 cm. Kapı cepliğin müsaitse eğer mdfden kasnak yapıp 16 cm component uygulanabilir. symbolün ön kapıları 16 cm üst segmenti fluence 13 cm saçmalık işte
    yerinde olsam elinden geliyorsa kapı cepliğini söküp uygun alan var mı ölçüp ona göre component seçiminde bulunabilirsin.
    ön kapılar 16 cm fakat kapı döşemesindeki kısım 13 cm garip enteresan bir durum. Arabayla her gün yol yapmıyorum fakat kullandığım zaman 100-120 kmlik mesafe gidiyorum o vakitte de kaliteli müzik insan arıyor. Hali hazırda bindiğim murat 131'in bile müzik sistemi daha tatminkar geliyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yasinkarahan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ön kapılar 16 cm fakat kapı döşemesindeki kısım 13 cm garip enteresan bir durum. Arabayla her gün yol yapmıyorum fakat kullandığım zaman 100-120 kmlik mesafe gidiyorum o vakitte de kaliteli müzik insan arıyor. Hali hazırda bindiğim murat 131'in bile müzik sistemi daha tatminkar geliyor
    Evet Şimdi anımsadım kapı cepliğindeki hoparlör peteği ufaktı. 16 cm comp koyarsan pek sağlıklı olmaz herhalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yasin kardeşim sen total bütçe ver ben sana en güzel en mantıklı şekilde onu bu araca nasıl yatırıma çevirirsin car audio odaklı onu kendimce paylaşayım olurmu,
    para bu alanda kritik şekilde önemli olduğu için o bilgiye ihtiyacım var.

akabinde ürünler kesinlikle sıfır olmalımı yoksa sahbiinden yada forumlardan ikinci ele açıkmısın oda önemli.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dear yarbay,

sence 16cm (6") ve 13cm (5") farki cok onemli mi? bana pek oyle gelmiyor da...

2 tane Dayton Audio driver baktim, ozellikle 5" & 6" sectim.
    • RS125P-4 5" Reference Paper Woofer 4 Ohm
    • RS150P-4A 6" Reference Paper Woofer 4 Ohm

ikisinin de verimlilik yaklasik 90dB, output asagiya dogru cok benzer, ama uste dogru (>2kHz) ciddi fark var. ikisi de 80Hz civarinda kopuyor. 6" daha iniyordur, datasheet'ten kabaca baktim. cok zorlama, 100Hz'te roll-off baslasin mesela...

5" icin 2.26L'de F3=116Hz, sealed.
    6" icin 2.83L'de F3=108Hz, sealed.

deveye sormuslar boynun niye egri diye, 13cm tak gec seklinde dusundum.
    Konu phantom tarafından (05-03-2018 Saat 12:02 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dear yarbay,

sence 16cm (6") ve 13cm (5") farki cok onemli mi? bana pek oyle gelmiyor da...

2 tane Dayton Audio driver baktim, ozellikle 5" & 6" sectim.
    • RS125P-4 5" Reference Paper Woofer 4 Ohm
    • RS150P-4A 6" Reference Paper Woofer 4 Ohm

ikisinin de verimlilik yaklasik 90dB, output asagiya dogru cok benzer, ama uste dogru (>2kHz) ciddi fark var. ikisi de 80Hz civarinda kopuyor. 6" daha iniyordur, datasheet'ten kabaca baktim. cok zorlama, 100Hz'te roll-off baslasin mesela...

5" icin 2.26L'de F3=116Hz, sealed.
    6" icin 2.83L'de F3=108Hz, sealed.

deveye sormuslar boynun niye egri diye, 13cm tak gec seklinde dusundum.

abi seçtiğin hoparlörler hem ev tipi hemde tesadüfler barındırıyor sanırsam.

atıyorum gel beraber Focal Polyglass ele alalım

13cm: https://www.focal.com/sites/www.foca...t/ft-ps130.pdf

16cm: http://www.focal-audio.jp/products/c...ical-sheet.pdf

16cm in QTC'sini 0.9 tutuyorum ona rağmen 69.7hz F3 var öbür yandan 13cm adına birşeyler başarsın diye uğraşıyorum artık QTC QTS'i geçecek 0.7 yapıyorum yinede 104hz f3 abi.

özetle aralarında az buz değil 34hz gibi dehşet verici derecede fark var pek önemli sayılmasada yine 16cm 0.4db verimlide.

burada aynı araçta 13cm ile 16cm kullanmış aralarındaki farkı hissetmiş (ben )birçok kişide teoride değil pratiktede yine dehşet verici fark hissetiğini söyleyecektir.

bunun yanısıra bu işin yarınıda var genelde insanlar 16cm ararlar 13cm ortalama bir takım bir yana kral setleri sahipleri 3/1 fiyatına ilan açıyor 1.5 sene satamıyor birde bu boyutu var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada abi sanırsam senin örneğindeki sıkıntı referans aldığın litre, 2.2lt gibi aşırı küçük bir hacimi + sealed almışsın abi 13 ile 16 bir yana 20cm kıyaslasan yine bir numara çıkmaz

benim kapım 18lt oda yine sealed alamayız yanlışsam düzelt kapı el nihayetinde sızdıran daha çok open air yada infinite baffle

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rastgele seçtim. Bir hesap yapmadım, datasheet'te yazanı koydum. Tesadüf olabilir tabi. Driver'lar araba için değil.

Araba ilginç bir olay: Kapıyı sealed düşündüm. Infinite baffle değil, o zaman arkanın açık olup dipole çalışması lazım. İzolasyon arkayı öldürmek için, yani monopole prensipte çalıştırıyosun. Ama kaçak aklıma gelmemişti, kapıyı MDF kabinet gibi düşünemeyiz .

Kapıyı sealed'a yaklaştırmak için ne yapıyolar? Kapı kartı vs diyosun ya, montaj yerlerine hat halinde conta falan sızdırmazlığı arttırmaz mı?

Subw olmadan bandın altı mümkün değil yav...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    16cm in QTC'sini 0.9 tutuyorum ona rağmen 69.7hz F3 var öbür yandan 13cm adına birşeyler başarsın diye uğraşıyorum artık QTC QTS'i geçecek 0.7 yapıyorum yinede 104hz f3 abi
    F3'leri nasıl buldun anlamadım? Datasheet'te sadece T/S parametreleri var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rastgele seçtim. Bir hesap yapmadım, datasheet'te yazanı koydum. Tesadüf olabilir tabi. Driver'lar araba için değil.

Araba ilginç bir olay: Kapıyı sealed düşündüm. Infinite baffle değil, o zaman arkanın açık olup dipole çalışması lazım. İzolasyon arkayı öldürmek için, yani monopole prensipte çalıştırıyosun. Ama kaçak aklıma gelmemişti, kapıyı MDF kabinet gibi düşünemeyiz .

Kapıyı sealed'a yaklaştırmak için ne yapıyolar? Kapı kartı vs diyosun ya, montaj yerlerine hat halinde conta falan sızdırmazlığı arttırmaz mı?

Subw olmadan bandın altı mümkün değil yav...

aynen öyle abi, subsız sistem diyenlere yada subın görevini oval gibi ürünlerle gidermeye çalışanlara üzülüyorum oysa sub olsa sisteme nasıl gövde renk katacak.

dediğin gibi kapı maalesef ne infinite baffle ne sealed arada derede miç olmuş bir hadise gerçi renault kapısı infinite ogğlu infinite o ayrıda
    kapıyı abi conta vs alayı çözemiyor işi custom sealed bir ceplik yapmadınmı yada kickpanel yapmadınmı hem sealed olmasıda zor hem rezonans herdaim işin gerçeği ama bu seferde ceplik ve kickpanelde vas yani hacim sorunu ortaya çıkıyor.

nedense genelde en beğendiğim midwooferlar hep litre isteyen canavarlar, Peerless SLS8, JL ZR800, Pioneer C172PRS, alayı +20lt midwooferlar ve kalkıp 5ltlik kicke koydunmu yada 6ltlik Şuayip usta ceplik yaptınmı sonuç rezalet oluyor.

kalite olsun,aşağıları temiz okusun bozmasın,tonlu ve şiddetli midbass üretsin ama az litre ile yetinsin diyorsan ilacın Helix abi, helix e62c 10lt ile 75hzlerde şiddetli, abisi
    Brax 6.1lerde taa 60hzleri okuyup yine 10-12lt ile yetiniyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu arada abi sanırsam senin örneğindeki sıkıntı referans aldığın litre, 2.2lt gibi aşırı küçük bir hacimi + sealed almışsın abi 13 ile 16 bir yana 20cm kıyaslasan yine bir numara çıkmaz

benim kapım 18lt oda yine sealed alamayız yanlışsam düzelt kapı el nihayetinde sızdıran daha çok open air yada infinite baffle
    Hacim arttıkça aşağıya doğru dümdüz inemiyosun. 100 litreye de taksan bi yerde (sanırım freeair resonance freq) takılı kalıp aşağısını çalamaz. Dayton'un koyduğu simulasyondan çıkmış, test edilip ölçülmüş vs. hacimdir, boşuna koymaz.

Ama kapı sealed değil kaçırıyo dedin aklım karıştı yani...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    F3'leri nasıl buldun anlamadım? Datasheet'te sadece T/S parametreleri var.
    Speaker Box Calculations

abi datasheet bölümüne kadar in, orada QTS bulmayla vakit kaybetme ztn üretici vermiş T/Slerinde, direk altındaki tabloyu gir, port diameter boş bırak, vas'ı ft3 gireceğin için lt'den ft3'e Liters to Cubic Feet conversion
    çevir akabinde onayla ve alt soldaki veriler olan sealed'a bak abi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler