User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Hangi ses yalıtım malzemesi?

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Hangi ses yalıtım malzemesi?

Merhaba herkese. Forumda bu konuda bolca konu var ancak güncel bilgi en değerlisi diye tek başlık altında sorularımı sorayım.

1)Amatör olarak oluşturmuş olduğum bir ses sistemim var ancak izolasyon sebebiyle olan kaybı ortadan kaldırmak için kapılardaki ses yalıtımını yeniden düzenlemek istiyorum. Aracım alfa romeo 147. Hangi malzemeyi nereden ne kadar almam lazım? İşçilik kısmı halledilecek ancak malzeme ve bilgisi eksik. Bir nebze de olsa kapılardan gelen yol sesini de keser diye düşünüyorum hem.

2)Yeri burası değil belki ama çamurluk içlerine de uygulayabileceğim ayrı bir malzeme varsa ismini alabilir miyim? Sadece pütürü sprey olarak sıkmak yeterli mi?

3)Tabanı komple izole edip ciddi şekilde memnun kalan varsa usta ve fiyat önerisi alabilirim Teşekkürler.
    Alıntı bhb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memlekette beyaz olup tutulmayan tek şey kedi herhalde

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben erkurt yalıtım malzemesi almıştım bursadan. Hala var mı bilmiyorum ama izolasyon konusunda forumdaki en donanımlı kişi @E46 dır herhalde görürse muhakkak bilgilendirir. Kendisinin izolasyon konusu da şuydu buradan kullandığı malzemelere bakabilirsin Veysel. Aradığın bütün soruların cevabı aşağıdaki linkte sanırım

http://www.techturkey.com/forum/otom...ml#post8311669

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben erkurt yalıtım malzemesi almıştım bursadan. Hala var mı bilmiyorum ama izolasyon konusunda forumdaki en donanımlı kişi @E46 dır herhalde görürse muhakkak bilgilendirir. Kendisinin izolasyon konusu da şuydu buradan kullandığı malzemelere bakabilirsin Veysel. Aradığın bütün soruların cevabı aşağıdaki linkte sanırım

Arayıp da bulamadığım post bu sanırım Canlı gördüğümü hatırlıyorum çünkü. Eyvallah dostum.

4rsenik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bursada Burak ve Faruk satıyor erkurt yalnız benim tavsiyem düz zemin için daha mantıklı erkurt. kapı çamurluk vs için Wurth,stp,dynamat şiddetle tavsiye ederim. ayrıca kapı içi bu malzemelerin üzerine akustik süngerde iyi fayda sağlar. Kendi aracımda kapılar,taban,çamurluk,bagaj komple wurth yapıldı. biraz maliyetli ama kesin çözüm.

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Slm Veysel Kendi edindiğim tecrübelerle bildiğim kadarıyla sorularını yanıtlayım.
    1- Özellikle kapilardaki izolasyon seninde bahsettiğin gibi ses kalitesini oldukça olumlu yönde etkiliyor. Maddi olarak problem yoksa Focal Bam oldukça başarılı ancak çok pahalı 147 nin on kapilara 2 metrekareden biraz daha fazla gider tahminim ama az once dediğim gibi cok pahalı. (sadece on kapılara 700TL civarı gider)
    Erkurtu ben şiddetle tavsiye ederim gerçekten cok iyi bir rezonans önleyici desibel metre ile yaptığım ölçümlerdede seside önemli ölçüde kestiğini gördüm. Ayrıca fiyatıda sağladığı faydaya göre oldukca uygun 45x50cm ebatlarındaki 1 kalıbı 12TL civarı 180 liralik erkurt 4 kapiyada yeter. Ayrıca kendinden yapışkanlı firex akustik süngerle izolasyonu kombine edebilirsin. 1 cm kalınlığında olanlari 5 metrekarelik top halinde satiliyor 110 TL civarı. Kendinden yapışkanlı olanlarindan almani tavsiye ederim. 5 metrekare kapilara yeterde artar, artan kısmını baska yerlerde kullanirsin. Kapilara yaptığın izolasyonun kabin gürültüsüne bir miktar etkisi olur. Benim arac kapilardan iceri baya ses aliyordu.

2- Pütür Spreyinin sese kesinlikle bir etkisi yok tamamen hurafe Pütür spreyini ben sadece paslanmalara karşı kullandım. Boyle bir amacın yoksa ses için pütür spreyi kullanma. Lastiklerin değişme zamanı düşük desibel li lastik tercih edebilirsin. Sesi kaynağından kesmek önemli. (ebatları uygunsa lassa impetus revo 2 + gibi)
    3- tabana yapilan izolasyonun yol sesine olumlu etkisi var ancak burda taban halısının altindaki payda önemli. işçilik olarak olarak yüksek tutar. Erkurt , akustik sünger , kauçuk bariyerler kullanabilirsin. Ancak tabanda kesinlikle bituself simself gibi malzemeler kullanma çok yetersiz kalır.

Fatihinde bahsettigi gibi konudan ayrıntılara bakabilirsin. önümüzdeki gunlerde bir kaç ekleme daha yapacağım inşallah.
    Şimdiden kolay gelsin

Bu arada firex sipariş ederken mutlaka belirt depoda uzun süre beklemiş tozlanma olmuş yıpranmış urün gondermesinler. Bana son gelen top pek iyi çıkmadı ya uretimden kaynaklı yada depoda uygun olmayan şartlarda uzun süre beklemiş bir kısmı toz haline gelmiş
    Konu E46 tarafından (04-04-2018 Saat 22:09 ) değiştirilmiştir.
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm Veysel Kendi edindiğim tecrübelerle bildiğim kadarıyla sorularını yanıtlayım.
    1- Özellikle kapilardaki izolasyon seninde bahsettiğin gibi ses kalitesini oldukça olumlu yönde etkiliyor. Maddi olarak problem yoksa Focal Bam oldukça başarılı ancak çok pahalı 147 nin on kapilara 2 metrekareden biraz daha fazla gider tahminim ama az once dediğim gibi cok pahalı. (sadece on kapılara 700TL civarı gider)
    Erkurtu ben şiddetle tavsiye ederim gerçekten cok iyi bir rezonans önleyici desibel metre ile yaptığım ölçümlerdede seside önemli ölçüde kestiğini gördüm. Ayrıca fiyatıda sağladığı faydaya göre oldukca uygun 45x50cm ebatlarındaki 1 kalıbı 12TL civarı 180 liralik erkurt 4 kapiyada yeter. Ayrıca kendinden yapışkanlı firex akustik süngerle izolasyonu kombine edebilirsin. 1 cm kalınlığında olanlari 5 metrekarelik top halinde satiliyor 110 TL civarı. Kendinden yapışkanlı olanlarindan almani tavsiye ederim. 5 metrekare kapilara yeterde artar, artan kısmını baska yerlerde kullanirsin. Kapilara yaptığın izolasyonun kabin gürültüsüne bir miktar etkisi olur. Benim arac kapilardan iceri baya ses aliyordu.

2- Pütür Spreyinin sese kesinlikle bir etkisi yok tamamen hurafe Pütür spreyini ben sadece paslanmalara karşı kullandım. Boyle bir amacın yoksa ses için pütür spreyi kullanma. Lastiklerin değişme zamanı düşük desibel li lastik tercih edebilirsin. Sesi kaynağından kesmek önemli. (ebatları uygunsa lassa impetus revo 2 + gibi)
    3- tabana yapilan izolasyonun yol sesine olumlu etkisi var ancak burda taban halısının altindaki payda önemli. işçilik olarak olarak yüksek tutar. Erkurt , akustik sünger , kauçuk bariyerler kullanabilirsin. Ancak tabanda kesinlikle bituself simself gibi malzemeler kullanma çok yetersiz kalır.

Fatihinde bahsettigi gibi konudan ayrıntılara bakabilirsin. önümüzdeki gunlerde bir kaç ekleme daha yapacağım inşallah.
    Şimdiden kolay gelsin
    Abi cevaplar için teşekkürler öncelikle.

Başında yapmam gereken bir mesele idi ama yer ve zaman kavramları oturmadığı için güvenip yaptıramamıştım. Kapılar için focal bam'a baktım. Ama kullandığım ses sistemi ile kıyaslayınca gereksiz harcama gibi gelecek. 400 liralık komponent için 700 tl izolasyon masrafı yapmak belki biraz absürd kaçar. Ama erkurt nokta atışı olacak sanırım benim için. Neden bilmiyorum ama sök taklar esnasında sanırım kapıların yalıtımı falan bozuldu. O sebeple eskiye oranla daha fazla yol sesi içeri giriyor. Bu da hem müziğin kalitesini bozuyor hem de yol sesi de karışınca rahatsız edici bir duruma sebep oluyor.

Belki tamamen izolasyon yapmadığım sürece ciddi bir sessizlik saptayamam ama basamak basamak gidebilirim.

İyi bir döşemeciye bu işi yaptırmak çok külfetli olacaktır. Benim de tek başıma yapabilmem mümkün değil. Ama yaparsam koltukları taban halısının kalınlığına özellikle dikkat ederim.

Pütürü hep abartı okumuşum o zaman. Lastik dediğin gibi çok farkediyor. Arabayı ilk aldığımda no name lastikler vardı üzerinde kışlık olarak. Şu an farkediyorum tabi, iyi lastiklere geçtikçe güzel sonuçlar almıştım. Artık bundan sonra da db değeri az bi lastik almaya çalışırım.

Şunu sorayım son olarak, kapı için konuşacak olursak, dış tarafta erkurt, içe bakan tarafta akustik sünger mi uygulamalıyım üzerine? Kapının tamamını kaplamalı mı bu materyal?

Bahsi geçen ürün bu mudur?

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rain man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi cevaplar için teşekkürler öncelikle.

Başında yapmam gereken bir mesele idi ama yer ve zaman kavramları oturmadığı için güvenip yaptıramamıştım. Kapılar için focal bam'a baktım. Ama kullandığım ses sistemi ile kıyaslayınca gereksiz harcama gibi gelecek. 400 liralık komponent için 700 tl izolasyon masrafı yapmak belki biraz absürd kaçar. Ama erkurt nokta atışı olacak sanırım benim için. Neden bilmiyorum ama sök taklar esnasında sanırım kapıların yalıtımı falan bozuldu. O sebeple eskiye oranla daha fazla yol sesi içeri giriyor. Bu da hem müziğin kalitesini bozuyor hem de yol sesi de karışınca rahatsız edici bir duruma sebep oluyor.

Belki tamamen izolasyon yapmadığım sürece ciddi bir sessizlik saptayamam ama basamak basamak gidebilirim.

İyi bir döşemeciye bu işi yaptırmak çok külfetli olacaktır. Benim de tek başıma yapabilmem mümkün değil. Ama yaparsam koltukları taban halısının kalınlığına özellikle dikkat ederim.

Pütürü hep abartı okumuşum o zaman. Lastik dediğin gibi çok farkediyor. Arabayı ilk aldığımda no name lastikler vardı üzerinde kışlık olarak. Şu an farkediyorum tabi, iyi lastiklere geçtikçe güzel sonuçlar almıştım. Artık bundan sonra da db değeri az bi lastik almaya çalışırım.

Şunu sorayım son olarak, kapı için konuşacak olursak, dış tarafta erkurt, içe bakan tarafta akustik sünger mi uygulamalıyım üzerine? Kapının tamamını kaplamalı mı bu materyal?

Bahsi geçen ürün bu mudur?

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres
    Yaklaşımların oldukça mantıklı focal bam konusunda bende seninle hem fikirim. Erkurt ilani doğru bende erkurtları buraktan alıyorum guzel paketliyor. Alirken Burak a kapilarda kullanacağını o nedenle kirik catlak parça olmamasi için paketlemeye ekstra özen gostermesini söyle kargocular atıp firlatiyorlar üründe soğuksa (özellikle kışın çatlamalar olabiliyor mümkünse üzerine kirilabilir işareti yapistirsinlar. Nadirende olsa çatlak çıkabiliyor.
    Kapının içini dışını erkurt yaparsın ayrica hoparlörlerin tam arkasina gelecek şekilde dış kapi sacina akustik sünger yapıstirırsin ayrica otomatik cam mekanizmasinin musade ettiği sekilde bir kac parca daha yapıştirabilirisin. daha sonrada eğer yeterli pay varsa kapi pandizotunun içine akustik sünger uygulayabilirsin. Kapilara izolasyon yaptiktan sonra sanki daha iyi bir hoparlöre gecmissin gibi ses kalitesindeki artisı hissedeceksin Özellikle alt frekanslara doğru net şekilde bir iyileşme oluyor. Ek olarakta kapilarin acilma kapanma sesi üst segmentlerdeki gibi oluyor hatta dahada iyi
    Konu E46 tarafından (04-04-2018 Saat 23:11 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İletişime geçtim. Siparişleri verdim. Yetişirse cumartesi en kötü pazartesi yapıcaz artık teşekkürler tekrar.

Sub ve amfiyi daha net bi ses alabilmek için Timur abinin başını şişirmiştim. Bu konudada senin başını şişirebilirim haberin olsun. bunu halledince bi ihtimal belki putur spreyi düşünürüm. En kötü korozyondan korur
    Konu rain man tarafından (04-04-2018 Saat 23:12 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rain man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İletişime geçtim. Siparişleri verdim. Yetişirse cumartesi en kötü pazartesi yapıcaz artık teşekkürler tekrar.

Sub ve amfiyi daha net bi ses alabilmek için Timur abinin başını şişirmiştim. Bu konudada senin başını şişirebilirim haberin olsun. bunu halledince bi ihtimal belki putur spreyi düşünürüm. En kötü korozyondan korur
    Ooo çok iyi. Timur bu ses sistemlerinde nirvanaya ulaşmış ve cok yardımsever bir arkadaş, ses sistemleri konusunda o kadar genis bir bilgiye sahip ki ağzım acik dinliyorum çoğu zaman . Tavsiyelerine göre sistemi toplaman büyük avantaj. Benim sistemi toplarkende bana cok yardımı ve güzellikleri oldu. Timur gibi bilgili bir insanın bu forumda olması bizim icin büyük şans benimde çok kahrımı çekti Sağolsun bende başını baya aramıştim zamanında.
    Buradan kendisini saygi ile selamlıyorum.
    Erkurtlarin hayirli olsun

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ooo çok iyi. Timur bu ses sistemlerinde nirvanaya ulaşmış ve cok yardımsever bir arkadaş, ses sistemleri konusunda o kadar genis bir bilgiye sahip ki ağzım acik dinliyorum çoğu zaman . Tavsiyelerine göre sistemi toplaman büyük avantaj. Benim sistemi toplarkende bana cok yardımı ve güzellikleri oldu. Timur gibi bilgili bir insanın bu forumda olması bizim icin büyük şans benimde çok kahrımı çekti Sağolsun bende başını baya aramıştim zamanında.
    Buradan kendisini saygi ile selamlıyorum.
    Erkurtlarin hayirli olsun
    Murat abiyi de hemen unuttun
    Forumdaki ses sistemi konusunda piyasadaki çoğu uzmandan daha bilgili donanımlı üyelerin içimizde olması çok iyi. Bende murat abiden aldığım bileşenleri 2 senedir çatır çatır kullanıyorum. Öncesinde pandizota oval koyan adamdım @rain man ses sistemi parçaların neler veysel ana ünite vs ?

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    veysel neyi sipariş verdin bilmiyorum ama keşke haberim olsaydı.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ruudvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    veysel neyi sipariş verdin bilmiyorum ama keşke haberim olsaydı.
    Abi akustik sünger siparişi verdim, daha gönderilmedi. Erkurt'u da sipariş vermek üzere sözleştim adamla henüz göndermedim. Farklı bir tavsiyen varsa değerlendirebilirim.

Murat abiyi de hemen unuttun
    Forumdaki ses sistemi konusunda piyasadaki çoğu uzmandan daha bilgili donanımlı üyelerin içimizde olması çok iyi. Bende murat abiden aldığım bileşenleri 2 senedir çatır çatır kullanıyorum. Öncesinde pandizota oval koyan adamdım @rain man ses sistemi parçaların neler veysel ana ünite vs ?
    Murat abi de phantom oluyor di mi Timur abi ile muhabbetlerini izlemek bile keyif veriyor. Bu işte benim için Nirvanalar. Hatta şöyle örnek vereyim, ben ilk seti oluşturduğum zaman isteğimi belirtip parçaları burada bu işi yapan bi abimin insiyatifine bırakmıştım. Sonra Timur abi ile görüştük ettik, ben temiz ve kaliteli ses almak istiyorum ama sanki kullanılan amfi daha fazla ses vermek için tasarlanmış gibiydi. Nitekim sub ve amfiyi sattım, yerlerine Timur abinin önerdiklerini aldım. Şu an için mutluyum. Belki komponent olarak daha kaliteli bir şey alabilirim zamanla.

Ana ünite pioneer avic f40 bt, komp pioneer ts a173ci, sub
    JL Audio 12W1v2-4 , amfi focal solid 4.

Kararı ses sistemi yapan adama bırakınca pandizotu dekupajla gözlerimin önünde kesip 3 yollu falan takmıştık neyse ki uyguna pandizot bulup hem 3 yollulardan hem de iğrenç görüntüden kurtulmuştum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Murat abiyide hemen unuttun
    Yok Fatihim unutur muyum hiç Murat abiyi(phantom). Saatlerce telefonda kafasını sisirmisligim var . Murat abide aynı şekilde konuya bilimsel yaklasan ve çok bilgili birisi. Bazi konulara bakis acimi değiştirmiş cok donanimli bir insan keske yakin olsakta biyerlerde oturup sohbet edebilsek insana cok sey katar. Sistemi toplarken Murat abi ve Timur un tavsiyelerine uydum ve iyikide oyle yapmışım. Piyasa muzik sistemi işiyle ugrasan dukkanlarda Murat abinin bilgisinin dörtte birine sahip birini bulsam öper de basima koyarım ama inan 10da 1i kadar bile bilenini görmedim.Tr'de bu isler seninde bildiğin gibi içler acısı. Zamanında bende pandizota oval koyma apaçiliklerini yapmıştım. Şuanda geriye dönüp baktığımda ne kadar ölümcül hatalar yaptığımı görüyorum. Allahtan Murat abi olsun Timur olsun konuya el attilarda kullaklarim insan gibi muzik duydu
    Konu E46 tarafından (03-05-2018 Saat 22:43 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selam gençlik,
    Referanslara teşekkür!
    Analog esnaflık bizde aileden gelir
    Forum şekli devam edelim;
    Bilen bilir
    Subwoofer besleyen yemini düşünmez
    10 numara vuruyor
    Ötesi yok

Bu işin şakası, ciddiyete gelirsek, kısa süre önce bi araştırma yaptım. E46 kapı izolasyonunun EN ÖNEMLİ etkisini anlamış, net net yazmış: Alt frekanslara doğru iyileşme.

Sebebi şu: driver çalışırken hem arkaya hem öne ses dalgaları yayıyor. Alt frekansların dalga boyu daha uzun olduğu için kapının içinden yansıyanlar öne gidenlerin bir kısmını girişim yaparak öldürüyor. Fizik dersinde gördüğümüz dalga girişimi olayının ta kendisi.

Yansıma alanı olan kapı içini erkurt, akustik sünger gibi şeylerle kaplayınca yansımayı azaltıyorsunuz.

Başka etkileri de var ancak en büyük etkisi bu.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler