User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Ses sistemi hakkında merak edilenler

berkay59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation Ses sistemi hakkında merak edilenler

Öncelikle selamlar. Forumda eminim ki daha bilgili ve deneyimli arkadaşlarımız,abilerimiz vardır ki olanlarıda görüyorum. Fakat ben de bu iş ile ilgili olduğum için,bilgilerim belki faydalı olur diye sizlerle paylaşmak istedim.Öncelikle müzik sistemi yaparken dikkat edilmesi gereken şey kişinin ne istediği.Büyük bir çoğunluk çılgınlar gibi facebook,instagram kullanırken araştırmak için interneti kullanmayı unutuyorlar. Bu durum ile en çok satıcı,sonra piyasaya daha önceden girmiş arkadaşlar uğraşıyor
    Müzik sistemleri olayın başında 2'ye ayrılıyor. SQ (Sound Quality) ve SPL (Sound Pressure Level).
    SQ (Sound Quality) :
    SQ 'nun hedeflediği şey ince tınılara dahi önem verip alt yapıda çalan müzik enstrumanlarının her tınısını size aktarabilmektir. Kapıyı,camı açıp arabanın heryerini titretme amaçlı yapılmaz. Bir componente 1.500tl verdik neden bangır bangır çalmıyor? sorusuna cevap veremez SQ tip ürünler. Çünkü amaçları size aracın içindeyken konsantre olduğunuz müziği,kulağınızı tırmalatıp kıstırmaktan ziyade,yol boyunca kafa ütülemeden huzurla müzik dinleyip,müzikten keyif almanızı sağlar.
    SPL (Sound Pressure Level) :
    SPL ise isminde de anlaşılacağı üzere daha yoğun basınçla çalışıp yoğun bass eşliğinde kendisini daha fazla belli etmek amaçla üretilmiştir. Genel olarak yarışmalara katılan araçlara yaptığımız bir sistemdir.
    Son zamanlarda SPL daha da yaygınlaştı,bu biraz üzdü biraz da değişik tatlar almamızı arttırdı. Çünkü SPL konusuna girdiğimizde o bassları ses konusunda beslemek için Midrange-SPL Tweeter dediğimiz 10cm büyüklüğündeki tweeterler kombin edilmeye başlandı. SPL vurup kırma üzerine olduğu için çok temiz bir ses beklemek yanlış. Ama çok temiz ses hastası değilim kısık sestede en temizini aramıyorum derseniz fp olarakta daha uyguna bile cıkabilirsiniz alt seviye bir spl sistemiyle.
    Kendim SQ yoğunluklu seviyorum ama SPL konusu da işi hard seviyeye çıkartıp farklı durumları tattırdığı için karşıtı değilim Mesela kendi araçlarımda 2 veya 3 takım component,kenarda gücümde olsun diyerekten 2 adet 30cm basslarla sistem kurdum. Aynı zamanda markalrı tanımak içinde iyi oldu. Midrange-SPL Tweeter konusuna gelecek olursak dükkanımız adına demo araç olarak hazırladığımız bir iki araba var onlarda fuarlık bize yetiyor
    Bu temel bilgiler ve şahsi görüşümün yanı sıra daha çok merak ettiğimiz şeylerden bahsetmek gerekirse,herkesin bir müzik sistemine 4-5-6-8-10 bin liralar harcayamadığı gerçeğiyle bir kaç soru cevaplamak istedim. Müşterilerimden çok sık aldığım sorular o direktekiler ne? 3 yollu dediğimiz component sisteminde mid-tiz-woofer 3lüsünün bir takım yapılıp halka sunulmuş halidir. Genel olarak bir çok araçta 3 yollu için yer olmadığından ötürü guncuk bir tiz,mid ses için 10cmlik bir hoparlörü direğe,woofer dediğimiz bassı almamız gereken hoparlörüde kapıya takarak montajını bitirdiğimiz üründür. Bu ürün ses tonlarını yakalamamıza en çok yardımcı olanlardan biridir SQ nun başında gelir. Ama düzgün bir 3 yollu için 1.500tl civarlarını en azından gözden cıkartmanız gerekir.O yüzden orta halli bir şey istiyorsanız 2 yollu düzgün bir component alıp. Takribi satış fiyatları 350-550 aralığında. Duruma göre 2 takım alıp 1 adet 5 kanal amfi,bir adet araç hb ise 20cm bass dahi iş görür.Sedan ve yalıtımı olan bir araçsa 30cm bir subwoofer takıp ortalama 1500-2000tl civarlarına geçerli diyebileceğimiz bir sese sahip olabilirsiniz.
    Ana ünitelere gelecek olursak bir çok markanın yanı sıra FP bandında en çok verim alabileceğiniz teyplere Pioneer veya Kenwood önerebilirim. Çünkü çıkışları inanın gerçekten başarılı.Aracımda orjinal teyp var ben n'apıcam çeviriciler sesi güzel aktarmıyor diyorsanız da 50-60 tl lik çeviriciler yerine 150-350tl aralıgında bir çevirici takarsanız,cadence,masssive,powerbass'ta olduğu gibi, daha keyifli bir ses alırsınız.

Biraz da yaptığım işlerde en sevdiklerim arasına girenlerden paylaşım yapalım ;

Kendi aracıma Nakamichi markasının 3 tk component 2 adet 12" 400'er rms lik tamamen ton üzerine kurulmuş kapalı kutulu sisteminin bir kaç fotoğrafını buldum

E tabi yalıtım şart

Ve mutlu son

Belirli bir süre sonunda SPL e adım atmak için ve RE Audio ile de çalışmaya başlayınca basslarını denemem gerekiyordu mono amfi ve subwooferlerde değişiklik yapıp SEX12 (750RMSx2) taktık. Değişik bir kafası oldu

Biraz da etkinliklere katılalım dedik firmamız adına

2013-2014 Sularında bir müşterimizin Amerikadan getirdiği pioneer midrange-spl tweeterlar ve double din teybini,Astra J aracına double çerçevesi getirterek ve arkaya mdf arkalık yaptırarak montajını bitirdik.

Koca ustam,babam nam-ı değer Pioneer Fevzi en sevdiği markayı görünce işe el atmadan duramadı

Kendi aracımda ki Nakamichi Sublar boşa çıkınca yakın bir arkadaşımın da kaşıntısı ile ona da Nakamichi bir sistem yaptık.

Kaşıntı insana herşeyi yaptırır diye boşa demiyorlar yine garip projelerden biri olan A1 in 1000RMS güç ile imtihanı ;

Çok sürmeden sattı bereket

UU Ds3'e de kısa koşu birşeyler yapalım dedik 20Cm Aktif Alpine sub la müziği biraz toparlaması için bir çaba gösterdik.Aslına bakarsak hoş oldu bence

Değişik bir projeyle fuar modunda arkalara 20cm midrange önlere 16.5cm midrange arkaya tek 38cm sub ,bir mono,bir stereo,direk falan derken güzel bir iş çıkardık.

Devam eden günlerden sonra arkadaşım Audi A1 den sonra 2016 1.16d aldı ve ona farklı bir proje yapalım dedik
    4 takım 20cm midrange 4 takım spl tweeter komple Macoustic , 2 adet stereo 1 adet 5000.1 Mono ,android multimedya uygulaması ;

Şimdilik aklıma gelen bilgi ve uygulama paylaşımları bu kadar yine de sormak istediğiniz sorular olursa danışabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım,yine zaman geçtikçe burdan paylaşım yapmaya devam ederim
    Konu berkay59 tarafından (30-04-2018 Saat 17:58 ) değiştirilmiştir.
    RenaultSport

Megane RS 225

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fotoğraflarda bir sorun var , hemen çözüp editliyorum.
    RenaultSport

Megane RS 225

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    emeğinize sağlık güzel çalışmalar. Ustaya selamlar camiada sayılı kalanlardan.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı orkuteren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emeğinize sağlık güzel çalışmalar. Ustaya selamlar camiada sayılı kalanlardan.
    Sağol abi
    RenaultSport

Megane RS 225

BarışSever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık,güzel işcilik çıkartıyorsunuz diye duydum,mümkün bi zamanda uğrayabilirim danışmak için.

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    berkay kaç yaşındasın.

edit: bilgilendirme başlığı atıp konuyu kendine bağlayan vatandas. burası youtube mu . mesajıma neden eksi veriyosun .yaşın mı yok ?
    Konu ruudvan tarafından (03-05-2018 Saat 12:23 ) değiştirilmiştir.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BarışSever Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık,güzel işcilik çıkartıyorsunuz diye duydum,mümkün bi zamanda uğrayabilirim danışmak için.
    Sorun yok hocam istediğin zaman buyur gel, ben şuan izmirdeyim ama babamlar hala çalışmaya devam ediyor ilgilenirler
    RenaultSport

Megane RS 225

MertSerhanÖ. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline sağlık brocum,güzel bilgiler.Tabiki faydalı bilgilerde hiç yorum yok
    Sizin Maymun Olmanıza Darwin de Şaşkın.

Belly Detail

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MertSerhanÖ. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık brocum,güzel bilgiler.Tabiki faydalı bilgilerde hiç yorum yok
    Ahaha belkide okuyup çözüp yazmayı unutanlar bile olabilir verdiğim bilgiler faydalı olursa ne mutlu
    RenaultSport

Megane RS 225

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler